Предлагат да отпаднат таксите за студенти и докторанти в държавните ВУЗ-ове

Мярката ще влезе в сила още през тази академична година
29 яну 2024 13:27, Анисия Иванова
33
Предлагат да отпаднат таксите за студенти и докторанти в държавните ВУЗ-ове
Снимка: БГНЕС

Кабинетът предлага да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, приети в местата, които държавата субсидира, съобщиха от пресцентъра на МС.

За целта ще бъдат инициирани промени в Закона за висшето образование, които ще бъдат качени за обществено обсъждане на strategy.bg днес.

Образованието винаги е било национален приоритет, а с последните промени в Конституцията на Република България е обявено за национална ценност. Отпадането на таксите ще улесни достъпа до висше образование на всички български граждани, независимо от техния социален статус и финансови възможности. Мярката е в продължение на целенасочената политика на правителството за осигуряване на достъпно, всеобхватно и качествено образование.

Със законодателните промени от началото на 2022 г. в подкрепа на родителите и достъпа до ранно детско развитие детските градини станаха безплатни. Училищното образование в държавните и общинските училища винаги е било безплатно за учениците, а от следващата учебната 2024/2025 г. учебниците и познавателните книжки за всички деца и ученици от І до ХІІ клас ще бъдат безплатни.

Мярката подпомага и борбата на правителството с демографската криза. В момента се наблюдава значителна разлика между таксите за отделни специалности и в различните висши училища, което възпрепятства равномерното разпределение на студентите на териториален принцип и е причина за недостига на специалисти по някои специалности за сметка на излишъка в други. Благодарение на знанията и уменията, които младежите ще придобият, ще допринесат и за икономическото развитие на региона, от който са.

Редица европейски държави предлагат възможност за безплатно висше образование, с което привличат част от българските гимназисти. Премахване на таксите за обучение в държавните висши училища би направило същите по-привлекателни за тези кандидат-студенти, които се колебаят дали да продължат своето образование и житейски път в чужбина, или в България. С отпадането изцяло на таксите за докторанти повече млади хора биха избрали да се развиват в сферата на науката и да градят академична кариера.

Мярката ще влезе в сила още през тази академична година. В преходните и заключителните разпоредби в законопроекта е заложено заплащаната годишна такса от студентите и докторантите да бъде наполовина от вече утвърдения размер за 2023/2024 г.

За целта в едномесечен срок от влизането в сила на промените в Закона за висшето образование от Министерския съвет ще бъдат отпуснати допълнителни средства по бюджетите на държавните висши училища и научните организации, които имат право да провеждат обучение в образователната и научна степен „доктор“, за компенсирането им за намалените приходи от такси. В двумесечен срок от обнародването на промените висшите училища и научни организации трябва да възстановят разликите на тези студенти и докторанти, които са заплатили годишни такси в размер по-голям от половината от вече утвърдения размер за 2023/2024 г.

С промените средствата, които държавните висшите училища досега получаваха като такса от един студент, приет за обучение в местата, които държавата субсидира, ще бъдат включени в рамките на средствата за издръжка, които държавата и досега заплаща. Тези средства ще бъдат увеличени, за да компенсират отпадането таксите.

Предложените промени предвиждат още Академичните съвети на държавните висши училища да продължат да определят размерите на таксите за кандидатстване, но вече няма да се налага да бъдат приемани с решение на Министерския съвет.

Таксите за платено обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища и таксите в частните висши училища остават.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


33
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
2
 
11
 
! Отговори
Инженер преди 3 месеца
Трябва изцяло да се промени модела на финансиране. В момента, субсидиите са като при животновъдите - на глава едър рогат ***. Трябва да се финансира и качество, а не само количество. Стипендии само за висок успех мн. добър и отличен. Акредитации само за университети, покрили високи изисквания. Още малко и в гаражи ще почнат да ги правят тези университети - само с по една секретарка и принтер за дипломи... А сега, и ние ще трябва да им плащаме масрафа от нашия джоб.
10
2
 
11
 
! Отговори
ПРЕПОДАВАТЕЛ преди 3 месеца
Няма пари за преподавателите,но хайде безплатно за всички мързеливци!Студентите сега не ходят на лекции,а като са без пари-съвсем ще зарежат обученито си.И понеже парите следват студента ще си минават хей така.Смешна и жалка история.Така ли ще борите ниската раждаемост?
9
1
 
5
 
! Отговори
хаха преди 3 месеца
и като отпаднат кво , ше почнат да учат ли ? ами не , пак ше са си същите , цял ден кафенета , вечер по чалготеки , за другите неща няма да отварям дума .
8
3
 
3
 
! Отговори
ловец преди 3 месеца
супер, кога ще ми върнат платените такси?
7
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
До Аз предлагамЗамисъла ти е не лош, но ще доведе до страничен ефект, че "трудните" специалности ще станат "скъпи", защото там трудно ще се поддържа нужния успех и пак ще се затрупаме с безработни...опа филолози, икономисти и т.н.
6
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Теглете им по една *** на студентките, че от коката на Диона дилъра са се разгонили като в комбинат за производства на яйца!
5
3
 
17
 
! Отговори
90s kids преди 3 месеца
А ние изсърбахме цялата попара на пост-комунделските последствия...
4
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
... много повече хора, отколкото България може да осигури работни места. Защо тогава държавата налива парични средства в такива висши училища, които на всичкото отгоре са частни?
3
3
 
12
 
! Отговори
По-долу направих преди 3 месеца
две предложения с цел да се намали ненужният баласт от младежи, които нямат намерение сериозно да учат и няма да станат добри специалисти. Ако някой иска мързеливото му и неумно дете непременно да е студент, нека да плаща. Второто ми предложение е с цел да се намали друг баласт - хрантутниците, които се водят на заплата в БАН, но не работят в научните си институти, а обикалят страната, за да четат едни и същи остарели лекции на много места. Така, по занижени критерии се дипломират много повече х
2
4
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Аз предлагам да отпаднат половината вузове държавата няма нужда от толкова много висшисти 4-5 години хвърлят сълфетки и взимат пари от мама тати и дотации от държавата,после емигрират или са безработни до 40 годишна възраст пък и не може всички да са началници
1
5
 
21
 
! Отговори
Аз предлагам преди 3 месеца
1) Нека отпаднат таксите, но само за студенти, чийто общо успех от предходната учебна година не е под "мн.добър (4.50)"; 2. Държавата да спре всякакви субсидии за частните висши учебни заведения, това го няма никъде по света.