Християнски фундаментализъм няколко века по-късно

Историята на един футболист и 10-годишния тормоз по религиозни причини
Обновена: 15 май 2011 20:06 | 15 май 2011 20:05,
50
Християнски фундаментализъм няколко века по-късно
Полицаи арестуват нападателя на Нийл Ленън на мача между Селтик и Хартс. Снимка: Reuters

В прохладната сряда вечер в шотландската столица Единбург футболният отбор на Селтик току що е вкарал втори гол във вратата на домакините от Хартс. Треньорският щаб на отбора се радва, докато играчите се насочват към центъра.

В този момент се случва нещо немислимо за онези географски ширини, където след дълги и мъчителни години на борба с хулиганството успяха доста успешно да превърнат стадионите в място, където думата „насилие” е непонятна.

Разбеснял се фен на Хартс изскача от трибуните, пробягва 10-15 метра и се нахвърля с юмруци върху мениджъра на гостите от Глазгоу. Нийл Ленън е втрещен от внезапната атака, която приключва изключително бързо след намесата на полицията.

Безпрецедентното нападение завършва без физически наранявания за треньора, но стъписва със своето безумие и арогантност. „Срам! Позорна постъпка!” са първите думи на коментаторите по време на прякото излъчване на мача.

Но дори и тези думи са блед израз на случилото се онази вечер. Защото нападението не беше просто проявление на озлобление от негативния резултат за отбора на Хартс. Не, това беше поредната целенасочена атака срещу Ленън заради неговата... религия.

Северноирландецът е ревностен католик, а на Острова въпреки претенциите им за люлка на демокрацията, все още имат доста мрачен проблем с толерантността между протестанти и католици. Изглежда някои неща не са променят с времето. 
Неслучайно освирепелият запалянко Джон Кларк Уилсън (26 г.) ще бъде съден за нарушаване на мира и физическо нападение – и двете, извършени от религиозни предразсъдъци.

Що се отнася до Нийл Ленън, неговата история е наистина потресаваща и излиза извън рамките на нормалните възприятия за свобода и човешки права.

Началото е през 2002 година, когато още като футболист северноирландският католик обяви, че се отказва от участие в мачовете на националния отбор на страната си. Но за разлика от нашия Димитър Бербатов, на който просто му писна от неуредиците в българския футбол, за Ленън ситуацията беше буквално на живот и смърт.

Той получаваше директни смъртни заплахи към него и семейството му от крайни паравоенни формирования в Северна Ирландия, лоялни на британската корона и протестанството. Близо десетилетие по-късно сектантското преследване срещу него не спира.
Обидите по стадионите са непрестанни и все по-вулгарни. Двама мъже получиха присъди за побой над Ленън на улица в Глазгоу през 2008 година. Често получава красноречиви послания с куршуми в пощенски пликове.

Наскоро три колета-бомби, адресирани до Ленън, бяха засечени от пощенските служби преди да стигнат до получателя. Бомби!

Настоящият мениджър и семейството му вече живеят под 24-часова охрана, а в дома им има паник бутон.

Сега се стигна до атака по време на мач. Какво остава за разходка по улицата, за вечеря в ресторант, за пазаруване в супермаркет, да закара децата до училище – Ленън е ходеща мишена, а опасността буквално дебне отвсякъде. Кошмарен тормоз всеки ден.

И това определено няма нищо общо с футбола. Просто като публична личност, Нийл Ленън е идеалната цел за екстремистите – за сплашване на тези, които са от „другата, ирландската” религия. 
„Живея с това от 10 години. Но не мога да кажа, че се свиква. Защото с подобно нещо не се свиква никога”, каза наскоро Ленън.
Някак плашещо странно е, че отцепването на британския крал Хенри VIII от католическата църква през 1534 година (понеже не получава разрешение за развод от Ватикана) и последвалите религиозни гонения, продължават да промиват съзнанието на хора в 21-ви век.

Протестанството на Англиканската църква става религиозният стожер на Острова именно по времето на Хенри VIII. Ирландия обаче не приема Реформацията и британската корона взима радикални мерки. Гоненията срещу католици добиват застрашителни размери и продължават с пълна сила в годините след смъртта на Хенри.

Кралица Елизабет например, изправена пред опасността от католически бунт срещу управлението й в самата Англия, заявява, че „варварски народ като ирландския трябва да бъде пречупен с война, за да е способен на добро самоуправление”.

Така започва масовата колонизация на ирландския остров от англичани и шотландци, лоялни на короната и протестанството. Земите на местните католици се изземват със сила и се дават на тези, заклели се във вярност на короната. Религия и политика, както често се случва в историята, се преплитат в безпощадната борба за власт.

Заселването с протестанти става в цяла Ирландия, но най-вече в северната част на страната, защото това е най-близката точка до Англия и колонизирането е възможно най-лесно. Така векове наред разделението между заселници и местни, между протестанти и католици, между паписти и пуритани, между юнионисти и националисти е повод за брутални убийства и от двете страни. Хора убиват и умират в името Божие.

Стига се до разделянето на Изумрудения остров в началото на 20-ти век. Северна Ирландия остава част от Великобритания, Ейре получава независимост. Но на Север има много католици, почти половината от населението и за тях подчинението пред протестантите не е кой знае колко приятна алтернатива.

Относителният мир се задържа до 60-те години, когато започват гражданските вълнения, сблъсъците по улиците, атентатите на ИРА и т.н. Избиват се помежду си лоялистите на короната и тези, които желаят независимост и обединена Ирландия.

А след толкова векове на съжителство заселници и местни неизбежно са станали един народ. Но разединен до безумие от вяра и политика.

С подписването на мирния договор от 1998 година в Белфаст дойде облекчението и поставянето на основите на траен мир. Хората вече не искаха кръвопролития по улиците, не искаха гражданска война. Политиците пък направиха компромиси и нещата постепенно влязоха в рамките на нормалното, на човешкото.

Но изглежда белезите от миналото няма да изчезнат току така. Сянката на вековете кръв и разделение е прекалено дебела. И хора като Нийл Ленън най-добре знаят това.    

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


50
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
И ние се учим от тях на демокрация. : )Смях в залата.
28
11
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
*** за Англо-саксонците.Тези вредители и опостушители на Земята.Келтите са готин народ.
27
12
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
К*р за короната
26
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Брей, 24, много си зъл!
25
0
 
26
 
! Отговори
yaro преди 12 години
много жалко е ,но истината че в основата си този конфликт е националистичен и политически,и религиозната принадлежност почва да се приравнява с националната принадлежност-все едно ние да кажем че понеже сме българи то от това следва че всички сме православни,което не е истина и не е правилно...трагедия е това че векове наред хора са убивали други хора в името на Бога,при условие че Бог е любов и една от десетте заповеди е "НЕ УБИВАЙ"....Бог никога не е искал църквата да се разделя на клонове
24
45
 
2
 
! Отговори
РЕЙНДЖЪРС преди 12 години
ДЖЪРС е вече с 54 титли ,умрете католици тази война никога няма да приключи докато има човечество и земята е цяла ,смърт за вас ирландски ***
23
11
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Бедняци, пишете ли още или вече нямате пари и за нета?
22
6
 
7
 
! Отговори
амон-ра преди 12 години
Ей, нюз-ът...., затворихте статията за Амон Ра...ъъъ...пардон, за Боко-тиквата и откриването на магистрала Люлин, защото нямаше 0.000001% положителни коментари, а всеки, който някога ви е чел това електронно издание го псува там, без да се повтаря!Автоцензура му се вика на това, а нали уж има свобода на словото и живеем в демократична държава...да бе, да!
21
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Аз съм в Лондон и не виждам местните да са мн религиозни, но пък там в сев Ирландия и Шотландия може и да са. Само ми е чудно как се разпознават кой какъв е , че да е опасно да се ходи в "чужд" квартал?!
20
15
 
9
 
! Отговори
DO 19 преди 12 години
Ако ти проумееш каква смешка си написал,няма да се опитваш да правиш гигантски крачки,Човека от 16 е Прав и реалист.
19
7
 
27
 
! Отговори
до 16 преди 12 години
Ако си в състояние да проумееш тъпотата на това,което си написал,ще бъде гигантска крачка по пътя на еволюцията!:)
18
0
 
3
 
! Отговори
до 14 преди 12 години
Заек, заради Борекса е!!!
17
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
МИ КОЙТО ЖИВЕЕ В СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ МОЖЕ ДА ПОТВЪРДИ ЧЕ КАТОЛИК НЕМОЖЕ ДА ИДЕ В ПРОТЕСТАНТСКИ КВАРТАЛ И ОБРАТНОТО ПРОТЕСТАНТ НЕМОЖЕ ДА ИДЕ В КАТОЛИЧЕСКИ КВАРТАЛ ЗАЩОТО РИСКУВА ДА МУ СЕ СЛУЧИ НЕЩО...................
16
34
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Повечето християни са атеисти. Независимо дали католици, православни или католици.
15
14
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Повечето християни са атеисти. Независимо дали католици, православни или протестанти.
14
4
 
30
 
! Отговори
СВАРЕН ЗАЕК преди 12 години
край! затворена е статията с Боко за автомагистрала Люлин,коментарите вече са недостъпни! хахахахаааа! баси цензурата!
13
3
 
16
 
! Отговори
до 11 преди 12 години
Много хора в България също са с нестандартна сексуална ориентация. Лошото е че се крият и не знаеш от къде какво може да изкочи.
12
10
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Запознах се с вижданията на протестантите и почнах да им симпатизирам. Няма го този култ към църквата, катедралата, иконата, статуята.... свеки вярващ може да стигне до бог.Но влизал съм и в трите вида храмове и навсякъде съм се чувствал добре, тъй че някой хора просто са фанатизирани
11
12
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Повечето хора във Великобритния са с нестандартна сексуална ориентация.
10
4
 
2
 
! Отговори
брадваро преди 12 години
футболист:))забрави.