Криза: Бирата и свинското са дефицит в Европа

Това се случва заради нарастващите сметки за енергия
26 авг 2022 17:00, Йоана Цонева
98
Криза: Бирата и свинското са дефицит в Европа
Снимка: БГНЕС

Нарастващите сметки за енергия в Европа предизвикват вълна от спирания на големи заводи за торове на континента, което пречи на фермерите, производителите на храни и - за ужас на собствениците на барове навсякъде по света - на производителите на бира.

В четвъртък най-голямата компания за торове в света "Яра", базирана в Норвегия, обяви 50-процентно съкращаване на производството си на амонячни карбамидни и азотни торове в Европа, позовавайки се на "рекордно високите цени", предаде "Политико".

Решението беше взето по-малко от 24 часа, след като най-големият британски торов завод CF Fertilisers UK заяви, че "временно ще спре" производството в завода си в Билингъм. Двама други големи производители на торове в Полша обявиха, че ще преустановят дейността си по-рано през седмицата.

Торовете са не само от жизненоважно значение за повишаване на плодородието на почвата, но при производството им се създава страничен продукт - газ CO2, който се използва за добавяне на пенливост към бирата и безалкохолните напитки, за снабдяване на болници при хирургически процедури и за хуманно клане на животни.

Поради това фермерите, производителите на храни и дори собствениците на заведения са силно обезпокоени от по-широките последици от предстоящия недостиг на торове.

"Карлсберг Полша", третата по големина пивоварна компания в Полша и дъщерно дружество на датската мултинационална компания, заяви пред "Политико", че планира да спре производството на бира почти незабавно - и че други пивовари със сигурност ще последват примера ѝ.

"Малко хора осъзнават, че въглеродният диоксид е страничен продукт от производството на торове. А той не може да се съхранява много дълго време, така че ни остават запаси само за няколко дни", заяви говорителката на "Карлсберг Полша" Беата Пташинска-Жединак.

"Всеки момент ще спрем производството на бира ... но не сме единствените. Ако не разполагат със съоръжения за производство на собствен CO2, повечето бирени компании ще трябва да направят същото."

Енергоемкият сектор за производство на торове е сред първите тежки производства в Европа, които съкращават производството си на фона на енергийната криза, изострена от инвазията на Москва в Украйна и последвалите западни санкции върху руския петрол и природен газ - необходима съставка за азотните торове.

Якоб Хансен, ръководител на голямата лобистка група Fertilizers Europe, заяви, че рязкото покачване на цените на природния газ, които, както се опасяват наблюдателите от бранша, ще останат високи поне до края на годината, прави "невъзможно" поддържането на производството.

"Това е невъзможна ситуация. За мен е очевидно, че европейският газов пазар е в криза - той не функционира", каза Хансен. "Ние сме относително най-големият потребител на газ - така че ако ние видим болката, тя ще дойде и за други хора."

Ефектът на пеперудата

Затварянето на предприятия предизвика опасения в множество сектори на храните и напитките. Минет Батърс, председател на Националния съюз на фермерите във Великобритания, заяви, че затварянето на най-големия британски завод за торове е "изключително тревожно". Пазарът на торове "е от решаващо значение за поддържането и увеличаването на вътрешното ни производство на храни", добави тя и призова правителството да преразгледа наличието на продукти, съдържащи CO2.

Британската пивоварна и кръчмарска индустрия заяви, че моментът на спирането "не може да бъде по-лош" и "може да доведе до недостиг на бира в цялата страна".

"Нашите пъбове и пивовари вече се сблъскват с тежки насрещни ветрове и натиск върху техните вериги за доставки", заяви Ема Маккларкин, главен изпълнителен директор на Британската асоциация на пивоварните и кръчмарските предприятия. "Това решение поражда сериозни опасения за устойчивото снабдяване с CO2."

Тя предупреди, че както пивоварите, така и пъбовете вече са изправени пред "екстремни" разходи за енергия, които заплашват да затворят предприятия и да навредят на поминъка в цяла Великобритания.

Още по темата
"Изчакването на правителството да предприеме действия дори за няколко седмици може да се окаже твърде дълго", добави МакКларкин. "Нуждаем се от устойчив план за доставките на CO2 за нашата индустрия и от спешна помощ за нарастващите сметки за енергия за предприятията, преди да бъдат принудени да затворят врати."

Пташинска-Жединак от "Карлсберг Полша" заяви, че има и по-широки последици отвъд бирата и безалкохолните напитки, тъй като CO2 се използва за производството на продукти като сух лед, който е от съществено значение за запазването на храните при транспортиране и съхранение.

"Ситуацията е критична за всеки аспект на хранителния сектор, в който се използва CO2", каза Пташинска-Жединак.

Министърът на земеделието на Полша Хенрик Ковалчик заяви в четвъртък, че работи по план, който ще помогне на производителите на торове да закупуват газ на умерена цена. "Работим върху това. Засега не искам да говоря за подробности, там вече имаме някои идеи и се договаряме за някои решения", каза Ковалчик.

За да облекчи донякъде натиска, Европейската комисия предложи временно спиране на митата върху ключови продукти за производство на азотни торове, което националните правителства в Съвета на ЕС ще обсъдят, след като възобновят заседанията си през септември, според служител на ЕС.

В Обединеното кралство компанията майка на CF Fertilisers CF Industries вече е получила една краткосрочна помощ от правителството, като плащането през септември миналата година е покрило оперативните ѝ разходи за три седмици, тъй като цените на енергията са се повишили заради търсенето след блокирането на производството на коронавируси.

Този път обаче министрите изглежда не са склонни да се намесят.

"Докато правителството продължава да проучва възможностите за подобряване на устойчивостта на пазара в по-дългосрочен план, от съществено значение е промишлеността да действа... за да направи всичко възможно, за да отговори на търсенето", заяви говорител на правителството на Обединеното кралство.

"От есента на миналата година устойчивостта на пазара на СО2 се подобри, благодарение на допълнителния внос, допълнителното производство от съществуващите вътрешни източници и по-добрите запаси", добави говорителят на правителството.

След първоначалната криза през есента на миналата година някои британски предприятия диверсифицираха доставките си на CO2 чрез внос. Тъй като цените се повишиха, други индустрии се включиха в улавянето на промишления страничен продукт и рафинираха свои собствени версии за продажба в хранително-вкусовата промишленост. Миналата година заводът в Билингам осигуряваше 60 % от доставките в Обединеното кралство. Сега той доставя само 30 %.

"Въпреки че сега сме в много по-добро положение, отколкото преди година", казва Ник Алън, главен изпълнителен директор на Британската асоциация на месопреработвателите (BMPA), "британската месопреработвателна промишленост ще има сериозни опасения", ако CF Industries спре производството.

"Не виждаме как правителството може да седи отстрани и да настоява, че компаниите трябва да се разберат помежду си", каза Алън. "Те ще трябва да се намесят."

CF Industries вече затвори сестринския си завод в Чешир през юни, което оставя доставките на CO2 в Обединеното кралство "уязвими от всичко, което се обърка в оставащия им завод в Билингам", каза Алън. Той добави, че британската индустрия "силно разчита на чуждестранни доставчици, за да компенсира недостига".

От края на юли производителите на амоняк в Италия и Германия също са намалили производството си и са накарали европейските компании за храни и напитки "да се борят", за да си осигурят свитите доставки на CO2, добави Алън.

Според него без достатъчно доставки на газ фермерите ще се сблъскат с проблем, свързан с хуманното отношение към животните, тъй като все повече прасета и домашни птици няма да могат да бъдат изпратени за преработка.

"Европа винаги е била производител с относително високи разходи", каза Хансен от Fertilizers Europe. "Ние изнасяме много специални продукти за останалата част на света... Стигаме до момент, в който не можем да изнасяме повече."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
0
 
7
 
! Отговори
До До 41 и 44 преди 1 година
Без торове градината на село са пука. Чушките са по метър, доматите около 2,5м, преди дни обрах около 50 кг. За останалото няма нужда да споменавам. В немско използват естествена тор от животни и компост. Има начини
47
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Така си отиде и СИВ, чрез дефицит на много стоки, ЕС и него това го чака као е слуга на чужди интереси.
46
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами освен сега по Северен поток руснаците да им пуснат бира за мръвката сами да се оправят
45
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами освен сега по Северен поток руснаците да им пуснат бира за свинското сами да се оправят.
44
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
на свинско има свръх производство и нема кой да го яде, а бира дал господ - преди 4000 години са пили бира и строили пирамиди
43
4
 
6
 
! Отговори
До 41 и 44 преди 1 година
Тогава не е имало такава консумация. Нито населението на земята е било 7 милиарда. То по същия начин и домати без торове е имало. Само че сега без торове, не бирата, а храната ще стане само за свръх богати около един милиард. Останалите шест милиарда, сред които и около 3 милиона българи просто умират.
42
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нееер, санкциите работят,сами виждаме. Русия клекна,ние цъфтим.
41
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Глупава статия. Бира и земеделие е имало и преди изкуствените торове и ще има и след тях! Пък и е време да поизчистим земята от изкуствените ***
40
0
 
4
 
! Отговори
До хаха преди 1 година
По+малък от теб със сигурност.
39
11
 
3
 
! Отговори
Хахаха преди 1 година
Не знам какъв ***.л0умник трябва да си изобщо да консумираш бира. Това е конски пик0ч.
38
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
бирата се вари от поне 3500год. в България се вари от 1200 год. тогава как са се справяли без минерални торове ?
37
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Най - страшните кошмари се сбъдват
36
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма недостиг на нищо. Дори на газ. Всичко е спекула. Няма нито един завод спрял да работи в света заради недостиг на суровина. Значи цените са се покачили спекулативно. Ако Китай е купувал скъп американски газ примерно сега го замества с евтин руски. И американския остава неизкупен. Той пък отива за Европа. Всички играят игрички за наша сметка
35
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
нали скоро исляма ще е официална религия, така че
34
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Цената ще я платим ние обикновените хора не брюкселските *** и слугите им от пп, дб, бкп и герб. Да не мислите, че Урсула ще стои на студено?
33
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вчера се върнах от Дъблин ,бях при приятели ,които работят там- изглежда у Европата нема бира и свински ,щото сичката бира и такъв вид месо май е събрано там ,плюс другите видове меса , за риба просто е излишно да кажа ... стига с тези фейкове от времето на к..о..м..у..н..и..з..м..а до оня ден писахте ,че о Ингилезко рафтовете са празни и нема рана..помагате на спекулантите да вдигнат цената на бирата и месото ли?????????????
32
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европа загива!! Дори по-бързо от колкото се предполагаше!
31
3
 
14
 
! Отговори
баба мара преди 1 година
и за какво е всичко това заради просто-тия-та на хората русия била нападналаукраина и хаиде сега да свърши света не украина е причината а желанието на сащда господства над света първо бяха вирусите после ваксините сега украина следкоето идва студ и глад и защо хората по белите държави се връзват на тези лъжи иизмами доброволно си *** клона на които сме кацнали
30
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ще стане интересно, когато и САЩ спре да изнася макар и скъп газ за Европа буахахах. С такива приятели врагове не ти трябват.
29
8
 
24
 
! Отговори
ВъZраждане на СССР преди 1 година
Лавров го каза! Европа я очаква студ, мрак, глад и болести без Русия!! И вече виждаме, че е прав!!