Не можеш да заспиш, умът ти е в България. Парите не топлят...

Завръщат се все повече от българските турци, принудените през 1989 г. да се изселят
15 мар 2018 09:15, Елка Василева
182
Не можеш да заспиш, умът ти е в България. Парите не топлят...
Снимка: Дойче веле

През 1989 г. стотици хиляди българи от турски произход бяха принудени да се изселят в Турция. Днес все повече от тях се връщат обратно. Репортерката на Дойче веле Вилдан Байрямова се срещна с някои от завърналите се изселници.

"Не можахме да обикнем Бурса. През цялото време мислехме само за България, макар че бяхме брутално изгонени. Затова като чухме за 10-ти ноември, веднага стегнахме багажа и тръгнахме към демокрацията", разказва 70-годишният Нури Фейзуллах, пенсиониран учител от Момчилград.

Семейството му е прекарало едва няколко месеца в Турция. То е едно от първите завърнали се обратно в родината. Навремето на границата имало и посрещачи от ДС, разказва Фейзуллах. Но те съдействали за превоза само на своите хора - на доносниците.

През 1978 Нури Фейзуллах дръзнал да търси сметка от Тодор Живков за смененото име на родното му село Кабиле, записано вече като Светлен. Три дни по-късно бил арестуван от ДС в Кърджали. "Още тогава предчувствах, че върху нашето малцинство ще бъде оказан натиск, несправедливостите ставаха все по-сериозни", разказва той.

Когато успял да си купи парцел в южния български град, Фейзуллах нарекъл шеговито района "Сабра и Шатила". Четири дни по-късно отново го привикали в ДС. На разпита негов състудент го предупредил да не си отваря устата, защото никой нямало да го спаси. "Тогава изтръпнах. Беше 1980 и пак се замислих какво ли ни готвят, щом ми искат обяснения за казани думи. В началото на декември 1984 ме уволниха от работа поради непригодност, а в края на месеца започна кошмарът на т.нар. възродителен процес", спомня си пенсионираният учител.

Перипетиите на Нури Фейзуллах нямат край. Той и съпругата му, детска учителка, са били осъдени на принудителен тежък физически труд. Пет пъти е призоваван на съдебно дело заради това, че е купил "Лада", конфискувана после за нуждите на МВР в Стара Загора. В края на май 1989 получава заповед незабавно да напусне страната със семейството си.

Семейство Фейзуллах получава паспортите си с "предимство", "помагат" им да прередят дългия бежански керван пред границата и бързо се озовават в Турция. Заедно с много други изгонени, които сега напират да се върнат завинаги в България.

Навремето новината за сваления от власт Тодор Живков вдъхнала огромна надежда и на Мехмедали Рамадан - бунтаря, прокуден насила в Германия и установил се в Швеция. "Предлагаха ми дом и работа, но вестта за дошлата демокрация ме върна - родина е това. После дойдоха разочарованията. Правителствата се сменят, а още тъпчем на едно място", казва той, но не съжалява, че се е върнал в България.

Членството на България в ЕС - магнит за мнозина

Днес завръщащите се от Турция изселници стават все повече. Те ремонтират изоставените някога къщи, купуват имоти, започват бизнес. Ако през 2002 ставаше дума за единични случаи, то през последните години са хиляди.

Напливът за български документи може да се види всяко лято пред гишетата на паспортните служби. Опашките се вият с денонощия, правят се списъци на чакащите, повечето от които са изселници.

"Българската лична карта е свобода по европейски, за такава в Турция дори не мечтаем", казва Несрин Йозтюрк от Бурса.

Според данни на Националния статистически институт през 2013 година най-голямата част от общо 26 615 имигрирали в България са хора с турски паспорти - 26,5% от новите заселници са граждани на Турция. Броят им нараства трикратно през 2014. И днес процесът продължава все така динамично. Масово се завръщат обаче най-вече изселниците от област Кърджали, подобно явление не се наблюдава в другите етнически "смесени" райони в страната.

Нури Фейзуллах разказва за племенницата си Айла, университетски преподавател в Бурса, която по време на "голямата екскурзия" била бебе, но след няколко гостувания в България поискала гражданство и обявила, че иска да заживее в страната. Той допълва, че хората се връщат не само от любов към земята си, те бягат и от стреса в големите турски градове и потъват в уюта на родния край.

Новите къщи и носталгията

"Не можеш да заспиш, умът ти е в България. Заспиш ли - сънуваш селото, баирите, насън ти мирише на Родопите, криле да имаш само и да полетиш обратно! Камъкът си тежи на мястото, парите не топлят", спомня си Шефкет от село Боровица. В Турция е бил шофьор на камион на голяма фабрика, живял е сам в Истанбул и карал автобуси до бивша Югославия и Русия, печелел добре. "Но тук е друго, селският човек си иска въздуха и зелените хълмове", казва той и сочи планината отсреща, в която се завърнал преди пет години.

В ардинското село Брезен още разказват историята на 91-годишния Исмаил Хаджимурат, който през 2001 се завърнал, за да дочака края на живота си на родна земя. Съпругата му починала тъкмо преди да поемат с бежанския поток към Турция през лятото на 1989 година и той заминал с децата си. Там обаче самотата го смачкала - нямало с кого да поговори, не можел да се разхожда, а мисълта за село не му давала мира. И се върнал, за да дочака кончината си.

Кметът на община Черноочене Айдън Осман твърди, че през всичките години е имало такъв процес. "Масовото завръщане обаче започна, след като множество нашенци в Турция се пенсионираха, а там това става още на 45-годишна възраст. Те живеят в българските си жилища почти целогодишно, 9-10 месеца са тук, стегнаха имотите си, обработват ниви и градини. А това е инвестиция в общината", посочва кметът.

Сред завърналите се има и много млади хора, които по време на "голямата екскурзия" са били деца. Община Черноочене е вероятно най-слабо засегнатата от изселването - към 1989 населението е наброявало около 15 000 души. Но пък в този район е регистрирано и най-интензивното завръщане, сега по постоянен адрес жителите са 16 500. Преди шест години едно младо семейство окончателно се е установило в Черноочене и е основало фирма за дограма, която вече изпълнява поръчки и от други съседни региони. Друго пък се заело с животновъдство, има ферма с 30 крави.

Голяма част от завърналите се хора се захващат със земеделие - обработват наследствените си ниви, наемат и общински земи. "Друг е въздухът тук, други са хората и отношенията. В Турция бяхме самотници, празниците ни се отбелязваха само в семейството, а тук цялото село се събира заедно. Тепърва хората ще проумеят плюсовете и уюта на малкото населено място, но носталгията остава на първо място", казва Меджнун, който също се е завърнал преди няколко години.

В последно време все повече стават изселниците, искащи промяна на статута на земеделските земи с цел строителство на нови къщи и кооперации. През последните години в кметството всяка седмица пристигат писма от правосъдното министерство. Те касаят изселници или потомците им от междудържавните спогодби, последната от които е от 1978 година. Те искат документи за временно пребиваване в родните си селища или в градовете и селата на покойните си родители и по закон имат право на такова в срок от 3 години. В кметството в Черноочене има средно около 30-40 подобни случая годишно.

Младите искат двойно гражданство

В началото на февруари 2018 ДПС внесе законопроект с идеята да се създаде ускорен ред за възстановяване на българското гражданство, касаещ особено много изселниците от 1950-те и 1970-те години, установили се в Турция по силата на двустранните спогодби. Този пореден опит приключи с парламентарно фиаско за авторите му, макар те да смятаха, че законопроектът ще хармонизира българското законодателство с европейските стандарти и няма да има дискриминация по национален или етнически произход.

Дни по-късно действащата в Турция програма за електронно правителство отвори нова опция, с която имигрантите могат да разследват родословното си дърво. Потомци на заселниците от Европа се надигнаха да кандидатстват за двойно гражданство. Най-активни са потомците на изселниците от България, които някои български кръгове определят като нежелани пришълци.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


182
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
10
 
27
 
! Отговори
мислещ преди 6 години
ИЗОБЩО НЕ ИМ ВЯРВАМ - ЕРДОГАН ГИ Е СРИТАЛ ОБРАТНО ЗА ДА МОГАТ ТУРСКИТЕ ПАРТИИ В БЪЛГАРИЯ ДА ИМАТ МНОЗИНСТВО ПРИ ГЛАСУВАНЕ.ДВОЙНОТО ГРАЖДАНСТВО ДА СЕ ЗАБРАНИ23
26
13
 
32
 
! Отговори
ВЪПРОС НА РЕАЛИСТ преди 6 години
Ако сте мюсюлмани, турци и живеете в турция, защо умът ви трябва да бъде в България ? Турция е страна на мусюлмани.. Религия , история, език, манталитет, обичаи са си точно по вашите изисквания. България е християнска държава , всичко тук е различно. Какво имате да правите в България освен проблеми и претенции ? Излешно е да заобикаляме основния проблем. Съвместния живот на различни етноси и религии навсякъде стои в основата на обществените проблеми.Какво имате да правите в християнска България
25
2
 
11
 
! Отговори
Я гледай.... преди 6 години
Най ме впечатли, че в Турция се пенсионираш на 45г. Де е Русия , де е България ?
24
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Всъщност голяма част от тях би трябвало да са се върнали няколко години след падането на Живков, а другите просто вече са се били устроили в Турция и се превърнаха в изборни туристи.
23
10
 
20
 
! Отговори
Жокер преди 6 години
Мали, мали, разплакаха ме от умиление към българската лична карта. Ердогане, хитър хитран си тииии.... Наритвай ги малко по малко и накрая и ти влизай с байряка хаха Така е душата на Турция...ко беше...
22
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Нали беше много хубаво в Турция , а др. Мюмюн . Явно не се вписвате в Турция , защото сте родени и израстнали в България, което ви прави Българи. Обаче ината ви е голям и затова си патите.
21
4
 
10
 
! Отговори
Ангел преди 6 години
И поневе, г-н изселника показва познания по близкоизточната история- " Сабра и Шатила", ще отправя едно предизвикателство към " Дойче Веле":Нека да напишат статия в подобен дух, апелираща за израелско гражданство на потомците на всички палестинци напуснали(доброволно или не) териториите част от днешен Израел, както и администрираните от него:-)))Да ама ще завидят на редакцията на "Шарли Ебдо", какво ще им се случи.
20
8
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Лошото за тези хора е, че са лъгани тук от ДПС, както и в Турция от болника Ердоган. Живеят стадно, нямат свободата сами да избират, подчиняват се тяхна някаква народопсихология. Имената им трябваше да бъдат сменени още през 70 те. Днес в Турция е ад! Не показваш ли любов към откаченяка Ердо, няма работа, къща, нищо. Жената трябва да слага черната одежда и да става муслиманка.А тук никой не ги притесняваше, имаха права повече от българите. А Турция ги излъга яко, явно не им се живее в този лагер
19
9
 
24
 
! Отговори
Един преди 6 години
Като сте си мислели постоянно за България на български или на турски сте го правили? Щото ако е на турски не се брои.
18
7
 
19
 
! Отговори
Циник преди 6 години
Чули, че България е приета в ЕС , и решили да се ВЪЗПОЛЗВАТ...и за този който внимателно чете между редовете - там НЯМАЛО С КОГО ДА СИ ПОГОВОРЯТ!!!! Така ще е - даже и турците не уважават ***.И както правилно заберязаха някоъ колеги преди мен - когато нямаш самосъзнанието на българин - не си такъв!Гледам ги турците около мен - тук около мен в Германия....четвърто поколение тук - но си остават "гастарбайтери"! Създават периферни общности , и се капсулират! А аз ще си остана българин...
17
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Друго ми направи впетатление-пенсионната възраст в Турция.И за какво им е ЕС?Изобщо не им трябва.Нямаше да видят България ако се пенсионираха като в ЕС на 67-68год.Т.е. щяха да я видят,но вече на пределна възраст!
16
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Започна се с втората чст по хибридната война срещу България. Попа задейства видимия фитил в лицето на атака, сега ще се използва и етническа ксрта. Явно Бспто и Дпсто много са я закъсали щом се събираха спешно в така наричаните сараи и дори се обединиха с предателя Местан. Така бе и 89- 90 година. Тогава пак комунистите заложиха на етническо противопоставяне като използваха синдикатите, но хората не им се вързаха и някой пропиляха възможността си в политиката и се преместиха към Виена
15
7
 
16
 
! Отговори
Ангел преди 6 години
поуснали две-три сълзливи истории да им вярват глупаците.Стяга ги единствено това ,че Турция е ясно че ще види ЕС през крив макарон, а с българско гражданство стават и европейски граждани.Никой не ги е гонил- юрнаха се като стадо подлъгани от турската пропаганда, че там ги чака рай.А това че самата Турция им хлопна вратата под носа, как ще коментирате? Какво е това брутално изгонване, след като една трета от изгонените се прибраха като попарени като видяха "Ватана". Че бяха и приети.
14
3
 
22
 
! Отговори
вярващ преди 6 години
ако пък някой вярва на тия глупости дето ги пишете ... трамвай да съм.
13
9
 
15
 
! Отговори
Стига толкова преди 6 години
Тука има, тука нема. Време е да се реши тоя проблем. На тия хора трябва да им се постави ултиматум. Или сте българи или сте турци. Избирате и край. Искате да сте българи с български паспорти, добре. Първо минавате през кръщение в светото православие (отказ от исляма), после през администрацията за клетвена декларация и нови документи. получавате всичко това и ако решите, че пак искате да сте турци, добре но край с *** ми, доиди ми. Напускате БГ и никога повече не стъпвате тук.
12
6
 
16
 
! Отговори
вг преди 6 години
Който още помни ония дни през 89 и не е предубеден,може да каже какво стълпотворение беше по пътя за Турция.Някакво безумие беше обзела турците,със сигурност агитирани и от турски агенти-разпродаваха даже на безценица,тръгваха с малки деца и престарели родители,някои издъхваха по пътя или малко след пристигането си в турция.Тук нивите и реколтата останаха неприбрани.Държавата нямаше и не искаше такова масово бягство-тя беше отворила границите за всички,но се имаше предвид преди всичко онези,коио
11
3
 
22
 
! Отговори
Уилям Уолъс преди 6 години
един познат шотландец каза, че и богатите също плачат. но! доста по удобно е да ревеш на подгрятата седалка на новия рейндж ровър, отколкото на велосипедна такава, например. вие сметайте кой "се завръща"
10
5
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Когато нахлуваха преди 5 века ордите турски, защо не се върнаха после в родината си, а останаха и нацвъкаха тия от статията?
9
6
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Много ритаха срещу НРБ и като ги пратиха в Турция видяха че живота там няма нищо общо с пощенските картички дето им пращаха . Затова тръгнаха да се връщат, а откакто сме в ЕС, няма нужда да коментирам.
8
7
 
20
 
! Отговори
Василев преди 6 години
В Турция са си най-обикновени чужденци, каквото и да правят и за каквито и да се мислят, културата и социалните връзки в турското общество и в българското турско население е коренно различно!Сега ще се приберат в къщите, които построиха през комунизма, ще си копат нивите, и ще гледат животни и ще са хиляди пъти по-добре!!!Турчина винаги е бил прагматичен, само в краен случай ще ходи да аргатува за без пари на запад или където живее!Учете се от турците на трудолюбие и си уважавайте труда!ЦРУ