Демокрацията по света отслабва, хората не вярват на политиците

България е паднала от 57-о на 62-о място
15 фев 2024 08:09, Александър Попов
30
Демокрацията по света отслабва, хората не вярват на политиците
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Демократичните стандарти в световен мащаб са се понижили през 2023 г. поради разпространението на войни, авторитарни практики и спадащи нива на доверие в традиционните политически партии, предаде Франс прес, като цитира проучване на отдела за проучвания и анализи на сп. "Икономист".

През 2023 г. сред демокрациите са се наредили още две държави - Парагвай и Папуа Нова Гвинея. Въпреки това средният глобален индекс е спаднал до 5,23 от 10 от 5,29 през предходната година, което е най-ниското му ниво от публикуването на първото проучване през 2006 г.

България е паднала от 57-о на 62-о място, като остава сред страните, чиито демокрации изпитват проблеми.

"Това влошаване на състоянието на демокрацията в света се дължи главно на негативните тенденции в недемократичните държави, като например възобновяването на насилствените конфликти и авторитарните мерки", се отбелязва в доклада.

От 74 считани за демократични държави (от общо 167 изследвани), само 24, представляващи едва 7,8% от населението на света, са описани като "пълни демокрации", т.е. "държави, в които не само се зачитат основните политически и граждански свободи, но и в които има тенденция да се поддържа политическа култура, благоприятстваща просперитета на гражданите".

Останалите петдесет, от САЩ до Израел, през Бразилия и Тайланд, принадлежат към групата на демокрациите, които изпитват някои затруднения. В тях "се произвеждат свободни и честни избори и въпреки че има проблеми (например посегателства срещу свободата на медиите), основните граждански свободи се спазват", според проучването.

Тази година към тази втора категория се присъединиха Парагвай и Папуа Нова Гвинея.

Останалите държави са разделени между "хибридни" и "авторитарни режими" според индекса, изчислен въз основа на пет критерия: изборни процеси и плурализъм, функциониране на правителството, политическо участие, политическа култура и граждански свободи.

Нигер, загубил 29 позиции (до 141 място), и Габон (с 28 места до 146 място) са двете държави, които са претърпели най-голям спад в класацията. И двете страни преживяха държавни преврати през изминалата година.

Западна Европа е единственият регион, който подобрява резултата си, като изпреварва Северна Америка, която не е начело "за първи път от създаването на индекса през 2006 г.".

Все повече страни се сблъскват с "намаляване на доверието в основните политически партии и лидери" и се поддават на "културни войни" от рода на тези, които отдавна са характерни за САЩ", се отбелязва в доклада. Западна Европа също се сблъсква с ниското ниво на доверие в управляващите и поляризация "около въпроса за имиграцията".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още по темата: Демокрация
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
0
 
19
 
! Отговори
Никола Стефанов преди 2 месеца
Елементарен пример от най-новата българска политика: на последните избори ПП-ДБ влязоха въобще в НС заради анти-ГЕРБ позицията си - хората, които си дадоха гласа за тях гласуваха не толкова за ПП-ДБ, колкото против ГЕРБ. А когато дойде техния ред, само и само да останат на държавната хранилка, се обърнаха на 180 градуса и си направиха "некоалиция" с ГЕРБ. Човек наистина трябва да е много заблуден и наивен, за да не загуби доверие в политиците.
6
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Демокрация е само да пишеш в сайтовете, другото е олд фешън диктатура :)))
5
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Защо да вярват?Идеята на днешния свят от модерни времена насам е да изхвърлим вярата.Днес демокрация дали има?Поставяне под съмнение по картезианския метод всичко.Например Александър Македонски сам е водел войските си и е водил тежки битки за всеки град и крепост, проход и поле.Пресичал е реки.Днес лидерите се прикриват , а даже тия дето ни ги показват не вземат истинските решения.В средните векове аристократите управлявали, но имали за дълг да бранят всеки човек от селото си.
4
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Ех, Габон и Нигер спаднали!? Като гледах кадрите от там народа подскачаше и се радваше все едно се е отървал от пепелянка в спалнята! *** тъй е, капитализъм, работи само за пapaзumume, които изсмукват нормалните държави!
3
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Иgeoлorиитe ca фeйk, измиcлeни ca зa ga oтgeлят xopaтa oт Вярата и c тoзи тpиk ynpaвлявa мaфиятa и oлиrapxеятa...
2
2
 
22
 
! Отговори
Никола Стефанов преди 2 месеца
Нормално, когато непрекъснато баламосваш народа, той рано или късно ти научава номерата и спира да те взема насериозно. Някои се учат по-бързо, някои по-бавно, но рано или късно обичайните номера спират да действат (въпреки репликата на Финеас Барнъм, че всяка секунда се раждал по един и-д-ио-т).
1
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
На Путин му признавам едно, стресна рептилите янки :))