Политическата криза у нас беляза 2022 г., а според политическия анализатор Емил Соколов новата година също ще е изпълнена с динамика заради несвършени процеси и предстоящо взимане на тежки решения.
По думите му, все пак има място и за позитивизъм, най-вече покрай идеята, че на хората им е писнало от избори и са по-заинтересовани от случващото се в страната.
Анализаторът коментира пред БНР и обтегнатите отношения на президента с партиите. Според него президентът от известно време си търси партия, която да може да материализира волята и амбициите му. Оказа се, че "Продължаваме промяната" не е такава партия, посочи той и добави, че се е говорило също за партията на Стефан Янев, а след това и за някакъв трети проект.
Президентът изгради вредния навик да смята, че е естествено да се меси в управлението на държавата, изказа мнението си Соколов. Когато това му желание - да се меси в някой казус, когато това срещне непримиримост и враждебност, води до конфликт, обясни той.
Според него няма нищо естествено в това президентът да смята, че му се полага роля в изпълнителната власт. Неговите задължения са други, посочи той.
Когато се появи "Български възход", като че ли нямаше място в лявото пространство, коментира още политическият анализатор. По думите му е много спорно да се каже дали има ниша:
"Трудно може да се говри за ниша в ляво или дясно, но при нас винаги има желание за нещо ново".
По думите му всеки нов проект има потенциала да привлече част от негласуващите или недоволните.
Хората се умориха от избори, подчерта Соколов. Според него тази неприязън на политическите лидери едни към други не бива да прераства в сблъсък на институции и партии, защото така са неспособни да седнат на една маса и да търсят решение на проблемите.
Той е категоричен, че трябва да излезем от този предизборен режим, за да може да се намерят решения за важните проблеми:
"Няма как следващите 4-8 месеца да сме само в предизборен режим, защото има много важна работа за вършене".
Дори партиите да ходят често на избори, те ще трябва да вземат ключови решения, няма как да се занимават само с избори, отбеляза Емил Соколов и добави, че ще трябва да намерят начин да лавират, за да са ефективни в НС.
Анализаторът определи 2022 г. като турболентна година, но сега към края й нещата изглеждат по-добре. В български аспект нещата се поуспокоиха, посочи той.
Виждаме, че когато няма една партия, която да е ясен и силен победител, и работата на НС започва да буксува, коментира Емил Соколов. Партиите се концентрират не върху проблемите, а върху това кой ще води, каза той и изказа мнението си, че и в този парламент е имало закони, които е можело да бъдат гласувани.
По думите му контролът, който гражданското общество упражнява върху партии и политици, изглежда леко завишен.
За връчването на трети мандат от страна на президента, Соколов коментира, че "Продължаваме промяната" и "Демократична България" могат само да загубят от едно взаимодействие с ГЕРБ. Според него това би всяло разцепление между двете партии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общо 91% от левовете са изтеглени от обращение към 27 март 2026 г.
САЩ още не пренасочват оръжия за Украйна към Иран, но могат и да го направят
Fitch потвърждава кредитния рейтинг на България на ниво ВВВ+
За един месец война САЩ са унищожили около една трета от ракетния арсенал на Иран
Л. Богданов: Далеч сме от сериозна енергийна криза и субсидии не са необходими
Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Малки и големи се събраха да почистят столичния парк "Заимов" (СНИМКИ)
Яница Кънева: Вдъхновява ме Лили Иванова, сблъсквам се челно с реалността в музиката
Пиян шофьор предизвика катастрофа с жертва край Добрич
Василев: Корупцията не се бори с договори като "Боташ"
Арфата като съдба: Как Деница Димитрова покори френската сцена
Меси беше резерва, ас на ЦСКА 1948 – титуляр
Итаума е машина! Ще се превърне в следващия Майк Тайсън
Двоен празник на „Герена“! Левски се готви да празнува титлата с нов собственик
Национал на България бесен: Хейтят ни хора, които не са се събличали по физическо
Синер се справи със Зверев и е на финал
Вече 96 години САЩ не знае що е успех над Белгия
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
Нумерологична прогноза за 28 март
Таро карта за 28 март, събота
Художникът Искрен Илиев-ISI се завърна във Варна с мултимедийния проект "Отвъд рамката"
Зеленски се споразумя с ОАЕ за сътрудничество в отбраната
Тръмп: Куба е сладващата
Във Варна представиха премиерата на „Деца на света“ на Стефан Цанев
Във Варна награждават Ветроходец на годината
Залагат в бюджета пари за ремонт на улици в пет варненски села
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури