Почти сигурно е: 2023 година e най-горещата година в историята

Вероятността е по-голяма от 99%
8 ное 2023 17:30, Нели Христова
72
Почти сигурно е: 2023 година e най-горещата година в историята
Снимка: БГНЕС

Вече е "почти сигурно", че 2023 г. - година на смъртоносни горещи вълни, наводнения и пожари - ще бъде най-топлата в историята, сочат нови данни.

Прогнозата следва "изключително високи" октомврийски температури.

Средните глобални температури на въздуха са били с 0,4C по-високи от предишния връх през октомври 2019 г., според службата на ЕС за изменението на климата.

Движен от въглеродните емисии и метеорологичните явления Ел Ниньо, това беше петият пореден месец на рекордна топлина.

"Екстремните глобални температури вероятно ще продължат през 2024 г.", казват изследователите.

Това, че тази година ще бъде най-топлата, регистрирана някога, вече е почти неизбежно: последните два месеца на 2023 г. е изключително малко вероятно да обърнат тенденцията и високите температури по света продължават до ноември.

Октомврийската температура се добавя към тазгодишния списък с падащи глобални топлинни рекорди.

Броят на дните, преминаващи политически значимия праг на затопляне от 1,5C, вече достигна нов връх, доста преди края на годината.

Юли беше толкова топъл, че може би е бил най-горещият месец от 120 000 години
, докато средните септемврийски температури счупиха предишния рекорд с "поразителните" 0,5C.

Октомври не беше толкова необичайно горещ като септември, но все пак чупи рекорда за месеца с "изключителна" разлика, според службата за изменение на климата "Коперник".

Месецът беше с 1,7C по-топъл от средната стойност за прединдустриалната епоха - което означава в сравнение с периода преди хората да започнат да изгарят големи количества изкопаеми горива.

Топлината, наблюдавана през цялата година досега, означава, че 2023 г. е "почти сигурно" да стане най-топлата година в света, изпреварвайки 2016 г. Това е мнението на редица научни организации, включително "Коперник" и американските групи NOAA и Berkeley Earth.

"Наистина не виждаме никакви признаци, че тазгодишната поредица от месеци с изключителни рекорди ще изчезне скоро", каза Зеке Хаусфатер, климатолог в Бъркли Земя.

"И в този момент това прави почти сигурно във всички набори от данни, че 2023 г. ще бъде най-топлата година в историята. Вероятността е по-голяма от 99%", каза той пред BBC News.

"Рекордно човешко страдание"

Докато много изследователи са загрижени за научното въздействие на рекордните температури тази година, други посочват факта, че покачването на живака има въздействие върху реалния свят.

"Фактът, че виждаме тази рекордно гореща година, означава рекордно човешко страдание", каза д-р Фридерике Ото от Imperial College London, коментирайки констатациите. "В рамките на тази година екстремните горещи вълни и сушите, влошени много от тези екстремни температури, причиниха хиляди смъртни случаи, хора загубиха прехраната си, бяха разселени и т.н. Това са записите, които имат значение."

Основният двигател на топлината са продължаващите емисии на въглероден диоксид, главно от изгарянето на изкопаеми горива. Тази година той се допълва от издигането на Ел Ниньо - природно събитие, при което топлите води излизат на повърхността в източната част на Тихия океан и отделят допълнителна топлина в атмосферата.

Условията на Ел Ниньо се засилиха през последните месеци, но все още не са достигнали своя връх.

"Този Ел Ниньо е странен. Част от горещината, която изпитваме, не се дължи само на увеличаването на Ел Ниньо, а се дължи и на това бързо превключване от (охлаждащо океана време) условията на Ла Ниня, което е потискане на температурите през последните няколко години", каза д-р Хаусфатер.

Учените не са сигурни дали това събитие на Ниньо е различно от другите през последните десетилетия. Някои са загрижени, че това може да доведе до по-голямо нагряване на повърхността на океана, отколкото по време на предишни събития като тези през 1997 г. и 2015 г.

Какво е Ел Ниньо и как влияе на времето?

Годината до момента е била с рекордните 1,43C по-топла от прединдустриалните нива според Коперник, като се очаква температурите да останат високи през следващите месеци.

Многолинейна диаграма, показваща средната дневна глобална температура по години от 1940 г. насам. 2023 г. показва по-високи температури за времето от годината, отколкото преди, регистрирани от юли.

Саманта Бърджис, заместник-директор на Службата за изменение на климата на Коперник, каза, че комбинация от нейните данни и тези на ООН предполага, че 2023 г. може да е "по-топла от всичко, което планетата е виждала от 125 000 години".

Това заключение се основава на наблюдения в метеорологични станции, сложни компютърни модели на климатичната система и записи на климата далеч назад във времето от ледени ядра и дървесни пръстени, например.

Той определя тревожния климатичен контекст преди срещата на върха на ООН COP28, която започва на 30 ноември.

"Усещането за спешност от амбициозни действия в областта на климата, които ще бъдат включени в COP28, никога не е било по-високо", каза д-р Бърджис.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


72
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
"Юли беше толкова топъл, че може би е бил най-горещият месец от 120 000 години"--------------С каква апаратура са измерили температурата през юли преди 120 000 години? Може ли да видим записките на тогавашните учени?
10
1
 
0
 
! Отговори
до 15 преди 6 месеца
Лоша новина и за теб - СПИН все още не се лекува. Но за теб е късно, щото вече много сте се минали взаимно
9
0
 
3
 
! Отговори
АнонимеН преди 6 месеца
08 ное 23,Без зима: Ел Ниньо ще държи температурите високи до априлПродължаващото метеорологично явление Ел Ниньо ще продължи най-малко до април 2024 г., повишавайки обичайните температури за годината, която е на път да стане най-топлата в историята, съобщи Световната метеорологична организация (СМО) в сряда.
8
0
 
3
 
! Отговори
Liberal Criminals преди 6 месеца
Ел Ниньо бил движен от въглеродните емисии. нело, пак вицове разказваш, дяволско изчадие, още мислиш че някой ти вярва на брътвежите и преводите на изкуфяла либерастична пропаганда? Истинските учени доказаха че няма такова нещо като глобално затопляне, климата се е менял и ще се мени, без значение колко такива продажни уррроди като теб ще продължават да се мъчат да ни мамят
7
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
АЙде Нелчееееееееее ! Да се готви Путин за следваща статия!
6
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
1-2 % е в рамките на статистическа грешка. 0,4 градуса, как го измериха, 120 000 години, е извънземните ли са водили тази статистика. Часовниците имат отклонения +,-, и везни и всичко, а те за термометри говорят, тогава, когато хорара не са знаели изобщо за съществуванието им. :))
5
0
 
10
 
! Отговори
рендету преди 6 месеца
""""Юли беше толкова топъл, че може би е бил най-горещият месец от 120 000 години.."""" ------ Вие изтрепахте рибатъ у морето, бе!!!!!!!! Я сега да ни разкажете още нещу от за "мето летописите" на Земятъ от преди 120,000 години!!!! -))))))))
4
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
Само ще цитирам.Юли е бил най-топлият за последните 120 000 години!Дотам спрях да чета!
3
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
'Най-високата лятна температура в България от 45.2 градуса е измерена през 1916 година'
2
2
 
7
 
! Отговори
bl преди 6 месеца
"Службата за изменение на климата на Коперник" ... Значи имаме служба, основана и финансирана да разпространява пропаганда че има изменение на климата. Не е чудно че пиша сензационни небивалици. Въпросът е как неподкупените учени да докажат че ... нямат сестри!
1
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 месеца
по 36 градуса всеки ден през 2023 или 40 гр през ден през 2022 е едно и също :)))

Спонсорирани публикации