Почти половината родители "За" децата да се върнат в клас

Анкета сочи, че едва 22% искат онлайн обучение
13 ное 2020 15:50,
56
Почти половината родители "За" децата да се върнат в клас
Снимка: БГНЕС

Малко над 47% от родителите искат присъствено обучение за децата си. Зад онлайн училището стоят едва 22,2% от тях. Това показва анкета на Асоциация "Родители" по темата за предпочитаната форма на обучение в училище.

Идеята за преминаване към онлайн обучение на отделни етапи се подкрепя от 14,2 на сто от родителите, а 16,2 на сто са за смесена форма на обучение, комбинираща присъствено и онлайн обучение по определена схема, показват още данните. Те са събрани сред родителите онлайн в периода 30 октомври - 11 ноември съвместно с Института за изследвания в образованието.

Още по темата

В допитването на доброволен принцип са се включили над 20 000 родители от цялата страна. 38,2% са от столицата, 40,7% от областни центрове, 17,9 на сто от малки градове и 3,2 на сто са от села. Най-активни в проучването са били родителите на ученици до 4-и клас - 53,3 на сто, а родителите на ученици в прогимназиален и гимназиален етап са разпределени относително по равно.

Преобладават мненията на родителите с висше образование - 73,5 на сто, тези със средно са 24,6 на сто, а с основно - 1,6 на сто. Бащите са 10,6 на сто от участниците, а майките - 89,4 на сто. За 97,2 на сто от участниците в анкетата езикът, който се говори в семейството, е български, за 1,2 - турски, за 0,8 на сто - ромски.

Най-много привърженици на присъствено обучение за всички ученици има сред родителите от селата и малките градове, където повече от половината участници са избрали тази опция. В областните градове и столицата, където са концентрирани големите училища, този процент намалява.

Смесената форма на обучение (присъствено и онлайн обучение по определена схема) се подкрепя най-много в столицата, като при по-малките населени намалява и техният процент.  

Разпределението на предпочитанията на родителите към присъствена или онлайн форма на обучение се влияе и от възрастта на детето. Най-голяма подкрепа за присъствената форма има сред родителите на деца в начален етап - 52,8 на сто, а най-малка - сред родителите на гимназистите - 43,6 на сто от тях искат всички ученици да останат в училище.

Един от петима родители на деца в начален етап смята, че всички ученици трябва да преминат към онлайн обучение, като в прогимназиален етап този процент нараства до 23,7 на сто, а в гимназията е 22,3 на сто. Предпочитанията към смесена форма на обучение нарастват с възрастта на учениците - сред родителите в начален етап това е добро решение за 12,7 на сто, в среден етап - за 17 на сто, а в горен - за 20,3 на сто.

Приоритетът "Осигуряване на качествено образование" е най-силно застъпен сред родителите на ученици в начален етап (50,8 на сто) и сред тези, които живеят в областни центрове (51,6 на сто).

"Запазване здравето на децата" е относително равномерно разпределен сред различните възрасти, като за този приоритет най-загрижени са в селата (42,5 на сто), а относително най-малко тежест той има в столицата - 25,1 на сто.

Другият водещ здравен приоритет, "Ограничаването на разпространението на заразата", е по-популярен сред родителите от столицата (33,5 на сто) в сравнение с родителите от малките градове (26,1 на сто) и селата (27,2 на сто). Този приоритет е по-важен според родителите на ученици в гимназиален етап (32,7 на сто), отколкото в начален (25,9 на сто).

"Социализацията на децата в училище" има по-голямо значение за родителите на ученици в начален етап (21 на сто), отколкото за останалите (16 на сто) и за родителите от столицата и областните центрове - съответно 19,6 на сто и 18 на сто, отколкото за тези от малките градове и селата - съответно 14 на сто и 12,9 на сто.

Загрижеността за "Заетостта на родителите" е относително равномерно разпределена в различните типове населени места, но чувствително натежава сред приоритетите на родителите на ученици в начален етап (12,3 на сто) спрямо родителите на ученици в прогимназиален (5,9 на сто) и гимназиален (3,9 на сто).

Данните от проучването показват, че родителските нагласи спрямо преминаването към обучение от разстояние в онлайн среда варират значително в зависимост от възрастта на детето, населеното място, в което живее семейството, ценностните приоритети на родителите и редица допълнителни фактори, така че е невъзможно да се изведе едно единствено решение, което да е удовлетворително за всички родители. Това налага необходимостта от гъвкав подход, основан на локални решения, съобразно конкретната ситуация на различните училища, посочват от асоциация "Родители"

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


56
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
33
10
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен: 35Вие деца имате ли, или само си чешете езика?
32
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Къде е анкетата? Как решихте, че е попълвана от всички родители? Престанете да публикувате информация, без да сте проверили данни, източници и как стоят нещата. Излагате се! Пак ли е пусната някъде от тъпите бгмама-гъски, които се чудят как по цял ден да висят из форумите, а гледането на деца не е тяхна отговорност и трябва да се прехвърли на учителите в училище? Били им длъжни да им осигурят обучение - осигуряват ДО. Това, че те не са си научили пикльовците си на дисциплина, е техен проблем!
31
10
 
4
 
! Отговори
Друга майка преди 3 години
До 23 Майка: Вие досега не сте ли ходили на детска градина, не сте ли боледували, уважаема госпожо.? Ние всяка година семейно поне по един грип винаги сме изкарвали всички ! Не е проблемът в помощта от родителите за децата. Ние миналата година взехме с отличен матурата с 2-рия срок онлайн. Проблемът е , че има и деца, които не могат да учат само онлайн, което вероятно не ви е известно. Дано не ви се случва!
30
1
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
А,не почти полвината , а 80% са пълни идио........ти ! Искали децата им да са в у-ще , *** как бе, чалгаропитеци ?- Учителите са болни и умират ! Кой да ви учи децата ?или за вас е по-важно децата да ги трапосате на някой ,че вие не можете да ги траете
29
4
 
26
 
! Отговори
Вече преди 3 години
Вече им писна от децата им. Не може да ги траят. По - лесно е някой друг да ги гледа при това за без пари.
28
0
 
3
 
! Отговори
От27 преди 3 години
И защо сте против външното оценяване.Как твърдите, че децата не учели.Винаги по успеха на децата се е преценявало качеството на образованието.Училище и занималня са различни понятия.
27
0
 
11
 
! Отговори
Требе и акъл! преди 3 години
АКО вируса има 3-4 пъти по-голяма фаза на заразимост, то и катантината трябва да е 3-5 пъти по-голяма от обичайната!За това време ще се прекъсне веригата на заразяване и ще се спре с пандемията.Колко анкети и колко 'специалисти' политици трябва да се изредят за да се стигне до очевадното?Проблема не е в дистанционното обучение а във НЕОБХОДИМОТО да се направи за изолация в необходимия размер!Половинчати мерки в природата няма! Същото е като почти жив и малко умрял!
26
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Външно оценяване.Развивайте го това онлайн обучение.Хората държат онлайн всякакви изпити и получават международни сертификати, само нашите форумци и бг *** тъгуват по Рода Госпожина от ,,под игото,, на Иван Вазов..Егати килийното образование,дето го оплаквате целодневно.
25
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Искам сведения какво са научили децата през тези два месеца.Външно оценяване на два месеца единствено ще покаже истината.
24
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Искам сведения какво са научили децата през тези два месеца.Външно оценяване на два месеца единствено ще покаже истината.
23
1
 
29
 
! Отговори
Отговорност преди 3 години
Абе ще уморим учителите !!!Кой после ще учи децата ни,а!?Хайде малко по-отговорно, след като сме родители в свободното си време ще учим с децата си.Вечер няма да гледаме турски сериали ,Ферма ,Игри на ... и т.н. или да си чатим в мрежата , ами ще пишем и обясняваме уроци.Освен това при големите ,които имат изградени навици, на който му се учи ще учи, който го мързи -пак ще го мързи, независимо къде е .
22
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Дааа бе, те децата видиш ли ходят на даскало за да се друсат... Затворете всички над 65 по домовете им. Да излизат само 2 часа в зелени коридори и ще видите как след само 2 седмици натиска върху болниците ще е 50% надолу.
21
5
 
30
 
! Отговори
Майка преди 3 години
Мерките в в училище ,бяха само на хартия ,пълна анархия.Резултатът е ,че всички у дома сме болни , ад е !!!Повече никакво редовно училище ,пиша декларация за он лайн обучение , ако ще да измисля хиляда аргумента.Образованието е важно , но по-важно е здравето на семейството ми!!! С учене се наваксва, но с увредено здраве -не.Родителите вместо вечер да ми цъкат във фейса да учат с децата си.
20
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Тоя народ е от крайност на крайност. Не се прави така, защото ще съсипете всичко.
19
2
 
14
 
! Отговори
101 преди 3 години
разпространението на наркотици е една от причините за този напън за присъствено обучение
18
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
47 %Означава ,че не са над половината.Да си стоят на задните части.Стига хленчове.
17
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 17Боже, колко неверни глупости изписа, или преписа?
16
1
 
15
 
! Отговори
менте преди 3 години
Фалшива статистика ни пробутвате и ще си носите последствитята
15
21
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
След месец пак ще е бум на заболяването. Затваряйки младите удължавате агонията. Младите са щит, те го изкарват на крак и така спират разпространението. Затворете възрастните, а старите учители да преподават онлайн, примерно 2 дни в седмицата децата са онлайн с тези учители, а останалото време са присъствието с младите. Хем ще пазим старите, ще намалим удара от тях към болниците и ще изградим имунен щит от младите, а може да спасим и икономиката. Ако дете живее с болни и стари хора да мине онла
14
3
 
31
 
! Отговори
Болен родител преди 3 години
Не е вярно.Със съпруга ми се разболяхме от Ковид след като дъщеря ни се разболя от училище.Това е кошмар ,който продължава вече 3 сед. у дома.Пуснаха ги за 2 сед. ,но след дъжд качулка ,а сега от 12.11 в Ст. Загора са пак на училище, но тя не ходи ,защото е в карантина .Не знам как ще я пусна пак сред тази зараза. Тези са за убиване, проспаха 6 м.Тези ,които искат да са редовно, да си помислят пак, за да не попадат в кошмара като у нас.САМО ОНЛАЙН!!!