Хонконг и Китай: една страна, две култури

Хората от Хонконг често се отнасят с презрение към тези от континента
Обновена: 1 окт 2014 17:52 | 1 окт 2014 17:30, Елка Василева
30
Хонконг и Китай: една страна, две култури
Снимка: Reuters

Напрежението между Хонконг и останалата част на Китай не е само политическо, след като нарастващото взаимодействие и културни различия през последните години предизвикват все повече търкания между местните жители и хората от континенталната част на страната, пишат Ерин Хейл и Лариса Ли Бек от ДПА.

Когато Ечо Ванюй Ли се върнала от обучение в чужбина, тя установила, че дискриминацията в Хонконг, на прага на родния й континентален Китай, е по-лоша, отколкото на другия край на света в САЩ.

"Ако отидеш да пазаруваш, понякога, когато не си местен или говориш мандарински китайски, можеш да видиш неприязънта по техните лица", каза 25-годишната Ли, която прекарала година в Корнелския университет в щата Ню Йорк. Тя учи кантонски - местния език, но все още се чувства по-удобно в Ню Йорк, отколкото в Хонконг.

Територията тази седмица е обхваната от протести срещу контрола на Пекин върху изборните й процедури. Но напреженията на по-лично, културно ниво се увеличават след края на британското колониално управление през 1997 г.

Китайците от континенталната част често са посрещани с негодувание в града, където ги възприемат като "скакалци", плъзнали върху него заради ресурсите и развлеченията му.

Местни жители се оплакват от някои черти в тяхното поведение като плюене, пререждане или оставяне на децата да уринират на обществени места - неща, които не биха предизвикали възмущение в селските райони на Китай.

Хората от континенталната част казват, че това са изолирани провинения на неколцина невъзпитани нарушители и че враждебната реакция към тях като цяло е несправедлива.

25-годишната Рафаела Юлин Фан, която се преместила от континентална провинция преди шест години, каза, че в един магазин я изгонили и крещели обиди по нея, след като тя пипнала изложените дрехи.

Част от възмущението се дължи на големия брой новопристигащи.

През 2013 г. са дошли 40 милиона туристи от Китай – почти шест пъти повече от броя на местните жители, показват данни на хонконгската служба за преброяване на населението и статистика.

Здравните служби бяха подложени на натиск, след като очакващи раждане майки се струпаха на границата заради по-добре оборудваните родилни отделения и правата, които получават децата, родени в Хонконг. Сега правилата се променят, за да се попречи на жени от континента да раждат в болниците на територията, освен ако нямат местен съпруг.

Има и обществено недоволство от масовото купуване на лекарства или бебешко мляко от посетители от континента.

Мнозина също така идват, за да останат. През първите шест месеца на 2014 г. са се преместили 113 китайци от континента средно на ден в Хонконг съгласно неговия план за допускане на еднопосочни пътувания.

Туристите може да се сблъскват с неприязън, но техните пари са добре дошли. През 2013 г. приходите от туризма са достигнали 343 милиарда хонконгски долара (44,25 милиарда американски долара), показват данни на хонконгската комисия по туризма.

Но дори работещите в сферата на туризма започват да се оплакват. Спасители организираха протест това лято срещу прекаленото струпване на китайски посетители на обществените плажове и басейни.

Група жители протестираха в известния търговски квартал Цим Ша Цуй през февруари, като казаха на "скакалците" да си вървят у дома, а властите заклеймиха демонстрацията като "варварска".

Напливът на туристи "предизвиква недоволство сред хонконгците, защото те откриват, че не могат да получат от мястото, където живеят, това, от което се нуждаят, и това променя облика на мястото, където живеят", каза местната активистка Кати Ло.

В търговски квартали като Мон Кок, Цим Ша Цуй и Козуей Бей местните магазини и други обекти са измествани от луксозни магазини, чиято цел е да привличат китайци от континента, заяви тя.

"Хонконг не е много голямо място. Ние вече нямаме много обществени обекти, например нашите игрища за баскетбол или бадминтон са доста препълнени с туристи", каза Ло.

"Затова хората започват да си мислят: "добре, платих данъците, а защо тези обществени услуги са някак отмъквани или експлоатирани". Мисля, че това е уместен въпрос", заяви тя.

Властите, изглежда, са еднакво загрижени както от враждебната реакция, така и от наплива.

Комисията за равни възможности провежда този месец консултация, като пита обществеността дали да бъде разширен обхватът на антидискриминационното законодателство, за да се обяви за незаконна дискриминацията по произход.

Това би позволило на китайците от континента да търсят правно обезщетение, ако могат да докажат, че са били подложени на дискриминация от местни жители на Хонконг, въпреки че те до голяма степен имат общ етнически произход.

Тази промяна би привела Хонконг в съответствие с други правосъдни системи, при които "различната етническа принадлежност на лицето, което извършва дискриминацията, не е предпоставка" за определяне на поведението като незаконно, каза Пуджа Капай, директор на Центъра за сравнително и публично право в Хонконгския университет.

Студентите в Хонконг смятат, че бъдещето им е застрашено. Туитър поколението е разтревожено от растящата разлика между бедни и богати и иска истинска демокрация.

Протестиращите студенти смятат, че хонконгското правителство не им обръща внимание, но също така усещат, че могат да променят бъдещето на територията, ако останат единни.

През последните седмици студентите се променят, като изоставят обичайната си заетост с чуждестранни университетски обмени и партита и се захващат с политическа активност.

Мнозина признават, че по-рано политиката не се е радвала на особен интерес. Сега те са се заели сериозно с нея, като обсъждат новините и провеждат кризисни срещи всяка нощ по време на уличните демонстрации.

Те са разгневени поради сблъсъците с полицията, която използва сълзотворен газ, и са възмутени от невежеството – както смятат те - на правителството.

"Да спрем ли? - Не!", крещят те. Често се чува думата Тянанмън, макар че те са били доста малки или още неродени, когато беше потъпкано движението за демокрация в Китай през 1989 г.

Въпреки това масовото избиване, както се твърди, на студенти на пекинския площад Тянанмън ги вълнува. Мнозина се страхуват, че мирните протести в Хонконг може да свършат по подобен начин.

"Положението става доста сериозно", казва Цъ Чин Чоу. Демокрация, свобода, право на глас за всички - това са нещата, от които се нуждае Хонконг, смята тя.

Младата студентка изтъкна социалните проблеми и увеличаващата се разлика между богати и бедни. Тя смята, че има опасност за нейното бъдеще, перспективите й за работа и в крайна сметка живота на децата й.

"Най-големият проблем е правителството и неговата лоша политика", казва Чоу, която е облечена в черно като всички останали и носи само една жълта лентичка.

Когато мисли за непосредствено предстоящото бъдеще, Чоу знае, че първата й работа след университета няма да й позволява да излиза от къщи. Наемите в Хонконг са високи, а създаването на семейство е трудно. Тя се тревожи дали ще може да осъществи мечтата си да има собствен дом.

Студентите отдават голямо значение на образованието. "Ние учим в университета, за да използваме знанията си за благото на обществото, но без демокрация и свобода знанията са безполезни", казва Фун Сай Кит, чиито очи са зачервени от сълзотворния газ.

По време на срещата студентите непрекъснато изпращат съобщения по своите смартфони и таблети, като превеждат на английски и испански това, което се казва.

"Разпространете вестта по целия свят", призовават студентски водачи своите другари.

За студентите всяко съобщение, изразяващо подкрепа, е важно. На свой ред те постоянно разпространяват новини за протеста. Те се разграничават от Китай - комунистическото отечество и господстващ съсед. Израснали са при различни условия и искат да останат различни.

Жителите на Хонконг често се отнасят с презрение към китайците от континента - новобогаташите и туристите, които прииждат през границата.

Тяхната съпротива се подсилва от репресивната според тях политическа система на Китай. "Ние просто не искаме да бъдем още един Китай", казва Чоу.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още по темата: КитайХонконг
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
0
 
2
 
! Отговори
123 преди 9 години
има много да ги гоним китайците и пак няма да ги стигнем! тук гледам, че голяма част ги плюят, но на практика работната среда, заплатите и начина им на живот на е пъти по-добър от нашия. Китай и Хонконг са едно цяло, което е било разделено от англичаните насила и глупостите от тази статия са чиста пропаганда и демагогия. Китайци има в цял свят и за тях политиката не е приоритет. Такъв е единствено и само бизнеса. Факт е че американци и англичани се мъчат отдавна да се наместят там!
16
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
На кантонски между другото се произнася по-скоро като Хе/ън Гон
15
3
 
6
 
! Отговори
до 14 преди 9 години
Много си им е правилен манталитета! Хората от континента освен че говорят на противният и много по-немелодичен от кантонският език мандарин, са и пълни диваци и с право хората не искат да им завземат територията. Много добре са ги нарекли СКАКАЛЦИ! Хукнали на авантата и хубавия живот!
14
3
 
6
 
! Отговори
VIVA CANTON преди 9 години
"Ако отидеш да пазаруваш, понякога, когато не си местен или говориш мандарински китайски, можеш да видиш неприязънта по техните лица" В Хонконг се говори КАНТОНСКИ драги ми мандаринци! Така че се съобразявайте! НЕ НА КОМУНИСТИЧЕСККИЯ ГНЕТ ВЪРХУ ХОНКОНГ! Zi jau dik HONG KONG! ngo oi HONG KONG! zoi gin GUNG CHAN DONG!
13
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Имам много приятели във ХК! Всички те подкрепят протестите, не вярвам някой да им е платил!
12
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Китайски *** .. Най-Елитния Университет финансиран от ЕС е в ХонКонг да възпитава ***..
11
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До цру не се спряхаКитай може да бъде спрян икономически като се изтеглят американските технологии оттам. Китай няма нищо, освен едни феодали с много крепостни селяни. Феодалите стават собственици на фабрики, в които крепостните селяни работят безплатно. Без американската технология са загинали. Накратко се нарича комунизъм - имаш много хора, които са принудени да ходят по гайдата на шепа избраници. Ако избраниците са малко по-умни развиват индустрия. Ако са *** селяните носят камъни.
10
5
 
14
 
! Отговори
правда преди 9 години
Опаа, след като Русия продава нефта си вече в рубли и китайски юани а не в долари Банан Обамовците са бесни...фолара им започва да заприличва на тоалетни хартийки, Китай изгони много американски компании защото си направи собствени Китайски. Китай, Русия, Бразилия, Аржентина - най-сериозните икономики в света направиха световна банка конкурент на американската. Банановите номера този път няма да минат и бърка в устата на лъва. Риска от 3-та световна е реален.....добре че е Плевнелиев.....хххххх
9
4
 
4
 
! Отговори
Say NO to UKIP преди 9 години
ht tp://youtube/watch?v=FenKVtzRr0I&list=PLvqSZMrX3MIiAvuEeuA7xhVX1qFnf95Y5DJ BoBo - FREEDOM - BELIEVE IN FREEDOM !
8
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
САЩ дължи трилиони на Китай !!А Хонконг печели много от туризъм , но ..
7
10
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Много добре ги разбирам. Живели са в английски град, сега ги карат да живеят в китайско село. Няма как да не са против. Това са млади, отворени хора с бъдеще и съвременна ценностна система. В същото време Китай е комунистическа диктатура, а се опитва да налага правила. Един вид - морално изостаналият комунистически *** да командва модерният гражданин. Е няма как да стане. И аз да бях там, щях да протестирам.
6
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
някой ще остане с впечатлението че хонкконг е остров даге..........
5
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
И благодарение на ам.сериали вече има лекарство против зомбиране железен шиш и направо в десятката. Китайците също гледат филми за зомбита. :))
4
10
 
14
 
! Отговори
До 1 преди 9 години
Едно е свобода за Тибет и Хонконг, друге е Чечня и Дагестан.Защото чеченците и дагестанците ще дойдат при теб и ще те изкормят като ги освободят. А сега си предпазен. Анадън му?
3
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Свобода за Македония!
2
14
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Най е тъпо, когато някой комунист каже, че алтернатива на демокрацията е комунизма.Всъщност единствената алтернатива е монархията.
1
26
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Свобода за Тибет и Хонконг!Свобода за Чечня и Дагестан!