Защо един филм предизвика толкова гняв?

Опит за обяснение на една на пръв поглед необяснима реакция
17 сеп 2012 07:00,
220
Защо един филм предизвика толкова гняв?
Разрушеното американско консулство в Бенгази. Снимка: Reuters

Преди повече от 3 години американският президент Барак Обама заяви в реч в университета в Кайро, че между Съединените щати и мюсюлманите по света има огромно напрежение. Тази реч, озаглавена „Ново начало“, имаше основната цел да свали, нека кажем облекчи, озлобеността, насадена при управлението на Буш. 
 
Сега кървави антиамерикански протести (на религиозна основа) белязаха изминалата седмица в Близкия изток и други населени предимно с мюсюлмани региони. И Обама сигурно се пита: „Какво се обърка?“. 
 
Според BBC еднозначно обяснение няма.

Някои търсят отговора в настъпилите промени в политическото статукво в aрабския свят. „Пролетта“ превърна Египет в най-населената арабска демокрация, а Либия – най-голямата по територия. 
 
Революциите обаче върнаха влиянието на радикалните ислямистки движения в тези страни и определено отслабиха правораздавателните системи. В тази обстановка изглежда логично масовите протести да се организират далеч по-лесно. И същевременно да бъдет екплоатирани от екстремистите. Потушаването им пък става доста по-трудно. 
 
Но това не може да обясни защо най-тежко в последните дни беше положението в Судан и други места (като Катар), където антиамериканските настроения не са така ярко изразени. 
 
Може да се каже също, че подобни демонстрации с изблици на насилие са се случвали и преди Арабската пролет, по време на диктаторските режими на Мубарак, Кадафи и т.н. Най-пресният пример е от 2006-та година, когато Близкият изток „избухна“ след публикуването на карикатури на пророка Мохамед в датски вестник. 
 
Не е лишена от смисъл и друга позиция – че озлоблението към Съединените щати нараства прогресивно в последната година и филмът „Невинността на мюсюлманите“ (обрисуващ Мохамед като измамник и човек, подстрекаващ към сексуално малтретиране на деца) е просто чаканият катализатор на тази омраза. 
 
Според изследване от юни тази година само 15% от жителите на мюсюлманските страни имат положително мнение за САЩ. Преди 3 години този процент е над 25. 
 
Проучванията посочват и отдавна ясните причини за мюсюлманския гняв – политиката на Вашингтон по отношение на израело-палестинския конфликт, водените войни в Афганистан и Ирак, както и американската подкрепа за приятелски настроени диктатори в мюсюлманския регион.
 
Иронията е в това, че докато немалко западни съюзници крикитуват Обама, че наивно е подкрепил арабската революция, повечето араби гледат на действията на Белия дом като на прекалено закъснели и недостатъчни. В Тунис едва 1/3 от хората вярват, че американската позиция е имала положителен ефект върху бунта срещу режима. 
 
Но и не трябва да се пропуска, че омразата към САЩ и религиозният екстремизъм са две различни неща. 
 
84% от египтяните искат смъртно наказание за всеки, който се отрече от мюсюлманската религия. В същото време обаче младата генерация, която на практика е основната движеща сила, свалила Мубарак от власт, не е чак толкова близо до религията. За младите определяща по-скоро е политиката, а не вярата.

В тази връзка скорошни проучвания рисуват и друга картина – в Египет 35% искат запазване на близките отношения със Съединените щати и дори тяхното засилване, в Тунис 60 на сто от хората харесват американските идеи за демокрацията.
 
Изследване на Галъп изкарва мнението на 54% от либийците, които одобряват лидерската позиция на Вашингтон в световната политика. В Либия дори имаше демонстрации в подкрепа на Съединените щати и срещу атаката срещу американското консулство в Бенгази.
 
Ако погледнем по-мащабно, групите, които нападаха западни посолства в мюсюлманския свят през последните дни, са изключително малобройни в сравнение с тълпите, помели авторитарните режими. 
 
В крайна сметка антиамериканските настроения трудно могат да сa достатъчно обяснение на случилото се и изблиците на насилие. Доста от протестите щяха да преминат далеч по-спокойно, ако местни политици и религиозни водачи не ги експлоатираха за лични цели. 
 
По отношение на смъртоносното покушение срещу американския посланик в Либия, от BBC са категорични, че става въпрос за отдавна планирана, коордирана атака на „Ал Кайда“. 
 
Терористите просто са се възползвали от обстоятелствата. Но да се говори за израз на мнението на либийската общественост е също толкова логично, колкото да се счита, че масовият убиец Андерш Брейвик е изразил мнението на цяла Норвегия, убедени са от британската обществена медия. 
 
Основният проблем пред управляващите в Съединените щати е, че подобни провокативни филми и други прояви на свободата на словото не могат да бъдат избегнати. И подобни прояви на насилие ще са отново налице. 
 
Колкото и усилия да полага американската дипломация, трудно можем да си представим, че културните и религиозни различия могат да бъдат изгладени до степен, в която мюсюлманите биха приели спокойно представяне на техния пророк в негативна светлина. 
 
Конкретен пример е позицията на Обама по израело-палестинския конфликт, където подкрепата му за палестинците срещу израелското заселване на Западния бряг не му спечели кой знае колко поддръжници в Близкия изток.
 
В Египет, който продължава да е силно зависим финансово от Съединените щати, президентът Мохамед Мурси не бързаше да заклейми настоящите кървави протести. И Обама призна: „Не считаме Египет за враг, но не смятам, че можем да ги считаме за съюзник“.
 
И така спирането на омразата към САЩ в този ключов геополитически регион отново изглежда толкова невъзможно, колкото и при управлението на Буш. Оттеглянето от активната дипломация в Близкия изток и превръщането на посолствата в солидно укрепени крепости става все по-искана алтернатива от множество американци. В навечерието на президентски избори...

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


220
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
84
5
 
7
 
! Отговори
До 83 преди 11 години
Аллах може да е бог,но не е Бог!
83
5
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
не понасям брадати шопари в чаршафи да ми се разхождат пред цивилизованите очи.
82
2
 
1
 
! Отговори
bg преди 11 години
do 84-zna4i amerikancite 4e vurnat Kosovo na surbite sled 50 godini,taka li da te razbiram?
81
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до 77Много си хитър бе, кратун!Като им свърши петрола, ще произвеждат ВОДОРОД, чрез слънчевата енергия.Каквото Бог им е дал, ти ли ще има го вземеш бе *** скапан?
80
3
 
8
 
! Отговори
bg преди 11 години
Koi kaza 4e isljama bil mirna religia?
79
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Някой тука освен празни приказки като във брошура за избори друго не пише.Истината е че на Америка и Европа им трябва петрола,при *** петрол има(поне за още 50год.).Свърши ли и повече няма и да погледнат към маймуните с брадите и мръсно-белите дрехи.А сега те нямат избор,ако искат да съществуват трябва да се подчиняват на християнският свят понеже той е работодателят, консуматорът и благодетелят им.Трябва да се казват нещата с истинските имена и както са си.Стига вече политическо говорене.
78
9
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до ХекторВсяка една религия е превзета от сатаната, юдейзъм, християнство и дори и ислям.Много пари за различни секти в исляма се дават от израел, за да го дестабилизира.90% от преподавателите в Ислямският университет в Кайро са евреи, приели исляма, на най-вероятно това са крипто-еврей, целящи опетняването името на най-миролюбивата религия в света.
77
4
 
10
 
! Отговори
Хектор до 73 преди 11 години
Ако планината не дойде,то мохамед ще дойде..........Еврейте видяха че ако ние не искаме да им скочиме на арабеските,те ще накарат ТЕ да ни скочат на нас.Схванал си играта.Браво.
76
1
 
3
 
! Отговори
bg преди 11 години
Ti si se potresul ot 84%,az sum iznenadan ot niskija procent.Kato cjalo v muslemskija svet procenta e po-visok ot 84.
75
2
 
9
 
! Отговори
проф. Аврамов преди 11 години
Не винаги диктатурата се заменя от демокрация. Най-често светската диктатура за съжаление се заменя от религиозна такава. Примери: Пуританите в средновековна Европа, Ислямистите сега, комунистите в СССР и т.н.т. Много пъти възстанията започват в името на демокрацията но завършват с по-жесток терор, както е станало в Римската Империя. Само 50 години след идването на християните на власт започва тъмното средновековие и в Рим не остават повече от 50 грамотни
74
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Източат ли им петрола на арабските държави и ще ги зарежат тотално.Ще станат по бедни и от африканско село.Тогава целият свят ще ги остави да си се молят по цял ден на господа си,да си бият жените и да си оправят магаретата докато умират глад от глад.Алтернативните горива вече са измислени,просто чакат да свърши петрола.
73
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
до бгБиби ще яде бибибката на иранският президент, май!
72
3
 
14
 
! Отговори
Хектор до 64 преди 11 години
Има резон в това което казваш,разбирам.Казваш НАВРЕМЕТО нали?100 години?виждаш ли?за 100 години Европейското мислене се е променило мнооооооооооооого,защото християнството ДАВА СВОБОДА на развитие.А сега драги ми покажи КАКВОТО ДА Е РАЗВИТИЕ при емоционално нестабилните *** и не за 100 а за 1000 години ако щеш.Чакам примери :)
71
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Какви са тези глупости с необяснимата реакция на мюсюлманите? Напротив, създателите на филма целяха точно тази реакция. Искат САЩ да подкрепи Израел във войната със най-силната арабска държава в момента - Иран. Всичко, което се случи е един много добре режисиран еврейски сценарии, с който да се предизвика гнева на мюсюлманите и те да се представят като животни.
70
2
 
3
 
! Отговори
bg преди 11 години
V Afganistan e 108%.
69
2
 
4
 
! Отговори
bg преди 11 години
I v Sauditska Arabia e 100%.
68
5
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
"84% от египтяните искат смъртно наказание за всеки, който се отрече от мюсюлманската религия ""Това изречение просто ме потресе! Нямам думи и няма нужда от коментар мисля!"Всичко което пише във вестниците беше вярно, сега да ни нямаше.Според македонски вестник в България, българите са 10%, всичко останало е македонци.Голям си наивник!
67
0
 
1
 
! Отговори
kireza преди 11 години
коментара ми в 60 е във връзка с 54!Извинявам се за грешката!
66
6
 
6
 
! Отговори
ля ля преди 11 години
и аз съм против щатите! даже мразя тяхната съществуване!
65
3
 
15
 
! Отговори
л преди 11 години
На тези аборигени от арабският свят им минават номерата всеки път,когато излязат и започнат безцелно да си мотат брадясалите лица по площадите и да вдигат юмруци и всеки път заложник е религията им.Как стачкуват по един месец по цял ден без да работят.Кой им плаща,как се изхранват.Ясно е че зад тях стои някой който плаща за всичко и арабите го приемат протеста за една лесна работа от която да се издържат.Простите хора,лесно се манипулират а повечето са тези държави са на нивото на нашите ***.