Победата на провинциализма

Или как Димитровград се оказа българският строеж на XX век
29 яну 2010 10:15,
712

Бригадири. Снимка: Община Димитровград 

В тихата снежна вечер на 28 януари една новина отекна от ефира на БНТ. Тя отекна по-силно от камбаните на храм „Св. Александър Невски”, профуча покрай Софийския университет, прелетя над НДК и подмина като малка гара Атомната електроцентрала в Козлудуй.

Оказа се, че българският строеж на XX век е... Димитровград, а изборът му с 60,69% от гласовете е безапелационен.

Какво значат тук някакъв си АЕЦ със 7,98% и храм „Св. Александър Невски” с 4,65% от гласовете. Софийският университет пък крета като тройкаджия на трето място в класацията с около 5-6%, да не издребняваме за десетите и стотните.

Важното е, че Димитровград е строителната емблема на страната. Град, в който повечето българи със сигурност не са стъпвали, защото той нито е курортен, нито се намира по пътя за морето или друго особено посещавано място, като Рилския манастир например.

А чуждите туристи и дипломатите просто не знам дали са го и чували. Новите посланици винаги бързат да отидат до Копривщица, до Стария Пловдив, да си купят някой чипровски килим и сладко от диви ягоди, а после в интервютата разказват колко им харесват шопската салата и греяната ракия. Не съм чул някой да посещава Димитровград, освен ако не е по бизнес.

Сега екипите, които подготвят речите на новоназначените дипломати, ще трябва да включат любезности и за Димитровград. От една седмица имаме нов американски посланик, който пред столичен всекидневник призна, че идва за първи път у нас, но три въпроса по-късно спомена, че иска да обиколи Родопите. Онзи ден дори ходил до Боянската черква, но нито дума, нито стон за Димитровград.

Сериозен пропуск за добре подготвения му екип, който му бе подшушнал да цитира Иван Вазов при първата си изява пред медиите.

Но да оставим чужденците и да се върнем към Димитровград – града на Пеньо Пенев и постмодерната звукозаписна индустрия. Досега в кампанията на БНТ „Българските събития на XX век” нито една категория не е била спечелвана по толкова категоричен начин, ако не броим Шестия сърдечен тон, който с 57,18% стана научно постижение номер 1.

Дори вездесъщият чушкопек и Девети септември 1944 г. постигнаха едва 24-25%. От математическа гледна точка нещата като че ли са ясни. Просто активността на 28 януари е била малка и няколкото хиляди гласа на патриотично настроените димитровградчани лесно са образували 60% от общия вот.

(Едва ли някога от БНТ ще обявят броя на гласувалите, защото това е свързано с финансовата част на проекта.)

И за да не ме упрекват в регионални пристрастия, веднага уточнявам, че аз също съм от провинцията. Много харесвам родния си град с правите улици, липите, Аязмото и операта (макар и изгоряла), но не бих гласувал за него, когато трябва да се избере нещо на национално ниво.

Представете си да има гласуване за най-хубав природен парк и всички заралии да се вдигнат на крак, за да победи Аязмото вместо Рила, Пирин или Централния Балкан примерно.

Какво спечелихме от снощното гласуване. Няколко хиляди самодоволни жители на Димитровград, няколко щастливи фенове на бригадирското движение, пръснати из страната, които с треперещи ръце са пратили SMS за 60 стотинки, и няколко милиона българи, които няма да са доволни от избора.

Но такива са правилата на играта. Който гласувал, гласувал. Димитровград се ожени за първото място. Аз си посипвам главата с пепел, че останах пасивен и не дадох своя вот за Софийския университет. Щях да го направя не от лично пристрастие (завършил съм друг университет), а защото сградата е красива и позната на всеки, а и почти всички българи са минавали поне веднъж покрай нея.

И по-важното – тя е създадена, за да задоволи естествения стремеж на хората към познание. А не по каприза на шепа диктатори, упражняващи се в социално инженерство.

Добре поне, че в кампанията на БНТ няма категория „Най-добър автомобил”, защото нали знаете какво ще стане с гласуването, ако един от възможните отговори е „Тунингован Голф двойка”.

Ето кои са победителите в първите 8 категории. Следващия четвъртък е гласуването за „Атентати”, а след две седмици е ред на последната група събития – „Абсурди и куриози”. Ще бъде интересно. Обещавам да гласувам.
 
Военен успех
Дойранската епопея – 36,04%

Научно постижение
Шестият сърдечен тон – 57,18%

Културно събитие
Българското оперно чудо – 29,26%

Революция в бита
Чушкопекът – 25,51%

Политическо събитие
9.09.1944 г. – 24,29%

Спортно събитие

Покоряването на Еверест, Христо Проданов, 1984 г. – 19,96%

Любовна история
Никола Вапцаров и Бойка Вапцарова – 31,67% 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


712
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
618
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
А Христо Проданов за жалост се преби. Не покори Еверест.Поръчката на БКП завърши жалко фатално.
617
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
София носи името на принцеса, излекувана на това място, на което е градът.Означава "майсторски град, мъдрост " в смисъл - ЛЕЧЕБЕН. По исторически данни във всички енциклопедии.
616
0
 
0
 
! Отговори
Dominator преди 14 години
Някой хора не им е удобно нещо в момента и пишат тея глупости немога да разбера само, какво не ни харесват града и какъв е повода и на какво се дължи да обсъждаме развитието на града и с тея смешни и глупави иронични съчинения тая Симпатяга дето е писал статията нещо не му отърва.....май :)
615
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Посочете в коя енциклопедия е регистриран 6 ият тон ?Нямам нищо против.
614
0
 
0
 
! Отговори
Калитко преди 14 години
КОЙ *** НАПИСА ТАЗ ПРОСТОТИЯ БРЕ...НАЙ ВЕРОЯТНО НЯКОЙ 'СТОЛИЧАНИН' ПОВИВАН С ПОТУРИТЕ НА ДЯДО СИ.ДИМИТРОВГРАД Е СИМВОЛ НА ВЯРАТА,А СОФИЯ НА КОРУПЦИЯТА И ЛУМПЕНИЗИРАНИТЕ ЖУРНАЛИСТИ.
613
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Шестият тон не е енциклопедично регистриран. Чушкопекът също е постижение, но не е рагистриран енциклопедично.
612
0
 
0
 
! Отговори
Ivan Yanakiev преди 14 години
Aвторът, г-н Васил Богданов е доста тесногръд човек с провинциалистични комплекси. Но най-тъжното е, че това го е лишило от гордост и се надявам в България такива хора да са малцинство.
611
0
 
0
 
! Отговори
Гъбарко преди 14 години
В Патентното Ведомство. Това е ОТКРИТИЕ НОМЕР ДВЕ. Първото е през тридесетте години на 20 век, а второто около 40 години по късно. Критерият за откритие е да се докаже ножо, непознато за науката явление. Откритието има световно признание, а ти си абсолютен ***. Съжалявам.
610
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Дойран е град в Македония, а Дойранската епопея са някакви съоръжения.
609
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Посочете къде е да прочетем за " шестия тон" ? Каква диплома за откритие ?Едно е диплома, а друго е световно признание.А какво е Дойранска епопея ?
608
0
 
1
 
! Отговори
Шоп преди 14 години
Единствения димитровградчанин, когото познавам е долен ***, по-зле и от бай ***. Прибавям и факта, че е столица на най-отвратителната чалга (казвам го от позицията на човек харесващ дори сръбска музика). Прибавяйки факта, че е строено по заповед на комунистите и от най-долната прослойка на обществото. Какво още забравих?
607
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
В Димитров-град даже не са чули, че няма Ленин-град.
606
0
 
0
 
! Отговори
Гъбарко преди 14 години
Писан на 603.
605
0
 
0
 
! Отговори
Гъбарко преди 14 години
Шестият тон има диплом за откритие, което е много повече от патент. Новият закон за Авторските и сродните им права премахна тази категория авторство и у НАС СА ПРИЗНАТИ САМО 10 ОТКРИТИЯ. Откритие #1 е за физика и на неговия принцип работят всички фотокопирни машини тип Ксерокс. Забравих името на професора. Откритие # 1 се ползва от целия Свят, поне до скоро беше така.
604
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Името .Ленинград. 1924 - 1991 . Санкт Петербург. Настоящо име на град.
603
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Нека патентират всички "постижения" : чушкопека, шестият тон е измислица без патент !!!А какво е Дойранска епопея ?Не си вярвам на очите колко простотия има !!!!
602
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Ленинград 1924-1991.Санкт Петербург.
601
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
ай спрете с тия коментари,че не мога да изгоня дъртите от лаптопите .....всеки е вкачил по един и защитава града.....,а мирясайте де....това е строежът и толкова -имаше анкета ....гласовете са преброени и каво се пените .петък -вечер за купон
600
0
 
0
 
! Отговори
Гъбарко преди 14 години
Кой прави номинациите? Манипулативно предлагане и гласуване на зрители от най-малко гледаната телевизия. Гласували са полуживите строители на Димитровград, същите които си спомнят с умиление 09.09.1944 и които нямат друго забавление, а пекат чушки. Даже съм учуден, че шестият сърдечен тон е спечелил.
599
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 14 години
Защо насъсквате хората, че УЖ трудът им е бил на вятъра ? Мавзолея на вожда го разрушиха. Не плашете хората.