Буквално с 1 глас: Македония прие промени за смяна на името

ВМРО-ДПМНЕ заяви, че депутати са заплашвани и подкупвани
20 окт 2018 06:45, Александър Попов
162
Буквално с 1 глас: Македония прие промени за смяна на името
Снимка: Reuters

След дълго и хаотично заседание, примесено със скандални обвинения, македонският парламент прие снощи промени в конституцията, за да може страната да промени името си на Република Северна Македония, предадоха световните агенции.

Необходимото квалифицирано мнозинство от две трети бе постигнато при поименния вот буквално с един глас - 80 от общо 120 депутати. 39 техни колеги гласуваха против, съобщава БТА.

Промяната на името бе договорена с Гърция в Преспанския договор от юни. Тя може да отвори пътя на страната към НАТО и Европейския съюз, блокиран от дълго време от Гърция, според която името "Македония" предполага териториални претенции към едноименната гръцка провинция, отбелязва Ройтерс.

Още по темата
Конституционните поправки получиха необходимото мнозинство от две трети, след като няколко депутати от националистическата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ се отклониха от нейната линия и подкрепиха конституционните поправки, отбелязва ДПА. Останалите им колеги от групата на ВМРО-ДПМНЕ - най-голямата в парламента на Република Македония - бойкотираха гласуването.

Заседанието на парламента бе забавено с над 10 часа. През това време македонският премиер социалдемократ Зоран Заев се мъчеше да си осигури подкрепата на депутати от националистическата опозиция, която бе необходима за събиране на необходимото мнозинство от две трети. В противен случай в страната щяха да бъдат свикани предсрочни избори.

Игор Янушев, генералният секретар на ВМРО-ДПМНЕ, заяви, че депутати от партията са били подложени на "политически заплахи" преди гласуването. На трима от тях според Янушев са били подложени подкупи между 250 хиляди и 2 милиона евро, съобщи АП.

Заев отхвърли тези обвинения и заплаши да заведе дело за клевета.

Одобрените поправки в конституцията на бившата югославска република са общо четири. Първата е за добавяне на "Северна" към името на страната Република Македония. Втората вписва държавните правни традиции в преамбюла на конституцията. Третата предвижда "уважаване на суверенитета, териториалната цялост и политическата независимост на съседните страни". Четвъртата поправка се отнася за грижите за културните, икономическите и социалните права на македонския народ и всички граждани на страната без граница без намеса в суверенните права на други държави и в техните вътрешни работи под каквато и да било форма.

Със силната подкрепа на западните лидери, Заев води кампания за преименуване на бившата югославска република с цел уреждане на продължаващия 27 години спор за нейното име със съседна Гърция, отбелязва АП. Това ще позволи на Р Македония да се присъедини на първо време към НАТО, а евентуално на по-късен етап - и към Европейския съюз.

Националистическата опозиция е твърдо против промяната на името и бойкотира произведения миналия месец референдум по въпроса. Огромното мнозинство от участниците в допитването подкрепиха инициативата на Заев, но не бе достигната необходимата избирателна активност от над 50 процента. Въпреки това македонският премиер пристъпи към гласуване на конституционните поправки в парламента.

Сега процесът на промяна на името на страната на Република Северна Македония трябва да започне официално в срок от две седмици, посочва АП.

Процесът обаче е дълъг и пред него остават препятствия, отбелязва Ройтерс. Ще са необходими още няколко гласувания в македонския парламент, като процедурата трябва да приключи най-късно до януари.

След като Република Македония промени официално името си, гръцкият парламент също ще трябва да одобри Преспанския договор. Министърът на отбраната Панос Каменос, лидер на националистическата партия "Независими гърци", заплаши, че по-малкият партньор в управляващата коалиция ще напусне правителството, ако споразумението бъде одобрено.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


162
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
100
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Естествено, че са подкупвани. Това го гледаме и у нас вече много години.У нас цели избори купуват, та един Парламент ли?
99
9
 
15
 
! Отговори
До “мдаа...” 119 преди 5 години
На референдума 91% от гласувалите македонци казаха ДА - къде го видя това не ?!
98
20
 
14
 
! Отговори
мдаа... преди 5 години
Може ли народът на референдума да каже "НЕ", а управляващите да приемат обратното. Демокрация, така е при демокрацията.
97
8
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Великия Путин загуби и Македония след Черна гора. Сърбия иска по спешност в ЕС. Полека го изтикват все по на Изток.С автокефалията на Украинската църква загуби и половината православие. Верно ще остане в историята като пълен неадекватник.
96
0
 
5
 
! Отговори
men преди 5 години
северна македония една опция, другата е южна албания. да видим какво ще излезе накрая.
95
8
 
6
 
! Отговори
от Референдум-91% ЗА преди 5 години
До слагащите минус на коментара ми по-долу - Да известно ми е, че сте от тези, които си мислят, че щом вие лично искате да пиете в Бар Б, трима от приятелите ви в Бар А и шест са пас (при 10 членна група), то всички са длъжни да се съобразят с волята ви и да посетите Бар Б :) ... такива сте си, но ние си ви познаваме :)
94
7
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
С един глас с половин глас важното е резултата. То е като на футболен мач, важното е да вкараш един гол повече от противника. Путин изгуби мача срещу НАТО. Сега да натиска Сърбия щото изпусне ли и нея край с Русия на Балканите. 200 годишните мръсотии вършени от руснаците по нашите земи на Балканите ще се увенчаят с пълен провал.
93
1
 
8
 
! Отговори
Филип III Тракийски преди 5 години
Хайде да им е честито!
92
2
 
8
 
! Отговори
Me преди 5 години
Супер :))))
91
7
 
18
 
! Отговори
Референдум - 91% ЗА преди 5 години
Никой не знае как щяха да гласуват негласувалите, затова никой не може да си ги причислява към собствения брой гласове! Ако са били против, да са гласували против! Ако пък са били ЗА, тогава да са гласували ЗА! ... Факт е, че 91% от гласувалите са ЗА и само 9% против, а също е факт, че негласувалите явно са съгласни останалите да решат, кое е по-добре за Македония, щом не гласуват сами - елементарна логика. Ако сте група от 10 приятели и трима искат да пиете в Бар А, един в Бар Б и шест са пас?
90
3
 
1
 
! Отговори
Ludoto Lenche преди 5 години
До Ludoto Lenchetova e otgovor na 105
89
7
 
3
 
! Отговори
Ludoto Lenche преди 5 години
...ami sega stana li ti iasno .."shto e to zapadnata demokratsia " ?!! Eto tova !
88
1
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Последно тия сега какви са БЮРМ ци, Македонци или Северно- македонци. Сещам се за вица за бесарабските българи и македонците, едните на руски ти обясняват че са българи, а другите на български че не са!
87
5
 
8
 
! Отговори
Хм преди 5 години
Имам чувството, че много хора тук се интересуват от чужди интереси, а не от родните. Естествено, че е добре за нас да сме рамо до рамо с близка страна като Северна Македония. Общ пазар, обща история, идентичен език. Членството на съседите в ЕС ще е полижително за икономиката ни.
86
8
 
17
 
! Отговори
ист преди 5 години
Опозицията гласува против промяна името на Македония, защото са руски агенти против НАТО и ЕС. И в България опозицията е съща.
85
4
 
6
 
! Отговори
kakaka преди 5 години
До Анонимен 105Народът им нищо не каза, а тези които гласуваха бяха За. И те като нас решават да бият неутралитет вместо да си мръднат задниците до урните. Нито имат по 2 часа път да бият до тях, нито имат каквото и да е било друго извинение. Имаш референдум, не си съгласен - гласуваш, а не изобщо да не си гласувал. Лесно е! Поздравления за македонците, вече няма да бъдат изолираните!
84
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Винаги съм се чудел как може са има толкова неадекватни коментари. Ама е ясно- неграмотност!!! Питат за мнение - народа 91% е ЗА. А разни дрънкат безумици. Всички страни развива селскостопанство, индустрия....само България не може. Заговор имало. Дали? Май НЕ. Просто НЕГРАМОТНОСТ
83
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Айде бе, защо Украйна не влез е НАТО, а? Дядя Вова такъв шамар им отпука на САЩ със Крим, вече 4 години подскачат и нищо не смеят да направят. Що не приемат Украйна в НАТО, а?
82
5
 
12
 
! Отговори
АнонимеН преди 5 години
МАКЕДОНИЯ ОТДАВНА ТРЯБВАШЕ ДА СИ СМЕНИ ИМЕТО!!БИВША ЮГОСЛАВСКА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЯ!!!! ТОВА БЕШЕ ДОСЕГА НО ОТИВА В ИСТОРИЯТА!!!РУСИЯ И ЮГОСЛАВИЯ НЯМАТ НИКАКВА РАБОТА В МАКЕДОНИЯ!!!!
81
8
 
9
 
! Отговори
АнонимеН преди 5 години
ДО ПУТИНОФИЛИТЕМОЛЕТЕ СЕ УКРАЙНА ДА НЕ ВЛЕЗЕ В ЕС И НАТО, ЧЕ С РУСИЯ Е СВЪРШЕНО И В ПРЯК И В ПРЕНОСЕН СМИСЪЛ!