Българско изобретение може да намали сметките ни за ток

Проф. дтн Венко Бешков очаква пилотен проект на бъдещата инсталация тази година
17 сеп 2023 14:06, Елка Василева
79
Българско изобретение може да намали сметките ни за ток
Снимка: архив, БГНЕС

Българско изобретение може да намали сметките ни за ток. Идеята на изобретателя проф. дтн Венко Бешков, която е отпреди повече от девет години, да се прави ток от морската вода със специална батерия от горивни клетки, които да се захранват със сероводород като гориво, е напът да се превърне в реалност. До края на годината се надявам първият пилотен модел на бъдещата инсталация за ток да бъде създаден в изкуствени условия в Института по инженерна химия - БАН, каза в интервю за БТА ученият, който е вписан в "Златната книга на Патентно ведомство на Република България" през 2009 г. Той работи основно в сферата на опазването на околната среда - третирането на промишлени отпадъци и пречистването на отпадни води и газове. В резултат на това са разработени 17 различни технологии и методи, повечето от които са внедрени.

Пилотната инсталация за производство на ток от морска вода

Пилотната инсталация ще се монтира на територията на института и ще работи с изкуствено приготвени разтвори, които много наподобяват състава на морската вода, разказа изобретателят. По финансови причини изпитването на пилотния образец на инсталацията няма да стане с води от хиляда метра дълбочина. Качването на такава инсталация на кораб и изпитването й в дълбоките води на Черно море струва страшно скъпо, коментира ученият. Той разказа, че преди девет години по европроект е направена подобна експедиция с кораба "Академик" на Института по океанология и още тогава е доказано, че идеята е работеща, но тогава прототипът на инсталации е бил много по-малък от планирания сега.

Бъдещата инсталация за ток от морска вода ще бъде монтирана на платформи, аналогични на тези за сондаж на нефт и газ. Платформата ще бъде поставена на място в морето с голяма дълбочина. По тръба ще се изпомпва вода до повърхността на платформата и ще се подава в инсталацията, за да се добива енергията. Генерираната електродвижеща сила ще се трансформира на самата платформа в променливо напрежение и то ще се предава по кабел, положен на дъното на морето, който ще бъде свързан с националната електропреносна мрежа.

Освен това енергията може да бъде използвана директно на платформата за получаване на водород, който съответно да се прилага по предназначение.

Разработката става още по-актуална с напредъка в използването на електроенергията в транспорта и навлизането на електромобилите.

Сметките за "морския" ток

Сметките показват, че от морска вода с дебит един кубичен метър в секунда може да се произвежда половин мегават електроенергия, разказа ученият. Оперативните разходи, които ще определят цената на тока от морето, са десетократно по-ниски спрямо реалната, а не субсидираната цена на електроенергията, произведена от атомната ни централа, каза проф. дтн Венко Бешков. Цената на тази екологична електроенергия е съпоставима с тази на произведената от ТЕЦ на природен газ и от въглищните централи. Като цяло, след включването на тока от морска вода в енергийния микс на България, се очаква това да доведе до значително понижение на цената на тока.

Предимството на метода на производство на ток от морската вода пред този от атомните и топлоцентралите е, че при тях процесът не може да бъде спиран. Докато при морската инсталация това може да стане по всяко време според нуждите, с което се решава проблемът с излишното количество произведена електроенергия, обясни ученият.

Съоръжението се предвижда да работи в автоматичен режим, но се налага да има и дежурни екипи, които да реагират при извънредни ситуации. Единствената опасност при евентуални природни бедствия е инсталацията да бъде разрушена, но тя не ползва никакви вредни химически вещества, които да нарушат екологичното равновесие, обясни ученият. Нещо повече - добивът на ток от морето дори облекчава екологичната обстановка, защото се черпи сероводород, поясни изобретателят. Подобна инсталация може да се монтира на близо 90 километра навътре в морето или на около 50 морски мили, каквито бяха и опитите ни кораба на академията преди девет години в акваторията на нос Галата, разказа ученият. Когато се черпи вода от дълбочина от 1000 метра, концентрацията на сероводород е достатъчна за производството на ток, допълни той.

Българският инвеститор в съоръжението

Целта на изграждането на прототип на инсталацията за добив на ток от морето е да бъдат убедени българските инвеститори, които вече са проявили интерес към изобретението, в икономическата изгода да вложат средства в бъдещото му производство, разказа изобретателя проф. дтн Венко Бешков, който не назова кой е потенциалният инвеститор по изрично настояване на фирмата. Той посочи обаче, че не става дума за компания от енергийния сектор, а за финансов инвеститор.

Колко и къде ще бъдат разположени бъдещите инсталации по Българското Черноморие, ще зависи от развитието на инвестиционното намерение, както и от решение на Министерството на енергетиката, Министерския съвет и Народното събрание заради мащабите на проекта и заради правата на държавата върху подземните и подводни богатства на територията й. Сложни ще са разговорите как новата чиста зелена енергия ще се впише в общия микс в контекста на предстоящото закриване на въглищните централи, строежа на нови блокове за АЕЦ "Козлодуй", прилагането на паро-газови централи, разсъждава за бъдещето на проекта си ученият.

Проф. дтн Венко Бешков не скрива, че при неблагоприятно развитие на проекта с българските инвеститори потенциален инвестиционен интерес към съоръжението за добив на ток от морска вода би имало от Турция, в известна степен и от Грузия. По принцип най-голямото находище на сероводород е в Черно море, по-малки са в Каспийско и Балтийско море, както и в района на фиордите около Норвегия, откъдето според учения също е възможно да бъде проявен интерес към българската инсталация за производство на ток от морска вода.

Житейският и научен път на българския изобретател

Проф. дтн Венко Бешков работи основно в областта на химичните технологии и биотехнологии в промишлени размери, опазването на околната среда и получаването на продукти от отпадъци. Сериозно приложение е намерило изобретението му, свързано с преработката на отпадъци от миннодобивната индустрия, от които се извличат злато и платина, както и няколко изобретения за получаване на енергия от сероводорода в Черно море.

Дело на проф. дтн Венко Бешков е биоелектрохимичното получаване на витамин С - тема, по която той е работил преди повече от 35 години, без обаче методът да намери практическа реализация. Една от последните му две заявки за патенти е за рециклиране на въглероден диоксид с получаване на органични химикали. Другата е във връзка с добива на енергия от сероводорода в Черноморските води.

Проф. дтн Венко Бешков е роден през 1946 г. в София. Баща му е електроинженер и е един от създателите на българската силова енергетика, като първият български трансформатор е негово дело, разказа българският изобретател. Проф. дтн Венко Бешков е завършил Химическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" с интерес към физико-химията. След това започва работа в Института по обща и неорганична химия на БАН, от който е произлязъл и сегашният Институт по инженерна химия, който проф. дтн Венко Бешков е оглавявал 20 години. Той е бил заместник-министър на околната среда в кабинетите на Димитър Попов и Филип Димитров, като този му опит е в основата на интересите му, свързани с опазването на природата.

В оформянето на всеки учен винаги има няколко личности, които са изиграли много важна роля в неговото развитие, за които човек си спомня с благодарност, разказа българският изобретател. За моя интерес към химията имат заслуга моите учителки по химия - госпожа Кюлева и госпожа Москова, спомня си проф. дтн Венко Бешков. Като студент в Химическия факултет сериозна роля за бъдещото му развитие имат проф. Иван Боянов Иванов и проф. Борян Радоев, които го насочват към Института по обща и неорганична химия, където под ръководството тогава на проф. Христо Бояджиев и проф. Димитър Еленков, известен учен в Химико-технологичния университет, българският изобретател продължава научното си развитие и достига сегашните резултати.
(БТА, Екатерина Тотева, Валерия Димитрова)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


79
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
53
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Абе на Дунав е много "скъпо" да направите по един наклон и турбини, а Черно море, ще ви е по-евтино? А корабчета в очите плуват ли?
52
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Абе как така, точно когато се залюпи този конфликт, се сетихте за сероводорода в Черно море, дали е истина или измама? Ааааааааааа? Вие ако искахте, покрай Дунав да бяхте изградили маса турбини, има начин да не пречат на природата, реката и животните, изграждат се успоредно и с решетки и водата се влива, задвижва турбината и излиза, вливайки се отново в реката и не струва скъпо.
51
2
 
8
 
! Отговори
висок преди 7 месеца
Алоооо, кубик вода в секунда с каква помпа ще го помпят? и то от 1000 метра! Тая помпа дали ще и стигне половината мегават, който ще произведат от водата? Някой да е ходил на даскало, да е учил физика?
50
1
 
15
 
! Отговори
БАЙ МАНГАУ преди 7 месеца
Аз и брадчеда изобретихме нещо по-полезно за напълно безплатна ел енергия. Казва се КУКА. Фърляш на най-близкия стълб и енергията потича. Патентовах го и продадох патента на съседната маала. Сега ми викат Асан професора :)
49
1
 
11
 
! Отговори
Рационализация преди 7 месеца
Удължете още малко тръбата от 1000м и ще можете да помпите истински нефт от дъното.
48
3
 
4
 
! Отговори
ВЪПРОС преди 7 месеца
Севрномакедонците започнаха да ни се смеят за тази Новина от БАН .
47
3
 
9
 
! Отговори
Този Който преди 7 месеца
Чета коментарите и се чудя що за умници сте всичките? Много енергия трябвала да се изпомпи вода от 1000м. Е, колко точно? За принципа на скачените съдове да сте чували? А като сложите сламка в чашата, течността как стига до горе? Просто трябва една тръба до долу, нищо повече. И ако технологията е това, което е описано, звучи обещаващо. Но както обикновено се случва, струва ми се, че някой друг, а не българския гражданин ще спечели от тази работа.
46
1
 
3
 
! Отговори
Бгг преди 7 месеца
Енергетика на батерии няма в света. Дори на фотоволтаичните паркове не слагат заради цената им.
45
2
 
4
 
! Отговори
Серниста киселина преди 7 месеца
Това ще изхвърля тази инсталация. При изгарянето на сероводорода се получава серен двуокис (или серед диоксид, както сега е модерно да се казва) и вода, а те заедно правят серниста киселина. Ако това ще се изхвърля в атмосферата, ще замърсява повече и от ТЕЦ-овете. Накратко, няма да го бъде.
44
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Това може да е процес за производство на сярна киселина, ексотермичен, така че и енергия може да се изкара. Но първо, този процес консумира повече кислород от горенето на въглищата и сероводорода е дори и по-лош като ефект върху екосистемата от нефта, не се различава от която и да е фосилна енергия. Е, може да убегне от сегашните инквизиторски закони на ЕО за унищожаване на индустрията в Европа за да живее по-добре Азия, но няма да е за дълго.
43
1
 
1
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА-ХААААААААА преди 7 месеца
Някои Май Слагат Магнит на Електромера....и Върти по Бавно ....Що Не го Патентоват.......ХА-ХА-ХА-ХАА-ХААА-ХААААААА, ХА-ХА-ХА-ХАА-ХААА-ХААААААА, ХА-ХА-ХА-ХАА-ХААА-ХААААААА
42
2
 
4
 
! Отговори
тока е ефтин от АЕЦ преди 7 месеца
До Бонго Бонготока е ефтин от АЕЦ, скъпо се получава с натрупване от такси разни, пренос, такса достъп, други такси, за промишленоста е такса Мощност(такса електомер) дори без да си ползвал. Ей сега като излезне битови поребител на свободния пазар, цената ще х4 ще догоним германия там е ,48 евро цента за бита добле ли е?
41
2
 
8
 
! Отговори
Елементарно Уотсън преди 7 месеца
По скоро иска да си оправдае заплатата в БАН този "професор". Много пара дръпнаха от там и нищо не правят.
40
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Аз пък си помислих че става дума за пирон в електромера. То заглавието каза че ще намаля сметкита, а то този ток от сероводород ще мирише на ада и ще бъде скъп като розово масло.
39
1
 
6
 
! Отговори
Рендету преди 7 месеца
Без съмнение има изобретения и научни открития, които биха променили живота на планетата в позитивен план, но проблема са Монополистите, които ще загубят своите капиталовложения, печалби и власт ако тези нови технологии и открития бъдат въведени и приложени!!!
38
1
 
4
 
! Отговори
Бонго Бонго преди 7 месеца
Вижте бг изобретение да намали алчността на българските монополисти/ олигарси.Урана си го добиваме сами, АЕЦ работи защо е толкова скъп тока?????
37
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Трябва да са измерили съдържанието на сероводород.
36
1
 
3
 
! Отговори
Ангел Иванов преди 7 месеца
До АнонименНяма необходимост от водолази, достатъчно е тръба дълга 1000 метра да виси от платформата. Проблемът е че електроните получени от количеството сероводород в един кубичен метър вода в секунда са малко за 500 коловата мощност
35
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Едно време Руси беше скиор. Беше си счупил крака и ходихме да го видим у тях. Имаше помпа да вади вода от реката за цветята. Помпата не работеше и и инженер руси искаше да видим какво има. Обикновена центробежна помпа. Уж тръбата стига до перловската река. Ама и липсва клапана. Та така с помпите
34
4
 
7
 
! Отговори
УЖАС преди 7 месеца
Този учен, кой го е излъгал, че ядрената енергия е субсидирана и скъпа????? От АЕЦ Козлодуй 1-4 блок беше 2 ст. за киловат, сега е 5 ст. за киловат, а от АЕЦ Белене щеше да е 15 ст за киловат, първите 20 години, а следващите 40 години без пари. Колко плащате сега? ААААААААА?