ДДС – какво всъщност плащаме с този вид данък?

ДДС е внук на акциза и син на данъка върху оборота
27 юни 2020 21:45,
136

Държавата събира пари за хазната от нас всеки ден, без да осъзнаваме. Финансистите казват, че господаря на косвените налози е данъкът върху добавената стойност. В България го плащаме от 1994 година. Включен е в цената на всичко, което ние като потребители ползваме. Затова без дори да посещаваме приходната администрация даваме своя принос за богатството на страната си. ДДС е еднакъв за всички без значение дали сме бедни или богати, дали сме на минимална или на висока заплата, както и дали работим или не. Важно е само едно – да купуваме, става ясно от предаването “Историите ON AIR” по Bulgaria ON AIR.
Още по темата

"Данъкът върху добавената стойност е трето поколение косвен налог върху потреблението. Той е внук на акциза и син на данъка върху оборота. Акцизите се наричат „данъци на греха“, защото облагат вредните и луксозни продукти и услуги", казва проф. Румен Брусарски, декан на Финансово-счетоводния факултет на УНСС.

"Идеята за възникване на ДДС е доста стара, вече има над сто години. Първи я прокарал немският предприемач Вилхем фон Сименс. Той е предложил да се смени системата от данък оборот и да се мине на многофазен данък", разказва данъчният консултант Валентина Василева.

Авторът на съвременния данък върху добавената стойност обаче е френският икономист Морис Лорет. През 1952 година той става министър на икономиката, финансите и индустрията. Тогава Лорет прави експеримент за ново облагане върху продажбата на продукти. Идеята е налогът да се начислява на всички етапи в търговията, но да се приспада от всяка следваща сделка и да се плати само на финала – от крайния потребител.

За първи път новият тип данък е тестван във френската колония Кот д`Ивоар през 1958 година. Експериментът се оказал успешен и през 1968 ДДС е въведено във Франция. Първоначално ставката е 16,66 процента. Няколко месеца по-късно е вдигната на 19 на сто, но пък е въведена диференцирана от 6 процента за чувствителни стоки. Днес във Франция стандартната ставка е 20 процента. Използват се и две две по-ниски от 10 на сто за лекарства, пътнически транспорт, входни такси за културни, спортни и развлекателни събития, хотели, квартири, ресторанти. С 5,5 на сто се облагат храните и книгите, включително и електронните. А свръхнамалена ставка от 2,1 процента се прилага за вестници и други видове фармацевтични изделия.

"В световен аспект ДДС е възприет като най-ефективният начин за облагане на потреблението. От скоро той се прилага и в държавите от от Персийския залив. Изследователите на този данък са наблюдавали, че най-често държавите са започвали с няколко намалени ставки и с многобройни изключения от облагането с ДДС. След това с течение на годините са се опитвали да намаляват диференцираните ставки и изключенията. Проблемът обаче е, че веднъж дадени е много трудно те да бъдат премахнати", обяснява директорът на Дирекция "Данъчна и осигурителна политика" в НАП Росен Иванов.

Всички държави-членки на Европейския съюз облагат крайното потребление с данък добавена стойност. Според директивата основната ставка не може да е по-ниска от 15 процента, а намалената не трябва да е под 5 на сто.

Към 1 януари 2020 година единствената европейска страна, в която няма диференцирана ставка е Дания. Там облагането с ДДС е 25 процента. С 2 пункта повече е в Унгария. Това е и най-високият данък върху добавената стойност в рамките на ЕС – 27 на сто.

Най-ниско е ДДС-то в Люксембург – 17 процента. Във Великото хецогство се прилагат и две намалени ставки. Едната от 8 процента е за облагането на газа за битово отопление и за електричеството. Втората е свръхнамалена. Тя е за храните, медицинските продукти, книгите, детските дрехи и обувки и пътническия транспорт. Тези стоки се облагат с 3 процента ДДС.

Люксембург е една от петте страни, които са се възползвали и от правото да въведат специална междинна ставка. Размерът ѝ е 14 на сто. С нея се облагат рекламни услуги и материали, както и виното. Най-масовите ставки в Евросъюза са 20 и 21 процента. ДДС от 21 на сто има в – Белгия, Чехия, Испания, Литва, Латвия, Нидерландия. 20 процента е данък добавена стойност в – Австрия, Естония, Франция, Словакия и България. У нас този налог е въведен за първи път през 1994-та година. Тогава ставката е била 18 на сто.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


136
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
74
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Това не е разумен отговор!Някакво хипотетично препоръка! Аз питам нещо конкретно-това това и това. Само си губя времето!
73
0
 
1
 
! Отговори
Време е преди 3 години
за новите данъци.На първо време ще вдигнем цената на тока от 1 ви юли,защото ЧЕЗ има бизнес планове,а после ще видим.Има време,само труд и всичко ще бъде наред!
72
3
 
5
 
! Отговори
Hanss преди 3 години
Защо англичаните не си развалят държавата през 40-50 години ? Някои среди *** неудържимо защото явно България им е трън в зад.ника. Но България не е разглезена държава и живее в перманентна криза от 1000 години и разни българофоби няма да я съборят.
71
0
 
3
 
! Отговори
Sichtpunkt преди 3 години
Шмекерите все ги върти към тънката лайсна!
70
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Предложението е бългapaците да поумнеят, но това е безнадеждно очакване. Тоя народ е оцелял с тъпoтaтa, мързела и "e6aлсъмумaйкатa".
69
0
 
1
 
! Отговори
Sichtpunkt преди 3 години
Ванка, ти какво предлагаш? Дай някаква реализуема идея!
68
3
 
4
 
! Отговори
Иван преди 3 години
С този данък една шайка ченгета си прави каквото иска от десетки години насам. Кратко и ясно.
67
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Леле, и тая пaчa деца ще учи...
66
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В Бг е трудно да си *** (като тая на снимката), защото конкуренцията е жестока.
65
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Айде няма да млъкна, то си е характерна робска черта....Който разбрал разбрал :)Свързано е с 5 врковно робство - жокер просто.Иначе повечето които ги гледате са въздух, други толкова мразят. че направо искат да ги бият...Но има и смешници които са във властта :)
64
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
63 ти сляп ли си или не разбираш какво четеш. Къде видя в Люксембург най-високи данъци, там са най ниските 17,8,3. Най-висок стандарт имат там където парите са в хората, а не в мащехата държва. За всичко останало северните народи си имат петролни находища и високият им стандарт няма нищо общо с размера на данъците. Време е да съкратим държавните хрантутници, почти милион сте в нашата бедна държава.
63
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
до 50 И още нещо ще кажа на младите което Няма как да помнят! През далечната 1990 г.Бях механизатор в едно АПК.Тогава слоциха Ликвидационните съвети на СДС по един "председател" от СДС. Толкова им хареса да "управляват" Та забравиха за какво бяха сложени! А именно да ЛИКВИДИРАТ АПК тата.Карах Дон 1500 тогава.Комбайн.Не ни пускаха да жънем "привържениците" на Часниците новообразували се покрай СДС! Направиха ЖИВА ВЕРИГА И НЕ НИ ПУСКАХА ДА ВЛЕЗЕМ И ЖЪНЕМ ЕЧЕМИКА! Идваше ми да мина през тях с ДОНА!
62
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До УОще болни мозъци!Докато сте т пи като ***, изобщо не се учудвам че ви тъпчат така.Но, все пак разбирам че нямаме общество и е лесно да ви тъпчат.Не обвинявайте никой за това, това си е наша черта.Айде млъквам, че душичките са ви нежни и евроатлантически.....
61
6
 
6
 
! Отговори
Реститут преди 3 години
Не знам за вас ама на мен всичко е с 20% по евтино имам ресторант и кола седеместна, пазарувам за вкъщи само от вериги,даже и от ресторанти взимам фактури (ако ходя в чужди), почивките ги водя командировки и т. н.А и счетоводителката е много в час.А вие плащайте ДДС.
60
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До SichtpunktПенсия ли си?Самолекувай се и питай бат Бойко...хахахах.Шегувам се!
59
1
 
8
 
! Отговори
У преди 3 години
Ще го има този данък докато може! Както някой са се сетили преди 1989та год. го нямаше, но забравят че тогава имаше "нежни" революции в И.Европа и се смениха тогавашните соц олигарси със хора с пуловери, назначени от кукловоди ... Изобщо всяко здраво дране на народите води до катаклизми и през цялата история има десетки примери. Всичко се разрушава и пак се гради и пак данъци-плахо, скрити данъци, още скрити данъци...и пак така. Така да се каже данъчен кръговрат. Следващият път ще е с друго име.
58
2
 
5
 
! Отговори
Sichtpunkt преди 3 години
Вашту ***!:DАко човек не си плати да го обгрижват като се разболее (недай си боже) кой ще плаща вместо него? Искам отговор кой!
57
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Братлета зле сте, сега сме по добре с кредитите, не че аз имам какъвто и да е кредит да изплащам....Гледам и се уча как се правите на голямата работа, има ли работа да почна в някой ваш хотел, дори чистач да стана...ха ха.Българската простотия е най голямата простотия...
56
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ДДС МДС доказано е практически, че страните с най-големите данъци имат най - висок стандарт ред и дисциплина - Норвегия, Швеция, Дания, Люксембург Швейцария .... Невероятно но факт!Няма безплатен обяд! За да ползваш когато ти се наложи дадена услуга, трябва да си платиш данъците. Повече данъци, по-голяма възможност за предоставяне на услуги!
55
2
 
7
 
! Отговори
българин преди 3 години
До 58 А днес 30 г по късно.Да не би да оперираш със собствени средства бе? Тия банки на босия цървулите ли ще лапат?Нали системата на " демокрацията" е точно такава? Заробване на гражданите с КРЕДИТИ?! И да са лесно командвани? На мен коронката не ми се отрази НИКАК! Нямам кредити! Но питай тези които ИМАТ!-:)