Румъния изпревари Полша като най-лошата страна в ЕС за LGBTQ+ хора, според класация, публикувана от базираната в Брюксел неправителствена организация ILGA-Europe. Полша заема първото място в класацията от 2019 г., която се основава на резултат, който взема предвид фактори като броя на престъпленията от омраза през дадена година и правата, предоставени от властите на LGBTQ+ общността.
Въз основа на нови данни от 2024 г. Румъния вече е изпреварила Полша, докато Малта, Белгия и Исландия се оказват на противоположната страна на спектъра.
В миналото няколко полски политически лидери, включително председателят на партията "Право и справедливост" (PiS) Ярослав Качински, са водили кампания срещу това, което те наричат "LGBTQ+ идеология".
Запитан за “заплахата от налагането на джендър и LGBTQ+ идеология в Полша“ по време на виртуална среща с редакторите на вестник Gazeta Polska през 2021 г., Качински каза, че “цялата тази лудост – защото наистина е лудост – се случва в свят, в който има здрави и силни цивилизации, както икономически, така и военно, които отслабват.
Ниското класиране на Полша се промени след парламентарните избори в страната през 2023 г., което показва, че условията за LGBTQ+ хората са се подобрили. Въпреки това, новото правителство не е въвело никакви нови реформи за подобряване на правата на LGBTQ+, въпреки че обеща да го направи по време на предизборната кампания.
Независимо от това, ILGA-Europe съобщава, че в категорията “пространство на гражданското общество“ Полша е отбелязала подобрение, като се позовава на факта, че е имало по-малко пречки пред “LGBTQ+ събития“, като прайд маршове.
“Миналата година в Полша бяха организирани повече от 35 шествия и почти всички преминаха мирно“, гласи последният доклад на ILGA-Europe. “Защитата на тези събития обаче е недостатъчна.
Полша наскоро премахна последната си “зона без LGBT“, шест години след въвеждането на първата. Тези зони, макар и предимно символични, са били опит за изключване на LGBTQ+ общността от обществения живот, според активисти.
“Зоните без LGBT“ също са изправени пред критики от Европейския съюз. През 2019 г. Европейският парламент гласува с мнозинство от 463 срещу 107 за осъждане на зоните, които по това време бяха над 80.
Според проучване на Ipsos+ 67% от поляците подкрепят еднополовите бракове или законното признаване на съюзи за ЛГБТК+ двойки. Въпреки че имаше две предложения управляващата коалиция да внесе в парламента законопроекти за граждански партньорства, и двете се провалиха поради липса на подкрепа от по-консервативните членове.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.