Полският бизнес може да спечели от секторите с висока добавена стойност в България

Във Варшава Плевнелиев представи възможностите за инвестиции у нас
19 ное 2014 12:33, Елка Василева
9
Полският бизнес може да спечели от секторите с висока добавена стойност в България
Росен Плевнелиев. Снимка: БТА

Полският бизнес има възможност да инвестира в една различна България, която през последните години насърчава развитието на икономическите сектори с висока добавена стойност и постига успехи. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който участва заедно със своя полски колега президента Бронислав Коморовски в презентация за възможностите за инвестиции и икономическия потенциал на страната ни, провела се във Фондовата борса във Варшава, цитиран от прессекретариата на държавния глава. Форумът беше открит от заместник министър-председателя и министър на икономиката Януш Пиехочински.
 
В изказването си българският държавен глава открои като най-привлекателни сектори за инвестиции у нас високите технологии, автомобилната индустрия, енергетиката, земеделието и производството на храни и туризма.

Още по темата

България възстановява традициите си в сектора на информационните и комуникационните технологии и само през последните 10 години успя да създаде 35 000 нови работни места, посочи в изказването си на форума Росен Плевнелиев. Държавният глава подчерта, че страната ни е успяла да привлече световни лидери в тази сфера като HP, Oracle, IBM, SAP и други. „Само преди няколко седмици изключително успешна българска компания беше придобита от американски софтуерен гигант за почти 300 милиона долара“, заяви президентът.
 
Държавният глава припомни, че с европейско финансиране в размер на 50 милиона евро страната ни стартира своята първа иновационна екосистема „София тех“, която дава възможности за развитие не само за българските, но и за стартиращите компании от региона на Югоизточна Европа.
 
Утвърждаването на България като производител на компоненти за автомобилната индустрия на Балканите също създава перспективи за взаимноизгодно партньорство, посочи президентът. Огромен интерес към развитието на този сектор у нас проявява Германия и днес страната ни работи за реализирането на проекта Auto Park Bulgaria, чиято цел е изграждането на автомобилен клъстър в Северозападна България. Днес производството на компоненти за автомобилната индустрия в България се равнява на 1.5 млрд. евро годишно.
 
Регионът на Балканите работи за свързаност и интеграция и разполага с огромен потенциал за успешни бизнес партньорства, отбеляза още президентът Плевнелиев. Според държавния глава страните от Източна Европа трябва да работят не само за изграждането на инфраструктурата, която ги свързва със Западна Европа, но и да реализират потенциала на транспортните и енергийни връзки „Север-Юг“. Един от тези проекти предвижда свързването на пристанището в Гданск с пристанището на Солун чрез автомагистрала и скоростна железопътна линия, което създава възможности за ускорен икономически обмен и развитие за цяла Източна Европа, посочи държавният глава.
 
По думите на президента Плевнелиев стратегическото разположение на страната ни - в непосредствена близост до бързо развиващите се пазари на държавите от Черноморския регион, е причина все повече компании да се установяват  в българските индустриални зони.
 
България и Полша са част от общ пазар, който наброява почти 500 млн. потребители и трябва да бъдат адекватни на големия конкурентен натиск. Успехът в ЕС се гради върху реализирането на успешни партньорства, заяви президентът на Полша Бронислав Коморовски. Полският държавен глава отново подчерта, че България е предпочитан партньор и представителите на полския бизнес имат интерес от разширяване на позициите си у нас. 
 
Конкурентоспособността зависи и от възможността на производителите да имат достъп до евтина енергия, което означава да могат да избират от повече от един доставчик, отбеляза още президентът Коморовски.
 
В рамките на форума представители на полски компании, които работят у нас споделиха опита от работата си в България.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Анонимен7 ne slagai okraina-takava vece niama.imame novorusia-de fakto,de ure.
5
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Да не е договорил плод и зеленчуците ни да им продават ябълките ?!
4
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Само преди няколко седмици изключително успешна българска компания беше придобита от американски софтуерен гигант за почти 300 милиона долара.Това не си е много за хвалене виж ако Българска компания беше придобила някоя чуждестранна за 300 милиона вече щях да си помисля че напредваме.
3
1
 
11
 
! Отговори
Алекс преди 9 години
Бре хора1 Кога най-после ще са президентските избори? Този не се трае вече
2
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тоя пък, къде иде, все се слага - те, какво можело да спечелят у нас. А ние бе, тате, ние , какво можем да спечелим от тях? Не се наситихте да ни продавате! И какви "високи технологии"у нас, бе тате?! Доколкото има някакви милимикрони от тях, то те са на чужди"инвеститори". Наш'те ги продадохте, тате, преди 20 г. А нзнаеш ли, тате, че за да се развива икономиката ни, за да няма безработица и бедни, НИЕ ТРЯБВА ДА ПРОДАВАМЕ, А НЕ ДА КУПУВАМЕ. И то скрито - с инвеститори-грабители. Но.. комисионки!
1
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Нормално е за Плевенлиев--полският бизнес ще спечели...........а ние кога ще печелим дрюгарю комсомолски секретар.......????????????????????