BG имотите поскъпнаха с 35% заради скок на доходите, падането на лихвите

Фактор се оказва и миграцията на населението към големите градове
166
BG имотите поскъпнаха с 35% заради скок на доходите, падането на лихвите
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Жилищата в България поскъпнаха с близо 35% за 12-те години след влизането ни в ЕС, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат, цитирани от "Труд“.

В този период цените не се движеха само нагоре. Заради международната финансова криза в периода от 2009 г. до 2013 г. беше отчетен спад в цените. През последните пет години обаче тенденцията се обърна и имотите регистрират сериозно поскъпване.

Още по темата
Само за периода от 2014 г. до 2018 г. цените на жилищата в страната са нараснали с над 29%, показват данните на Евростат.

Сред основните причини за това са повишаването на доходите, падането на лихвите по кредити и депозити, желанието на хората да живеят в нови и по-големи апартаменти, както и миграцията на населението към градове, в които дават по-високи заплати.

Оказва се, че движението на цените на апартаментите в България отговаря на тенденциите на пазара на имоти в целия ЕС. Общо за страните от Общността повишението на цените на жилищата за последните 12 години е с 21,7%. Финансовата криза се отразява не само на пазара в България, а и на сделките с имоти в повечето страни от Европа. През 2009 г. общо за страните от ЕС цените на апартаментите са се понижили с 4,4%. След леко покачване през 2010 г. и 2011 г., през 2012 г. и 2013 г. отново е регистрирано поевтиняване на имотите в ЕС съответно с 1,9% и 1,2%. Изключение от общите тенденции е Германия, където апартаментите поскъпват през всяка от последните 10 години. В Швеция жилищата също поскъпват по време на финансовата криза, но през миналата година е отчетен спад с 0,9%.

Общо за последните 12 години, най-голямо повишение на цените сред страните от ЕС е отчетено в Швеция, където имотите са поскъпнали почти два пъти – с 96%. На второ място е Малта с повишение от 67,7%, а третата позиция е за Словакия с близо 60% ръст на цените. Челната петица се допълва от Полша с 47% и Германия с 40%. България влиза в топ 10 на страните от ЕС по ръст на цените. След Германия в класацията се нареждат Белгия (+37,3%), Великобритания (+35,5%) и България (+34,9%). Последните две страни в топ 10 са Естония и Литва.

В редица европейски държави, които не са членки на ЕС, имотите също са поскъпнали много за последните 12 години. Например цените на апартаментите в Исландия са нараснали над два пъти, а в Норвегия с 87%.

Само за последните пет години, през които цените на имотите в повечето страни от Европа трайно вървят нагоре, жилищата в ЕС са поскъпнали средно с 18,6%, сочат данните на Евростат. Първото място сред страните от ЕС е за Ирландия, където ръстът на цените за този период е над 70%. Челната тройка се допълва от Унгария с 55%, и Естония с 42%. В 12 старани от ЕС поскъпването на апартаментите за 5-годишния период е по-голямо отколкото в България. Явно бързото покачване на цените на жилищата у нас следва тенденциите на пазара на имоти в Европа. Нещо повече, още в три държави от ЕС апартаментите са поскъпнали колкото в България – с малко над 29%. Това са Холандия, Словакия и Австрия.

България се нарежда на 18-то място в света по поскъпване на жилищата, показват данни на консултантска компания на пазара на имоти. Цените на жилищата в страната са нараснали с 5,5% през първото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата. От края на декември до март жилищата са поскъпнали с 0,9%. За разлика от много показатели като например повишаването на доходите, по поскъпване на имотите се представяме по-добре от Румъния. Цените на жилищата в северната ни съседка са нараснали с 5,3% за година, което отрежда на Румъния 19-то място.

В Гърция жилищата поскъпват четири поредни тримесечия, но повишението на годишна база е доста по-малко, отколкото у нас – с 2,4%. Цените на жилищата там все още са с 40,8% по-ниски, отколкото бяха по време на пика през третото тримесечие на 2008 г.

За второ поредно тримесечие малка Словения е на върха на класацията като най-горещ имотен пазар в света. За една година цените там са се покачили с 18,2%, показват данните на консултантската компания. Само за трите месеца от края на декември до март жилищата в Словения са поскъпнали с 6,5%. „Намаляващата безработица, ниските лихви и, доскоро, ограниченото предлагане, стоят зад силния ръст на цените“, посочват авторите на доклада.

Шест от десетте най-горещи пазара на имоти в света са в Европа. На втора позиция е Латвия с ръст от 11,9%. В топ три влиза и Китай с повишение от 11,6%. Останалите държави в топ 10 по поскъпване на имотите са Малта (10,8% ръст), Чехия (9,9%), Люксембург (9,3%), Унгария (9,2%), Мексико (9%), Тайван (8,4%) и Колумбия (8,3%).
Спад има в седем държави от общо 56, включени в класацията. Това са Швейцария (-0,1%), Швеция (-0,3%), Италия (-0,6%), Израел (-0,7%), Мароко (-0,8%), Финландия (-1,6%) и Австралия (-5,1%).

Като цяло цените на жилищата в света нарастват с 3,9% за година.

В пет държави от ЕС хората дават около 5% от доходите си за инвестиции в дома, като тук влизат както разходите за покупка на жилище, така и за ремонти.

Българите инвестират средно 5% от доходите в жилището си, показват последните данни на Евростат. Като тук влизат както разходите за покупка на нов дом, така и за извършването на ремонти. Разбира се, хората, които изплащат ипотечен кредит за апартамент, дават доста по-голям дял от доходите си за жилището в сравнение със семействата, които само трябва да правят текущи ремонти.

България е сред държавите от ЕС, в които хората дават най-малък дял от доходите си за инвестиции в дома. Това се дължи на факта, че въпреки сериозния ръст на покупките на жилища с кредити, повечето хора в страната живеят в собствени апартаменти или къщи, които са получили по наследство. Общо за страните от ЕС 8,3% от доходите на хората отиват за покупка на жилище или за ремонти в дома. Оказва се, че трябва да мине доста време и повече хора да си купят дом на изплащане, за да достигнем средните нива за ЕС по този показател.

Но в много държави от Общността, също както и у нас, гражданите инвестират около 5% от доходите в жилището си. Това са Ирландия (5,46%), Испания (5,43%), Португалия (5,16%) и Латвия (4,83%). Държавите-членки на ЕС, в които инвестициите в жилища имат най-голям дял от доходите на хората, са Финландия (11,3%), Холандия (11%), Кипър (10,2%) и Белгия (10,1%).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


166
Още по темата: жилищаЕСимотиразходи
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
130
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До До 122Може би, на минимлна заплата, тогава яха много малко хора, а "масовата" беше 250-300 лева с осигуровка и още толкова под масата.
129
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен"Който се е набълбукал с пари ги влага в нещо недвижимо, а не във ку*ви , ядене и пиене и развяване по света."Звучш, като 70 годишен, дето освен, като не ходи да обира наемите, не напуска дупката си.
128
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Старото строителство е по качествено, устояло на времето"Хубава логика, но ела да живеш в 112 годишната ми къща на село :0
127
5
 
22
 
! Отговори
до счети преди 4 години
Старото строителство е по качествено, устояло на времето. Новото е пълен мрак - тънки стени, мацнато отгоре лустро за привличане на шарани и това е. Пък и като видиш кой строи и ти става жал за бъдещите собственици. Много зависи обаче местоположението за цената, ако е скала отдолу е по добре от блатисти терени или свлачища, както е по крайбрежието на Варна. Там нацвъкаха край бившата кръчма Трифон Зарезан разни вили и всичко отиде у морето.
126
1
 
30
 
! Отговори
дрън дрън преди 4 години
Такива подобни статии се пускат редовно от време на време... Цените на имотите и по-специално в София не съответстват на качеството. Всеки може да провери в интернет търсачка за тези пари какво се предлага на повечето места в Европа за сравнение. Със сигурност в мадрид, виена и т.н. ще има и по скъпи жилища... Но като цяло за заплатите, които получават хората, лихвения процент, който лично аз чета всеки месец, че е паднал, а реално не е точно така, е трудно да си купиш жилище
125
3
 
28
 
! Отговори
Счети преди 4 години
Колко бързо забравихте апартамент гейт ! Точно тогава си пролича колко точно струват реално имотите и на какви проценти работят т.нар. инвесттитори. Аз нямам против да платя повече, но искам и качество ! Един познат строителен инженер ми е казвал, че никога досега в България строителството не е било толкова некачествено. Новото българско строителство с бързи темпове се е отправило към светвовните цени, но не и качеството му ! И не виждам нищо похвално в увеличението, но явно Камелия вижда !
124
3
 
14
 
! Отговори
Да 122 преди 4 години
Ти не гледай минималната заплата!!! Средните и тези малко над средните са пълен гипс!
123
12
 
10
 
! Отговори
До Истината преди 4 години
Така е! При това положение, за да паднат цените на имотите или строителя трябва да продава без печалба или тотално да намалее строителството като цяло! И като се има предвид, че строителите се нагрухтяха с милиони, те могат да си чакат пок да се завърти колелото, да премине кризата и да си задържат няколко години построените имоти. Аз познавам един такъв строител дето търси 350 000 евро на четиристаен в Лозенец и макар, че обявата стои вече 2 години цени не сваля!
122
23
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не знам за вас, но доходите в България станаха много големи и има излишни пари, следователно инфлацията няма как да ги изяде заради борда , значи следва поскъпване на недвижимото. Много е просто. Който се е набълбукал с пари ги влага в нещо недвижимо, а не във ку*ви , ядене и пиене и развяване по света.
121
8
 
7
 
! Отговори
Истината преди 4 години
Чета много интересни коментари за някакви балони, ама без никаква логика! Няма как да се пукат тези балони, защото последните години нараснаха разходите за снабдяване с документация за строеж, съответно и подкупите на бюрократите дето издават съответните разрешения, нарасна цената на парцелите, а и посвършват, нарасна цената на строителните материали и не на последно място работниците искат по-високи заплати, а и са кът вече! Един общак вече се мръщи на 50 лв. надник! При това положение няма как
120
21
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не знам за прованса но в нашата фирма заплатите са в диапазона 1500-6000 на месец чисто... естествено че имотите поскъпват...
119
1
 
20
 
! Отговори
Цвъцко Хапартаментов преди 4 години
Що ли никой не купува???
118
10
 
9
 
! Отговори
До 122 преди 4 години
Защо бе? През 2006 и първото полугодие на 2007 минималната заплата беше 160 лева, а сега е 560 лева. Как да не ти се е дигнала заплатата? Това е скок от 3,5 пъти.
117
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
бе да бе, цените на жилищата са нагоре, но заплатите не бих казал
116
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 11857% от популацията на планетата живее в градовете. В цял свят, селата намалят, защото няма работа. Там остават разни, които може да се каже, че са вече новата поземлена аристокрация.
115
0
 
9
 
! Отговори
да бе преди 4 години
Селата и в България и по света са отживелица. Навсякъде потока е към големите градове и села и малки градчета западат с всяка изминала година.
114
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Жулиен - психиатърА евреите от пустиня направиха градина. Вземайте пример от тях и не мрънкайте от злоба.Само дето на евреите сметката им я плащат американците, а после дерат по триста кожи от такива като българите.
113
6
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
По света белите хора живеят по селата. Градовете са за работническата класа и тук-там някой авантюрист.
112
7
 
11
 
! Отговори
Жулиен - психиатър преди 4 години
На вас, българите никой не ви е крив - от държава със златна земя , икономика и селско стопанство какво направихте - ***. А евреите от пустиня направиха градина. Вземайте пример от тях и не мрънкайте от злоба.
111
0
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не знам за какво се хабите да спорите, но човек с "масова" заплата от 800-1000 лева не може да мисли за семейство, дом, деца, жена, кола и т.н. Единственият начин да имаш що-годе приличен стандарт в БГ е или да си с някаква рядко срещана търсена професия (програмист, тираджия, плочкаджия), или да си обвързан с местната властова конюнктура.

Спонсорирани публикации