BG имотите поскъпнаха с 35% заради скок на доходите, падането на лихвите

Фактор се оказва и миграцията на населението към големите градове
166
BG имотите поскъпнаха с 35% заради скок на доходите, падането на лихвите
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Жилищата в България поскъпнаха с близо 35% за 12-те години след влизането ни в ЕС, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат, цитирани от "Труд“.

В този период цените не се движеха само нагоре. Заради международната финансова криза в периода от 2009 г. до 2013 г. беше отчетен спад в цените. През последните пет години обаче тенденцията се обърна и имотите регистрират сериозно поскъпване.

Още по темата
Само за периода от 2014 г. до 2018 г. цените на жилищата в страната са нараснали с над 29%, показват данните на Евростат.

Сред основните причини за това са повишаването на доходите, падането на лихвите по кредити и депозити, желанието на хората да живеят в нови и по-големи апартаменти, както и миграцията на населението към градове, в които дават по-високи заплати.

Оказва се, че движението на цените на апартаментите в България отговаря на тенденциите на пазара на имоти в целия ЕС. Общо за страните от Общността повишението на цените на жилищата за последните 12 години е с 21,7%. Финансовата криза се отразява не само на пазара в България, а и на сделките с имоти в повечето страни от Европа. През 2009 г. общо за страните от ЕС цените на апартаментите са се понижили с 4,4%. След леко покачване през 2010 г. и 2011 г., през 2012 г. и 2013 г. отново е регистрирано поевтиняване на имотите в ЕС съответно с 1,9% и 1,2%. Изключение от общите тенденции е Германия, където апартаментите поскъпват през всяка от последните 10 години. В Швеция жилищата също поскъпват по време на финансовата криза, но през миналата година е отчетен спад с 0,9%.

Общо за последните 12 години, най-голямо повишение на цените сред страните от ЕС е отчетено в Швеция, където имотите са поскъпнали почти два пъти – с 96%. На второ място е Малта с повишение от 67,7%, а третата позиция е за Словакия с близо 60% ръст на цените. Челната петица се допълва от Полша с 47% и Германия с 40%. България влиза в топ 10 на страните от ЕС по ръст на цените. След Германия в класацията се нареждат Белгия (+37,3%), Великобритания (+35,5%) и България (+34,9%). Последните две страни в топ 10 са Естония и Литва.

В редица европейски държави, които не са членки на ЕС, имотите също са поскъпнали много за последните 12 години. Например цените на апартаментите в Исландия са нараснали над два пъти, а в Норвегия с 87%.

Само за последните пет години, през които цените на имотите в повечето страни от Европа трайно вървят нагоре, жилищата в ЕС са поскъпнали средно с 18,6%, сочат данните на Евростат. Първото място сред страните от ЕС е за Ирландия, където ръстът на цените за този период е над 70%. Челната тройка се допълва от Унгария с 55%, и Естония с 42%. В 12 старани от ЕС поскъпването на апартаментите за 5-годишния период е по-голямо отколкото в България. Явно бързото покачване на цените на жилищата у нас следва тенденциите на пазара на имоти в Европа. Нещо повече, още в три държави от ЕС апартаментите са поскъпнали колкото в България – с малко над 29%. Това са Холандия, Словакия и Австрия.

България се нарежда на 18-то място в света по поскъпване на жилищата, показват данни на консултантска компания на пазара на имоти. Цените на жилищата в страната са нараснали с 5,5% през първото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата. От края на декември до март жилищата са поскъпнали с 0,9%. За разлика от много показатели като например повишаването на доходите, по поскъпване на имотите се представяме по-добре от Румъния. Цените на жилищата в северната ни съседка са нараснали с 5,3% за година, което отрежда на Румъния 19-то място.

В Гърция жилищата поскъпват четири поредни тримесечия, но повишението на годишна база е доста по-малко, отколкото у нас – с 2,4%. Цените на жилищата там все още са с 40,8% по-ниски, отколкото бяха по време на пика през третото тримесечие на 2008 г.

За второ поредно тримесечие малка Словения е на върха на класацията като най-горещ имотен пазар в света. За една година цените там са се покачили с 18,2%, показват данните на консултантската компания. Само за трите месеца от края на декември до март жилищата в Словения са поскъпнали с 6,5%. „Намаляващата безработица, ниските лихви и, доскоро, ограниченото предлагане, стоят зад силния ръст на цените“, посочват авторите на доклада.

Шест от десетте най-горещи пазара на имоти в света са в Европа. На втора позиция е Латвия с ръст от 11,9%. В топ три влиза и Китай с повишение от 11,6%. Останалите държави в топ 10 по поскъпване на имотите са Малта (10,8% ръст), Чехия (9,9%), Люксембург (9,3%), Унгария (9,2%), Мексико (9%), Тайван (8,4%) и Колумбия (8,3%).
Спад има в седем държави от общо 56, включени в класацията. Това са Швейцария (-0,1%), Швеция (-0,3%), Италия (-0,6%), Израел (-0,7%), Мароко (-0,8%), Финландия (-1,6%) и Австралия (-5,1%).

Като цяло цените на жилищата в света нарастват с 3,9% за година.

В пет държави от ЕС хората дават около 5% от доходите си за инвестиции в дома, като тук влизат както разходите за покупка на жилище, така и за ремонти.

Българите инвестират средно 5% от доходите в жилището си, показват последните данни на Евростат. Като тук влизат както разходите за покупка на нов дом, така и за извършването на ремонти. Разбира се, хората, които изплащат ипотечен кредит за апартамент, дават доста по-голям дял от доходите си за жилището в сравнение със семействата, които само трябва да правят текущи ремонти.

България е сред държавите от ЕС, в които хората дават най-малък дял от доходите си за инвестиции в дома. Това се дължи на факта, че въпреки сериозния ръст на покупките на жилища с кредити, повечето хора в страната живеят в собствени апартаменти или къщи, които са получили по наследство. Общо за страните от ЕС 8,3% от доходите на хората отиват за покупка на жилище или за ремонти в дома. Оказва се, че трябва да мине доста време и повече хора да си купят дом на изплащане, за да достигнем средните нива за ЕС по този показател.

Но в много държави от Общността, също както и у нас, гражданите инвестират около 5% от доходите в жилището си. Това са Ирландия (5,46%), Испания (5,43%), Португалия (5,16%) и Латвия (4,83%). Държавите-членки на ЕС, в които инвестициите в жилища имат най-голям дял от доходите на хората, са Финландия (11,3%), Холандия (11%), Кипър (10,2%) и Белгия (10,1%).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


166
Още по темата: жилищаЕСимотиразходи
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
90
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В провинцията са спаднали с 40 % и никой не купува освен роми. В София е кредитен балон надуван от банките и еврото, което ако се въведе, цените ще скочат със 150 % в началото и после още. Евро, но го няма и не може да се купи имот, а спекулантите чакат еврото и вдигат цените като видят че има купувач.
89
11
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"Нещо си се объркал.В София масово се вземат около 800 лв." =========стига лъжи. Те ако вземаха 800 лева нямаше да стоят в София. Тая лъжа на БСП, че било масово вече не минава. Огледай се и виж и автомобилния парк и всичко.
88
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Банката има интерес да ти даде максимално голям кредит за максимално голям период и рискът са си го пресметнали така, че те да са на печалба, а не новият столичанин от Долно Уйново. Банката я интересува само дали ще можеш да връщаш парите, а не дали имотът си заслужава парите, дали строителството е качествено, каква е инфраструктурната среда и т.н. Реално 80% от апартаментите на пазара са от соц-време и са построени от дядовците ни, но ще ги плащаме скъпо и прескъпо докато не почнат да се рушат.
87
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Спомням си, че преди 28-9 години, когато за пръв път освободиха цените, се оплаках на един чужденец, че цените ни са доста високи. И тогава ми каза нещо, което никога няма да забравя: Не са ви високи цените, а вие сте бедни!
86
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
хахахаа 80, ти колко точки имаш, че като гледам и ти ги четеш....ха ха ха....ха ха ха...
85
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Балон изкуствен създаден от банките за да намалят малко от малко огромните дупки в които се набърбальокаха в мазилка в последните години. Един пазар може да съществува само ако има постоянен приток от свежи инвеститори и купувачи Такива няма много отдавна.Има наематели но наемател не означава собственик на жилище. Той е тук днес а утре сибие дузпата и го няма. Ти си дръж мазилката коптор ,която е строена вчера от *** и след 7,5 по рихтер остава само едно ренде-Вьорнер.
84
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До хахаххахА ти , като достигнеш някога 50 точки, ще можеш също да четеш и пишеш ...
83
2
 
19
 
! Отговори
До 85 преди 4 години
Нещо си се объркал.В София масово се вземат около 800 лв.
82
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тук може да се разбере колко сме трагични ние българите ! Никой не мисли трезво и умно, всеки е решил, че е прав и мнение различно от неговото е пълен фарс !Ето един писал, че на Запад лекували безплатно и се започва безполезен спор ! Ами ако е верно, ако наистина политиците ни мамят, какво правиме бе хора ? Нали се учим от Запада, нали гледаме от тях ? Кое е верното кой ще ми разясни, че не ми е ясно защо ние сме зле, а на Запад хората са добре ? Сами ли се залъгваме тук ?
81
0
 
15
 
! Отговори
Бай преди 4 години
Така ми е подскочил дохода ,че още не мога да го намеря,къде се е приземил.Ако някий го види да му каже да си дойде при мене.
80
23
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
до 82! Кой получава 800 лева там където жилищата струват 60 000 евро бе. Извън големите градове където хората вземат по 800 лева къщите са по 20-30 000 ЛЕВА. а в София и големите градове където едно жилище е 60 000 Е заплата под 1500 лева няма.
79
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Скок на доходите на кого,бе?
78
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
78 - ти имаш ли връзка с мозъкът си ? Какво общо има часът за преглед с безплатното здравеопазване ? Боже, Боже до къде стига човешката бездарност в България ?
77
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Доходите разбииш ли се били вдигнали затова и цените на имотите пораснали. С колко заплати може да се купи апартамент бе Сеяндури Умни. С десетина двайсе или триисе. С 800 лв бруто заплата колко имота може да се купят. Защото болшинството от хората толкова получават. Това увеличение на заплата ли е да не може да си платиш тока водата и отоплението. Какво остава да си купиш жилище от 60 000 евро. Макявифостенцата и народ и сеяндури.
76
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ех, защо се карате? Животът е кратък. У нас условията са лоши. Политиците с една ръка канят младите да се връщат, а с другата разоряват страната. Как да се върнеш, как? Ето представете си, че работите в чужбина и се наложи да подновите паспорта си на някое гише на РУ на МВР. И изведнъж разбирате, че нищо не се е променило и в близките 100 години няма да се промени. Виновни няма, гражданите оредяват, държавата изчезва.
75
5
 
3
 
! Отговори
хахаххах преди 4 години
п.п. добре, че тия коментари не ги чете никой с интелект повече от 50 точки...
74
13
 
5
 
! Отговори
хахаххах преди 4 години
Коментарите са пълни с апокалиптични мнения. Как България си заминавала, как банките щели да фалират, как щял да се пукне балона на жилищата, как хубаво се живеело в Европа, а България какво било.:) Давайте, давайте щом ви успокоява злобата, пишете.... хахаххаахха тоя пък 77 чак ни съжалявал, че сме си останали да живеем в България. хаххах ей, не бях влизал повече от 2 години по коментарите и явно с право. Останали сте да коментирате само шушумиги дето няма изобщо какво да кажат. Жалка история!
73
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 77Кое е това безплатно здравеопазване бе , *** ?! Това в Англия ли, дето ти дават час за преглед за след 3 месеца ?! хахахахахаххахахааххахахаахах Помисли си добре кой е за съжаление , нещастнико !
72
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 73, не се подигравам на тези които са в България- съжалявам ви и искам да ви покажа истината, но вие не искате да я разберете ! Например ето една много важна истина - НИКЪДЕ В ЗАПАДНА ЕВРОПА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НЕ Е ПЛАТЕНО,САМО СЕ ПЛАЩА В ЧАСТНИТЕ КЛИНИКИ,НО И ТАМ ИМА НАМАЛЕНИЯ ЗАРАДИ ЗДРАВНАТА ОСИГУРОВКА,ЛЕКАРСТВАТА ЗА БЕЗРАБОТНИ СА НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНИ и т.н., но политиците ви заблуждават, че тук лечението е платено - БЕЗОБРАЗНА ЛЪЖА ! Продължавай да "дремеш" тук, ти наистина ДРЕМЕШ, не МИСЛИШ !
71
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Жилищата в БГ накрая ще се окажат най-голямата пирамида, която е сполетявала българина - само след няколко години ... Не се ли сещат "инвеститорите" в жилища, че са твърде много и накрая ще ядат твърде голямо дърво ...

Спонсорирани публикации