Апартамент да е, тристаен да е! Нашенецът търси голямо жилище

Имотите най-вече за собствени нужди и по-малко за инвестиция
90
Апартамент да е, тристаен да е! Нашенецът търси голямо жилище
Снимка: pixabay

Расте интересът на купувачите към по-големите жилища и новото строителство, според брокери на имоти. Търсенето на къщи е нараснало с 33%, а на тристайни апартаменти с около 40%.

Средната площ на закупените жилища в София се е увеличила от 76 кв.м през 2014 г. на 82 кв.м през 2018 г. Средната цена на квадратен метър също бележи ръст от 766 евро на кв.м през 2014 г. до 1199 евро на кв.м.

Причината за засиления интерес към по-големи жилища е, че в последните три години пазарът е движен основно от купувачи, които придобиват жилища за собствено ползване и в по-малка степен с инвестиционна цел.

Интересът на купувачите към качествено строителство също расте, за което свидетелства намаляващият дял на панелните жилища в общия обем от закупените имоти и увеличаването на дела на монолитните жилища.

Сериозно се увеличава интересът към новопостроените жилища, като делът им нараства от 10-15% през 2014 г. до 30-35% през 2018 г. С ипотечни кредити вече се финансират около 70% от сделките с имоти, което доближава София до европейските пазари, пише "Труд".

През 2018 г. пазарът беше добър и се надявамe през 2019 г. да бъде още по-добър и по-балансиран, коментираха брокери на имоти. Купувачите вече са много по взискателни към имотите и не са готови да се сдобият с жилище на всяка цена. Това кара строителните предприемачи да преразглеждат своите очаквания. Прогнозите на брокерите са динамиката на средните цени на жилищните площи да продължи да намалява и това да доведе до удължаване на средния срок за закупуване на имот.

Пазарът на имоти в София е балансиран и няма предпоставки за балон, коментираха брокери на имоти. Това се потвърждава от редица ключови икономически показатели през 2018 г. и в предкризисния период 2006-2008 г.

Средната цена на жилищата в София е нараснала с 11% за деветмесечието на 2018 г., като при панелните жилища е отчетено повишение с 8%, а при монолитното строителство – с 12%.
 
При средновисокия и високия сегмент средните цени на двустайните жилища са на ниво между 145 хил. и 180 хил. евро, при тристайните достигат между 210 хил. и 250 хил. евро, а при къщите – до 450 хил. евро, сочат данните на консултантска компания на пазара на имоти. Отстъпката от офертната цена, която продавачите са готови да направят, постоянно намалява.

Средните наемни цени на двустайни жилища от средновисокия и високия сегмент се увеличават, като варират между 950 и 1200 евро, а при тристайните апартаменти са между 1300 и 1600 евро. При къщите наемите достигат до 2000 евро, сочат още данните компанията.

Строителството на жилища в средновисокия и високия сегмент е нараснало с 12%, а свободните площи през 2018 г. са около 8%.

Основните фактори при покупката са кварталът, вътрешното разположение и наличието на паркомясто. Сред факторите, които отблъскват купувачите, все повече доминират социалните елементи и липсата на инфраструктура като училища и детски градини, както и на зелени площи, а некачественото строителство остава на по-заден план.

При хората, които смятат да придобият имот, използването на собствени средства и на ипотечен кредит е разпределено сравнително поравно, показва проучване на консултантската компания.

Клиентите от средновисокия и високия сегмент също все повече обръщат внимание на допълнителните услуги и обкръжаващата ги среда при избора на имот. В София сред кварталите, към които има най-голям интерес, се нареждат “Малинова долина”, “Младост” и “Изток”. Нараства и интересът към жилища извън София.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


90
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
0
 
50
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Как са цените? Чухме, че са паднали много цените за хората от властта. Вярно ли е? За 580 евро можеш да си купиш луксозен имот.
5
1
 
50
 
! Отговори
Търсещ преди 5 години
Интерес има, но предлагане няма. Предлагат се някакви имитации на голям апартамент, а всъщност са някакви малки стаички, хол заедно с кухня. Към жилището приписват и общи части и тераси и така един апаратмент от 120 квадрата, всъщност е с около 80-90 квадрата площ. Търсят се и жилища с гаражи, но това което предлагат строителите е имитация на паркомясто. Ако си с малка по габарити кола, става, но ако си с малко по-голяма, трудно ще ползваш гаража..
4
1
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Да, да и балон при цените няма, вярваме ви безрезервно и безусловно, Панова купила през 2013 г. нещо на 220 евро - квадрата, което тогава в луксозна кооперация се продавало на 1100 евро, сега същия лукс се продава на 2000-4000 евро, но пак има такива дето си купуват на под 700 евро. Какво се промени от 2013 до 2019 г., та будалите вместо 1100 евро вече палщат по 2300 евро, а тарикатите вместо 220 евро вече плащат по почти 700 евро? Много ли забогатяхме?
3
3
 
68
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Едно младо семейство в БГ, дори с помощ от родителите не може да си купи и гарсионера в покрайнините на София.Докато такива като Цветанов и другите от ГЕРБ се ширят в по 200 квадрата апартаменти, които при това дори не са платили на реални цени.
2
1
 
66
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Аз търся поне 200 квадрата, с поне два гаража, хайде може и без личен асансьор да мина.Но искам да е в кв. Изток, лукс изпълнение и да на тънка ценичка, от порядъка на 500-600 евро кв.Артексите имат ли още подобни или са само за хора във властта?
1
0
 
46
 
! Отговори
хахо преди 5 години
Тия да не си правят статистиката на база ЦЦ,ЦЦ и други знайни и незнайни данъчни престъпници.