В сръбския град Крагуевац бе открита изложба по повод 110 години от битката край Брегалница и освобождаването на старите сръбски земи в Македония и победата над българите, предаде БГНЕС.
Изложбата се намира в Народната библиотека "Вук Караджич" и е организирана от проф. Деян Антич от Философския факултет в Ниш.
Според проф. Антич битката край Брегалница не е само "сръбски военен триумф, а преди всичко означава окончателното завръщане на старите сръбски земи от Македония в рамките на сръбското кралство". "Това е важно историческо събитие, защото сърби от всички краища на страната са се били за освобождаването на старите сръбски земи от Македония и след многовековното робство са върнати в държавните граници на Сърбия", каза още той и съобщи, че през "месец септември изложбата ще бъде в град Битоля - РС Македония, където ще се чества Денят на сръбското единство с участието на официални държавни представители от Битоля".
Централно място сред показаните документи заема "Военната прокламация"на крал Петър Първи Караджорджевич. В нея той призовава за мобилизация на сърбите поради "нечовешкото отношение на българите към пленниците и унищожаването на приятелството и братството в старите сръбски земи в Македония". В прокламацията пише, че "българите са извършили престъпление срещу славянството, и всичко това ставало поради техният отказ по братски да се стигне до подялба на тяхната изконна сръбска земя и да се попречи на завръщането на сръбството в Македония". В този документ се подчертава, че в битката срещу българите сърбите ще получат подкрепата от своя гръцки съюзник.
Събитието бе открито от генерал-майор Милорад Ступар. Според него "славната сръбска армия е освободила сърбите от Куманово и Прилеп от петвековното турско робство".
Официалното наименование на изложбата бе "110 г. от втората балканска война и битката при Брегалница". В нея има 23 изложбени пана. Сред основните участници в композицията са Историческият архив на Сърбия и Военно-историческия музей от Белград

Бумът на изкуствения интелект не е панацея за силно задлъжнелите големи икономики
Китайските автомобилни марки губят позиции в Европа след силното представяне през 2025 г.
Азиатските пазари изпратиха последната борсова сесия за месеца със смесени резултати
AI може да съкрати клиничните изпитвания на нови лекарства до 1-5 години
Доверието на британските потребители спада на фона на страха от загуба на работни места
Новата бонусна система на SAP възнаграждава слаби ръководители
Богдана Трифонова и Симеон Колев за тайната на успеха на "Стартер" по БГ радио
От "Queen" до ФСБ: Пътешествие през световния и българския рок
Рецепта за свинско с боб за 45 минути
Димитър Марков: Правната несигурност около и.ф. главен прокурор е вредна
Мъж обра денонощен магазин в София след заплаха с нож
Енергиен експерт: За казуса с "Лукойл" България може да потърси защита на ниво ЕС
Искаш красота – гледай ЦСКА!
Мачовете по телевизията днес, 27 февруари
ЦСКА вече сериозно се готви за Европа
Поляци изпуснали ключов играч на ЦСКА
Стана ясно колко е платил ЦСКА за Факундо Родригес
efbet открива 60-ата си игрална зала – нова премиум локация в София в кв. Драгалевци
Фурор в Зала 1 на НДК: „Брилянтин“ разпали страстите в София още в първата си вечер
3 китайски зодии с късмет и благоденствие през март
3 нисковъглехидратни рецепти за закуска
Дневен хороскоп за 27 февруари, петък
Нумерологична прогноза за 27 февруари
Таро карта за 27 февруари, петък
Закопчаха варненски дилър след сделка с дрога
Спипаха пиян руснак зад волана във Варна
Насрочиха мача на Олимпик срещу Черноломец
Девня чества 3 март с трикольорен концерт
Спират тировете по магистралите за 3 март
Авария остави хиляди варненци без вода до късно вечерта
Магнитното поле на Луната някога може да е било по-силно от земното – какво се е променило
Пукнатина в Космоса: Екипажът на „Шънджоу-20“ разкри истината за опасен инцидент
Неорганични съединения с хлор помагат в търсенето на извънземен живот
7800 нови образци семена бяха добавени в „Хранилището на Страшния съд“ в Арктика
Астрономи заснеха най-голямото изображение на центъра на Млечния път
Броят на дивите пчели в света е значително по-голям от очакваното – какво променя това