Вузовете и те с оценки. От 0 до 10

Акредитациите ще важат за 6 г., реши парламентът
Обновена: 28 юли 2011 15:00 | 28 юли 2011 15:00,
33
Вузовете и те с оценки. От 0 до 10
Софийски университет "Св. Климент Охридски". Снимка: Булфото

Оценяването при институционална и програмна акредитация ще се извършва по десетобалната система, с оценки от 0 до 10 решиха депутатите, като приеха на второ четене промените в Закона за висшето образование.

Сега оценяването се прави по четирибална скала, с оценки "много добра", "добра", "задоволителна" и "незадоволителна".

Депутатите записаха в закона, че акредитацията на вузовете „отличници“, получили оценка 9 и 10, ще важи 6 години – толкова, колкото е и сега за училищата с оценка "много добра" или "добра".

Вносителят беше предложил тя да важи 8 г., но народните представители подкрепиха предложението на Лютви Местан от ДПС.

Той обясни, че осемгодишният срок ще "изяде" самата идея за акредитация, защото това са почти три бакалавърски цикъла. Мнението му беше подкрепено и от министъра на образованието Сергей Игнатов.

На противоположната позиция беше председателят на парламентарната комисия по образование Огнян Стоичков от "Атака", който посочи, че схемата е предложена от Агенцията за акредитация, за да поощри "отличниците".

Парламентът прие още, че критерият "научна дейност" да има най-голяма относителна тежест за акредитацията на университетите.

Депутатите не приеха предложението член на академичен състав да може да участва в акредитацията само на едно висше училище. Така в закона остава сегашният текст, който дава право да се участва в акредитацията на не повече от два ВУЗ-а.

Любен Корнезов от левицата поиска да отпадне ограничителната промяната. Той посочи, че такова ограничение е противоконституционно и Конституционният съд вече се е произнесъл по темата.

„Всеки гражданин може да има един основен трудов договор и втори допълнителен, защо преподавателят да няма такова право“, попита той.

Още по темата

Лидерът на ДСБ Иван Костов пък заяви, че "скитащите" по университетите професори подбиват цената си, докато ако училищата се конкурират за един преподавател, ще се повиши и заплащането му.

Той коментира, че явно няма стратегия за развитие на висшето образование, тъй като иначе Игнатов не би отстъпвал от позициите си.

Сергей Игнатов отговори с обяснението, че миналата година е бил най-яростният радетел на такава промяна, но е смекчил позицията си, за да не пострадат студентите.

Костов определи мотива, че студентите имат семейства и финансови проблеми, за популизъм.

Образователният министър пък заяви, че ще предложи на Агенцията по акредитация да промени критериите си, като например да се дават повече точки за преподавател с основен договор и по-малко, ако става дума за втори договор.

В Закона за висшето образование депутатите записаха още, че българските висши училища могат да разкриват свои звена в чужбина, както и че отпада таванът на таксите за платените магистратури.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


33
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
4
 
8
 
! Отговори
Томас преди 12 години
darcas аз пък мисля, че не може едни пияници и постоянни посетители на заведения като повечето студнети да оценяват доценти и професори. Безпорно има какво да се променя, но е несериозно един *** дето не е изкарал 2 лв през живота си, живеещ на гърба на родителите си, които го издържат да оценява професор.
11
1
 
6
 
! Отговори
Владко преди 12 години
Има доста видове оценки за научната дейност на университети. Най-добрата според мен е коефициентът К = (сума брой публикации)/(сума брой цитирания на тези публикации). Ако се добави масовостта на приложение на разработката в реалния живот се получава ясна картина къде се намира научната работа на съответния университет.
10
6
 
6
 
! Отговори
asd преди 12 години
Много ограничено е да смятате, че икономисти и юристи не създават добавена стойност. Ако предоставяш финансови или юридически услуги, например, си в обхвата на Закона за данъка върху ДОБАВЕНАТА стойност! Без икономисти и юристи забравете да има шанс за какъвто и да бил оред в тези сложни човешки взаимоотношения и системи. Забравете за наука, здравеопазване, пенсионна система, годишен отпуск, лукс и т.н. Без икономисти и юристи директно се връщамев средновековието.
9
0
 
12
 
! Отговори
До darcas преди 12 години
Но не се знае дали студентите ще оценяват реално, или ще повишават своите оценки, за да се окаже, че са завършили по-престижен университет. :)
8
4
 
10
 
! Отговори
darcas преди 12 години
Аз мисля, че е крайно време студентите да участват в акредитацията на вузовете с гласуване, защото те са клиентите и потребителите на техните услуги. Особено за платените специалности. Същото важи и за преподавателите. Минимум 50% от оценката за акредитация поне трябва да я дават клиентите.
7
1
 
8
 
! Отговори
Студент преди 12 години
Ще е хубаво да разширят скалата и да променят критериите за оценка, защото в момента над 60 % от висшите училища у нас са с оценка "много добър". А да не говорим, че съществуват абсурди, като например професионално направление в даден университет, получило максималната оценка 5,00 от НАОА, да е на трето място в класацията на рейтинговата система на университетите, като е изпреварено от същите професионални направления на други университети, получили между 4,30 и 4,50 от НАОА.
6
2
 
6
 
! Отговори
Гошо Тъпото преди 12 години
Акредитацията на всички ...вузове е задължителна,като се измерва основнoнаучната им...дейност.Затова и Академията за кратуни,тикви,пъпеши,дини и краставици(АКТПДК) в Кривунделово,на който аз съм...ректор,е пълен отличник.Игнатов се утрепа да ни...проверява,но научните ни трудове,монограми,студия и разработки са на високо интелектуално ниво и чест за всеки...западен университет.Що дини и пъпеши са...разрязани от комисиите,за да не се претупат....проверките.Usus est magister...optimus!
5
6
 
11
 
! Отговори
www преди 12 години
Трябва да се премахнат измислените специалности от вида: Европеистика,... международни икономически отношения.... и др. Къде и какво биха работили тези хора с "дипломи". Крайно време е и програмите на обучение да се съгласуват с потебностите на пазара у нас ! ! ! В противен случай ще продължи безцелното "печатане" на диполоми притежавани от хора, които нищо не знаят и не могат ...
4
1
 
8
 
! Отговори
въх преди 12 години
Сграда - 6 Преподаватели/ акъл - 6 Преподаватели/ морал - 2
3
0
 
14
 
! Отговори
www преди 12 години
Съгласен съм , че 2/3 от университетите трябва да се закрият ! Проблемът е в ситемата. ВУЗ'овете получават субсидии на калпак и нямат интерес от качество, а от количество ( много студенти). как може да има по 3 - 4 приемни изпита за един университет !?!?! напливът е към обслужващите професии: икономисти, юристи... а къде останаха инженерните вузове ?!?!?! Това са професиите, които съдават принадената стойност ! Акцент трябва за техническите специалности.
2
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
2/3 от ВУЗ-вете трябва да ги закрият. И без това българският бизнес не се нуждае от специалисти, ако не са сервитиори, IT инженери и общаци- за каква са му хилядите прависти, икономисти, педагози, инжинери,лингвисти и др. измислени,които само да се редят на опашка за безработни, за да им плащат колкото на тези едва дотикали средно образование. Който иска образование и реализация на Запад или в далечния Изток. Пък тези като искат и от 0 до 100 да сложат се същата смешка ще е образованието в БГ.
1
5
 
1
 
! Отговори
живко сталев преди 12 години
Наприме някой университет да се конкурира за преподавател като Огнян Стамболиев или Кристиан Таков?!!Еми на такива гениални хора, колкото и да им даде даденият университет пак ще е малко.