Вече сме добри съседи! България прегърна Македония

Eто какво пише в договора, подписан в Скопие
Обновена: 1 авг 2017 17:54 | 1 авг 2017 14:42, Красимир Ангелов
182

Снимка: МС

Преди броени минути премиерът на Македония Зоран Заев и българският му колега Бойко Борисов сложиха подписите си под "Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония".

"От днес България е още по-добър приятел на република Македония", отчете премиерът на западнати ни съседи Зоран Заев веднага след подписването. "Подписването на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество показва, че там, където има политическо желание, въпросите ще се решат. България и Македония направиха историческа стъпка напред заедно“, добави той.

От своя страна премиерът Бойко Борисов изрази оптимизъм, че след 10 години резултатите от Договора за добросъседство ще бъдат видими и за двете държави. "Можеше ли да не подпишем такъв договор – можеше. Години наред не е подписан. Затова искам да поздравя на премиера Заев, външните министри и екипите ни работиха няколко месеца изключително активно, за да имаме подписания днес договор с толкова хубавото име - за добросъседство", посочи българският премиер.

"Не знам дали за първи път, но между нашите две държави, без ментори и посредници сме стигнали до извода, че мирът, дружбата и добросъседството е по-важно от всичко останало. Това ни прави силни, независим и значими. Гледайки назад ще се спънеш и ще паднеш, затова ние решихме да гледаме напред и съм убеден, че след 10 години резултатите от тази среща ще бъдат видни за двете държави“, каза още Борисов.

По думите му освен посланията за мир, дружба, просперитет, добър инвестиционен бизнес климат и усвояване на европейски предсъединителни фондове, посланието е "младите хора да са щастливи, да имат перспектива и да седят на Балканите". 

Dnes.bg публикува за вас целият проекта на договора. Ето го и него:

Още по темата
Изхождайки от общия стремеж за по-нататъшно развитие на добросъседството, приятелството и сътрудничеството между двете държави,

Дълбоко убедени в необходимостта от развитие на сътрудничеството на базата на взаимното уважение, доверие, разбирателство, добросъседство и взаимно зачитане на интересите на техните държави,

Вярвайки, че всестранното развитие и задълбочаване на приятелските, добросъседски отношения между тях отговаря на интересите на народите на Република България и Република Македония,

Убедени в необходимостта от укрепване на сигурността и мира, сътрудничеството и доверието в Югоизточна Европа,

Приветствайки стремежа на Република Македония за интеграция в европейските и евроатлантическите структури,

Вярвайки, че конструктивният диалог по всички аспекти на двустранните отношения, както и по регионални и международни въпроси ще допринесе за по-нататъшното развитие на връзките между двете държави на равноправна основа,

Потвърждавайки фундаменталното значение на Съвместната декларация от 22 февруари 1999 г. в отношенията между двете държави,

Имайки предвид общата им история, която свързва двете държави и народите им,

Зачитайки принципите на Устава на Организацията на обединените нации и документите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, както и демократичните принципи, залегнали в актовете на Съвета на Европа,

Се договориха за следното:

Член 1

Двете Договарящи се страни ще развиват всестранни отношения помежду си в съответствие с основните принципи на международното право и добросъседството.

Член 2

1. Двете Договарящи се страни ще си сътрудничат в рамките на Организацията на обединените нации, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, Съвета на Европа и други международни организации и форуми.
2. Двете Договарящи се страни ще развиват сътрудничеството помежду си в областта на европейската и евроатлантическата интеграция, насочено към успешната подготовка на Република Македония за присъединяването й към Европейския съюз и НАТО. Българската страна ще споделя своя опит с цел да съдейства на Република Македония да изпълни необходимите критерии за членство в Европейския съюз и ще подкрепя Република Македония за получаване на покана за членство в НАТО, съгласно съответните решения от срещите на върха на НАТО.

Член 3

Двете Договарящи се страни ще съдействат за развитието на сътрудничеството между държавите от Югоизточна Европа, за укрепване на разбирателството, мира и стабилността в региона и при осъществяването на регионални проекти, като част от процеса за създаване на единна Европа.

Член 4

1. Двете Договарящи се страни ще поддържат контакти и ще провеждат срещи между представителите на органите на държавната власт на различни равнища за развитието на приятелските отношения и сътрудничеството.
2. Двете Договарящи се страни ще съдействат за поддържане на контактите между местните власти и гражданите на двете страни.

Член 5

Имайки предвид географската си близост, двете Договарящи се страни ще се стремят да създават необходимите правни, икономически, финансови и търговски условия за осигуряване на възможно най-широко движение на стоки, услуги и капитали. Те ще насърчават взаимните инвестиции и ще осигуряват тяхната защита.

Член 6

Двете Договарящи се страни ще подкрепят разширяването на туристическия обмен, както и развитието на подходящи форми на сътрудничество в областта на туризма.

Член 7

1. Двете Договарящи се страни ще разширяват и усъвършенстват транспортните връзки и комуникациите между тях, включително в рамките на регионалните инфраструктурни проекти.
2. Двете Договарящи се страни ще се стремят към облекчаване на митническите и гранични формалности за пътниците и стоките, които се придвижват между тях.

Член 8

1. Двете Договарящи се страни ще насърчават активното и безпрепятствено сътрудничество в областта на културата, образованието, здравеопазването, социалните грижи и спорта.
2. В срок най-късно до три месеца от влизането на настоящия договор в сила, с цел задълбочаването на взаимното доверие, двете Договарящи се страни създават Съвместна мултидисциплинарна експертна комисия на паритетен принцип по исторически и образователни въпроси,
за да допринесе за обективното, основаващо се на автентични и основани на доказателства исторически извори за научно тълкуване на историческите събития. Комисията представя пред правителствата на Договарящите се страни ежегодни доклади за своята работа.

3. Двете Договарящи се страни ще организират по взаимна договореност съвместни чествания на общи исторически събития и личности, насочени към укрепване на добросъседските отношения в духа на европейските ценности.

Член 9

Двете Договарящи се страни ще полагат усилия за свободно разпространяване на информация, като насърчават и развиват сътрудничеството в областта на средствата за масово осведомяване чрез използване на възможностите на съвременните комуникационни средства. Те се ангажират в защитата на авторските и интелектуалните права на творците от двете страни.

Член 10

Двете Договарящи се страни ще разширяват сътрудничеството си в правната и консулска област и по-специално по граждански, наказателни и административни въпроси, както и за решаване на хуманитарни и социални проблеми на техните граждани.

Член 11

1. Нито една от Договарящите се страни няма да предприема, подтиква и поддържа действия, насочени срещу другата страна, които имат неприятелски характер.
2. Нито една от Договарящите се страни няма да допуска нейната територия да бъде използвана срещу другата от организации и групи, които имат за цел извършването на подривни, сепаратистки и застрашаващи спокойствието и сигурността на другата Договаряща се страна действия.
3. Двете Договарящи се страни нямат и няма да предявяват териториални претенции една спрямо друга.
4. Всяка от Договарящите се страни има право да защитава правата и интересите на своите граждани, на територията на другата страна, в съответствие с международното право.
5. Република Македония потвърждава, че нищо от нейната Конституция не може и не трябва да се тълкува, че представлява или някога ще представлява основа за намеса във вътрешните работи на Република България, с цел защита на статута и правата на лица, които не са граждани на Република Македония.

6. Двете Договарящи се страни ще предприемат ефикасни мерки за предотвратяване на недобронамерена пропаганда от страна на институции и агенции и ще обезкуражават дейности на частни субекти, насочени към подстрекателство на насилие, омраза или други подобни действия, които биха навредили на техните отношения.

Член 12

1. В рамките на 3 месеца от влизането в сила на този Договор, двете Договарящи се страни ще учредят Съвместна междуправителствена комисия. Комисията се съпредседателства от министрите на външните работи и включва висши официални представители на двете Договарящи се страни.
2. Съвместната междуправителствена комисия ще провежда редовни срещи един път годишно, с цел преглед на ефективното прилагане на този Договор, приемане на мерки за подобряване на двустранното сътрудничество, както и решаване на възникнали по време на изпълнението на Договора въпроси. Всяка от Договарящите се страни може, при необходимост, да предложи организирането на допълнителни срещи на Съвместната междуправителствена комисия.

Член 13

1. Този Договор подлежи на ратификация съгласно конституционните изисквания на Договарящите се страни. Този Договор влиза в сила на датата на размяна на ратификационните документи на двете Договарящите се страни и остава в сила за неопределен период от време.
2. Този Договор може да бъде изменян с писменото съгласие между двете Договарящите се страни. Измененията се договарят по дипломатически път и влизат в сила в съответствие с алинея 1 на този член.
3. Всяка Договаряща се страна може да прекрати Договора чрез изпращане на писмено уведомление до другата Договаряща се страна.
Договорът ще престане да бъде в сила една година след датата на получаване на това уведомление.

Член 14

Този Договор по никакъв начин няма да бъде тълкуван така, че да противоречи на двустранни или многостранни договори, по които двете Договарящи се страни са страни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


182
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
128
1
 
2
 
! Отговори
шумци преди 6 години
Град Прилеп, например, македонски ли е?
127
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 133Виж сега београдски ***, Делчевия род има живи наследници и до ден днешен живеещи в България, ходи и ги питай те македонци ли са или българи, а после ако имаш смелост им кажи, че Никола Делчев/бащата на Гоце Делчев/ не е българин, а митичен македонец :
126
7
 
8
 
! Отговори
упс... преди 6 години
Марсианците са "дърво без корен"!!!Днеска ги има - утре ги няма!!!А, след 25 години България ще трябва да подпише нов договор за добросъседство и сътрудничество, но, вече с новия си юго-западен съсед - Албания!
125
3
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Македонците, дето следваха в България, не са лоши хора. Завършат си и си отиват да работят у дома. Но нямат нищо общо с България. Македонските албанци не са македонци, не ги бъркайте, те не са и албанци. Албанците също не са лоши хора, по-затворени са, консервативни. И с тях нямаме нищо общо. Нека сме си различни и всеки да си цени неговото. Никой българин със здрав разум няма териториални претенции към Македония.
124
11
 
15
 
! Отговори
до 141 преди 6 години
Никой македонец не живее в България. Най-много да дойде да учи и да използва БГ паспорта. Македонците ни презират.
123
16
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Македония е етнически чиста държава защото няма бежанци както в БГ.
122
1
 
15
 
! Отговори
сима преди 6 години
До Анонимен Познавам македонци, които живеят и работят в София - тук са получили висшето си образование - доктори, икономисти са, уважавани специалисти, които се чувстват добре тук, хубави пари изкарват и си живеят екстра.
121
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
А откога сте "македонци" ? Май от 1945 година, а ?
120
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Договорът не е в сила до ратификацията от двата парламента
119
1
 
17
 
! Отговори
Политически каламбур преди 6 години
Понастоящем Македония е притисната в ъгъла от Албания и Гърция - рискува да загуби територията си, затова и се хвърля в прегръдките на България. Няма избор и ако иска Македония да запази територията си в сегашните си граници решават да е чрез ЕС в съюзен договор с добронамерената към нея България.
118
4
 
6
 
! Отговори
майтап преди 6 години
скоро ще приемете буквата "Ъ" и ставате чисти българи!
117
0
 
3
 
! Отговори
охох преди 6 години
слатинските селяните - най-древните българия
116
2
 
7
 
! Отговори
smej преди 6 години
Предците на българите са първите земеделци в Европа, заселили се преди 8000 години. А на кончета българите са дошли - Кубер в Македония при теб умнико и Аспарух в Добреджа. Не може човек да е толкова ***.
115
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
и двата народа говорят един език, това означава че по някаква причина се е разделило на две!!!??? и затова говорят малко изкривено! сега може би е време да видим кой разделя
114
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 124Македонците да сакаа да бидат *** до сега е беа. Ама не се - Македонци сме! Зашто Македонците не вадеа Бг пасоши до 2008 година- затоа што Бугариа не беше во ЕУ,сите што извадиа Бг пасоши се во Западна Европа по работа,а не во Бугариа! Не можесш да присилиш неко да биде нешто што не е,тоа не им успеа на турците 500 години
113
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
От хилядолетия по тези земи са живяли гърците, а не измислените от Коминтерна македонци.
112
1
 
10
 
! Отговори
отговор преди 6 години
До МакедонецДраги друже, най-*** нещо на земята е да се сещаш какво е било преди 50, 100 или преди 1000 години, и това да ти определя днешното поведение. България има балансирана политика със своите си съседи /Турция, Гърция/, защото има своята икономическа изгода от това - търговия, общи проекти, туризъм и т. н. Значи според теб България СПЕЦИАЛНО се сдружила с Гърция против Македония - извинявай, наивно и дълбоко невярно. Ние си гледаме интереса, а вие... вас не ви знам какво искате!
111
16
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Македонците са живяли по тези земи от хилядолетия, докато българите са дошли на кончетата си от Татаристан преди има няма 1 300 години.
110
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Скопие е по-хубав и по-чист град от София.
109
6
 
6
 
! Отговори
смех преди 6 години
Македонците са по-чисти славяни от нас?