Бунтът срещу богатите

Реакцията срещу заможните променя политиката от Европа до САЩ и Китай
Обновена: 9 авг 2012 20:45 | 9 авг 2012 20:45,
213
Бунтът срещу богатите
Напрежението между бедните и богатите расте. Снимка: архив, Reuters

Никога не е добър знак, когато политиците започнат да апелират към патриотизма на данъкоплатците. Защитавайки неотдавнашното решение на френското правителство да повиши максималната ставка на данъка върху доходите до 75%, министърът на финансите Пиер Московиси заяви пред в. "Монд": "Това не е наказателна мярка, а мярка на патриотизъм".

На богатите, обясни той, се дава възможността да направят "изключителен принос" за разрешаване на финансовите проблеми на Франция. Те със сигурност са много благодарни. Франция определено поема голям риск, увеличавайки данъците до много по-високо равнище, отколкото е в съседните държави. Грешка би било обаче да представяме правителството на Оланд като група социалистически динозаври. Истината е, че френското правителство е в радикалния край на нова глобална тенденция - международна реакция срещу богатството, която променя политиката от Европа до САЩ и Китай.

Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън предложи да разстели червения килим за данъчните изгнаници от Франция. Дори във Великобритания обаче, където максималният данък е 45%, се усеща ново настроение на враждебност срещу богатите. Дори консервативните политици не се осмеляват да защитават възнагражденията на банкерите.

Междувременно в САЩ Барак Обама води кампания за вдигане на данъците на "милионерите и милиардерите". Вярно, данъчните увеличения, за които настоява президентът, по френските стандарти ще бъдат смешно малки. Обама иска само данъчната ставка да нарасне от 35% на 39,6%, както и да повиши данъците върху капиталовите печалби и дивидентите. Част от реториката на президента обаче определено е повлияна от успешната кампания на Оланд във Франция.

Френският социалист разигра страхотна партия около "безразсъдния" начин на живот и приятелствата на Никола Саркози със свръхбогатите. В подобен стил Обама атакува Мит Ромни като представител на "единия процент", който избягва данъците, и се подигра с коня на съпругата му, участвал в олимпийските състезания по обездка. Тези тактики изглеждат рисковани, тъй като традиционно американците са по-склонни да се възхищават на своите богаташи, отколкото да им завиждат.

Лагерът на Обама обаче може да разчете резултатите от допитванията до общественото мнение. С марж от 64% до 33 % американците одобряват по-високите данъци за хората с доходи над 250 000 долара. Политическата чувствителност към пропастта между богатите и останалите не е типична само за Запада.

Начинът на живот на богатите и могъщите сега е най-чувствителната и опасна тема в китайската политика. Сайтът на агенция Блумбърг в Китай неотдавна бе блокиран, очевидно като наказание за публикуването на статия за семейството на Си Цзинпин, който вероятно скоро ще стане новият президент на страната.

Преди няколко седмици бунтовете срещу замърсяването в град Циндун взеха неприятен обрат, след като демонстрантите настояха да научат каква марка дрехи носи местният партиен секретар. "Твърди се, че след разкритието, че става дума за скъпа италианска марка, са го съблекли до кръста", съобщава Би Би Си.
Защо се случва всичко това? Както неотдавна писа Зани Минтън Бедоус в есе за списание "Икономист", "мнозинството граждани на света сега живеят в страни, в които пропастта между бедни и богати е много по-голяма, отколкото преди едно поколение".

Тенденцията е най-силна на Запад. Както посочва г-н Минтън Бедоус, в САЩ "делът от националния доход, отиващ при най-богатия 1% от населението се е утроил от 8% през 70-те години на миналия век до 24% през 2007 година". В крайна сметка подобна промяна вероятно ще разпали  политическо недоволство. "Спусъкът" за тази реакция бе Голямата рецесия, която засили натиска върху жизнения стандарт на обикновените хора, разкривайки в същото време неморалното поведение по върховете.

Западни политици, от Барак Обама до Франсоа Оланд, се опитват да овладеят и насочват това ново настроение. В Азия, където ударът на Голямата рецесия бе по-лек, вероятно действат други фактори. Интернет и засиленото използване на микроблогове улесниха разпространяването на информация и надигането на възмущение заради пропастта между работниците, които са подложени на силен натиск, и свръхбогатите.

Ако това ново настроение се затвърди, то би могло да доведе до края на ерата на по-ниски данъци, дерегулации и увеличаване на неравенството, което започна в края на 70-те години на миналия век с възхода на Маргарет Тачър и Роналд Рейгън на Запад и Дън Сяопин в Китай. Когато лейди Тачър дойде на власт през 1979 година, максималната данъчна ставка във Великобритания бе 83%. Тя понижи това равнище - първо до 60%, а след това и до 40%, колкото и остана до финансовата криза. Рейгън наследи максимален данък върху доходите от 70% и го понижи до 50 %, а накрая - и до 28%. В Китай Дън Сяопин улови духа на времето, отбелязвайки, че "да забогатееш е божествено".

Сега се утвърждава нова глобална нагласа. В Китай политическите лидери избягват откровената демонстрация на богатство. В западния свят финансово затруднените политици са нетърпеливи да повишат данъците на непопулярните напоследък богаташи. Големият въпрос е дали това все още е възможно в глобализирания свят. Както показват нетактичните забележки на Камерън за червените килими, всяко правителство, което твърде много и твърде бързо увеличава данъците, рискува да предизвика бягство на капитали и компании. Свръхбогатите са мобилни и имат добри съветници.

На "просто богатите" обаче вероятно ще им бъде по-трудно да избегнат новия натиск за по-високи данъци в западните държави. Джеймс Калахан, премиерът, победен от Тачър през 1979 година, каза мъдро: "Има времена, може би веднъж на 30 години, когато в политиката настъпват основни промени". Близо 30 години след началото на ерата Тачър-Рейгън ни застига нова основна промяна.

(в. "Файненшъл таймс", БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


213
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
4
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Капитализмът убива във война и във мир!
25
5
 
2
 
! Отговори
32 от Мими преди 11 години
Доста си дребничък, за да ми впечатлиш дупенцето! Я излез да си купиш хапченце!
24
11
 
37
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
КОМУНИЗМЪТ Е НЕИЗБЕЖЕН, КАПИТАЛИЗМА СЕ ПРОВАЛИ С ГРЪМ И ТРЯСЪК И ВКАРА СВЕТА В БЕДНОСТ И МИЗЕРИЯ ЗА СМЕТКА НА ШЕПА ДЕБЕЛОГЪЗИ МАЗНИЦИ.
23
0
 
40
 
! Отговори
до 24 преди 11 години
Не може да се натискат бедните да стават безкрайно бедни! Човек, който вече няма какво да губи просто отива и си намира пушка! В историята има много такива случаи! И нещата се преразпределят! А богатите получават едно "сори"!
22
2
 
6
 
! Отговори
да,ама не! преди 11 години
Кой и срещу кого се бунтува не разбрах?Та ковчега джобове има ли?Пример:Един от най чростните червени фашисти от КНСБ защитник на по късното пенсиониране пукна и пенсия не успя да вземе.Доста *** на видни фашизоиди ,богати хора пукнаха преди гладните пенсионери..........
21
1
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Богатите владеят медиите и постоянно манипулират и лъжат народите.
20
4
 
42
 
! Отговори
Мими преди 11 години
Никога до сега в историята на света такива огромни средства не са били съсредоточени в толкова малък процент хора! Това и драматичната промяна на климата, и глобалното поскъване на храните ще стане повод да се пренаредят нещата! Иначе бъдещето е невъзможно!
19
29
 
2
 
! Отговори
ДО 26 преди 11 години
ГЛУПОСТИ...ПЪЛНИ КОМУНИСТИЧЕСКИ ТЪПОТИИ.
18
5
 
48
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не може да си свестен и човечен и да си богат! Задължително тряба да си безскрупулен подлец, егоист и да си склонен към престъпни заигравки, за да натрупаш пари! Живея сред богати и ви гарантрам, че богатите до един са кофти хора! Може би с много малки изключения! Така че има защо да ги мразят хората!
17
18
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до 19МАНИПУЛИРАШ!РЕЙГЪН КАЗА ЗА РУСНАЦИТЕ:"ЩЕ ГИ НАКАРАМ ДА СИ ГРИЗАТ ПРИКЛАДИТЕ НА АВТОМАТИТЕ ОТ ГЛАД!"Те и затова го мразят още,макар и човекът да се пренесе отдавна в отвъдното......(Мир на душата му!)
16
44
 
10
 
! Отговори
БГ преди 11 години
БУНТ СРЕЩИ КАКВО?ЗАМОЖНИТЕ?ТОВА ЗНАЧИ БУНТ СРЕЩУ ПО-РАБОТНИТЕ,ПО-УМНИТЕ,ПО-СМЕЛИТЕ,ПО-НАХОДЧИВИТЕ,ПО-СЪОБРАЗИТЕЛНИТЕ.БУНТ СРЕЩУ ТЕЗИ КОИТО ДЪРПАТ СВЕТА НАПРЕД ОТ СЪТВОРЕНИЕТО МУ.БУНТ СРЕЩУ ПРОГРЕСА.СРЕЩУ РАЗВИТИЕТО....И КОИ СА ТЕЗИ ДЕТО СЕ БУНТУВАТ---БУНТУВАТ СЕ МЪРЗЕЛИВИТЕ,НЕУДАЧНИЦИТЕ,ЗАВИСТЛИВИТЕ,ПО-ГЛУПАВИТЕ,СТРАХЛИВИТЕ,КОМПЛЕКСАРИТЕ,***,ТЪРТЕИТЕ,ПЛАХИТЕ,НЕРЕШИТЕЛНИТЕ...А СЕ БУНТУВАТ СРЕЩУ ТЕЗИ КОИТО РАБОТЯТ И ЗАРАДИ ТЯ,КОИТО ИМ ДАВАТ РАБОТА И ХРАНЯТ ТЯХ И СЕМЕЙСТВАТА ИМ.ПОЗОР!!!!!!
15
3
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Парите са средство за контрол на масите.
14
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Увеличаването на данъците е само част от решението, защото богатите ще почнат да прехвърлят капиталите си в чужбина. Заедно с данъците трябва да се конфискуват и национализират активите на богатите, за да не може да ги укриват или прехвърлят извън страната.
13
3
 
1
 
! Отговори
John Dow преди 11 години
Bogati I bedni vinagi e imalo I shte ima.Obache kolkoto poveche imash tolkova poveche iskash, a kato nqmash se primirqvash s tova koeto imash.
12
8
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Време е САЩ и ЕС да тръгнат по пътя на комунизма.
11
9
 
3
 
! Отговори
до 12 преди 11 години
може би си прав, но животът е пари в момента, независимо по какъв начин тези хора са забогатяли, значи и за кражба се иска акъл !
10
30
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Не виждам никакъв смисъл бедните да се изправят срещу богатите. Единствения начин бедните да се замогнат, е чрез богатите. Да се върви срещу вторите е все едно да заколиш златната кокошка. До сега не съм видял държава, която да се е замогнала, прогонвайки елита си. За сметка на това малките страни - офшорни зони, си живят царски. Смятайте, кой начин е по-правилен. Да не говорим, че сегашната криза (както всяка друга) не е в резултат на някакви зли банкери и богаташи, а на калпави правителства.
9
10
 
10
 
! Отговори
до 14 преди 11 години
така е, онези които казват "парите не са всичко" най вероятно са бедни а искат да са богати
8
8
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Поредния финт.. и да вдигнат.. данъците.. от друга страна ще им отворят врати за двойно повече печалби.. така че момци.. гледайте да сте капиталисти.. а не роби .. ! Който казва .. парите не са всичко е болен мозък.. без пари дори неможе да се излекуваш.. неможеш да сереш :) айде с здраве
7
2
 
64
 
! Отговори
Мими преди 11 години
В днешно време натрупването на капитал е 100% спекулативно! Друг начин не съществува! Сиреч незаконно и престъпно! Няма абсолютно никакъв морал в натрупването на пари! Американците са се възхищавали на техните милионери защото са смятали, че това е постигнато с много работа! Вече никой не си прави такива илюзии! Ако се намери някой неподкупен прокурор и съдия ще се окаже, че всички богаташи са долнопробни крадци! А нашите са откровени престъпници! Жалко за погубения ни живот!