Заплатата на учителите – над средната за страната. Защо?

Сметката: Педагози от 3 училища вземат по... 1400 лева
25 авг 2017 09:45, Петя Славова
55
Заплатата на учителите – над средната за страната. Защо?
Снимка: архив, Reuters

Педагози от 3 училища вземат по 1400 лв. С увеличението от 15 на сто от 1 септември 2017 г. може да се направи прогноза за средна брутна работна заплата за педагогическите специалисти около 1080 лв.

По данни на Националния статистически институт пък през второто тримесечие на 2017 г. средната месечна работна заплата за страната e 1040 лв. Така най-после учителите са с възнаграждения над средните за страната, макар и с малко.

Чистата заплата обаче е по-ниска, след като се удържат данъци и осигуровки, пише "24 часа".

Ако средната брутна заплата преди 1 септември е 940 лв., като се махнат осигуровките и 10-процентният данък, остават малко над/ под 800 лв.

Още по темата

Най-големият процент от педагогическите специалисти са на длъжност старши учител - над 60% от 90 000 души.

Ако приемем, че средната им възраст е около 55 години, се предполага, че имат поне 30 години трудов стаж в системата. Новата им начална заплата е 792 лв. Ако приемем среден процент за трудов стаж 30%, защото възнаграждението за трудов стаж и професионален опит е договорено в отраслов колективен трудов договор да е 1 на сто всяка година.

При 30 години стаж те получават над основната заплата добавка от 237,60 лв. Така брутната заплата на такъв педагогически специалист при минимална заплата и 30 години професионален опит става 1029 лв. Тази сума е сбор само от основната работна заплата и прослуженото време. Разликата спрямо предишната минимална заплата при същите условия е 135 лв.

"Смятаме, че увеличението от 104 лв. от нашия пример е доста приличен ръст. В последните години не е имало подобно увеличение. Имало е 6-8 до 10% на минималните заплати", коментираха експерти от министерството на образованието.

Учителите получават допълнителни средства за допълнителна квалификация, която се нарича професионално квалификационна степен и която се защитава по определен ред пред висши училища. Те са от първа до пета, като пета е най-ниска.

Най-много педагогически специалисти има с втора професионално-квалификационна степен. Минималният размер на това допълнително възнаграждение, договорен в колективния трудов договор, е 60 лв. Има и учители с трета степен, която е 30 лв. Тези пари се получават целогодишно/ежемесечно.

За учебните месеци към брутната заплата допълнителни пари получават класните ръководители, тъй като това е допълнителен труд - и педагогически, и административен. Те попълват много документация, работят с децата, консултират родители, обясниха от МОН. За тази си работа те получават 30 лв. в деветте учебни месеца.

За всеки учебен час, над нормата преподавателска работа учителите получават допълнително по 5,50 лв.

Всички, които не отговарят на условията за старши учител, постъпват в системата като учители. При тях увеличението на началната заплата е със 100 лв.

В системата няма таван на учителските заплати. Определят се само минималните размери. В рамките на делегираните бюджети в условията на финансова децентрализация правата са прехвърлени на директорите на училищата и детските градини. Те определят броя на персонала и неговите възнаграждения, затова картината е различна, обясниха още експертите на образователния министър Красимир Вълчев.

Само в 3 училища в страната учителите вземат средна брутна заплата между 1000 и 1400 лв. Те са в София, Пловдив и Пловдив-област. На 9 август Министерският съвет одобри допълнителни средства от 79 942 068 лв. за увеличение на учителските заплати с 15%, считано от 1 септември 2017 г.

Директорът на 119-а гимназия в София Диян Стаматов се надява, че с увеличението на заплатите учителите ще бъдат с по-добра мотивация за преподаване и по-добро самочувствие.

"Един от стратегическите приоритети на правителството е увеличението на инвестициите в образованието. Водеща задача е системата на предучилищното и училищното образование да бъде осигурена с мотивирани и квалифицирани педагогически специалисти", мотивираха увеличението от Министерския съвет. За изпълнението на тази цел било необходимо поетапно повишаване на възнагражденията на педагозите, като до края на четиригодишния мандат на управление заплатите трябва да бъдат удвоени.

С друго решение на Министерския съвет пък бяха одобрени промени в модул "Оптимизиране на вътрешната структура на училищата, детските градини, ученическите общежития и регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование" на Национална програма “Оптимизация на училищната мрежа”.

С тях се актуализират граничните стойности на разходите, извършени от съответната институция, при които се възстановява пълният размер на обезщетенията.

Промяната е в съответствие с увеличението на минималната работна заплата за страната и на началните работни заплати на педагогическите специалисти в системата на предучилищното и училищното образование.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


55
Още по темата: заплатиучители
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Централна тема е, понеже учителите от години са на стотина лева над минималната. А стана централна тема чак сега, понеже старите кадри ги пенсионират и се оказа, че никой не ще да работи в този батак. Няма учители, освен за централните софийски училища, където обаче също има голямо търсене на кадри по някои предмети. Как да отиде някой да преподава английски за 500 лв като в първия кол център му дават 1200 лв. То не е до парите всичко. Унижението на учителя в работата му е огромно.
14
3
 
11
 
! Отговори
До №4 преди 6 години
Абсолютно точен коментар! Почти всички,с изключение на новоназначени директори в училищата са от БКП. Пребоядисани НДСВ , сега Гербаджии. Проблемът е в тъпата система,която не стимулира качеството на преподаване а нагаждачество,схеми за точене на пари и т.н Всичко това се знае,и от Янка Такева,която също е БКП!!! Тя с другия пребоядисан комунист Д.Вълчев прецакаха стачката! Всичко е схема в образованието,само парата се гледа... не децата!
13
10
 
6
 
! Отговори
Сссс преди 6 години
А частните уроци.
12
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ако някой иска да става милионер от училищно преподаване, да си смени професията или въобще да не се пробва. Да си учител е преди всичко призвание, това разбира се не означава, че трябва да работят на минимална заплата, но не бива и това да е централна и единствена тема! Вместо да се пишат тонове глупости, да се отправят заплахи и т.н., да седне МОН и ученическите синдикати и да изготвят дългосрочна устойчива формула - да речем да се ползва мин. или средна заплата като константа.
11
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
"Оптимизиране" означава "закриване", "съкращаване". Колко училища до 8 клас ще бъдат закрити? Над 10 000 ученици не са се записали в осми клас... Колко учители ще останат без работа...Не завиждайте, а подкрепете. За да ви подкрепят. Доходите на повечето българи са мизерни.
10
3
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Тъжно ми е за нивото на хора, които смятат, че учителят е главен възпитател на детето, а не семейството. Ако на детето вкъщи не са му поставени основите на елементарна хигиена и уважение към другите, никой не може да го накара ни да учи, ни да се държи нормално.
9
3
 
21
 
! Отговори
до цирк преди 6 години
Ами колкото по-ниски заплати получават в училищата, толкова по-ниско ще е нивото. Ако искаш да вдигнеш нивото и да дойдат качествени хора,, трябва да им вдигнеш заплатите. Години наред се разчиташе на старата гвардия учители, които и без това няма какво друго да се преквалифицират на стари години, та си работеха. Но вече те се пенсионират, съвсем няма кой да остане да преподава при тези унизителни условия и се заговори за вдигане на заплата. Макар че от 500 на 600 лв начална заплата си е цирк.
8
24
 
7
 
! Отговори
цирк преди 6 години
И аз се питам защо?след като в училищата е бардак и от там излизат неграмотни и прости ученици,което значи че учителите не си вършат работата а им повишават заплатите!?пълна лудница....
7
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
На учителите им беше разказана играта последните 20 години. Колкото по-некачествени хора останат, толкова по-зле ограмотени деца. А колкото по-необразован е електоратът, толкова по-лесно се води за носа. Има хора по призвание в училищата, които имат качества за много повече, но дават всичко от себе си. Вече са изключения, няма кой да издържи да работи цял живот за каузата. А обществото дори не разбира. Не само учителите са унизени, при лекарите е точно същото, макар да са по-добре заплатени.
6
3
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До момента всеки нов учител започва чисто с около 500 лв. Сега с увеличението може да достигнат 600 лв. Може някъде да има частно училище с двойна заплата, ако решат, но в хилядите училища в България, ситуацията е такава. И да, учителите няма как да са уникални, понеже колко от вас ще отидат да работят за 500 лв, да бъдат заплашвани от самонадеяни пубери, родителите им и те да идват да ви бият... и смазани от неуважение и административен произвол да четете как сте неграмотни.
5
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
От заглавието не разбирам: 1/ Авторът е във възторг; 2/Авторът е против. Апропо, кажи нещо за заплатите медицинските специалисти, Пете! Темата със заплатите им е голяма ниша.
4
9
 
13
 
! Отговори
Nana преди 6 години
Важно е достойното заплащане и не само за образованието - всеки човек има желание да посреща спокойно, без напрежение, нуждите. Но за образованието ни е една кръгла нула! ***, ***, неграмотност... Вярно е, че има тук-таме учители по призвание да бъдат такива, но повечето са... Не знам, може би не е лесно, да се бориш с подивелите малчугани, но нали затова е специалното образование. Искам учители, които изграждат достойни личности! Те са тези, които могат да влияят.
3
9
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
За съжаление в коментара на 1 има истина .В голяма степен до този факт се стигна след 1990 г, когато голяма част от средният номенклатурен кадър на БКП бе вкаран в училище , за да не останат без работа .Хора без опит ,но със самочувствие на партийни лидери . Когато намаляха учениците , директорите съкратиха учители с опит ,но без партийните връзки, и оттам тръгнаха доста негативи в образованието.Този факт се премълчава , но ,не казвам всички, не помръднаха от "партийното" си равнище
2
8
 
32
 
! Отговори
НАБЛЮДАТЕЛ преди 6 години
"Заплатата на учителите над средната за страната. Защо?" Как защо? Много си ***, Пете.. Полицаите ли да взимат повече?! Интелектуален труд, който е съчетан с пряка отговорност за здравето на на 20+ деца, поверени на теб - е, трябва да е доста над средната! Чу ли Пете?! А сега седни и напрегни двете гънки, барем стигнеш до нещо читаво..
1
8
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Защо изобщо частните училища са в статистиката? Те са едва 2% от всички и там се уреждат само най-големите връзкари.

Спонсорирани публикации