Министерството на околната среда и водите (МОСВ) осигурява пълно проследяване на възможни екологични щети в българската акватория на Черно море след разрушаването на стената на язовир "Нова Каховка", разположен на река Днепър на територията на Украйна.
Към днешна дата сателитните наблюдения и моделирането на водните течения до този момент не дават повод за притеснение, съобщиха от МОСВ.
Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) и Регионална лаборатория - Варна към Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) осъществиха назначения ежеседмичен мониторинг за качеството на крайбрежните морски води от три брегови пункта - Дуранкулак, Шабла и Калиакра.
"Към днешна дата сателитните наблюдения и извършеното цифрово моделиране на водните течения не дават повод за притеснение", каза Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция "Черноморски район".
Новите наблюдения показват, че потенциалното замърсяване се отдръпва от границата на Румъния, което означава, че няма данни да бъде достигната границата на Република България.
По обобщени данни от последните анализи, в които е включена актуалната прогноза за времето от 6-ти до 24-ти юни от Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, и от сателитни наблюдения, не се установяват обекти, които могат да бъдат класифицирани като замърсяване.
Изпратените нови данни от Института за космически изследвания и технологии към БАН до БДЧР за района на Черно море около Одеса също не засичат замърсявания в акваторията на Черно море на Република България.
Припомняме, че министърът на околната среда и водите Юлиян Попов възложи още на 8 юни засилен мониторинг на крайбрежните морски води на Басейнова дирекция „Черноморски регион“– Варна и Изпълнителната агенция по околна среда, който се провежда в три пункта в крайбрежните морски води - Дуранкулак, Шабла и Калиакра, като същевременно МОСВ създаде допълнително още три пункта за мониторинг, разположени в бреговата зона.
От МОСВ съобщават, че в извършвания към момента мониторинг се включват допълнителни показатели, за да се следи потенциалното въздействие на водите по течението на река Днепър върху Черно море. Мониторингът се извършва веднъж седмично в брегови пунктове.
От министерството припомнят, че местоположението на пунктовете е съобразено с възможностите за достъп по море, посоката на доминиращите течения и наличните за района батиметрични данни. Следи се потенциалният риск от замърсяване на морската околна среда вследствие на военните действия, както и се проследява за наличие на нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий-137 и тритий, а в отговор на нововъзникналата ситуация са включени и допълнителни показатели (пестициди и др.). До момента не са установени превишения по нито един от изследваните показатели.
Следи се състоянието не само на крайбрежните, но и на водните течения навътре в морето. Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон.
Честота на пробовземане е достатъчна, за да бъде направена обективна оценка за моментното състояние на морските води. Резултатите ще бъдат своевременно предоставени на компетентните органи, съобразно необходимото време за анализ на определените показатели в пунктовете.
МОСВ всекидневно обменя информация с украинските, молдовските и румънските власти за потенциално замърсяване на водите в Черно море.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Ватман хлопнал вратите под носа на пътник: "Ще се научите да идвате навреме"
Отлични финанси за четири зодии през април
Рецепта за дубайски трюфели с шамфъстък
Защо комарите хапят някои хора повече от други
Четири жени са убити при украинска атака в руската Белгородска област
ЦСКА излиза да смачка бивш на Левски
Драма в Италия: Милан и Торино си набутаха 5 гола
Провал за Зографски, не успя да влезе в първите 30
ЦСКА и Левски бият с по 3:1
Илиан Илиев каза защо не успя да спъне Левски
Еуфория на "Герена": Хулио Веласкес със силни думи за Левски
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Стана ясен максималният размер на глобата, която Бербатов ще плати заради пистолета
Черно море загуби с 1:2 при гостуването си на Левски
Премахват 15 автомобила от улиците в кварталите "Младост" и "Трошево"
Иван Демерджиев е бил разпитван като свидетел по сигнал в Национална полиция
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона