"Маша и Мечока" – руският хит, по който светът полудя

Откъде идва този огромен успех на анимацията?
Обновена: 9 сеп 2016 21:28 | 9 сеп 2016 21:24, Елка Василева
110
"Маша и Мечока" – руският хит, по който светът полудя
Кадър: YouTube

Един руски анимационен сериал завладява света. "Маша и мечока" се предлага от Netflix, излъчва се по телевизията в над 100 държави, а в YouTubе кратките серийки са привлекли над 16,5 милиарда зрители. Откъде идва този огромен успех?

Видео платформата YouTubе води класация на най-успешните видеоклипове в историята. В девет от десетте, заели първите места, музикални звезди като Джъстин Бийбър или Тейлър Суифт ритмично подскачат.

Този текст е за десетия, пише Бенямин Бидер в сп. "Шпигел".

Сериите на анимационното филмче, които са с продължителност едва шест минути, показват как едно момиченце вилнее в къщичката на добродушен мечок.

Момиченцето е Маша, едновременно любвеобилна и изтощителна. Мечокът се казва Миша, дълго е работил в цирк и сега с удоволствие би се наслаждавал на спокойствието си. Досега руската версия на видео клиповете е била отваряна над 1,5 милиарда пъти в YouTubе. В световен мащаб само 30 видеа са надминавали прага от един милиард зрители и "Маша и Мечока" е единственото сред тях, което не е музикален клип.

Създателите на филмчето са се настанили в студио в покрайнините на руската столица Москва, на чиято табела пише Animaccord. Напоследък това име все по-често се появява и в новините на запад - големи американски развлекателни концерни обърнаха внимание на аниматорите от Москва. Гигантът Netflix включи "Маша и Мечока" в програмата, която предлага на 70 милиона абонати.

В Москва трийсетина аниматори се превиват пред компютърните екрани, за да събудят за живот Маша и Мечока. Сериалът се появява за първи път през 2009 година на руски и първоначално се разпространява само в интернет. След това спечелва вниманието на голяма руска телевизия и е включен във вечерната детска програма, в руския вариант на "Лека нощ, деца".

На стената на московското студио е окачена карта на света, върху която са отбелязани страните, където се излъчва "Маша и Мечока". Засега са стотина, а тенденцията за увеличаването им продължава. В Индонезия сериалът е толкова популярен, че индонезийските родители са започнали да кръщават новородените си момиченца "Маша".

Управителят на Animaccord, 51-годишният Дмитрий Ловейко, по-рано е работил в разтърсвания от кризи авиосектор на Русия, а е бил и начело на голяма пекарна. Сега се грижи за бизнес въпросите около "Маша и Мечока", освобождавайки от тези грижи художниците.

Запитан за тайната на успеха на филмчетата, Ловейко охотно споделя, че такава няма "и може би затова сме толкова добри". Когато "Маша и Мечока" се ражда, няма генерален план, няма стратегия как малко студио от Москва да се намеси на пазар, поделен между концерни като Disney и 20th Century Fox.

"Маша и Мечока" е история за един необичаен успех, не внезапно издигане, а пътуване, придружено от множество усложнения. От първата идея до международния пробив минават близо две десетилетия. Художникът аниматор Олег Кузовков носи със себе си идеята още от 1996 година, когато по време на почивка наблюдава дъщеричката на свои приятели. Ден след ден момиченцето тича по пясъка. Повечето възрастни си играели с нея по принуда, мърморейки, се криели, когато отдалеч виждали детето да се приближава, или се престрували на заспали. Също като Мечока във филмчето.

Никой не се съмнява, че Кузовков може да рисува. В края на 80-те години той е работил в съветско студио за анимационни филми. През Студената война от източната страна на Желязната завеса анимацията процъфтява. Телевизията и класическите филми са следени от партията, но аниматорите се радват на по-голяма свобода в работата си и браншът става ниша за критично настроени творци.

Много съветски анимационни филми са малки шедьоври. Студиата създават собствени версии на известни класики. Затова има руски Мечо Пух, а "Ну, погоди" силно напомня на "Том и Джери". През 1967 година се появява руска версия на "Книга за джунглата", която следва по-плътно романа на Ръдиард Киплинг от филма на Disney.

Колкото и да са добри съветските аниматори обаче, те така и никога не научават как да се наложат на пазара. След края на Съветския съюз руските телевизии вече нямат пари, за да финансират нови проекти и въртят старите класики, които не са им стрували нищо. Мнозина аниматори се пренасочват към рекламния бизнес. Олег Кузовков емигрира в Лос Анджелис и едва през 2008 година намира инвеститор и екип за "Маша и Мечока". Оттогава непрекъснато пътува между САЩ и Русия, пише БТА.

Бизнес моделът на Animaccord е необичаен за бранша. Докато другите филмови компании юридически се борят срещу нелегалното разпространение, то Animaccord дори подкрепя интернет пиратите. Новите епизоди се качват в YouTube, още преди да са излезли на DVD, компанията ги предоставя и на незаконните интернет портали за сваляне, за да популяризира сериите възможно най-бързо.

Сметката все пак излиза, а епизодите на "Маша и Мечока" вече са събрали общо 16,5 милиарда кликвания. В интернет филмчето е толкова популярно, че парите от реклама от YouTube остават най-голямото единично перо в приходите.

Едва 30 % от печалбите на студиото обаче идват от продажбата на сериала на телевизиите. Останалото е от продажба на разнообразни стоки с лика на двамата герои. По рафтовете на московските магазини могат да се намерят пъзели, ученически раници, мюсли и компютърни игри с Маша и Мечока. През 2015 година в света са продадени стоки, посветени на поредицата, на стойност 200 милиона долара.

Animaccord се опитва да убеди умелия маркетинг и руската школа, която е на косъм от изчезване. До отдела за лицензи е озвучителното студио, снабдено със скъпо оборудване, където Василий Богатирьов работи по музиката за поредицата. Навремето той е бил известен композитор на класическа музика, но вече има собствен фен клуб в интернет, след като песничка от новогодишния епизод на "Маша и Мечока" стана хит в Русия.

Студиото работи три до четири месеца по създаването на всеки шестминутен епизод. Годишно Animaccord успява да пусне най-много десет серии. На вратата чукат инвеститори с изобилни финансови ресурси, хора с планове за експанзия и завладяване на световните пазари. Те искат да инвестират в компанията, за да може тя да наеме повече художници, да прави повече епизоди и да произведе нови поредици. В света годишно се произвеждат 20 000 часа анимационни филми - лесен за възприемане материал за увеличаващия се брой детски канали.

Управителят Дмитрий Ловейко обаче отхвърля всички предложения. "Маша ще загуби душата си", убеден е той. 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


110
Още по темата: Маша и Мечока
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
66
14
 
3
 
! Отговори
чебурашка преди 7 години
то всичко тяхно било най хубаво но не си купуват *** а гледат все западно да е
65
23
 
3
 
! Отговори
Мечо Пух преди 7 години
И 600 милиарда клика да има, най-вероятно няма да го гледам. Но щом руснаците му се кефят, да го пуснат официално на среща на Путин с Меркел примерно.
64
20
 
3
 
! Отговори
всички преди 7 години
Всички гледат руските филми за мечката , защото отъждествяват Русия с мечка----на моменти добродушна, на моменти зла и опасна. но винаги непозната и плашеща и миришеща. Доказателство---ако беше не мечка и момиченце , а момиченце и примерно ***---никой не би го гледал.
63
4
 
46
 
! Отговори
П.Петров преди 7 години
Филмчето е страхотно забавно, детайлно изпипано и красиво нарисувано, гледам го заедно с децата.Руската анимация има много велики творби и незабравими детски песни към нея изпълнени с човечност, които и сега слушам и пея с удоволствие.Дори плиткоумните бълграските путинофили не са успели да ме отвратят от качественото руско творчество!
62
1
 
24
 
! Отговори
До 65 преди 7 години
Като ти чета коментара, ясно се вижда колко ти е мозъка.Половината свят е прехласнат от филмчето, само за Бай *** е тъпня.Нормално е, като имаш само една гънка - между двете полукълба на мозъка, такава да ти е оценката за филмчето.
61
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
*** пак писала както си знае - копирала американските бълвочи, и хайде, пак пълно с глупости в една статия за нещо, което е повече за децата и нищо за политиката.Краварите - пак изкараха, че руснаците правили кино, копирайки тях?!И какво е общото между Ну погоди и Том и Джери?!? Може би, че има два героя. Том и Джери всеки две - три секунди се удрят с нещо по главите и на практика е един монотонен бълвоч. Нищо такова няма в Ну погоди. А да не говорим за останалите руски анимационни шедьоври.
60
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До човекИзгледах го. Интересен съвет на джудже 2. Напомня ми на съвета на Мария-Антоанета:като няма хляб, яжте пасти. Но явно не са му останали длъжни. Пее се на руски и путинофилите няма да разберат текста.
59
2
 
4
 
! Отговори
човек преди 7 години
Приятен ден!Поздрав за всички русофили и русофоби, владеещи или не руски! Изпишете в търсачката: Доктора с учителями уходят в бизнес по совету Медведева /Изгледайте клипа-3мин.Няма да съжалявате- всички ще се изкефите! Не държа за благодарности, приятно гледане!Прочети още на: dnes.bg/redakcia/2016/09/09/ruskata-ikonomika-udari-dynoto-no-oshte-kopaiat.314985,5
58
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Малий, това преди 7-8 години го гледаше детето....Чак сега ли го забелязахте този сериал?
57
2
 
2
 
! Отговори
и аз съм шофьор преди 7 години
СТИГА ПРИСПИВНИ ПЕСНИ! Не ни баламосвайте!Борисов да каже на кума си Златев, Лукойл да намалят цената на бензина, на петрола падна двойно! Иначе никакъв газов хъб за руската газ- да си я затварят в буркани и да си я изнасят! Ще стане страшно-ШОФЬОРИТЕ СМЕ ГОЛЯМА СИЛА!!!ШОФЬОРИ СЪБУДЕТЕ СЕ!!!
56
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Няма значение кой го е произвел! Хубавото си е хубаво независимо от мненията на шороши и путинофили!
55
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 54Чета, чета и преобладаващо политическите коментарии са на путинофили. Аз вече си написах положителното мнение, но да плюеш анимацията на Дисни и Пиксар е показател за болен мозък!
54
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Прекрасно филмче! Във всеки един епизод има частица от богатата руска душевност!Предлагам на всички путинофили да го гледат и да почерпят поне мъничко от руската култура!
53
0
 
15
 
! Отговори
Клео преди 7 години
Страхотно филмче, любимо на цялото ни семейство. Само да уточня и аз, че на снимката към статията не е Миша :)
52
24
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Поредната руска тъпня, изкопирана несполучливо от Дисни и повтаряща пак несполучливо добрите моменти от Ну погоди
51
0
 
25
 
! Отговори
OMG_Lucker преди 7 години
Филмчето е жестоко! Забавно и смешно, гледаме го и е любимо на цялото ни семейство. Радвам се, че е руско, харесвам руснаците.Хайде поздрави на всички в тази работна събота. Утре да си починете добре, че и другата събота е работна и ще е много тежко.
50
0
 
19
 
! Отговори
Lan преди 7 години
Филмчето е супер! Забавно е и за децата и за родителите им :). Най-доброто от предлаганите в момента анимационни сериали.
49
0
 
7
 
! Отговори
Иоки преди 7 години
Естественно за *** от Днес.бг, на снимката отгоре не е Мечока на Маша....
48
0
 
28
 
! Отговори
Dim преди 7 години
Наистина е страхотно. Детето ми много му се кефи. Само имам една лека забележка към авторката на статията - 16.5милиарда зрители - о боже мой та нали на земята живеят към 5 - 6 милиарда. Може би е правилно да се напише че не са зрители, а гледания но все пак не знам може и от марс и луната да са го гледали :))))
47
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Супер е филмчето. Хубава анимация, а не грозните извращения от Cartoon-a. Интересни истории, а не простотии и нецензурни думи.