Разгадаването на плана на Владимир Путин

Каква стратегия следва руският президент
Обновена: 7 яну 2015 21:33 | 7 яну 2015 19:45, Елка Василева
495
Разгадаването на плана на Владимир Путин
Владимир Путин. Снимка: Reuters

Руската икономика се разпада на фона на продължаващата война в Украйна, а противопоставянето между Москва и Запада все повече се засилва. При тези условия си струва да се запитаме: "Дали Владимир Путин има план?"

Според негови противници в чужбина и поддръжници в страната президентът Путин решително следва стратегия, чиято цел е позициите на Русия да бъдат укрепени за сметка на Запада. През 2012 година, когато тогавашният държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън обвини Путин, че се опитва "да ресъветизира" района около Русия, г-жа Клинтън заяви: "Знаем каква е целта и се опитваме да намерим ефективни начини да забавим или предотвратим постигането й", пише Джошуа Кучера от Ю Ес нюз.

В действителност години наред Путин се застъпваше за "многополярен световен ред, при който сегашната доминираща позиция на САЩ ще бъде сменена с по-справедливо балансиране на силите. И много от радикалните стъпки на Русия, направени през миналата година - анексирането на Крим, подкрепата на бунтовниците в Източна Украйна, ентусиазираното сътрудничество с Китай и все по-изразената антизападна реторика на Путин – могат да бъдат изтълкувани като напредване към този многополярен свят.

Само че опонентите на Путин, особено вътре в Русия, го възприемат не толкова като хитър ръководител, колкото като автократ, откъснал се от действителността и започнал битка със Запада, която Русия не може да спечели. Редица негови импровизирани и контрапродуктивни стъпки създават впечатление, че той е изгубил връзка с действителността и живее в "друг свят", както каза германският канцлер Ангела Меркел.

Вземете контрасанкциите, които през лятото Москва въведе върху вноса на хранителни продукти от страните, подкрепили санкциите, наложени срещу Русия. Тази стъпка може да се разглежда като част от по-мащабна стратегия, насочена към намаляването на зависимостта на Русия от вноса. Само че прибързаността, с която те бяха обявени, говори за импровизация в крачка и тези санкции удариха руските потребители.

По същия начин може да се разглежда и сензационната сделка с Китай, подписана от Путин и китайския държавен глава Си Цзинпин, която намалява икономическата зависимост на Русия от Запада. Само че непрозрачният характер на условията по новите договори, парафирани след цяло десетилетие преговори, според някои експерти говори, че Путин вероятно е приел неблагоприятна цена, само за да създаде впечатление, че Русия не се нуждае от Европа. Опозиционният политик Борис Немцов заяви, че готовността на Путин да приеме условията на Пекин крие опасността да превърне Русия в "суровинна колония" на Китай.

Дори в Украйна, където широко разпространеното мнение е, че ангажиментът на Русия е първата агресивна стъпка в експанзията на Русия в Европа, Русия изглежда е единственият участник (в този конфликт) против волята си. Тя запази ограничено военно участие и се опита то да остане в тайна. Макар някои експерти да твърдят, че може се говори за изтънчена марка "хибридна война", то според други Москва прави само каквото може при създалите се обстоятелства.

Путин вярва, че Украйна, завладяна от враждебни сили, които не изразяват волята на народа, се е превърнала в изключителна заплаха за националната сигурност на Русия, твърди Роджър Макдърмот, анализатор от Датския институт за международни изследвания, специалист по руските въоръжени сили. Само че ограничената употреба на сила е признак за слабост, а не за хитрост, допълва Макдърмот.

"Работата е там, че запазването на контрол върху ескалирането на конфликта и ангажирането на прекалено много сили може да породи опасност нещата да излязат извън контрол", допълва анализаторът. И за Украйна, и в по-общ план (Путин) едва ли има някаква "велика стратегия", според Макдърмот.

Някои анализатори не са съгласни с това виждане и според тях Путин в действителност има дългосрочна стратегия. В неотдавнашна статия, озаглавена "Глобално айкидо: асиметричният отговор на Русия на украинската криза", главният редактор на списание "Русия в глобалната политика" Фьодор Лукянов написа, че Путин вероятно залага на познанията от джудото в опита си да използва силата на САЩ срещу самите тях.

Според този аргумент действията на Запада срещу Русия могат да се превърнат в дългосрочна перспектива в предимство за Русия.

Икономическото господство на Запада, пише Лукянов, предполага, че Западът играе ролята на честен брокер, а законите управляват свободния пазар. Само че политически мотивираните финансови санкции срещу такава мощна страна могат да поставят под въпрос подобна предпоставка, ускорявайки усилията на незападни страни (водени от Китай) да предложат алтернатива.

Освен това Русия би могла да бъде в подходяща позиция, за да обедини своята контрареволюция срещу либералния Запад с левичарското антиглобалистско движение, предлагайки идеологическа алтернатива на Запада.

"Светът като цяло все повече се уморява от липсата на алтернатива на американскоцентристкия ред", пише Лукянов. "Ако започне истинска конфронтация, то Русия ще се опита да използва обективните слабости на световния лидер. Ако Москва вземе страната на привържениците на преразглеждането на сегашната международна система, която преди това тя никога не е подкрепяла, това може в значителна степен да промени глобалния баланс на силите".

Лукянов обаче признава, че това изисква много ловко маневриране на Кремъл, каквото Путин досега далеч не е демонстрирал. "Като правило действията на Русия са ответни и отбранителни, дори ако изглеждат нападателни и агресивни", пише той.

Други анализатори са още по-скептични. "Ако някой е бил "айкидиран", то това е Русия в Украйна", казва Михаил Троицкий, доцент по международни отношения в Московския държавен институт по международни отношения. "Тя (Русия) рискува или бе провокирана да поеме риск, който предсказуемо я доведе до безизходица. Не зная как Русия може да отговори асиметрично, без да предизвика нов кръг от санкции, които биха могли да унищожат икономиката й".

Така че сегашните икономически затруднения на руската икономика, подсилени от резкия спад на курса на рублата, само още повече затрудниха Путин да изпълни своя план, ако изобщо е имал план.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


495
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
253
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Тази прокиснала боза докога ще ни я пробутваш?
252
0
 
0
 
! Отговори
ukrainec преди 9 години
До тяВ такъв случай от образа на Хитлер лъха ангелска доброта и любов към хората !
251
7
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Плана на *** е че няма план. Ушанките се вързват естествено но в нормалния свят няма кой.
250
1
 
11
 
! Отговори
тя преди 9 години
От този човек на снимката лъха топлота и благородство.
249
0
 
9
 
! Отговори
тя преди 9 години
"Като правило действията на Русия са ответни или отбранителни".Да точно такива са , защото тази страна не желае никому злото .
248
0
 
10
 
! Отговори
Русофил преди 9 години
Не знам защо, но като чета коментарите и ми става жал за България...
247
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Standard & Poor's твърдят, че от март ще променят кредитния рейтинг на Русия от ААА на АХАХАХАХАХАХАХАХАХА.
246
16
 
11
 
! Отговори
dp преди 9 години
Причината никой по света да не може да предскаже какво точно да очакват от Русияе в това, че никой не знае доколко хората там могат да бъдат държани в подчинение - къде със сила, къде с промиване на мозъци - на феодалите от Кремъл.Може да се видят интересите на обществото като цяло, но няма как да се надникне в главата на единия феодал дето ги контролира.Това, което е ясно е, че блъфира - опциите му са или да се самовзриви или да отстъпи.Не ми прилича на самовзривяващия се тип.
245
7
 
35
 
! Отговори
Чичо Том преди 9 години
Не разбирам защо разни журналисти непрекъснато се опитват да разгадават плана на Путин,вместо просто да го попитат на някоя от пресконференциите,които той дава и на които често обяснява,че всичко,което прави е в защита на руските интереси.Колкото до санкциите,които можели да унищожат руската икономика,не виждам защо това да е нещо добро и хубаво за Демокрацията .
244
8
 
18
 
! Отговори
Васо преди 9 години
"Редица негови импровизирани и контрапродуктивни стъпки създават впечатление, че той е изгубил връзка с действителността и живее в "друг свят", както каза германският канцлер Ангела Меркел." И той е като много други хора недолюбващи сегашната световна подредба. Аз също не я харесвам, а и много хора по света. И какво, да търпим ли. Не сме изгубили връзка. Скъсваме я.
243
9
 
30
 
! Отговори
викинга до станой преди 9 години
Радвамм се,че не страдам от комплекси и измислен героизъм !!!Обиколил съм Европа,с голяма радост реших да живея в Русия,тук се чувствам у дома си !!!Не съм заплюл родината си и бих се радвал да я видя жива!!!Но това,което виждам вече 25 години ми стига,повдига ми се !!! Затова нека Бог да пази и помага га всички славяни !!!
242
5
 
22
 
! Отговори
тито преди 9 години
Смешна статия! *** сваляш ли вечер наколенките?????
241
0
 
1
 
! Отговори
АН преди 9 години
ИДВА ОТ ГОРЕ ПРИРОДА
240
8
 
20
 
! Отговори
ЯАН преди 9 години
ВСИЧКИ КОИТО СРЕЩУ РУСИЯ ЩЕ ИМАТ ПРОБЛЕМИ ПОМИСЛЕТЕ ВСЯКА СТРАНА ИМА ПО НЕЩО НАВОДНЕНИЕ УБИЙСТВА ПРОСТО БОГ ПАЗИ РУСИЯ КАТО И УКРАЙНА ЗАТЪВА
239
5
 
9
 
! Отговори
ЯАН преди 9 години
ВСИЧКИ КОИТО СРЕЩУ РУСИЯ ЩЕ ИМАТ ПРОБЛЕМИ ПОМИСЛЕТЕ ВСЯКА СТРАНА ИМА ПО НЕЩО НАВОДНЕНИЕ УБИЙСТВА ПРОСТО БОГ ПАЗИ РУСИЯ КАТО И УКРАЙНА ЗАТЪВА
238
6
 
16
 
! Отговори
Наблюдатела преди 9 години
Бла-бла все едни и същи глупости!Как става при положителен платежен баланс с по 100милиарда$ годишно рублата да потъне с 40%.Ами изкуствено с цел.Да секнат мераците на милиони руснаци основно от големите градове по западни стоко ,коли и екскурзии.Да си стоят в Русия и да ги облъчва пропаганда.85% рейтинг не се прави лесно.Дори олигарсите са поставени пред избор или апартамента в Монако и Лондон или доходносния бизнес у дома.Лошото е за такива като нас защото манната с имотите и туристите секна.
237
15
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
До Аз съм българче...май си чугунена ***
236
20
 
9
 
! Отговори
Крис преди 9 години
Погледнато от страни Путин е като пате в калчища. По принцип най-голяма заплаха за Р.Ф. не са САЩ и Е.С. а Китай и Турция. Какво направи той (импровизира) скочи на вълка в устата. Четох наскоро, че Слава Севрюкова е писала на времето, че България, ще спаси Русия. Забележете не СССР а Русия. ...
235
0
 
2
 
! Отговори
RedBull преди 9 години
До за 335Виж си минусите - демокрация в действие.
234
11
 
52
 
! Отговори
Аз съм българче... преди 9 години
Естествен стратегически съюзник на България е Русия! 25 г. "преход" ясно показа, че без приятелството и подкрепата на братския нам руски народ, българите не можаха да се ориентират в политическата обствановка след 1989 г. и допуснаха, за жалост, страната да загуби самостоятелност и авторитет. Т. Живков бе ДЪРЖАВНИК, не безгрешен, но ПАТРИОТ! Нихилистическата полит. каста след него доведе до социално-икономическа мизерия българския народ, което е жалко! Важно е за България да има за приятел Русия