"Гевро" - новата алтернатива за Гърция?

Паралелната валута в страната може да замести еврото и драхмата
27 юни 2015 21:12, Бойчо Попов
158
"Гевро" - новата алтернатива за Гърция?
Снимка: БТА

Възможността за въвеждане на паралелна валута в Гърция – един вид държавни облигации, с които да се погасяват задължения, се обсъжда от доста време насам. Това би позволило на гръцкото правителство да продължи да изплаща заплати на държавните служители, пише свой анализ по темата Андреас Бекер за Deutsche Welle.

Още по темата
Още преди три години тогавашният главен икономист на Deutsche Bank Томас Майер предложи въвеждането на нова валута - "гевро" (т.е. гръцко евро, б. ред.). От своя страна и гръцкият икономист и носител на Нобелова награда за икономика Кристофър Писаридис също вижда в паралелната валута възможно решение за Гърция в случай, че държавата вече не е в състояние да изплаща заплатите и пенсиите на хората.

Не е ясно обаче какво мислят за това банкерите. Гръцката централна банка, Deutsche Bank, а и Европейската централна банка (ЕЦБ), отказват да коментират подобен сценарий. Нежеланието им да говорят по темата е разбираемо: за тях еврото е единствената официална валута, а всяка дискусия за алтернативни платежни средства малко или много би представлявала разговор за края на валутния съюз в сегашния му вид.

При това в света съществуват немалко паралелни валути, макар и с локално действие. В Германия началото беше поставено през 2003 година с т. нар. "Химгауер" – регионална валута, стартирала като проект на едно частно училище в част от Бавария.

По принцип не е сложно да се въведе алтернативна валута, казва юристът и председател на Съюза на регионалните валути Regiogeld Франк Янски. "Необходими са пет-шест фирми, които са готови, наред с основната валута /еврото/ да приемат и още едно платежно средство – съответната регионална валута. Освен това трябва да има и потребители, които са готови да се разплащат с паралелната валута" обяснява Янски.

С регионалния "Химгауер" днес се разплащат около 6 000 души, а в проекта участват 600 фирми и 250 обществени организации в региона край езерото Химзее в Южна Германия. Регионалната валута съществува в два варианта – като напечатани банкноти и в електронен вид. Едно евро се обменя срещу един „Химгауер”, а при обратната операция се начислява такса от 5%.

Други регионални валути не са конвертируеми спрямо еврото, а стойността им се изразява основно в това, че с тях могат да се плащат стоки и услуги на определени фирми. Такава е например паралелната валута WIR, използвана в Швейцария от 80 години насам. Междувременно тя се приема от 45 000 малки и средни фирми.

Стимулирането на местната икономика е основната цел на паралелните валути. Норберт Рост от съюза Regiogeld /Регионални пари/ обяснява как функционира това: "Ако една пекарна продава хляба в евро, тя може да си набавя необходимите продукти за производството на хляб в целия валутен съюз. Ако обаче използва местна валута, пекарната ще може да си избира само доставчици от региона, които също приемат съответната паралелна валута".

Тъй като цялата стойност на даден продукт в крайна сметка се създава в съответния регион, местните валути са особено интересни за по-слабо развитите области, които страдат от силната международна конкуренция. Такова платежно средство би било интересно и за Гърция, смята Янски: "И не само за Гърция, а също и за много други региони в Европа - там, където въвеждането на еврото създаде проблеми в реалната икономика. Нали не всички региони са еднакво силни икономически", обяснява той.

Въвеждането на паралелна валута обаче е свързано и с проблеми – това се отнася и до Гърция, чиито региони също са доста различни в икономическо отношение. Освен това въвеждането на една регионална валута няма да реши финансовите проблеми на държавата.

Ако правителството наистина търси алтернативи, за да може да изплаща пенсии и заплати, то се нуждае от някаква национална паралелна валута, която да е в състояние да контролира. Драхмите обаче едва ли могат да се използват за тази цел - при въвеждането на еврото почти всички стари пари бяха унищожени, пише още Deutsche Welle.

Припомняме, че в средата на май гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис отрече появилата се информация, че Атина се подготвя за въвеждане на паралелна валута, за да може да изплаща задълженията към държавните служители и пенсионерите. „Няма решение с две валути. За правителството има само едно политическо решение“, заяви тогава Варуфакис, цитиран от DPA.

Още икономически новини и анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


158
Още по темата: ЕврозонаГърция
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
3
 
23
 
! Отговори
валуто - откривател. преди 8 години
ЦИПУРИ новата гръцка валута-в чест на примиера ципрас
22
0
 
3
 
! Отговори
зук преди 8 години
Те са искали това сами. Не им трябвало да излъгват за своите финанси, за да вляза в зоната на евро.
21
6
 
13
 
! Отговори
АНТИ преди 8 години
Еврика!Идва от Гербевро!Бойко и там ще ги оплескаш!
20
3
 
4
 
! Отговори
Екскрементализъм преди 8 години
А не може ли направо ***?
19
2
 
5
 
! Отговори
Do Sabaton преди 8 години
Само да допълна нали можеАКО ИЗОБЩО СЪЩЕСТВУВА СВЯТ ДО ТЕЗИ 10 ГОДИНИ ДОРИ И НОВИ ВАЛУТИ ЩЕ ВЛЯЗАТ В ОБРЪЩЕНИЕ ПЪК КОЙ С КАКВО ЩЕ ТЪРГУВА Е ДРУГА ТЕМАХЕЙ АМА КВИ СТЕ МИ УМНИЦИ БРАВУУУСССjjjjjjjjjjjjjjjjjj Охлюви колко щеш
18
13
 
20
 
! Отговори
Sabaton преди 8 години
За всички ентусиасти тук ще си позволя да направя една прогноза.Евро ще има и догодина, и след 5 и след 10 години.Ще бъде силно, примамливо и прието с охота навсякъде по Света.Както и Чичко Доларчо.27-06-2015
17
1
 
6
 
! Отговори
Таралеж преди 8 години
Зимбабвийски долар е паричната единица на Зимбабве. С инфлация от над 100 000% (2007-08 г.) през юни 2008 г. 11 378 472 550 зимбабвийски долара се котират за 1 USD, а през май 2008 г. е издадена банкнота от 250 000 000 зимбабвийски долара. Поради настъпилата хиперинфлация, през 2009 г. Зимбабвийският долар е изоставен от правителството, така че към 2014 г. валутата е извън употреба.
16
6
 
7
 
! Отговори
АНТИ преди 8 години
Малакевро може ли?
15
17
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Гърция си беше по-добре с драхма преди еврозоната и еврото в 1999 г. както и България беше по-добре с лева преди да почне да го обменя в долари в 1989 г. Без собствена валута губиш независимост и задлъжняваш към Запада.
14
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
нека да мrнат на гавро нека нека нека :D
13
10
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Гаврото ще има ли покритие :D или ще е като зимбабвиската хартия!
12
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Зависи дали дългът на Гърция ще се плаща в евро или ще се плаща в гевро. При гевро ЕС и България ще пият по една вода и няма да получат нищо от дълга на Гърция защото ще се обезцени.
11
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
гевро какво е?от геврек ли идва?
10
10
 
23
 
! Отговори
ъ преди 8 години
Направо да въведат геврека като основна валута! Гърчолята станаха са смях пред Европа и света.
9
2
 
13
 
! Отговори
до 7 преди 8 години
До До 1 много просто -и всички ще обявят фалити ,и ще зачертаят в ''тефтера'' каквото е написано и после кво? /според теб/ бедните страни ще станат изведнъж богати ,и ти от просяк ще се събудиш милионер?андрешко като те срещнат роми или мутри в Бг то така казвай -имал дал .ти ще даваш -те ще т и вземат и после -всеки п о пътя си .Не протестирай че бг е ограбена ,ИМАЛА дала ,нъл тъй умник
8
4
 
28
 
! Отговори
Гошо...Тъпото преди 8 години
Аз от...финанси не разбирам,защото не съм завършил УНСС,но знам,че ако се вземе заем трябва да се връща в срок.Ако това не са научили гърците,кво правят в ЕС,в еврозоната и изобщо кой е длъжен да им търпи номерата.Явно вече и на алтруистите...западняци им писна да се правят на добрите...самарянки.
7
6
 
3
 
! Отговори
Шиптър преди 8 години
По-добре е да ползват албански акредитив - стабилен и винаги се приема и няма не искам, няма недей!
6
22
 
25
 
! Отговори
До 1 преди 8 години
ИМАЛ ДАЛНЯМАЛ ВЗЕЛ ТУЙ Е ПОЛОЖЕНИЕТО БРАВО НА ГЪРЦИТЕРЕФЕРЕНДУМ В БЪЛГАРИЯ СЪЩО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ ТАКЪВ РЕФЕРЕНДУМ ЩОТО НЯМА ДА Е САМО ГЪРЦИЯ, А АНГЛИЯ,ФРАНЦИЯ, ИСПАНИЯ, ИТАЛИЯ, ЧЕ И АВСТРИЯ ЩЕ НИ ИЗПРЕВАРЯТ
5
7
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Вътрешната част на геврека ще е новата валута на гърците
4
3
 
11
 
! Отговори
Ангел преди 8 години
Почти като в една песен от зенита на чалгата:"Ако искаш да усетиш тръпката-поиграй си на геврото с дупката"....Вярно на това което ги чака му викат "любов по гръцки"......