СЗО ни подготвя, извади нов списък с лекарства и препоръки при ядрена авария

Какво може да се лекува и с какво?
27 яну 2023 22:30, Александър Попов
98
СЗО ни подготвя, извади нов списък с лекарства и препоръки при ядрена авария
Снимка: БГНЕС

Световната здравна организация (СЗО) публикува актуализиран списък на лекарствата, които трябва да се съхраняват в случай на радиационна и ядрена авария, както и нови съвети за политика на действие в случай на такъв инцидент.

"Готовността за радиационни извънредни ситуации постоянно се отчита като най-слабата област на готовност в много страни", се казва в доклада от 66 страници, който актуализира предходния, публикуван през 2007 г.

"При радиационни аварии хората могат да бъдат изложени на радиация в дози, вариращи от незначителни до животозастрашаващи. Правителствата трябва бързо да осигурят лечение за нуждаещите се", заяви д-р Мария Нейра, изпълняваща длъжността помощник-генерален директор на отдела на СЗО за по-здраво население.

"От съществено значение е правителствата да са подготвени да защитават здравето на населението и да реагират незабавно при извънредни ситуации. Това включва наличието на готови запаси от животоспасяващи лекарства, които ще намалят рисковете и ще лекуват пораженията от радиация."

Д-р Майк Райън, изпълнителен директор на Програмата за извънредни ситуации в здравеопазването на СЗО, добави:

"Актуализираният списък с лекарства от първа необходимост ще бъде жизненоважен инструмент нашите партньори да се подготвят и да идентифицират, набавят, складират и доставят своевременно ефективни контрамерки за хората, изложени на риск при такива събития."

Радиологични или ядрени извънредни ситуации могат да възникнат в ядрени електроцентрали, медицински или изследователски центрове или да са резултат от аварии при транспортиране на радиоактивни материали, обясниха от СЗО. Освен това тези извънредни ситуации могат да бъдат резултат от злонамерено събитие, като например ядрена бомбардировка.

Досега е имало два мащабни ядрени инцидента: Атомните бомбардировки на Хирошима и Нагасаки през 1945 г., извършени от Съединените щати, чиито последици се изучават непрекъснато. През 1986 г. възникна и аварията в Чернобилската атомна електроцентрала в Украйна - най-голямото неконтролирано изпускане на радиоактивни вещества в историята.

Тази седмица бившият руски президент Дмитрий Медведев предупреди в поредната си публикация в Телеграм, че поражението на Русия в Украйна може да предизвика ядрена война.

"Поражението на ядрена сила в конвенционална война може да предизвика ядрена война", написа Медведев.

Излагането на високи дози радиация може да има тежки последици за здравето на човека в дългосрочен план или да доведе до незабавна или ранна смърт. Поради това, освен общите консумативи и материали, използвани при всякакъв вид извънредни ситуации, запасите трябва да включват лекарства, които или предотвратяват, или намаляват излагането на радиация, обясни СЗО.

Само няколко препоръчителни лекарства

Съществуват само няколко конкретни медикамента, които са доказали своята ефективност при лечение на свръхизлагане на радиация, и те са включени в доклада. Те включват: стабилен йод; хелатиращ пясък (декоративни агенти); цитокини, използвани за смекчаване на увреждането на костния мозък; и лекарства за лечение на повръщане, диария и инфекции.

"Един от най-сериозните резултати от прекомерното излагане на радиация е острият радиационен синдром (ОРС), който се проявява като хемопоетичен синдром". Последният, наричан още синдром на костния мозък, оказва влияние върху производството на кръвни клетки и в случаите на остро отравяне може да доведе до смърт вследствие на инфекция или кръвоизлив.

"В зависимост от тежестта на експозицията може да продължи да се развива като стомашно-чревен, сърдечно-съдов и неврологичен синдром", се посочва в доклада. Въпреки това препоръките на СЗО включват само лечение на хемопоетичните и стомашно-чревните синдроми, "тъй като сърдечносъдовите и неврологичните синдроми се считат за неспасяеми и изискват само палиативни грижи".

В доклада на СЗО се допълва, че за блокиране на усвояването на радионуклидите в организма могат да се използват блокиращи агенти, като например стабилен йод. Други агенти, като пруско синьо, се прилагат за отстраняване на радиоактивния цезий от организма. Калциевата или цинковата диетилентриаминпентаоцетна киселина може да третира вътрешно замърсяване с трансуранови радионуклиди.

"Тези и други елементи от такива наличности трябва да бъдат бързо достъпни в случай на радиационна авария", пише СЗО.

Синдром на костния мозък - нови методи на лечение

При хематопоетичния синдром или синдрома на костния мозък радиацията поразява и трите кръвни линии - белите и червените кръвни телца и тромбоцитите.

Ниският брой на белите кръвни телца отслабва имунната система, което прави индивида уязвим към инфекции. Червените кръвни телца пренасят кислород в тялото, а тромбоцитите отговарят за коагулацията, която предотвратява кървенето, обяснява Яки Янай, главен изпълнителен директор и президент на Pluri - израелска биотехнологична фирма, която разработва инжектиране на клетки от плацента за лечение на АРС.

Лечението е одобрено от Администрацията по храните и лекарствата на САЩ като "Изследователско ново лекарство" (IND) за употреба в случай на ядрен инцидент - въпреки че все още не е достатъчно разработено, за да бъде включено в списъка с препоръчителни лекарства на СЗО.

В доклада на СЗО обаче се отбелязва, че изследователите постигат напредък в разработването на нови лечения, въпреки че нито едно от тях не е одобрено от световната здравна агенция за използване при ядрена авария.

Запаси в зависимост от броя на населението

СЗО подчерта, че запасите от лекарства в случай на ядрена авария в дадена страна трябва да се основават на надеждни данни за националните рискови профили, броя на населението и наличните ресурси и възможности на здравната система.

Организацията призова националните здравни органи, здравните заведения, доставчиците на фармацевтични продукти и логистиката, гражданската отбрана и службите за спешна помощ да бъдат използвани в случай на извънредна ситуация. Тези екипи следва да бъдат координирани предварително, за да могат да функционират ефективно в случай на ядрен инцидент.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


98
Още по темата: радиацияСЗО
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
4
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Командният център на НАТО в България е на Шабла, само 400 км от Крим, така че не ни е родово положението особено с продажните политици в парламента
22
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То ..не бяха кризи цял живот,сега и за ядрена ли ни подготвят...
21
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Старшинка прав си, бях го забравил, защото Каракочев се спомина. Бог да го прости.
20
7
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Убийци!Нарочно наливат с оръжия войната,за да предизвикат ядрена война тук в региона докато те са на сигурно на друг континент.Убият ли ни ще си отмъстим от оня свят и Господ ще помага!Никакви бункери няма да ги спасят!
19
2
 
18
 
! Отговори
До 12 от Старшината преди 1 година
Пропускаш, че краката трябва да са събрани за да не ти отнесе взривната вълна топките.
18
3
 
38
 
! Отговори
Димо преди 1 година
При ядрен взрив няма да има нищо ,така че не се притеснявайте нито от радиация нито от разните там синдроми .Пийте си спокойно пиенето и не вярвайте на глупостите на СЗО
17
4
 
39
 
! Отговори
Рендето преди 1 година
Готвят ни нещо, помнете ми думата!
16
6
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След ковид на СЗО няма кой да вярва! Искат паника и страх, но не се получава! Е ще спечелят от предварителната продажба на лекарства на страните членки, като ковид ваксините! След преживян Чернобил няма страшно! СЗО и СИФ са организации, работещи за лични интереси, без допитване до гражданите на страните членки за решенията си и без избор на ръководните им органи от гражданите!
15
0
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Вие осъзнавате ли, че радиацията не подбира русофили, русофоби, еврофили, американофили и т.н.? Аконе Бог да ни е н помощ.
14
1
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На това се вика всяване на страх...
13
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До пенсионер-ветеран: Не! Не може!
12
0
 
22
 
! Отговори
давиебамайкатамисирк преди 1 година
не стига че драскате глупости 24/7, ами триете, редактирате, че и банвате
11
0
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Става все по-страшно щом, ако напишеш едерст те трият, ама, ако призовеш САЩ или Русия да започне ядрена война не.
10
0
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
При ядрен взрив автомата далеч от краката да не се изгорите от разтопения метал. И по най-бързия път към гробищния парк.
9
2
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Как бе само одобрени от хамериканската агенция по лекарствата.
8
8
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
кот трябва ще изтърпите за доброто на украйна
7
0
 
36
 
! Отговори
Тео преди 1 година
Играчите се сменят, играта е същата! Явно САЩ и запада са се наиграли. Личи си ... на времето на нас ни обясняваха как да се защитаваме при ядрена война, във всеки блок - бомбоубежище! Ходихме на курсове по биологична защита на 12!!! години - някои момчета не бяха влезли в пубертета, и им се показваха части от ръце - коя със изкарана кост от нея, друга с мехури от радиационно облъчване ... Красота! Явно и сега отиват на там нещата!
6
0
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До 666 Именно то няма да има нищо тия блеят за лекарства. Какви лекарства бе?
5
5
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако светът оцелее никога повече не трябва някой да определя какво ще става както САЩ са го правили. Ако има извънземни с високи технологии да се намесят и да спрат тази лудост.
4
8
 
41
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Като не щете да се инжектирате с "ваксини", тая депопулация няма да се извърши сама.