България - сред 20-те най-опасни за журналисти страни в Европа

Страната ни е на 11-о място в класацията, показва RSF
30 дек 2022 12:11, Петя Славова
65
България - сред 20-те най-опасни за журналисти страни в Европа
Снимка: БГНЕС

България е на 11 място от класацията с общо 20 страни в Европа, в които работата на журналистите е определена като най-опасна. Това сочи годишният доклад на "Репортери без граници" (RSF), като в България и 9 други европейски страни има по 1 убийство за 20 години. На други места в Европа Турция е класирана на трето място по опасност с 9 убити журналисти за две десетилетия, следвана от Франция с 8 "в резултат на масовото убийство в сатиричния седмичник "Шарли ебдо" в Париж през 2015 г." Сред страните на Балканите са и Хърватия и Гърция с по 2 убийства и Косово с 1.

През последните 20 години в света са били убити 1668 журналисти - средно по над 80 на година. Двете десетилетия между 2003 г. и 2022 г. са били "особено смъртоносни десетилетия за тези, които са в служба на правото на информация", заявиха базираните в Париж активисти за медийни права. "Зад цифрите стоят лицата, личностите, талантът и ангажираността на онези, които са платили с живота си за събирането на информация, търсенето на истината и страстта си към журналистиката", заяви генералният секретар на RSF Кристоф Делоар. „Краят на тази година е подходящ момент да им отдадем почит и да апелираме за пълно зачитане на безопасността на журналистите, където и да работят и да свидетелстват за реалностите по света“.

„С убийства, поръчкови убийства, засади, смъртни случаи във военни зони и смъртоносни наранявания, през последните две десетилетия (2003-2022 г.) в света са били убити общо 1668 журналисти във връзка с работата им. Това означава, че всяка година са убивани средно по над 80 журналисти. Общият брой на убитите от 2000 г. насам е 1787“, се казва в доклада.

През последните две десетилетия 80% от смъртните случаи в медиите са станали в 15 държави. Ирак и Сирия са най-опасните страни за работа като журналист, в които през последните 20 години са убити общо 578 журналисти, или повече от една трета от общия брой в света", заяви RSF. Следват ги Мексико (125 убити), Филипините (107), Пакистан (93), Афганистан (81) и Сомалия (78).

"Най-мрачните години" са били 2012 и 2013 г., "дължащи се до голяма степен на войната в Сирия". През 2012 г. са извършени 144 убийства, а през следващата година - 142, се казва в доклада. Този пик е "последван от постепенен спад, а след това от 2019 г. нататък - от исторически ниски стойности".

Влиянието на Путин

Но през 2022 г. смъртните случаи отново се увеличават, отчасти заради войната в Украйна. Досега през тази година 58 журналисти са били убити при изпълнение на служебните си задължения, което е повече от 51 през 2021 г.

8 журналисти са убити в Украйна, откакто Русия нахлу през февруари. За сравнение, през предходните 19 години там са загинали общо 12 представители на медиите. Понастоящем Украйна е най-опасната страна в Европа за медиите след самата Русия, където през последните 20 години са убити 25 журналисти.

"Откакто (президентът) Владимир Путин пое властта, в Русия се наблюдават системни атаки срещу свободата на печата - включително смъртоносни - както RSF многократно е съобщавала. Сред тях е и шумното убийство на Анна Политковская на 7 октомври 2006 г.", заяви правозащитната организация.

„Мирни зони“ опасни за журналистите

Репортерите са изложени на най-големи рискове в световен мащаб в районите, където е имало въоръжени конфликти. Но, подчертава RSF, "страните, в които официално не се води война, не са непременно безопасни за репортерите и някои от тях са близо до върха на списъка на тези, в които са извършени убийства. Всъщност през последните две десетилетия повече журналисти са били убити в "зони на мир", отколкото в "зони на война", в повечето случаи защото са разследвали организирана престъпност и корупция."

Почти половината от убийствата на журналисти са извършени в Северна и Южна Америка, като много от тях са в Мексико, Бразилия, Колумбия и Хондурас. Азия също има много страни в този трагичен списък, включително Филипините с повече от 100 убити журналисти от началото на 2003 г., Пакистан с 93 и Индия с 58.

"С 47,4% от убитите журналисти през 2022 г. Америка днес очевидно е най-опасният континент в света за медиите, което оправдава прилагането на специфични политики за защита", заяви RSF.

Жените журналисти като жертви

И накрая, въпреки че много повече журналисти мъже (над 95%) са били убити във военни зони или при други обстоятелства, отколкото техните колеги жени, последните не са били пощадени. През последните 20 години са убити общо 81 жени журналисти - 4,86% от общия брой жертви в медиите. От 2012 г. насам 52 са били убити, в много случаи след като са разследвали правата на жените. През някои години броят на убитите журналистки рязко се увеличава, като някои от тези скокове са особено тревожни. През 2017 г. са били убити 10 жени журналисти (срещу 64 мъже журналисти) - рекордните 13,5% от общия брой смъртни случаи в медиите през тази година.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


65
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
34
1
 
3
 
! Отговори
Винаги преди 1 година
Така става когато ромеите се развъждат неконтролирано.
33
0
 
5
 
! Отговори
Професионалната, преди 1 година
истинската, не поръчковата и ибрикчийска журналистика, е тера инкогнита у нас от край време! Макар че, в СБЖ са изтипосали казаното от Йосиф Хербст - Никому в угода, никому на пук!
32
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В България между професия "журналист" и най-древната професия няма почти никаква разлика. Жалки писарушки, които пишат каквото им се нареди срещу пари. Ако приемем, че изобщо пишат статии, тъй като напоследък само копират чужди статии.
31
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това не е вярно. Скъсаха се да публикуват пропагандни статии за ковид и за Украйна, а продължават да си живуркат необезпокоявани. България е закрилница на нелоялната журналистика. Факт.
30
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не само у нас, а в световен мащаб -- "Високо професионалната Разследващата и Анализираща журналистика [у нас] е крайно рядко явление!" Защото тези, които са на власт и с пари не искат да се знае истината от обикновените простосмъртни, за да могат да си живуркат необезпокоявано колкото се може по-дълго, ха-ха, хи-хи !
29
2
 
3
 
! Отговори
Тошко Петков преди 1 година
СМЕЕШЕЛИ НЯКОЙ ДА НАПИШЕ НЕЩО ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 15 ГОДИНИ ???
28
0
 
11
 
! Отговори
тТт преди 1 година
Глупости, нашите родни журналисти драскат предимно "жълти новини" или "копи-пейст" на международни статии от рода на "highly-likely". Високо професионалната Разследващата и Анализираща журналистика у нас е крайно рядко явление!
27
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Такава професия журналист вече не съществува, тя е една от изчезващите след възхода на интернет, където всеки може да създава и разпространява новини. В англоезичния интернет има изкуствен интелект за безплатно ползване, който може да напише статия в диалог с човек за 5 минути. Освен английски владее немски и руски -- обърнете внимание, Русия била много изостанала, а създават изкуствен интелект с перфектен руски. Освен това може да пише и компютърни програми и много други неща.
26
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За съжаление България става държава на *** и ЖУРНАЛИСТИТЕ
25
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Думата журналист стана една от най-мразените ,а защо ли? Защото повечето от тях са прикачени към олигарси мразещи Русия и България, но перфектно работят за *** сатанисти! Не е трудно да лъжеш нали?Трудно е да си останеш достоен ,но въпреки всичко има свестни журналисти малко са, но ги има!Да живее България и братска Русия!
24
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Така е особено по Коледа е много опасно за мисирките.
23
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И кое е опасното за журналистите тук че манипулират лъжат пълни с омраза плащат големи пари за пропаганда има ли изобщо коректни журналисти тук освен пропагандатори платени ама че измислена класация от хора които хал хабер си нямат за България от сутрин до вечер ни заливат с измислици лъжи омраза разделение между хората само и само едни да седнат и да избутат други това ли са журналистите професионалисти
22
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Христо грозев им бил нещо като шеф, съсобственик на няколко вестника, заплашен от Руската федерация за лъжите, които разпространява.
21
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пари с работа? -- може да изкарате, но не толкова много. За да спечелите много, работата ви трябва да е като игра и вие да сте шампион в този спорт.
20
3
 
13
 
! Отговори
Неразбрал преди 1 година
Що да е опасно? Преписваш от Дойче веле, спазваш евроатлантическите ценности и всичко ти е наред?
19
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Корпоративните журналисти са враг на хората. Те не търсят истина, а търсят потребители. Зареждат хората с омраза и разделят обществото. Колкото повече журналисти четеш и слушат толкова повече мразиш и ставаш самотен.
18
0
 
6
 
! Отговори
21 век преди 1 година
Някои хора имат навика да сломяват други хора, но нещо не им се получават нещата! :)
17
0
 
2
 
! Отговори
Друга тема преди 1 година
По света има хора които без да работят пари правят, а има и хора, които работят , за да имат пари!
16
0
 
9
 
! Отговори
Баба Радка преди 1 година
Журналистка взема интервю от рибар:- Вчера един колега хвана попче със спининг.Заглавие във вестника:"Поп хваща спин от въдица!"
15
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"имаш час за утре, приготви се" -- от един заплашен професионален лъжец, нали ? и потенциален световен шампион по бързо бягане.