Парламентът одобри действията на правителството за спирането на АЕЦ „Белене“. В решението се възлага на правителството да проучи условията за изграждането на парогазова централа на площадката в Белене.
Беше прието предложението на съпредседателя на Синята коалиция Мартин Димитров газовата централа да съществува на пазарен принцип.
От общо гласували 163 депутати „за“ решението бяха 120, против – 42, а един независим депутат се въздържа.
Кабинетът трябва да извърши необходимото за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй" с купеното оборудване, е записано още в решението.
Депутатите от ДПС отказаха да участват в гласуването. Решението беше подкрепено от народните представители от ГЕРБ, Синята коалиция и независими, БСП, Атака и петима независими бяха против.
След гласуването Георги Пирински от Коалиция за България заяви, че това решение трябва да бъде атакувано пред Конституционния съд.
По време на дискусията в пленарната зала лидерът на СДС Мартин Димитров заяви, че няма откъде да се вземат пари за нова ядрена централа.
„Искат да строим Белене, с какви пари, бе, хора, кой ще ги даде тези 10 млрд. евро“, попита той.
„Този проект просто е невъзможно скъп. Ако беше изгоден, щеше да има тълпи от инвеститори, къде са инвеститорите за „Белене“, попита синият лидер.
Според Димитров първо трябва да опитаме да продадем на добра цена поръчания реактор за АЕЦ „Белене“. Ако се окаже невъзможно, тогава да го монтираме в Козлодуй.
„Белене“ щеше да произвежда ужасно скъп ток, за който няма никакъв пазар", прогнозира Мартин Димитров.
„Руснаците искаха да ни дадат заем в огромни размери, с 10-12% лихва. Това можеше да ни докара до ситуацията „Гърция“, до фалит“, посочи още лидерът на СДС.
Според червения депутат и бивш икономически министър Петър Димитров спирането на „Белене“ е най-големият политически провал на това правителството и най-голямата икономическа глупост, която е направил кабинетът на Бойко Борисов.
По думите на му България влиза в скандална авантюра.
„В последните дни премиерът удивително ухажва „мързеланковците“ в парламента. Мирише на национално предателство, мирише на съд и отговорността от Министерския съвет трябва да се прехвърли на парламента“, изтъкна Димитров.
"В последните дни слушам как ще вземем „бидончето“ от „Белене“ и ще го сложим в Козлодуй", допълни той.
„Тази газова централа нали ще работи с газ? Тази газ откъде ще идва? Появи се вчера премиерът, за да обяви лошата новина, че през Турция няма да има транзит на газ за България. Това означава, че ще разчитаме само на Газпром. Изцяло се увеличава енергийната зависимост на България от Русия“, продължи депутатът от левицата.
„Загубите от това, че няма да работят два реактора в Белене са за 30 млрд. лева. Това са пропуснатите ползи за България. Цената ще я плащат българите“, посочи той.
„Твърдите, че централата е много скъпа, но тя ще се изплати за 20 години, тоест 40 години тя ще работи на себестойност, както работи Козлодуй“, изчисли Петър Димитров.
В изказването си от парламентарната трибуна лидерът на ДСБ Иван Костов също акцентира върху непосилно високата цена на втората ядрена централа.
„10 милиарда е занижената оценка за възможните пълни разходи. Ако се строи 7 или 8 години или ако даде ток след 15 г. и се строи с взети назаем средства при лихва от 11%, на 7-мата година тези 10 милиарда стават 20 милиарда за връщане. Това означава абсолютно невъзможен проект за издължаване от страна на българския данъкоплатец“, сметна Костов.
Според него бъдещето е в намаляване на консумацията на електроенергия и повишаване на енергийната ефективност на страната.
По време на дискусията премиерът Бойко Борисов заяви, че истинският противник на проекта „Белене“ е било правителството на Сергей Станишев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Испанците вече харчат половината си заплата за наем на жилище
Бюджет, отбрана, индустрия - приоритетите пред Ирландия като председател на Съвета на ЕС
Тревога по Южното Черноморие: Мазут замърси десетки плажове
Васил Божков заплаши "Левски" с изваждане от евротурнирите
Изкуството да усещаме тялото си в ритъма на йога
В "Операция История" на 21 юни от 16:30 часа: Защо се провалят големите български проекти?
Делян Добрев се оттегля от ГЕРБ: След 20 години в политиката е време да дам път на младите
Барселона атакува млад австралийски талант
Ще играе ли Ямал ? Треньорът на Испания разкри истината
Левски напира за бранител на Арда
Треньорът на Парагвай хвали играчите след боя над Турция
Германските фенове ревнаха за цените на бирата на Мондиала
Нагелсман предупреди: Кот д'Ивоар ще бъде далеч по-сериозен тест за Германия
Седмична нумерологична прогноза за 22 - 28 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Любовен хороскоп за 22 - 28 юни
Мазна и загоряла фурна? Този трик със сода и оцет прави чудеса
Делян Добрев се оттегли от първата линия на политиката
Райони във и край Варна остават без вода
30 ранени в катастрофи у нас за последните 24 часа
Водата в няколко района на Добрич вече отговаря на здравните изисквания
Хороскоп за 21 юни 2026
Продължава да има недостиг на спасители по плажовете ни
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита