Мехмед Юмер: Некачественото строителство в Турция убива хора

Доброволците се състезават с времето, посочи журналистът
41

Турция се нуждае от жива сила, полеви болници и полеви кухни за справяне с последствията от катастрофалното земетресение в страната.

"Не убива земетресението, а некачественото строителство. Доброволците се състезават с времето. От първите 72 часа много намалява шансът за откриване на оцелели живи хора. Вече се обръща тенденцията да се изваждат по-скоро такива, които са загубили живота си. Не трябва да се строи точно върху сеизмична зона. Ако се строи в подобни райони, точни изисквания трябва да се спазват, а те едва ли са били спазвани на този етап, като гледаме как 50-годишни сгради са компрометирани, но издържат, а 3-годишни рухват като вафли", заяви журналистът Мехмед Юмер в студиото на "България сутрин".

Още по темата
Той отбеляза, че затрудненията произтичат от няколко фактора – невключването на армията в спасителните операции, забранените НПО на доброволци, липсата на свободни площи, където хората да се събират, монопол от страна на АФАТ, проблемите със строителството.

"Тези райони са били отдавна проучени и прогнозирани, че в крайна сметка се очакват такива земетресения", добави Юмер пред Bulgaria ON AIR.

"Трябва да благодаря на България за помощите и за грижата към нашия народ. Сега в град Адана сме по-спокойни, обаче има много евакуирани сгради, има много опасности, хората не могат да влязат в жилищата си, навън в палатки живеят. Целият квартал е евакуиран. Много хора са в колите, в спортните зали, в джамиите, страхуват се да влязат. Всеки ден се събарят нови апартаменти", каза Ибрахим Йълмаз от Дружеството на балканските турци.

"Всяка минута стават вторични трусове, но в Адана не се усещат всичките", допълни Йълмаз.

"В България много помощи се събират. Някои отделни превозни средства да се натоварят само за болниците, да има вътре здравни консумативи, детски храни, бутилки, пелени и направо да идват пред болниците. Много помощи идват, обаче докато се намери, минават 1-2 дена, не са полезни. Няма толкова хора, които да разпределят каквото има в превозните средства", категоричен бе Йълмаз.

"Най-голямото предизвикателство е откриването на живи хората под руините, защото битката с времето е всяка секунда, минусовите температури усложняват ситуацията", заключи Юмер.

Гледайте видеото с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
5
0
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Интересното е, че медиите в Турция не поставят въпроса за качеството на строителството им. Вероятно да не се окаже, че строителите са от приятели и спонсори на Ердоган, че после доста джурналя ще изчезнат безследно.
4
1
 
30
 
! Отговори
Наблюдател преди 1 година
Гледах как минарета на джамиите, строени сигурно през ХIV - X век и високи по към 50-60 м. устояват на труса, а нови сгради рухват като кули от карти - как са могли преди стотици години и без съвременните методи на строителство да строят такива сгради, а сега - ***.
3
1
 
30
 
! Отговори
Един да каже преди 1 година
Очевидната истина която трябва да знаят всички корумпирани политици че "Икономията е майка на МИЗЕРИЯТА",равносилна на "Евтиното излиза по-скъпо,от СКЪПОТО".Това важи за всички сектори в икономиката.Жалко за хората.Бог да ги благослови.
2
1
 
29
 
! Отговори
Дедо Поп преди 1 година
Дано не се случва в България че .........
1
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
При 7.8 е почти невъзможно да няма разрушения и жертви. Тук обаче за съжалание ще са прекалено много. Като им видях обаче и магистралата и ми заприлича на нашата история. Всеки гледа да мине тънко, да крадне. Какъв е този строителен контрол при положение, че чакат над 7 и то за нови сгради. Явно и там навремето се е правило както трябва, а сега кат дойде.