И ПП-ДБ настоя служебният премиер Димитър Главчев да представлява страната на Срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли.
"Нямам никакво съмнение, че България трябва да бъде представена от министър-председателя в случая. Една от причините това да бъде съвсем ясно в настоящия момент е, че когато имаше Парламентарна асамблея на НАТО тук в София нашият президент вместо да отиде и да се опита да убеди ръководителите на държавите каква е неговата позиция предпочете да се изнесе от България, за да не влезе в тази дискусия. Ако някой е смел както твърди и има позиции, трябва да е готов да ги защити във форматите, които са наистина важни", каза бившият премиер акад. Николай Денков.
Той припомни Парламентарната асамблея на НАТО в София през май, където Радев не присъства, защото беше на среща с швейцарската си колежка. А после остро критикува приетото решение да се позволи на Украйна да обстрелва военни обекти в Русия с цел самозащита със западни оръжия, дарени от страни от Алианса.
Денков посочи и друга причина Радев да не ходи в САЩ - че държавната политика се определя от парламента, който е евро-атлантически настроен, а Министерският съвет ги изпълнява.
"Това, което виждаме е, че позициите на президента по темите, свързани с Русия и Украйна съвпадат практически напълно с това, което се представя като позиция на Кремъл и на ръководството на Русия", обясни Денков и добави: "Да, аз смятам, че президентът заема неправилна позиция, която не съответства на българските интереси".
И Радев, и Главчев имат покани за Вашингтон. Решението кой да пътува е на Министерския съвет, но за да се избегнат конфликти, вчера Главчев реши да попита депутатите. Темата е била обсъдена на председателски съвет по-рано днес, но не са се разбрали.
За Главчев са ДПС и ПП-ДБ, а вероятно и ГЕРБ, а Радев е бил подкрепен от "Възраждане", БСП, а навярно и "Има такъв народ". Цончо Ганев от "Възраждане" разказа, че и "Величие" са подкрепили Главчев, но по-късно Николай Марков от партията даде разнопосочно обяснение.
В крайна сметка парламентът реши да остави Министерския съвет сам да реши кой да ходи на Срещата на върха.
Акад. Денков потвърди, че вчера Деница Сачева и Теменужка Петкова са отишли в стаята на ПП-ДБ в парламента. Попитали бившите си партньори ще подкрепят ли Рая Назарян за шеф на парламента, но получили отказ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Продажбите на дребно във Великобритания бележат първи спад за последните три месеца
Apple отваря Siri за конкурентни AI асистенти, спира производството на Mac Pro
Печалбите в китайската промишленост са отбелязали скок преди войната в Иран
Надеждни данни: Ключов фактор в големите проекти за банкова трансформация
Цената на петрола се стабилизира в последния търговски ден от седмицата*
Anthropic спечели съдебна заповед за пауза на забраната на Тръмп върху AI инструмента ѝ
Повишена лавинна опасност в района на Седемте рилски езера
Мащабна акция в Благоевградско срещу купения вот и престъпността (+СНИМКИ)
Биткойнът над $70 000, криптопазарът устоява на негативни новини
Скрити райски кътчета: 8 плажа, които ще ви накарат да си купите билети още сега
Тухел дава втори шанс на Бен Уайт
НА ЖИВО: Соломонови острови – България
Атлетико се изсмя на наказанието на Валверде
Реал Мадрид мечтае за звезда на Барса
Мачовете по телевизията днес, 27 март
Добрин Гьонов: Имаме по-голям потенциал
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
Защо сезонните зеленчуци са толкова важни за здравето
Таро карта за 27 март, петък
Пожар лумна близо до Grand Mall във Варна
Места във Варна остават без вода днес
Летище Варна с полети до рекорден брой столици и общо 60 дестинации през летен сезон 2026
Облачно и дъждовно време на много места в страната днес
Без ток във Варна на 27 март 2026
Ограничават движението в натоварен участък в центъра на Варна от 10 до 11 ч.
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта