Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че и сърбите, и албанците нямат повече деца, хора за воюване и е необходимо взаимно разбиране. Той смята, че компромисът е решение, но съзнава, че в Сърбия мнозинството хора желаят замразеният конфликт да продължи.
"Това, което беше моят призив, е, че и едните, и другите добре разбират, че нямаме много животи, че и едните, и другите сме изгубили много хора, и сърбите, и албанците, не само в конфликтите помежду си, но изгубихме и много хора, които завинаги напуснаха тези места", заяви Вучич пред албанската телевизия "Клан" и американската ABC.
Сръбският президент предупреди, че това е лукс, който двете страни не могат да си позволят.
"Не е възможно да отида на което и да е място в Ню Йорк и там да не ме обслужи някой албанец или не можете да отидете на което и да е място във Виена и там да не ви обслужи някой сърбин. Има и от едните, и от другите и на двете места... Тези хора трудно ще се върнат да градят Тирана, Белград или Прищина, или което и да е друго място. Те ще градят някои други страни, ще плащат данъци в някои други държави. Ние вече нямаме този лукс да си позволяваме това", изтъкна сръбският президент.
Сега според него се поставя въпросът дали е възможно Белград и Прищина да открият нещо, което да е рационално и реално и което би означавало загуба и за едните, и за другите.
"А когато е загуба и за едните, и за другите, то това е поне минимално задоволително и за едните, и за другите", посочи Вучич.
Той посочи, че това ще отведе сръбската и албанската страна в бъдещето, което би означавало, че ще може да се говори за различни отношения между сърбите и албанците, тъй като през следващите 100 години сърбите и албанците ще са двата най-големи народа в Западните Балкани.
Вучич каза, че албанците в Косово погрешно смятат, че са победили сърбите, че сърбите са победени и са на колене, а те трябва да получат всичко, което поискат и не виждат място за какъвто и да е компромис със Сърбия и сърбите по тези въпроси.
Сърбите, от друга страна, казва сръбският президент, виждат, че албанците никога не могат да придобият държавно правна легитимност по какъвто и да е начин без Сърбия, Русия, Китай в ООН. Освен това в Сърбия доста голяма част от обществото смята, че замразеният конфликт е най-доброто решение, с което аз абсолютно не съм съгласен, заяви Вучич.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БДЖ представи първия от новите влакове "Шкода"
Този път централните банки няма да се притекат на помощ
Как войната в Близкия изток се отразява на доставките на лекарства?
Лагард: Рискът от инфлация сочи в посока нагоре
ЕЦБ иска от банките да оценят как войната в Иран влияе на клиентите и дейността им
Опънхаймър от Goldman: Езикът на централните банки стана агресивен
51-ото НС: Реални резултати или дълбоко нагазване а в политическата криза?
Неправилно лечение убива 10-13% от пациентите с инсулт в България
Централна прогноза
"Мяра": Шест партии влизат в парламента, "Прогресивна България" печели убедително изборите
Сано повежда нов протест срещу сметките за ток: Това е геноцид
SunFest Sofia: Най-голямото виенско колело в България отваря врати на 3 април 2026 г.
Расистки скандал със звезда на Ливърпул
Тудор с добра новина за Тотнъм
След 2 години: Резерва на Ливърпул отново ще играе за „адзурите“
Любопитно! Меси с много изненадващ ход
Категорична оценка: Звездно трио няма място в ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Варна се включва към новосъздадения хъб на Мисията срещу рака
Варна приема в неделя шахматния турнир "Мемориал Теодоси Костадинов"
Тренировки на открито и високи стандарти в SENSHI лагера във Варна
Окръжен съд–Варна отчита висока ефективност
Възстановяват маршрута на автобусна линия №7 от утре
Тъжна вест! Чък Норис почина на 86 години
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната
Космическо чудо: Мисията Proba-3 е спасена след месец „клинична смърт“
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас