Най-големият производител на автомобили в Италия - основата преди 115 години компания Fiat, напуска родния си дом. Производителят навлиза в нова ера, обединен с американската Chrysler, съобщава Automotive News.
Акционерите на Fiat ще се срещнат днес в Торино, за да подпечатат края на компанията като италиански производител. Създадената от главния изпълнителен директор Серджо Маркионе нова компания Fiat Chrysler Automobiles NV (FCA) ще бъде учредена съгласно холандското законодателство, базирана в Обединеното кралство и листната на фондовата борса в Ню Йорк.
"Раждането на FCA ще сложи край на несигурното съществуване на Fiat. Най-накрая имаме различна перспектива - не ни се налага да оцеляваме", заяви председателят на компанията Джон Елкан, който е внук на известния като последен патриарх на Fiat Джани Анели.
Очакванията са гласуването сред акционерите да събере мнозинството от две трети, необходимо за сливането, което ще създаде седмата по големина автомобилна компания в света.
"Новата космополитна структура на компанията ще й позволи да се превърне в играч от световно ниво, който да конкурира гиганти като General Motors Co., Volkswagen Group и Toyota Motor Corp.", каза Серджо Маркионе. И уточни: "Преди десетина години Fiat имаше сериозни финансови проблеми, което доказа, че фокусирането на пазара на Италия е нерентабилно".
"Маркионе не иска да напуска Италия. Желанието му е да превърне FCA в световен играч, а това изисква големи промени", каза пред Automotive News Ерик Гордън, професор в Университета на Мичиган. И допълни: "Да, това е малко тъжно за Италия".
Fiat от години страда от закъсалата икономика на Италия. За да намали зависимостта си този пазар, Серджо Маркионе в продължение на години търсеше партньори. Опитът с Opel се оказа неуспешен, но след това на хоризонта се появи Chrysler. Изправено пред перспективата за фалит на третия по големина производител на автомобили в Америка, правителството на САЩ даде на Fiat зелена светлина за придобиване базираната в Мичиган компания.
Въпреки промените Италия няма да бъде напълно изоставена от Fiat. Маркионе планира да запази административните и информационно-технологичните структури в Торино, както и да продължи функционирането на всички заводи на марката в страната. За целта топ мениджърът ще насочи производството на Jeep Renegade и други модели на Chrysler в Италия. Той също така планира да разшири гамата от модели на марките Alfa Romeo и Maserati, които да конкурират в световен мащаб компании като BMW, Audi и Porsche.
Маркионе уточни също така, че планира да увеличи продажбите на компанията с 60% до 2018 година. В унисон с това нетната печалба трябва да скочи близо пет пъти.
Още новини с автомобилна тематика четете в Automedia.bg

Онлайн сегментът на игралната индустрия расте, наземните обекти у нас намаляват
Собственици на жилища в САЩ изтеглят застояли обяви поради слаб интерес
SOFIX записа ръст от 0,22% до 1 088,86 пункта
Застраховането като част от личната финансова стратегия – защо е важно днес?
Ж. Станков: Лицензът за "Лукойл Нефтохим" може да бъде удължаван многократно
ЕЛАНА Еврофонд: Консервативният фонд със стабилна стратегия и биещо сърце от акции
Масов протест в центъра на София: На площада са политици, актьори, работодатели... (СНИМКИ)
Коледните добавки на пенсионерите - за какво ще стигнат парите?
Новият контрол върху ТЕЛК решенията разтревожи хората с увреждания
Централна прогноза
Срещу имотната мафия: Ще получаваме SMS при искане на копие от нотариалния акт
"Спаси София" предложи 13 300 нови паркоместа за срок от 5 години
Шок за Реал Мадрид!
Карл Фабиен се превръща в тотална издънка за Левски
Кристиано Роналдо с голям жест
Липи се върна към треньорството
Героите на Милан от дербите с травми
Марк Кукурея показа как се спира Ямал
От табу до бизнес: историята на успеха на еротичен онлайн магазин и разширяването му в Европа
Изключителен финал на 2025 за 3 зодии
4 малки трика за разширяване на пространството в дома
Трапезата на Андреевден
Зимна мода: 5 пуловера, които ще владеят гардероба
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от "Зоотрополис 2"
За пореден път: Удължат срока за регистрация на кладенците
Какво време ни очаква в четвъртък?
И прокуратурата погна „Исторически парк", разследват ОПГ
ЕП иска забрана на социалките за деца под 16 години
МС одобри парите за коледната добавка на пенсионерите и за компенсация на децата извън градините
Озоновата дупка е значително по-малка – какво се случва?
Мисията ESCAPADE изпрати първите си снимки
Фиксиран е първият пряк сигнал от тъмната материя
Amazon пуска конкурент на Starlink
Магнитното поле на Земята издава зловещи звуци: Чуйте как „пее“ нашата планета
Последна среща: Накъде ще поеме 3I/ATLAS след прелитането край Земята