България – 75/25... Споразумението на Чърчил и Сталин – на светло

За първи път "палавата бележка" от Процентното споразумение ще бъде изложена
4 апр 2019 07:27,
180
България – 75/25... Споразумението на Чърчил и Сталин – на светло
Снимка: Rex Features

Москва, 1944 г. Уинстън Чърчил пристига за среща с Йосиф Сталин. Двамата големи разговарят по темата коя от двете страни какво влияние да има в страните от Югоизточна Европа, след като войната приключи.

В мемоарите си Уинстът Чърчил описва, че разпределението на влиянието всъщност трае едва няколко минути. Няма текст, а Сталин и Чърчил преговарят с бележка, която години по-късно ще бъде исторически документ и сега за първи път ще бъде показана.

В историята договорката между двамата големи лидери остава под името "Процентното споразумение", а Чърчил я нарича "палавата бележка".

България – 75/25... Споразумението на Чърчил и Сталин – на светло
Снимка: Daily Mail, PA
Националният архив на Великобритания сега публикува същата тази бележка, част от изложба, посветена на Студената война, съобщи "The Telegraph".

На листа ясно се виждат процентите влияние, за които двамата големи се договарят за Гърция, България, Унгария, Румъния и Югославия.

Сам Чърчил в мемоарите си й дава легендарното име "палавата бележка" и признава, че този начин на подялба на влияние и решаване на съдбата на милиони хора може да бъде "коравосърдечно". Той казва, че американските му съюзници биха били "шокирани, ако видят колко грубо" го е направил.

На бележката се вижда написано:

Румъния: Русия - 90%, другите - 10%.
Гърция: Великобритания, в съгласие със САЩ: 90%, Русия: 10%
Югославия: 50/50
Унгария: 50/50
България: 75/25

Съвсем в началото, върху подялбата на влиянието над Гърция се вижда синьо тикче, за което Чърчил в мемоарите си казва, че е написано от Сталин.

Кураторът на изложбата, Марк Дънтон, обяснява пред британския "Daily Telegraph", че "палавата бележка" е плод на късните преговори между Чърчил и Сталин. "И двамата са си пийнали стабилно количество уиски", казва Дънтон.

Според него е важно, че бележката ще бъде достъпна за широката публика, защото в "това малко парче хартия" е толкова исторически значимо.

"Съдбата на милиони е решена със замаха на химикал, резултат от неофициална среща", обяснява кураторът.

В "палавата бележка" обаче не фигурира Полша, за която се знае, че Чърчил е искал да задържи под западно влияние, но в крайна сметка тя попада в обсега на Москва след 1945 г.

Въпреки преговорите в Москва, британският премиер е обмислял "Операция Немислимото" - война с Русия, която е целяла да изтласка силите на Сталин от Източна Европа.

Изложбата, която ще продължи от 4 април до 9 ноември, отбелязва 70 години от създаването на НАТО.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


180
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
42
17
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако Сталин беше жив щеше да натика българите в Чукотка !То и на Путин е това желанието, затова изпрати тук попа на КГБ'то Гудяев !Бог да пази България от рускотурската империя и предателите на Татковината ни !
41
2
 
12
 
! Отговори
ERICH преди 5 години
Поиграли си юнаците със съдбата на различните държави.Ами били са победители и те решават.Страното е,че тази подялба обикновено я преписват на Ялта,на някаква салфетка и други глупости.На официална среща с книжни салфетки като в селска хоремаг,хайде де.На такива срещи по принцип салфетките са от фин памук или фин лен/така предполагам/,ама я да видя как се пише на текстилна салфетка.В Ялта срещата е тристранна ,тогава къде е Рузвелт при делбата.Ясно е ,че в Москва
40
6
 
17
 
! Отговори
Не! преди 5 години
До ПетровКакви славяни те гонят тебе бе, това е измишльотина на Екатерина велика да обедини мужиците.
39
3
 
33
 
! Отговори
до 36 преди 5 години
Защото англосаксонците са си позволили единствено да ръсят бомби в източноевропейските територии до превръщането им в "картофена нива". Имали са възможност да освободят хората от един кпнцлагер(не си спомням точно кой), но само са прелетели над него и е трябвало отново руснаците да жертват животи. Моят въпрос е: С какво французите са допринесли повече за края на войната от българите, за да са третирани като победители?!
38
12
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ако не беше Сталин, Чърчил като знаем как е мразел БГ е щял да ни натика в северна БГ само,и такъв геницид щяха да ни наложат,че отдавна да сме свършили като народ вече.
37
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 38Какво е "Грозинец",***!?
36
5
 
2
 
! Отговори
Историк преди 5 години
Днес България 45/55...!
35
6
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Каква съветска русия сънуваш. КАЗВА СЕ СССР. - Съюз на Съветските Социалистически РЕПУБЛИКИ. Русия е имало до царската власт. След 1910г. От започване на революцията до днес няма държава Русия има РФ / РУСКА ФЕДЕРАЦИЯ/ . ТОВА Е КАКТО СФРЮ Няма Сръбско СФРЮ казва се Съюз
34
15
 
7
 
! Отговори
до 37 преди 5 години
Що великата славянска война я ръководи Грозинец ?????????
33
20
 
20
 
! Отговори
Петров преди 5 години
Великата борба на славянските народи срещу западните имперсики нации завърши със съкрушителна победа под ръкводството на генералисимус Сталин. Наглите британци, алчните американци, кръвожадните немци си останаха в старите си колонии. Сега империалистите надигат глава, но в Сирия вече им я счупиха. Скоро пак ще изгрее слънце на нашата, славянската улиц.
32
8
 
22
 
! Отговори
до швабата преди 5 години
що бе ,като гледам афганистан ирак либия панама салвадор хондурас цуфтят от благоденствие като американски протекторати
31
20
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Сталин е разбойника. Нищо не е спазил. Мильони хора погуби.
30
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ами англосаксонците защо не са си държали на процентите, а са позволили на руснаците да стигнат до 100% по тия територии?!
29
5
 
17
 
! Отговори
до 31 преди 5 години
За Сърбия не си писал ,ама там Тито си я е карал баш 50 на 50 % и затова го ненавиждаха ,а сърбите го раздаваха западняци и сучеха от всякъде --така че и от диктатора на съответната държава си е зависело колко ще се навежда...истината е че колкото си по-близо в географски план до СССР толкова повече центростремителните сили се засилваха..
28
8
 
27
 
! Отговори
до 29 преди 5 години
ти не разбра ли че Чърчил ни е продал бе, какви войски в Бг сънуваш. Тези същите войски са седяли във Виена до 47 *** но не са правели референдуми, щото на листчето пазарлъка е бил друг. А и колко са седяли съветските войски в Бг, две седмици докато минат транзит за Югославия ....
27
19
 
28
 
! Отговори
привет от Германия преди 5 години
Който е под руско влияние ,той хубаво не вижда , само мизерия и тоталитарен режим ! Сега и Турция е тръгнала по този път и имат много да си патят , ако турците не успеят да свалят Ердоган !
26
16
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тази бележка нищо не е решила защото Съветска Русия изобщо не спазва договорите .Унищожава потенциалната опозиция в България през 1944-47 гдокато страната е окупирана от Червената армия .Загиват около 50 хилди души .Организира партизанско движение Гърция като прехвърля български комунисти да се бият като "гръцки " партизани .Във всички страни където стъпва руски войник,без Австрия са извършени масови чистки и хилядихора са избити или изпратени в конлагери.
25
1
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Винаги правото е на страната на по-силния. Така е в тоя свят.
24
12
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
На практика СССР не спазва нищо от тази бележка. Влиянието в Унгария и България на руския ботуш е 100% до падането на комунизма.
23
6
 
18
 
! Отговори
ПРОДАЛИ СА НА.. преди 5 години
То си е и грешка да се обвиняват и наричат комунисти хора който се възползват от само една микроскопична част от трудовете на марксистите по точно само от / диктатурата на пролетариата / за да се облагодетелстват от неограничена власт уж ,че ще строят социализъм и комунизъм --та тази олигархия която беше обсебила държавата --след 89 г само материализира натрупаният до този момент властови ресурс и сега те са отново новите стройтели на демократична Б-я...промяна и има и няма за някой...

Спонсорирани публикации