Със слънчево и топло време ще ни радва септември.
Най-високите температури през месеца ще бъдат между 31° и 36°, а най-ниските – между 2° и 7°, според прогнозата на НИМХ-БАН, цитирана от "Фокус".
Очаква се средните месечни температури да бъдат около и над нормата, която за равнините е между 18° и 21°, за високите полета – между 15° и 17°, а за планините – между 3° и 8°.
Месечната сума на валежите ще бъде около и под нормата, която за равнините е между 30 и 50 л/кв.м, а за планинските и припланинските райони – от 50 до 80 л/кв.м.
На 23 септември в 10 ч. и 50 мин. настъпва есенното равноденствие и започва астрономическата есен.
През първите няколко дни от септември ще е предимно слънчево и в по-голямата част от страната горещо с максимални температури между 31° и 36°. Към средата на първото десетдневие от северозапад на югоизток ще премине слабо изразено атмосферно смущение и на отделни места ще превали краткотраен дъжд.
През втората половина от периода температурите относително ще се понижат, но отново ще са по-високи от обичайните. Ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. В края на десетдневието облачността ще се увеличи и на места ще превали дъжд.
През повечето дни от второто десетдневие температурите ще бъдат близки до обичайните, а времето ще е спокойно и предимно слънчево. Вероятност за преминаване на атмосферни смущения с превалявания има около 14-15-и и около 18-и септември, когато и температурите относително ще се понижат.
През третото десетдневие температурите бавно ще се понижават. През повечето дни от периода ще е относително сухо и спокойно. Вероятност за преминаване на атмосферни смущения с валежи има около 22-и, 26-и и в края на месеца.
През септември отслабва интензивността на атмосферната циркулация над Европа поради намаляването на топлинните различия между океана и сушата. Това е причина за усилване на климатичното засушаване в нашата страна. Макар и рядко, в някои години валежите превишават неколкократно месечните норми.
Обикновено облачните дни са от 2 до 6, а тези с валеж – около 4. Измервани са изключително високи температури – около 40°, но през втората половина от месеца има условия за слани във високите полета.
В началото на месец септември Слънцето в София изгрява в 6 ч. и 51 мин. и залязва в 20 ч. и 02 мин. Продължителността на деня е 13 ч. и 11 мин. В края на месеца Слънцето изгрява в 7 ч. и 22 мин. и залязва в 19 ч. и 11 мин. Продължителността на деня е 11 ч. и 49 мин.
Фазите на Луната през месеца са: на 06 септември - първа четвърт, на 14 септември – пълнолуние, на 22 септември - последна четвърт и на 28 септември – новолуние.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Защо проследимостта на произхода се превръща в стандарт при натуралните продукти
DeepSeek планира значително увеличение на цените за AI моделите си
Украйна има нова цел в руския тил - трудните за намиране установки за балистични ракети
Американската икономика вече е зависима от АІ
Инвестиционният план на Инфантино може да му коства поста във ФИФА
Силни отчети и ръст при Nvidia насочиха Dow Jones към нов исторически връх
Риана готви нов албум след близо 10 години
Тази зодия прави най-голямото завръщане през август 2026 г., според астролог
Нивото на Дунав в страната ни остава критично ниско и продължава да пада
Не могат да го бутнат: ФИФА призна за гафа на Джани Инфантино, но го подкрепи
Евробоецът ЦСКА излиза срещу Макаби с мисия
Левски лети към невиждана финансова орбита
Голяма изненада с полета на Левски до Казахстан
Араби надцакаха Левски за анголска голова машина
ЦСКА гостува днес на отслабения Макаби в Грузия
Домът, в който се прибирате с удоволствие: Уютни акценти от HomeMax
Нумерологична прогноза за 6 август
Гръцко око за защита против уроки
Дневен хороскоп за 6 август, четвъртък
Лъвският портал е отворен и 5 зодии ще имат по-хубав живот
„Среднощната роза“ от Лусинда Райли
Защо сутрин либидото е по-силно?
Идиопатична белодробна фиброза- няма специфично лечение
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Мултивитамините може да подпомогне активността в напреднала възраст
Сухота в очите – причини и решение на проблема
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Мачовете и спортът по ТВ днес (6 август)
Виц на деня - 6 август
21 ранени при катастрофи у нас през последните 24 часа
Времето във Варна на 6 август 2026
Откриха три мъртви щъркела край Вълчи дол
Огнеборците са реагирали на 180 сигнала през последното денонощие