Пластмасов апокалипсис на Земята! Милиарди бутилки... плуват!

Около 10 милиона тона пластмаса стигат до океаните всяка година
Обновена: 10 дек 2017 18:46 | 10 дек 2017 18:41, Екип на Investor.bg
46
Пластмасов апокалипсис на Земята! Милиарди бутилки... плуват!
Снимка: Reuters

Морският живот на планетата е изправен пред "непоправими щети" от милиони тонове пластмасови отпадъци, които се изхвърлят в океаните всяка година, предупреди ООН.

"Това е планетарна криза ... разрушаваме екосистемата на океана", каза ръководителят на звеното на ООН за океаните Лиза Свенсон пред BBC.

Но как се случва това, къде е най-големият риск и какви щети наистина причинява тази пластмаса?

Защо пластмасата е проблем?

Пластмасата съществува само от 60-70 години, но през това време тя е трансформирала всичко - от дрехи, кулинария и хранене до проектиране на продукти, инженеринг и търговия на дребно. Едно от големите предимства на много видове пластмаса е, че те са предназначени да бъдат издръжливи много дълго време. И почти цялата пластмаса, създадена някога, все още съществува в някаква форма днес.

През юли списание Science Advances публикува изследване на индустриалния еколог д-р Роланд Гайер от Калифорнийския университет в Санта Барбара и негови колеги, които изчислили, че общият обем на всички пластмаси, произведени някога е 8,3 млрд. тона. От тях около 6,3 милиарда тона са отпадъци и 79% от тях са в депа или природната среда.

Това огромно количество отпадъци получава тласък от модерния живот, където пластмасата се използва за много "еднократни" артикули.

Милиарди пластмасови бутилки ...

Бутилките за напитки са един от най-често срещаните видове пластмасови отпадъци. Около 480 милиарда пластмасови бутилки са продадени в световен мащаб през 2016 г. - това са по милион бутилки в минута. От тях 110 млрд. са произведени от Coca Cola.

Някои държави обмислят мерки за намаляване на потреблението. Предложенията в Обединеното кралство включват схеми за връщане на депозити и подобряване на доставките на безплатна питейна вода в големите градове, включително в Лондон.

Колко отпадъци от пластмаса приключват в морето?

Вероятно около 10 милиона тона пластмаса стигат до океаните всяка година.

През 2010 г. учени от Националния център за екологичен анализ и синтез и University of Georgia в Атина изчислиха цифрата на 8 млн. тона и прогнозираха, че тя ще достигне 9,1 млн. тона до 2015 г.

Същото проучване, публикувано в списание Science през 2015 г., изследва 192 крайбрежни страни и установи, че азиатските народи са 13 от 20-те най-големи замърсители с пластмаса.

Китай се нарежда на върха в списъка на страните, които не управляват пластмасовите отпадъци, но САЩ също се намират в топ 20 и допринасят за по-високия процент на отпадъци на глава от населението.

Пластмасовите отпадъци се натрупват в океанските зони, където ветровете създават въртящи се кръгови течения, които изсмукват плаващите отпадъци. А разграждането на повечето пластмасови продукти отнема стотици години.

Има обаче мерки за почистване на Тихия океан. Предстои да започне такава операция на организацията с нестопанска цел Ocean Cleanup през 2018 г.

Защо пластмасата е толкова вредна за морския живот?

За морските птици и по-големите морски същества, като костенурки, делфини и тюлени, опасността идва от заплитането им в пластмасови торбички и други отпадъци, като много от животните бъркат пластмасата с храна.
Костенурките не могат да разграничат пластмасови торбички от медузи, които могат да бъдат част от менюто им. Изяждането на пластмасови торбички обикновено води до смърт.

По-големи парчета от пластмаса могат също да увредят храносмилателната система на морските птици и китовете и могат да бъдат фатални.

С течение на времето пластмасовите отпадъци бавно се разграждат и се разпадат на малки микрофрагменти, които също предизвикват загриженост у учениците.

Неотдавнашно изследване от университета в Плимут установи, че пластмаса е намерена в една трета от уловената в Обединеното кралство риба, включително треска, скумрия и черупчести мекотели. Това може да доведе до недохранване или глад за рибите, както и до поглъщане на пластмаса от хора.

Ефектът върху хората от яденето на риба, съдържаща пластмаса например, все още е до голяма степен неизвестен.

Още икономически новини и анализи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
44
0
 
1
 
! Отговори
икономист преди 6 години
То хубаво ще ги избягваме, ама ако водопровода ти е изграден от ПВЦ тръби, както са повечето нови водопроводи в БГ, тогава какво ще правим? Дори в САЩ, сигурно половината от домакинствата ползват ПВЦ водопровод в домовете си. Решението е медни тръби, ама нали докато стигне водата до жилището ти, пак ще минава през амортизирани железни или от новите ПВЦ тръби....
43
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Металите се окисляват при определени взаимодействия и условия,затова не ги вписах долу,те също не са препоръчителни.
42
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Избягвайте използването на пластмаса в дома си,а за хранителни продукти избягвайте дори и найлон,не само са токсични,но и бързо се размножават бактерии,гъбички,плесен. Затова е добре да се използва хартия,стъкло,дърво,керамика,съдове от глина.
41
0
 
1
 
! Отговори
икономист преди 6 години
До РуменНе става въпрос, за това как ядеш или не ядеш рибата. Хората искат да кажат, че самата риба, след второ, трето поколение, ако освен обичайното си меню, е приемала и малко пластмаса, става токсична. Т.е. самото и месо може да бъде отровно за тези, които се хранят с нея. Присъединявам се към хората, които обвиняват системата - капитализъм, за този проблем! Както и друг път съм писал тук, това за мен е най-човеконенавистната система съществувала някога. Само печалбата се гледа...
40
0
 
2
 
! Отговори
Реалист преди 6 години
До ДзъАбе умник, там където живееш контакти и щепсели нямаш ли, или цялята ти инсталация е дървена!
39
1
 
8
 
! Отговори
Има начин ама... преди 6 години
Пластмасата се прави от петрол,и може да се върне в това състояние.В тубата имаклипче за един японец как сам е направил такава инсталация и от пластмаса прави дизел( има доста подобни клипчета).Даже не е е скъпо.Та плюсовете са .Чиста природа.Нови работни места. Капиталът остава в държавата ,а не се използва за внос на петрол.Минусът е един и то много голям ,НА ЕДНИ БОГАТИ ХОРА ТОВА НЕ ИМ ХАРЕСВА.
38
1
 
9
 
! Отговори
Румен преди 6 години
Последното изречение от новината ,кърти!Нямам коментар!Рибата с червата ли я ядете,как?За океана,отровен от АЕЦ Фукушима,да сте чули някой дума да казва?Няма и да чуете.
37
0
 
1
 
! Отговори
били плавателни преди 6 години
Дойде инфо от региона с недорешени проблеми между Виетнам и Австралия .Хвърляйте бутилки подават някакви като ви избият всичките качвате се по на една бутилка и плавате успешно ..може да стигнете чак до канада или даже до Мексико..
36
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Зелени простотии - пластмасата може и се рециклира, вярно не е толкова икономически изгодно, но това не променя факта. Еко-био фанатиците вместо да реват, да започна да събират и рециклират пластмаса.
35
0
 
4
 
! Отговори
лао преди 6 години
До ДзъС какво си писал този пост?Всеки телевизор, телефон, компютър има пластмаса.
34
2
 
1
 
! Отговори
нтжнттнг преди 6 години
До българинада бе, през кой соц - до 1980 година, после кофички и пликчета за млякото, найлони за хляба, хартия с найлон за месото, сиренето и каймата.
33
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Аз изхвърлям *** в цветни *** и това подпомага ***.
32
0
 
9
 
! Отговори
Има начин преди 6 години
Къде изкупуват пластмасови отладъци? Гледам как *** влачат какво ли не от контейнерите! Ако се изкупува, като желязото и от океана даже ще изчезне пластмасата. Е има опастност да изчезнат и броните на колите, пластмасовата дограма и т.н. Едно е сигурно - Пластмасата ще изчезне, когато превозните средства се движат без петролни продукти!
31
1
 
1
 
! Отговори
Братчеда преди 6 години
Кой произвежда пластмаси? Ний с братчеда-не.
30
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А пластмасов *** имате ли?
29
7
 
8
 
! Отговори
Дзъ преди 6 години
Гордея се, че вкъщи нямам закупен 1 пластмасов съд, също така нямам и един найлонов плик. Не купувам пластмаси и производни, особено произведени в Китай. Стъкло, метал, дърво придават стил и чувство за естетика в дома. Айде хубав ден!
28
0
 
14
 
! Отговори
ogin преди 6 години
Аз ги събирам и пускам във жълтият контейнер до нас
27
0
 
11
 
! Отговори
землянин преди 6 години
Да ситуацията е МНОГО СЕРИОЗНА и не само за Океаните , а ин на земната повърхност, където огромното количество *** се струпва на едно място без сортирване и постепенно се разгражда, ПРОСМУКВАЙКИ ТОКСИНИ в подпочвените води! Време всеки човек да предприеме действия за Живота на нашата планета - на нашият ДОМ! ИЗВЪРЛЯЙТЕ РАЗДЕЛНО!!! В БУГАС има мобилни станции - ИЗПОЛЗВАЙТЕ ГИ!!!
26
0
 
12
 
! Отговори
Вземете мерки преди 6 години
Спрете го ..Има ООН ,UNESKO,WHO, за пет минути може да се види кои острови и държавици хвърлят милиони бутилки в океана.Вземете мерки.До 1980 година нямаше такова чудо..Стъклото е екологично чисто като падне в океана става на пясък, преработва се лесно.
25
0
 
12
 
! Отговори
Lan преди 6 години
16,след като вече си платил опаковката е ужасно трудно да се рециклира! Например страшно много хора оставят пластмаса на места, където няма кофи за разделно събиране (нито има такива мераклии да ги събират), много хора си оставят *** и директно в природата - това няма да се промени!