Подобряване на научната дейност на редица университети отчитат от МОН за 2020 г. Като процент от общото активно население в страната обаче учените са над два пъти и половина по-малко спрямо държави от Европейския съюз. Младите изследователи все още са недостатъчни, за да заместят тези, които излизат в пенсия. Това води до влошаване на резултатите от научните изследвания и изостряне на проблемните области.
Експертите отчитат и по-ниска публикационна активност от научните организации и университети. Изоставаме с над четири пъти спрямо Гърция и два пъти спрямо Сърбия по отношение на реферираните документи в международните бази данни.
До голяма степен спадът на публикационната активност спрямо 2019 г. се свързва с пандемичната обстановка, но въпреки това броят на публикациите остава по-висок в сравнение с всички други предходни години.
Успоредно с това страната ни подобрява качеството на научните изследвания. За последните пет години (2016 - 2020 г.) достигаме 40% от публикациите в квартил Q1 (най-високо качество) на международните бази данни, като изпреварваме Словакия и Сърбия и се нареждаме до Хърватия.
По научни изследвания Техническият университет - София и Медицинският университет - Пловдив се нареждат до големите центрове като Българската академия на науките (БАН), Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Медицинския университет - София. Към тях се присъединява и Селскостопанската академия.
Напредък се забелязва също в научната дейност на Аграрния университет - Пловдив, Лесотехническия университет - София, Университета по хранителни технологии - Пловдив, Университета по архитектура, строителство и геодезия - София, Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и Икономическия университет – Варна.
Положително развитие има и при медицинските университети във Варна и Плевен, Тракийския университет - Стара Загора, Университета Проф. Асен Златаров“ - Бургас и Русенския университет „Ангел Кънчев“, отчита в доклад за 2020 г. Комисията за наблюдения и оценка на научноизследователската дейност във висшите училища и научните организации.
Според него се наблюдава стабилност в изследователската дейност на големите центрове за наука в страната. Научните изследвания влияят все по-силно върху обществената и икономическата сфера.
Експертите проследяват също ефекта от научните проучвания на базата на брой публикации, патенти и цитирания спрямо броя изследователи в институциите.
Отчетливи лидери в тази класация са Медицинският университет – София, Университет „Проф. Асен Златаров“ – Бургас, Българската академия на науките, Химикотехнологичният и металургичен университет и Софийският университет.
БАН и Селскостопанската академия запазват лидерските си места в патентната дейност, но според специалистите резултатите им все още са далеч под потенциалните възможности. Като цяло патентната дейност в научните организации и университетите остава на ниско ниво.

Франция ще предоставя заеми на малки фирми, засегнати от високите цени на горивата
Военната машина на САЩ разчита на волфрам, но запасите може да се изчерпят
Финансови министри от ЕС призоваха за данък върху свръхпечалбите на енергийните компании
Корабите на кои европейски държави са най-засегнати от кризата в Ормузкия проток?
Тръмп поиска бюджет от 152 млн. долара за отваряне на прочутия затвор "Алкатрас"
Активността в сектора на услугите в САЩ се свива за първи път от 2023 г.
България се сбогува с капитана си: Футболният елит, фенове и близки изпратиха Борислав Михайлов
Обедна прогноза
Великденската трапеза в Гърция и България поскъпна с 20% тази година
Животът се подобрява значително за 5 зодии след деня на ангелското число 4/4
Четирима задържани в Сливенско при мащабна акция срещу купения вот
Втори американски изтребител се разби в Близкия изток, пилотът е катапултирал
128 дни по-късно! Влахович отново титуляр за Юве
Целта на ЦСКА е 9 победи от 9 мача
ЦСКА може да е шампион, но догодина
Титлата е близо: Левски на Веласкес е като ПСЖ на Луис Енрике
ЦСКА го закъса: Спешна среща за договорите на Ето'о и Лапоухов
Левски продава Сангаре. Ал Файха вади милиони за тарана
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Нумерологична прогноза за 4 април
Стотици изпратиха Кирил Ампов в последния му път
Пет жертви след руски удар по пазар в украински град
Предупреждават за лошо време в планините
Разбиха фабрика с цигари без бандерол на стойност над 1 300 000 евро
Жена загина след падане от терасата на блок в Пловдив
Силно земетресение в Турция
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век