Японците започнаха голямото почистване на домовете и колите си си пред самата Нова година, което е стара традиция тук, за да бъде оставена цялата мръсотия в отиващата си година и за да бъде посрещната новата в чистота, предаде ТАСС. Мнозина извършват този важен ритуал в последния ден, дори и в последните часове преди настъпването на новата година.
Жители на няколко частни домове, намиращи се край представителството на ТАСС в Токио, от самото начало на деня днес старателно миеха автомобилите си на двора. Сред японците напоследък се шири и шеговитото мнение, че тази година не следва да се влага много усърдие в чистенето, защото настъпва годината на маймуната и стопанинът на дома трябва по достойнство да оцени лекия безпорядък.
За новогодишна украса японците използват "кадомацу" - композиция от борови клонки, бамбук и папрат, която се поставя пред входа на дома, магазина или офиса. В жилищата по-често се използват "симекадзари", които малко напомнят на коледен венец. Това украшение се прави от слама, японска папрат и плодове на вечнозеленото цитрусово растение померанец (вид портокал). То се окачва на вратата, защото според поверието пази жилището от проникване на беди.
За Нова година в Япония е прието да се готви или поръчва във външно заведение "осети рьори" - традиционни ястия от риба, скариди, сладък омлет с рибена паста или водорасли, приготвени по специален начин. Всяко от тези блюда се свързва с някакво пожелание за новата година - например за раждане на деца, за здраве или за добра реколта. "Осети рьори" се сервира в специални кутии и може да се съхранява до няколко дни, което освобождава домакинята от задължението да готви на празника.
На 31 декември също е прието да се слагат в храната азиатски спагети от елда, смятани за символ на дълголетието. Те задължително трябва да се изядат докрай, за да живееш дълго и в крепко здраве.
След настъпването на Новата година японците се отправят към храма, за да извършат традиционния ритуал "хацумоде" (първото посещение на храма в новата година). Обикновено се избира храм, близък до дома, но мнозина предпочитат и по-значителни, макар и по-отдалечени храмове. Така например най-големият шинтоистки храм Мейджи в Токио всяка година на 1 януари се посещава от около 3 млн. души.
Пътуванията зад граница за Нова година не са популярни сред японците. За тях това е семеен празник, който следва да се отбелязва близки роднини и приятели. Затова задръстени около Нова година са не летищата, а магистралите, водещи от Токио към други части на Япония.
В последно време обаче и тази традиция започва нерядко да се нарушава и японците тръгват на новогодишни пътешествия в чужбина. Традиционни популярни дестинации за тях са тихоокеанските архипелази Хавай и Гуам. Други избират и по-евтини варианти - Китай и Южна Корея. Романтичните натури се отправят към Париж, а любителите на екзотиката - към Африка.
/БТА/