Донахю увери: Въвеждането на еврото ще отвори огромни възможности пред българската икономика

Лидерът на Еврогрупата препоръча благоразумна фискална политика
265
Донахю увери: Въвеждането на еврото ще отвори огромни възможности пред българската икономика
Снимка: БНР

България може да бъде част от еврозоната догодина – увереност в успешното присъединяване на страната ни към единната европейска валута изрази лидерът на Еврогрупата Паскал Донахю, който посети София на 15 март. В специално интервю за "Неделя 150" по Българското национално радио Донахю изрази надежда България да продължи да води благоразумна фискална политика.

Реалистично ли е да приемем еврото на 1 януари 2025-та? Ако слушаме посланията от последните дни, по-скоро погледът е отправен към по-късен етап догодина. Кога, ако не 1 януари?

"Всичко това зависи от промените в икономиката, които България направи и които, вярвам, са в интерес на страната. Основното предизвикателство остава инфлацията. Вярвам, че България със сигурност ще се присъедини скоро. Наистина съм убеден в това, но инфлацията трябва да бъде овладяна. Публичните финанси трябва да бъдат запазени в добро състояние. Необходима е сигурност". 

Може и трябва ли България да разчита на гъвкавост при оценките, за да получи зелена светлина за еврозоната?

"Има възможност правителството да поиска последваща оценка на икономическото представяне след регулярния доклад за готовността за присъединяване, който се очаква преди лятото. Тази възможност съществува. Изпълнението на критериите за присъединяване се оценява много прецизно и честно. Досега участвах в много оживена дискусия по темата. Мисля, че много важно за българската икономика да докаже, че категорично е изпълнила критериите от Маастрихт, необходими за въвеждането на еврото. Отново подчертавам, че възможността за последваща оценка съществува, ако правителството реши да я използва.

Имам две препоръки. Първата е да продължите да пазите държавния дълг нисък и да не поемате големи нови задължения. Втората – да направите всичко възможно да понижите инфлацията. Това не са просто „задачи“, които изпълнявате, за да въведете еврото. Начинът да се грижите за икономиката и за хората минава през изпълнението на тези мерки". 

Казано по друг начин, няма необходимост от „гъвкавост“ при оценката на критериите, защото България трябва да се присъедини към еврозоната, когато изпълни всичките – това е по-доброто решение и за страната, и за останалите 20 държави, които вече са част от валутния съюз. Какви са ползите от членството в него?

"Мисля, че доверието да се пътува и инвестира в България ще бъде много голямо. За тези, които искат да дойдат тук и са от държава от еврозоната, няма да се налага да обменят валута. Същото важи и за българите, които искат да пътуват до страни – членки на единния валутен съюз. Няма да има никакви такси за превалутиране.
За бизнеса, особено за компаниите, които искат да изнасят продукция, ще има много позитиви. Знаете, българската икономика е експортно ориентирана. С въвеждането на еврото износът към страни от еврозоната ще стане по-сигурен и по-евтин. Има много позитиви. Убеден съм, че въвеждането на еврото ще отвори и огромни възможности пред българската икономика".

Освен това България ще започне да взема решения във валутния съюз, тъй като ще седне на масата за определяне на паричната политика, а не единствено да консумира решенията за еврото, към което левът е обвързан с валутния борд. И преди нашия разговор, Донахю изреди още много предимства за членството в еврозоната, но тъй като монетата винаги има две страни, а времето за интервю е твърде ограничено, питам директно - в тези турбулентни за икономиката времена, точен ли е моментът да поискаме присъединяване към еврото и не поемаме ли твърде голям риск, ако станем част от валутния съюз? Как виждате икономическото представяне на еврозоната?

"Вярвам, че сега перспективите пред икономиката на еврозоната са много стабилни. Мнозина предсказваха рецесия, но тя не се случи. Говореше се за огромен срив, но не се стигна до такъв. Затова казвам, че перспективите са стабилни, а това е добър вариант за европейската икономика, която е пряко ударена от последиците от войната. Искаме да надградим тази стабилност с присъединяването на нови страни и с правилните решения, които да позволят по-висок растеж на икономиката".

Още преди да задам въпрос за пълномащабната война на Русия срещу Украйна, самият Донахю я споменава, защото тя е един от сериозните, ако не и основният, геополитически риск. Председателят на Еврогрупата използва определението „awful“– т.е. „ужасна“ война и във всеки свой отговор подчерта, че подкрепата е за украинския народ. А моят въпрос е за способността на Европейския съюз да подкрепя Киев „толкова дълго, колкото е необходимо“, каквото е официалното послание в условия на намаляваща подкрепа от Съединените щати и риск от пълното й прекратяване?

"Мисля, че ще продължим да подкрепяме украинския народ. Разбира се, съществува известна несигурност около това как Съединените щати ще продължат финансовата подкрепа за Украйна. От друга страна европейските лидери се договориха за допълнителна подкрепа от 50 милиарда евро за Киев за следващите три години. Посветени сме на подкрепата за украинския народ и неговите усилия за защита на свободата. Те са част от усилията Европа да защити собствената си сигурност. Убеден съм, че ще продължим да намираме начини и средства, с които да помагаме на украинците".

Един от инструментите, които Европейският съюз обмисля, е използването на финансовия ресурс от замразените руски активи или от приходите от тях. С тях могат да се закупят оръжия за Украйна или парите просто да бъдат предадени на Киев. Остава обаче неясен казусът с легитимността на подобно решение?

"Тази възможност се проучва в момента. Въпросът изобщо не е лесен, напротив – изключително сложен е. Насърчаваме България да приеме еврото. Аз лично я насърчавам. Именно в този аспект обаче трябва да гарантираме, че в глобалната икономика еврото продължава да бъде сигурна валута. Ето защо моят отговор е следният – проучваме възможността и какво да се случи с тези активи, включително каква роля могат да изиграят в бъдеще".

Донахю настоява всяко решение да бъде взето според международните норми и като се обърне внимание всички възможни негативни ефекти, също както при решенията за всички санкционни пакети срещу Русия заради водената от нея война. Европейският съюз е на крачка от това да приеме санкционен пакет срещу определи лица, който да носи името на руски опозиционер Алексей Навални.

Това обаче е само подробност от цялата картина, в която основният въпрос е санкциите срещу режима в Кремъл работят ли,  или биват заобикаляни?

"Санкциите са ефективни. Продължаваме с оценките какви допълнителни санкции могат да окажат влияние върху представянето на руската икономика. Трябва обаче да бъдем честни. Тяхното решение да превърнат икономиката си във военновременна я направи донякъде устойчива. Досегашната история на санкциите показва, че надценяваме ролята им краткосрочно, но я подценяваме в средносрочен план. Санкциите работят, но трябва да обърнем внимание, че Русия взе своите решения и намери други страни, които да и помогнат да финансира войната си".

От петък насам в Русия избират президент във вот с предизвестен край. Западът вече остро реагира в опитите на Москва да проведе избори и в незаконно присъединените територии – от Крим през 2014 до Донецк, Луганск и останалите след началото на пълномащабната война преди малко повече от две години. Засега легитимността на самия президентски вот не е директно оспорена, но председателят на Европейския съвет Шарл Мишел вече саркастично поздрави настоящия президент с победата „без опозиция, без свобода и без избор“. Могат ли изборите в Русия да се превърнат в нов повод за санкционен пакет?

"Вече имаме всички причини, за да налагаме санкции заради ужасната война, която се води срещу украинския народ. Изборите в Русия, които са с предизвестен резултат, няма да окажат влияние върху налагането на санкциите. Мотивът за тях е в пълномащабната война срещу Украйна".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


265
Още по темата: еврозонаевро
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
177
7
 
3
 
! Отговори
Парадокс преди 1 месец
Ако българският лев не беше обвързан за еврото, ни чакаше икономически крах и хиперинфлация. Еврото е причината да имаме стабилен лев!
176
3
 
2
 
! Отговори
Разумен преди 1 месец
Някой явно не могат да разберат, че българският лев е обвързан за Еврото и само това го прави стабилен - Еврото!!! Валутния борд и това, че Левът е обезпечен с Евро го прави стабилен, а не че Левът е голяма валута!!!
175
2
 
2
 
! Отговори
Мисли! преди 1 месец
До 180. Ако може България да се сравнява с някои страни по общи критерии, това са Литва, Латвия, Естония и Хърватия! Пример за България са Естония, Литва и Латвия, които успешно се присъединиха към еврозоната, замествайки своите Валутни бордове с колективната монетарна политика на ЕЦБ. Скандинавските страни не са били във Валутен борд и не са база за сравнение за нас.
174
2
 
2
 
! Отговори
Реалността преди 1 месец
Левът в момента е обезпечен над 90% именно с Евро и ако нямате доверие в еврото, няма как да имате доверие и в лева!
173
2
 
5
 
! Отговори
Скандинавските преди 1 месец
Страни също не искат евро
172
1
 
2
 
! Отговори
Пффф преди 1 месец
До 177. Ти България с Англия и Швейцария ли ще я сравняваш, не си у ред. Българският лев да ти прилича на Британската лира? Или пък БНБ да ти прилича на Швейцарските банки? Ако Българският лев не беше вързан за Еврото във Валутен борд до сега да сме фалирали! Ама мислете малко с тези глави като пишете сравнения, моля!
171
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
България солидарно ще поеме колосалните дългове на Еврабия, с главите си пазите само равновесие.
170
1
 
5
 
! Отговори
Аз преди 1 месец
Да, защото е много оферта еврото англичаните си бяха запазили паунда докато бяха в ЕС, а бедната Швейцария не ще и да чуе за Евро и ЕС.
169
2
 
2
 
! Отговори
Хахаха преди 1 месец
До 33. Кой ще ти открадне ресурса бре? Той и сега може да се ползва. Параноик или конспиратор си.
168
3
 
3
 
! Отговори
Г557дт преди 1 месец
България има интерес да приеме Еврото, защото Левът е вэрзан за Еврото! Така ние нямаме суверенитет, защото сме във валутен борд, но не ползваме предимството на еврото като силна световна валута!
167
0
 
4
 
! Отговори
Ето затова преди 1 месец
До 29. Страните, които си изброил нямат валутен борд и ползват някои търговски предимства на плаващите валутни курсове. Но ние не можем, защото сме в борд с фиксиран курс. Тези страни нямат нужда да поддържат огромен валутен резерв в евро, който да обезпечава националната валута - а това на нас ни коства стотици милиони евро от ниските или отрицателни лихви на евроактивите, в които сме инвестирали този задължителен резерв. Нама място за сравнение между тях и нас, а разликата е Валутния борд!
166
2
 
4
 
! Отговори
Истината преди 1 месец
До 11. Чехия, Полша и Унгария НЕ са обвързали парите си във Валутен борд за Евржто като България! Така че не ни сравнявай с тях! Те не са готови за Еврото, не са изпълнили критериите, за да влязат. Докато ние в България, Валутният борд ни прави най-подготвени за еврозоната!!!!!!! Ама като пишете без да мислите така е.
165
3
 
5
 
! Отговори
Право на мнение! преди 1 месец
България е в ЕС от 17 години, а не 25. А това, че като влезем в ЕС и ще стонем "богати" не зависи само жт ЕС, а преди всичко от българските политици до сега, които умишлено бавеха и още бавят Реформите, които изискват от ЕС, за да сме в синхрон с тях. Просто нямахме късмет с добри политици, а това повиши нивата на Корупция. Така че, това че не забогатяхме имат вина такива като Борисов, Пеевски, Доган и т.н.т.
164
4
 
4
 
! Отговори
Истината преди 1 месец
Еврото ще има благоприатен ефект за българската икономика, а жттам и за доходите на българите. Евротофе зле само за тези, които крият пари в брой без доказан произход!
163
4
 
4
 
! Отговори
Право на мнение! преди 1 месец
Еврото ни интегрира по-добре в Европа, ще имаме право на глас, а сега сме само пионки вързани за еврото с Валутен борд! Т.е. все едно имаме евро, но не ползваме позитивите. Губим хиляди и при превалутиране, от което полза имат само банките.
162
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Еврото е удобно за тези които дават продукти и услуги . Но в България останаха само олигарси , " нотариуси" , шмекери, шашмаджии, ОПГ, пенсионери . И парите им в Офшорки . Е око се въведе еврото . Всички тия трябва да търчат до офшорките да сменят . Да ама , са стари . Кои с подагра , кои в деменция, кои с байпас
161
1
 
5
 
! Отговори
Кравар Евроатлантик преди 1 месец
До Анонимен 169 Дай една причина защо ще е "кошмар" еврото, ако имаш де.
160
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Стига с това евро, то ще обслужва само много богатите за всички други ще е кошмар.
159
5
 
7
 
! Отговори
Гошо преди 1 месец
Пълни лъжи! Убеждаваха ни че ако влезем в НАТО ще обновим армията. - да ама НЕ, ако влезем в ЕС ще има много инвестиции - да ама не, стотици западни компании изнесоха производството си от България на изток, влизайки в еврозоната ще поскъпнат цените двойно и ще си дадем златния резерв на европейската банка. Това е ДА.
158
9
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Ако бяхме по - мъдри преди 15 - 20 години и вместо да си прикрепим Българският Лев към Еврото, го бяхме прикрепили към Долара - Примерно един Лев да е равен на един Долар, то Сега щяхме да си имаме стабилна Българска Валута и никой нямаше да ни кара да си изхвърлим Лева като символ за търговски обмен в България и да приемаме Долара! Но за това си трябва Политици Мислещи за Родината - за запазване на Българските Символи - Знаме, Герб, Лев и името България, а не парични вaгабoнти!