"Годината ще приключи положително. В края на септември очакваме броят на посетителите чужденци в България да достигне 10,7 млн. души. Спрямо миналата година е ръст от 5%. Има увеличение и на пътуванията на българи в България. Спрямо миналата година сме с ръст от 4%. Имаме ръст и в приходната част", заяви директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов в "България сутрин".
По думите на госта пътуванията вече започват от месец май, когато вече надхвърляме 1,8 млн. чуждестранни посещения и почти двойно повече пътувания на българи.
"Есента интензивно се използва. Много интензивно се използват уикендите през цялата година. София никога не е била толкова пълна с чуждестранни посетители - главно от Италия, Испания, Франция. Виждате много японци, китайци и американци. Имаме увеличение на туристи от съседните страни - румънци, турци, гърци. Имаме страни като Великобритания, Германия, Полша, Чехия, които имат дълъг престой", каза още Драганов пред Bulgaria ON AIR.
Той прогнозира, че може би ще достигнем приходи, които ще надхвърлят с 1,8 млрд. лв. тези от миналата година.
Климатичните промени са спомогнали за удължаване на сезона, а страната ни се явява добра дестинация в температурно отношение, стана ясно от думите на Драганов.
"Има огромна интензивност в закупуването на втори дом. Много хора направиха инвестиции за себе си. Някои имат втори дом в чужбина", отбеляза събеседникът и добави, че дистанционната работа също допринася за интензивните пътувания.
"Имаме 360 хил. заети в туризма, а от чужбина идват 9 хил. Оказва се, че една част от чужденците директно заминават за други страни.
Трябва да съсредоточим усилията си в качеството на туристическия продукт, защото сме в жестока конкурентна среда. Търси се хитрина как да платим по-малко на този, който идва от чужбина и да изгоним този, който знае как да работи. Тези, които работят с местните кадри, са тези, които вървят напред", подчерта Драганов.
Според него хората вече залагат на марката, а не на броя звезди на хотела, и трябва добре да се информират преди да направят своя избор за място за почивка.
"Очакваме около 2,8 млн. посещения в България. Зимата не е само ски и сноуборд. Много от хотелиерите вече имат топли минерални води и СПА услуги. Здравният туризъм силно навлиза. Има бум на интереса към България от Австрия и България", посочи още Румен Драганов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Парите от АІ помагат за запълването на празнините в луксозния сектор
ГЕРБ: След сто дни Румен Радев е властта и вече няма алиби
Сътресенията в Лондон и Дубай задвижват плановете на Турция да привлича богати хора
Ким Чен-ун и Владимир Путин потвърдиха близките отношения между Русия и КНДР
Социалният министър няма да допусне запазване на минималната заплата на сегаашното ниво
Украйна подложи Москва на масирана атака с 600 дрона
Животът на 4 китайски зодии се подрежда отлично след 17 август 2026
Обвиниха трима дилъри в София, фентанил и кокаин сред иззетите наркотици
България с бронз във финала с пет топки на Световното във Франкфурт
Обедна прогноза
Продължава спасителната акция за пострадалия турист в Рила
Ограничават камионите по магистралите "Тракия" и "Струма"
Мачовете по телевизията днес, 16 август
България спечели бронз на Световното по художествена гимнастика
Христо Янев готви сериозни промени в ЦСКА
Рубен Аморим взе ключови решения в Милан: Защити Менян и Рабио, освободи четирима играчи
Джокович разкри за здравословен проблем, който го измъчва от години
Емил Велев: Звездата на Левски е отборът, срещу АЕК сините имат предимство
От една мечта до собствен бранд – историята на Силвия и Studio REFORMER Vibe
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
10 признака, че отлагате щастието си - и как да спрете
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Празничният 15 август във Варна събра любители на класическата музика на площад „Независимост“
Катастрофа на Кръговото до ЖП Гара - Варна
ПП и ДБ за 100-те дни на кабинета: Пълен провал, герберските калинки станаха копринки
Варненската полиция задържа трима, свързани с Баба Алино
Кафе всеки ден? Полезно е в умерени количества
Варна втора по средна заплата в България след София