С въздушните сирени и ракетните удари, част от ежедневието в Киев, много иранци, живеещи в Украйна, се озоваха да наблюдават как се разгръща поредната криза в родината им – такава, която им се струва едновременно далечна и болезнено позната.
След войната на САЩ и Израел срещу Иран и убийството на върховния лидер Али Хаменей, заедно с няколко висши фигури на режима, членове на малката иранска общност в Киев казват, че следят събитията отблизо, балансирайки надеждата за политическа промяна със страха за приятели и роднини, засегнати от ескалиращия конфликт.
Хаменей беше наследен от сина си Моджтаба Хаменей в бърз преход, който задълбочи несигурността относно политическото бъдеще на Иран, след като Асамблеята на експертите го избра за върховен лидер на 3 март.
За много иранци в диаспората моментът е сюрреалистичен. Да гледаш как се разгръща войната в Иран, докато вече преживяваш пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
"Преживях войните два пъти вече. Първо, като дете по време на ирано-иракската война, а сега тук, в Украйна“, каза Рамин Гадериан, ирански музикант и режисьор, който живее в Киев повече от две десетилетия.
Иранци в Киев
Преди пълномащабното нахлуване на Русия през 2022 г., няколко хиляди иранци са живели в Киев, много от които са посещавали украински университети. След началото на войната много от тях са напуснали.
Днес членовете на общността смятат, че в Украйна са останали само около 100 до 200 иранци.
Мазияр Миан, архитект, който се премества в Украйна през 2006 г., за да учи в Харков, а по-късно се установява в Киев, казва, че останалата част от общността остава свързана до голяма степен чрез активизъм.
Иранци в Киев са организирали митинги пред иранското посолство и събирания на площад Майдан в Киев, осъждайки военната подкрепа на Техеран за Русия и изразявайки солидарност с протестните движения в Иран.
Иран е доставил на Русия щурмови дронове тип "Шахед“, използвани при многократни удари по украински градове и енергийна инфраструктура. Иран също така е споделил технологията, която стои зад тях, което е позволило на Русия да произвежда свои собствени версии, известни като дронове "Геран“.
"Иранците, които останаха в Украйна, подкрепят Украйна. Въпреки войната, те избраха да останат тук", разказва Миан.
Наблюдение на войната отдалеч
Новината за първоначалните удари на САЩ и Израел се разпространи бързо сред диаспората. Докато атаките в Иран продължават, много иранци в чужбина остават залепени за екраните си, следейки отблизо актуализациите в новинарските издания и социалните медии.
За някои иранци в Киев ескалацията не беше напълно неочаквана.
"Знаехме, че нещо предстои“, каза Миан, посочвайки години на протести и нарастващо напрежение в Иран.
Гадериан е съгласен, че много иранци отдавна са очаквали голяма конфронтация.
"Чакахме това почти 20 години“, каза той, визирайки повтарящите се вълни от протести срещу иранския режим, които често бяха потушени с насилие.
И все пак развиващите се събития донесоха и безпокойство. Много членове на общността се затрудняват да се свържат с членове на семейството си, тъй като властите в Иран отново ограничиха достъпа до интернет.
"Понякога просто губиш напълно контакт. Не знаеш дали е интернет или нещо по-лошо", споделя Гадериан.
Въпреки опасенията относно нарастващия конфликт, няколко интервюирани казаха, че много иранци се надяват, че настоящата ескалация може да отслаби Ислямската република достатъчно, за да позволи нова вълна от протести да успее.
"Хората искат сами да решат бъдещето си в свободна страна“, каза Миан.
Докато някои в диаспората виждат ударите като потенциална повратна точка, експертите предупреждават, че апаратът за сигурност на Иран остава непокътнат и може да консолидира властта, вместо да се срине. Системата се поддържа от мощни военни, духовни и бюрократични елити, които имат всичко за губене, ако тя падне.
Някои поддръжници на опозицията смятат, че Реза Пахлави – синът на последния монарх на Иран – би могъл да играе роля в политическия преход, въпреки че мненията сред иранците остават разделени.
В същото време мнозина се притесняват за човешката цена на по-широка война.
"Войната е това, което ме тревожи най-много. Знаем какво означава това за обикновените хора.“, каза Гадериан.
За много иранци в Украйна годините на война тук са променили начина, по който виждат кризата, която сега се развива в собствената им страна.
Алиреза, иранец, който е учил в Украйна от 2013 г. и сега се мести между Украйна и чужбина след руски ракетен удар близо до дома му в киевския квартал Оболонски, каза, че вижда поразителни прилики между двете общества.
"Те ни убиват, а ние продължаваме да се връщаме“, каза той за повтарящите се протестни движения в Иран.
За него тази упоритост отразява това, на което е бил свидетел по време на масовите протести в Украйна и мобилизацията по време на война.
"Виждам прилика между украинци и иранци. Хората стоят по улиците, докато не получат това, което искат", разказва Алиреза.
Той добави, че демонстрациите в чужбина често включват както украински, така и ирански знамена, които той определи като символ на солидарност между двете нации, въпреки напрежението между техните правителства.
За много иранци, живеещи в Украйна, надеждата е, че настоящите сътресения биха могли в крайна сметка да доведат до демократичен преход в Иран.
Ако това се случи, каза Миан, отношенията между двете страни биха могли да изглеждат много различно.
"Свободен Иран би бил приятел на Украйна“, каза той, "а не враг, представляван от сегашния режим.“
Засега членовете на иранската общност в Киев казват, че следят събитията отдалеч – хванати между две войни, едната, която преживяват в Украйна, и другата, която преобразява родината им.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Китай започна ключова космическа мисия в амбицията си да изпрати хора на Луната до 2030 г.
Новият филм от "Междузвездни войни" направи един от най-слабите дебюти в боксофиса
Тръмп: Не е нужно да бързаме със споразумение с Иран, американската блокада остава
Мадяр: Правителството на Орбан остави скелети в гардероба относно бюджета
Нарастващите наеми в Милано карат дори хора на ръководни позиции да го сменят с Торино
Кадър на деня за 24 май
Как въздушните възглавници се превърнаха в хит сред автоджамбазите
Рецепти за протеинови закуски
Никола Цолов завърши четвърти в Гран При на Канада от Формула 2
Съборът "Нишка от корен" в Мюнстер обединява хиляди българи от различни държави
Проф. Темелкова посочи доходоносните професии и тези на бъдещето
Мондиал 1966: Родината на футбола грабна Световната титла
3 от 4: Холанд стана голмайстор №1 на Висшата лига
След 22 години чакане Арсенал отново вдигна титлата във Висшата лига
Европейският шампион по борба Симеон Велков: Много ме мотивира загубата на брат ми
Никола Цолов 4-и в Канада след здрав екшън
Сълзи и овации за Салах! Ливърпул се сбогува с легендата след реми с Брентфорд
Дневен хороскоп за 25 май, понеделник
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Българската копродукция „Мечтаното приключение“ спечели Наградата на журито на Филмовия фестивал в Кан
Женски хороскоп за юни 2026
Седмична таро прогноза за 25 – 31 май 2026
3 мързеливи протеинови неделни закуски
Александър Везенков и Олимпиакос спечелиха баскетболната Евролига
Пет деца са припаднали по време на честването на 24 май в Русе
Четвърто място за Никола Цолов в Канада
Президентът Йотова: Изкуственият интелект няма да измести учителите
Хороскоп за 25 май 2026
В ТУ–Варна наградиха медалистите от Националната олимпиада по математика
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка