Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори.
През последните години сред най-желаните специалности в българските университети се нареждат "Право“, "Психология“, "Международни отношения“ и "Журналистика“, което съвпада само частично с желанията на кандидат-студентите, но не отразява напълно нуждите на пазара на труда, каза пред Радио София Николай Тръмбев - директор подбор на една от компаниите, които управляват процеси по набиране на персонал.
"Бизнесът у нас, във времената точно след Covid, много се беше ориентирал към това да търси хора, които се занимават с информационни технологии, с изнесени услуги – кол центрове, центрове за споделени услуги. Оттогава и досега, строителството изживява бум и хората, които се занимават не само със строителство, но и инженери, проектанти, архитекти, биват реално търсени на пазара“, обясни Тръмбев.
Данните на Министерството на образованието (Национална карта на висшето образование) сочат, че над половината студенти в България се обучават в направления като "Икономика“, "Педагогика“, "Медицина“, "Администрация и управление“, "Информатика и компютърни науки“ и "Право“. Според Николай Тръмбев специалностите са престижни, но реалният бизнес изпитва остър недостиг на кадри в сфери, които също осигуряват стабилни доходи и развитие.
„За съжаление, след завършване на образованието се налага под една или друга форма, лека-полека да се преквалифицират към това, което се търси на пазара, защото то е и по-добре заплатено“, посочи Николай Тръмбев.
От компанията му прогнозират, че професиите, които ще бъдат сред най-търсените в следващите 3-5 години са IT специалисти, занимаващи се с разработка и обучение на изкуствен интелект, както и експерти в киберсигурността; Инженери в областта на механиката, електрониката и електротехниката; Изграждането на проекти свързани с възобновяема енергия ще продължи да изисква работници и квалифицирани кадри в тази индустрия.
Търсенето и недостигът на кадри с определени професии води до повишаване на заплатите на тези експерти, отбелязват от компанията и допълват, че най-добре платената индустрия в България остава ITсектора и то с доста голяма преднина пред останалите. /БНР
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.