Защо след 5 години в България един германец се върна в Германия?

С времето настъпи отрезвяване, казва Кнут Гирдал
21 ное 2023 07:08, Елка Василева
151
Защо след 5 години в България един германец се върна в Германия?
Снимка: архив, БГНЕС

"В България животът не е толкова сложен. Там всичко става по-лесно - с повече импровизации, но функционира." Германецът Кнут Гирдал е живял пет години край Сандански. Защо все пак е решил да се върне в Германия?

49-годишният германец Кнут Гирдал е живял пет години в село Джигурово, близо до Сандански. Решава обаче да се върне в родния си град Кемниц. Той е уебадминистратор по професия и работи по различни проекти. Основният от тях се занимава с възможностите за миграция от Германия в други страни - сайтът дава информация и улеснява подготовката при предприемането на тази важна стъпка. Личният опит на Кнут Гирдал може да е особено полезен за онези германци, които обмислят да заживеят в България. Дойче веле разговаря с него за впечатленията му от страната.

Защо решихте да се преместите в България?

Кнут Гирдал: Огледахме и посетихме няколко държави, направихме сравнение на разходите за издръжка в тях и установихме, че най-евтино е да се живее в България - мисля, че и сега е така. Така направихме своя избор през 2017 г., като най-напред отидохме във Варна. Там беше хубаво, но един познат ми препоръча Сандански и в крайна сметка се установихме там - в село Джигурово.

Означава ли това, че Вашият основен мотив е бил икономически - да спестите от разходите за издръжка?

Кнут Гирдал: Това беше една от причините, но имаше и друга - топлият климат: там не вали през цялото време през лятото, както в Долна Саксония. И при положение, че можем да работим отвсякъде, не се колебахме дълго.

Стигна ли се до голям сблъсък между представи и реалност, след като се установихте в България?

Кнут Гирдал: В началото не, бяхме прочели статиии за страната, бяхме говорили с познати, които са били в България и така картината се оформи постепенно. Бяхме проучили много данни - и за икономиката, и за населението, и за климата.

Какво Ви хареса по време на вашия престой в България и какво не?

Кнут Гирдал: Хареса ни това, че животът не е толкова сложен. Един пример - проверката на водомера в къщата ни. Периодически идваше жена да го види, но ако не бяхме вкъщи и тя не можеше да влезе, не беше никакъв проблем - следващата седмица носехме в офиса на компанията в Сандански снимка с данните от водомера. Или друг пример - ако имахме нужда от нещо от Германия, поръчвахме без проблеми и куриерските фирми ни го носеха. Нямаше никакъв стрес, за разлика от организацията на този процес в Германия. В България всичко става по-лесно, придружено е от повече импровизации, но функционира.

А защо след пет години живот в България все пак решихте да се завърнете в Германия? Разочаровани ли бяхте?

Кнут Гирдал: Разочарование не е точната дума - по-скоро мога да говоря за отрезвяване, което настъпи с времето. Ние си давахме сметка, че отиваме на село - с козите и овцете. Но малките стада, които обикаляха наоколо, не бяха особено романтични - животните не бяха така добре поддържани, както сме виждали например в Италия. Ясно ми е, че те бяха важни за своя стопанин, който разчиташе на тях за издръжката си, но нищо повече - така бих подредил нещата. Съседът ми имаше и крава, на която много държеше - той се обръщаше към нея по име, разговаряше с нея. Всичко това ме накара да се замисля за разпоредбите на ЕС и стимулите за селското стопанство - какво са променили? Той нямаше никакъв шанс с тази единствена крава... А и преминаващите по няколко пъти на ден стада от крави покрай къщата ни неизбежно оставяха следи след себе си.

Освен това - в България често се случва като се уговориш с някого за нещо, да си наясно, че плановете могат да се променят. И не те предупреждават например, че няма да дойдат според уговорката. Или пък поръчваш нещо, отиваш да го вземеш в уговорения час, а то не е готово или пък не е доставено. Голямо изключение е някой да те информира предварително, ако има промяна в плановете. Някой би казал - е, какво толкова? Но ако ти самият си имаш планове? Това е разликата спрямо германската точност и германската надеждност. Манталитетът в България е друг.

И пет години за Вас бяха достатъчни?

Кнут Гирдал: Да, би могло да се каже. Освен това ни липсваха приятелите - мислехме, че ще успеем да запазим контактите си с тях въпреки дистанцията, но това не се оказа толкова лесно. Пък и пандемията настъпи - събраха се доста неща.

А имахте ли възможности за лични контакти с местните хора?

Кнут Гирдал: Донякъде. Аз знам руски, започнах да уча и български - тръгнах от думата покрив, която ми трябваше заради ремонта на къщата. Направих си речник, в който записах имената на строителните материали, от които имах нужда. Контактувахме с един от съседите - фермер, който имаше и голям бизнес, и беше с по-отворен поглед към света и към Европа. Но другите не бяха такива - те се интересуваха от своята къща и от своята градина, нямаше за какво да говорим с тях.

Какво бихте посъветвали германците, които се насочват към България?

Кнут Гирдал: Ако става дума за германски пенсионери, те са наясно с какви средства разполагат и търсят място, където парите ще им стигат и те ще се чувстват добре - в този смисъл България е добър адрес. На "другите" бих препоръчал да потърсят близостта с някой голям град, ако се насочат към България.

А Вие - бихте ли определили отиването си в България като грешка?

Кнут Гирдал: Не - това беше важен опит. Нещата не се развиха така, както си ги бях представял. Но пък ако не бяхме опитали, вероятно и до днес щях да се чудя дали в България нямаше да е много по-добре. Вече знам отговора на този въпрос. Добре беше, че отидохме в България. Но е добре и това, че се върнахме.

Какво е това, което никога няма да забравите от България?

Кнут Гирдал: Залеза - когато слънцето се спускаше над планините. Тогава всичко потъваше в спокойствие.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


151
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
106
2
 
11
 
! Отговори
До Пепи преди 5 месеца
Това е истината. Там , едва ли не, се сливат селищата, оживени са, защото са много народ на малка площ. Затова и там, в което и село да отиде, няма да се чувства изолиран, както вероятно тук се е чувствал. Германия по площ 3 пъти по-голяма от България, но 13 и кусур пъти по-голяма по население, така че да отиде в Сингапур-там всичко е в едно - град, държава, село- изобщо няма да е изолиран.
105
7
 
26
 
! Отговори
Немското село преди 5 месеца
До Анонимен 117 - Ако си бил в съвременно германско село, ще се учудиш на чистотата и подредеността не само на улиците, дворовете и сградите, но и в самите домове - все едно, че си в много чисто и добре поддържано градче. Когато видят на улицатанепознат човек, поздравяват го. Питаш ги къде им е добитъкът, те ти отговарят, че за него има специално място. И в крайна сметка хранителните им продукти не само на село, но и по магазините не са натъпкани с химикали и отрови.
104
10
 
14
 
! Отговори
Това е включено или преди 5 месеца
вписано наблюдение. Има такъв термин в науката. Той ти казва, че задачата му е била да проучи възможностите за миграция от Германия в други страни. Но той изследва идруго - известен период от време живее така, както живеят местните хора. Записва всичко. След това се правят анализи - икономически, социологически, етнопсихологически и т.н. После преценяват коя една страна е подходяща там да живеят германци, в коя да изнесат някое свое производство и какво да имат предвид, ако нахлуят там с войска.
103
15
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Я да си ходят там, тук е Бг, няма нужда да се променят хората заради който и да е. Животни му пречели, хора и т.н, това е Бг село с всичката си романтика, любов към животните, не затворени във фермите с дупки на корема като у тях, ама тия 5 г. е тъпкам чисто мляко и сирене от тези хора, като не му харесва,да си ходи.
102
7
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Хаха. Е той за какво иска да си си говори с българските селяни? За философия, за класическа музика, театър, опера? Нашите се интересуват само от градинката, животните и най вече от ракията и виното. Ако беш отишъл да живее в някое германско село, щеше да преживее същите струдности в обшуването с местните.
101
10
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Защото му е дошъл акъла в главата.
100
4
 
32
 
! Отговори
Пепи преди 5 месеца
Имам над 3 години стаж в Испания - шофъор на бусче до 3.5 тона . Обиколил съм доста от испанските села . Същата работа са като в България - просто си е село . Надали и германското село е различно . Проблема е че Германия е 5 пъти по заселена от България и няма чак толкова отдалечени села .
99
2
 
15
 
! Отговори
рижко преди 5 месеца
немският не е много лесен език за българитесигурно не са знаели немски съседите му
98
20
 
32
 
! Отговори
По-голямата част преди 5 месеца
от коментарите дават ясен отговор на въпроса защо е мъчително да се съществува (тук не се живее) в тази по*ми**** яма! Голяма част от самите българи я напуснаха не непременно по икономически причини, а за да не са принудени да живеят сред собственото си невъзпитано, грубо, агресивно, алчно, неуслужливо, несъобразяващо се с никого и противно като цяло племе! Подобен проблем имаше и преди 1989, но промиването на мозъци в стил Украйна и деградацията оттогава насам са го изострили до непоносимост!
97
6
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Живял съм в Германия и тоя си е типичен германец. Хем му харесва, хем се оплаква. Хем не иска в града, хем се оплаква от селото. Хем му харесва простият живот, хем не му харесва, че не е организиран. Всичките са такива. Дето вика една приятелка - просто обичат да се оплакват.
96
3
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
От всичко разбрах само, че му пречат козите и кравите. За доставките ту казва, че е по лесно отколкото в Германия, ту че отимаш и доставката не е дошла. А колкото до общуването - германец и общуване. Отишъл на село и не иска да говори за селски работи.
95
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Абе той като Кирето- искал Варна, но ГЕРБ му подали Джигурово.
94
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Немеца явно е градски тип или си е мислил, че селата в БГ са, като селата в Германия и щом познатия му е препоръчал Сандански е било добре да отиде точно в Сандански, все пак е град, а не в село Джигурово, освен, ако познатия му не е имал предвид Санданската околия. Има и добре уредени села в БГ, примерно софийската Бистрица, но немеца е искал и да е по-евтинко.
93
4
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Е,и? Аз пък познавам няколко човека, които доста години живяха и работиха в Германия/легално и с добри професии/ и в крайна сметка се завърнаха в БГ. По много причини... И си живеят добре у нас.
92
23
 
7
 
! Отговори
BG преди 5 месеца
От всички народи в света най-велик е германският народ, а от всички хора в света, след Исус Христос най-велик е Адолф Хитлер.
91
4
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
"Така направихме своя избор през 2017 г., като най-напред отидохме във Варна. Там беше хубаво, но един познат ми препоръча Сандански и в крайна сметка се установихме там - в село Джигурово." - Във Варна му се е видяло хубаво на немеца, но се е забил в Джигурово. Явно е направил компромис с това което му харесва заради материалните му възможности. Ако си беше купил една къща около Евксиноград едва ли щеше да иска да се изнася.
90
6
 
29
 
! Отговори
селянин преди 5 месеца
Ми като Гюнтер не може да живее на село да си оди у дойЧланда . Хората си говорели с кравите и овцете.. Той не е осъзнал какво блаженство е да имаш възможност да живееш на село и да работиш "от вкъщи".. тия градове вече не са за нормалните хора . 12 години в София ми бяха предостатъчни да видя каква мизерия е там . Но всеки с вкуса си , предпочитам да работя от вкъщи и да съм на село , от колкото да им гледам мрачните фейсове всеки ден по цял ден . Айде със здраве
89
4
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Ако беше отишъл в марково до Пловдив или търновските села щеше сигурно много да му хареса че и никога нямаше да иска да чуе за Германия.Той отишъл у някво затънтено село.И вика услугите не били на ниво и кравите се изхождали.И като говири за Италия със сигурност не говори за Сицилия .
88
12
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Този дойчо да не го усуква,ами да си признае,че не е намерил муфтата,заради която се мъкнат тук. Колкото по-малко такива пришълци,толкова по-добре! Аман от навлеци в ТАТКОВИНАТА ни!!!
87
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 5 месеца
Този немец нормален ли е?! Да се забие на село и да иска животът му да е като в голям град!!!