"Последният диктатор в Европа" флиртува със Запада

Лукашенко никога няма да е Вацлав Хавел, но не е и Милошевич
27 май 2015 22:05, Елка Василева
205
"Последният диктатор в Европа" флиртува със Запада
Александър Лукашенко. Снимка: архив, Reuters

Първият дипломат на САЩ преди време нарече Беларус, тази изолирана страна, последната диктатура в Европа. Нейната всяваща страх служба за сигурност все още се нарича КГБ. Но след година на геополитически конфликт с Русия някои хора на Запад казват, че Беларус в крайна сметка може би не е чак толкова лоша, пише Майкъл Бърнбаум във в. "Вашингтон пост".

Неотдавна високопоставени лидери от ЕС посетиха президента Александър Лукашенко, който управлява страната с желязна хватка от 1994 г. Визити направиха и водещи представители на Държавния департамент, въпреки че последният посланик на САЩ бе експулсиран преди седем години. А миналата седмица беларуски лидери участваха в среща на върха с ЕС, чиято цел е да помогне на бивши съветски страни да се отдалечат от Русия и да изградят по-здрави връзки с Европа.

Западни официални лица започнаха да усещат, че изолирането на Беларус просто я приближава към Русия.

Лукашенко се наслаждава на вниманието, след като се разграничи от Русия заради грубата й политика към Украйна. Той се хвали с дипломатическите си успехи, като същевременно продължава твърдата линия срещу потисканата опозиция. Но дори опонентите му казват, че сега внимават да не му оказват твърде голям натиск от страх, че Русия може да се възползва от евентуални смутове, както постъпи в Украйна.

Затоплянето в отношенията между Беларус и Запада е знак на променящите се съюзи в Европа година след началото на най-кръвопролитния конфликт на континента от балканските войни през 90-те години на миналия век.

Превземането на Крим от Русия бе първото насилствено заграбване на земя на европейска територия след Втората световна война. То вцепени съседите на Русия, които се опасяват, че може да дойде и техният ред. Много лидери търсят начини да се защитят, маневрирайки по тънко въже между опитите си да не предизвикват ядрена Русия и изграждането на връзки с други страни, които биха могли да им помогнат.

Лукашенко се зарича, че Русия винаги ще е най-важният партньор на Беларус, а икономиката й от съветски тип остава силно зависима от руската подкрепа. Той обаче изгражда и независима линия, отказвайки да признае анексирането на Крим, обещавайки приятелство с новото проевропейско държавно ръководство на Украйна и насърчавайки беларуска национална идентичност, която е отделна от руската.

"Вече не съм последният европейски диктатор", пошегува се той пред репортер на Блумбърг нюз, който го интервюира тази пролет, имайки предвид изказването от 2005 г. на тогавашния държавен секретар на САЩ Кондолиза Райс. "Има и малко по-лоши диктатори от мен, нали? Аз вече съм по-малкото зло."

Новият подход на Беларус започна миналата година, след като анексирането на Крим разклати представите за сигурността в Европа. 60-годишният Лукашенко отдавна е един от най-силните съюзници на руския президент Владимир Путин, отчасти заради нуждата на страната му от икономически "спасителен пояс" от Русия, която купува близо половината износ на силно неефективните промишлени предприятия на Беларус.

Украйна обаче също е важен търговски партньор на Беларус, а двете държави имат почти 1100 км обща граница и споделят редица културни сходства. Беларуският език, потъпкван при съветското управление, е близък роднина на украинския. Опасявайки се от прекъсване на контактите с Украйна, Беларус гласува против анексирането на Крим в ООН.

Лидерите на ЕС също бяха готови за промяна в стратегията. Те до голяма степен бяха отрязали Беларус със санкции и забрани за пътуване на държавното й ръководство след грубите репресии, последвали президентските избори от 2010 г. Опозиционни кандидати бяха хвърлени в затвора и бити. Сега повечето от тях живеят в изгнание.

Водещите европейски официални лица обаче видяха отваряне след кримския конфликт и промениха подхода си.

Участващи в процеса дипломати казват, че предишните им усилия са били насочени към отстраняване от власт на Лукашенко, който управлява Беларус с почти абсолютна власт през по-голямата част от независимото й съществуване.

Новите усилия целят укрепване на връзките с Беларус, изолирана държава с население 9,5 милиона души, с надеждата, че обикновените беларуси постепенно ще увеличат исканията си за европейски път на демократично развитие. Ако Беларус е по-малко изолирана, тя ще е и по-малко зависима от Русия, казаха официалните лица.

"През последните 20 години Беларус за Европа, образно казано, беше като Куба за САЩ", каза Андрейс Пилдегович, държавен секретар на латвийското външно министерство, който е лидер на политиката на протягане на ръка, включваща сътрудничество за модернизиране на образователната система на Беларус и по-голямо отваряне на границите.

"Президентът Лукашенко никога няма да е Вацлав Хавел", почитаният лидер на постсъветска Чехословакия, "но не е Милошевич", бруталния сръбски лидер, каза Пилдегович.

Критиците казват, че затоплянето на отношенията може да укрепи позициите на Лукашенко, без да постигне по-добро отношение от него към опозицията му. Те казват също, че страната е толкова икономически зависима от Русия, че отварянето на Лукашенко може да е просто опит да постигне по-добра преговорна позиция за бъдещи прояви на щедрост от Кремъл.

Беларуската рубла спадна с 34 процента спрямо щатския долар от началото на 2014 г. Руснаците внасят по-малко заради икономическата криза. А сривът в цените на петрола лиши Беларус от друг важен източник на приходи.

"Сериозно разграничаване от Русия е невъзможно просто защото сме толкова свързани с тях сега", каза Валерий Карбалевич, който е написал биография на Лукашенко.

Беларуски официални лица казват, че просто се стремят към добри отношения с всичките си съседи и че никоя страна не може да се радва на война в съседна държава.

"Дайте да сме честни. Европа не може да замести Русия за нас, поне не и днес. Даваме си сметка, че в тежки времена винаги ще сме с Русия. Това обаче не значи, че Русия ще стане подозрителна, ако развием нормални отношения с Европейския съюз. Не се боим, че някой иска да ни окупира. Не искаме обаче тук да настъпи икономически колапс", заяви в интервю беларуският външен министър Владимир Макей.

Малобройното опозиционно движение в страната, което е маргинализирано от повече от 20 години, е разделено по въпроса как да подходи към новите инициативи от Европа с наближаването на планираните за края на годината президентски избори. Повечето активисти казват, че приветстват по-силни връзки с Европа. Те също така признават новите ограничения на възможностите си, наложени от избирателите, които сега отъждествяват уличните протести с насилието и нестабилността в Украйна.

Някои обаче казват, че подобрените отношения с Европа не трябва да стават за сметка на отслабване на натиска върху Лукашенко да се отнася по-хуманно с критиците си. Опозиционни активисти рутинно биват държани в затвора за по 15 дни. Мнозина също установяват, че са изхвърлени от трудовия пазар. А според правозащитни организации в Беларус има 5-6 политически затворници.

"Въпреки факта, че в Беларус няма демокрация, страната не трябва да се затваря", каза Александър Милинкевич, който бе съперник на Лукашенко на президентските избори през 2006 г. Той каза, че ако целта е беларуските нагласи да станат по-западни, населението се нуждае от по-силни връзки с европейските страни. "Колкото повече Европа имаме в главите си, толкова по-демократични ще сме. Не мисля, че има алтернатива на това", каза той.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


205
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
63
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
140 За какви нови ценности става въпрос , може да са нови за вашето село , но не и за Европа Одисей 1
62
0
 
9
 
! Отговори
Тито преди 9 години
До Европеец Основната мисъл на 121 е за Е.С. и ценностите които са в момента.Разпадането на Е.С. при тези политически действия на Брюксел е неизбежно-има много индикации за това.Просто защото новите ценности и начина на налагането им са чужди за масата от европейци и защото прокарват про американска политика,която е в разрез с интересите на обикновенният европеец.А за ислямизирането,няма спор-прав е 121,само незнам защо си заравяте главите в пясъка-а не назовете открито проблема....
61
7
 
2
 
! Отговори
Европеец до 124 преди 9 години
"Мъжество,доблест,чест,достойнство,храброст,родолюбие,патриотизъм и т.н. са мръсни думи в момента в Европа"Не е вярно, важат си с пълна сила.Геят също може да се бори мъжки за обществото си (стига да е приет в него, за което и се борим в момента)Родолюбието и патриотизма ги има, но са издиганти на по-високо ниво - за обществото ни като европейци, а вече не е локален патриотизъм от махленски тип с цел сплетни със съседния анклав по балкнаски образец...
60
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Може би готвят Беларус за поредна плячка за обезкостяване на икономиката й. Хвърлят стръв на Лукашенко и само да захапи...
59
0
 
9
 
! Отговори
волен пездач преди 9 години
Ха, не ви трябва "демокрация", не ви трябват "рИформи", не питайте старо, а питайте патило-България......А Елкините статии, колкото и да се напъва, няма да успее да зомбира повечето българи, опитите и ще са напразни.......
58
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Беларус е изцяло зависим икономически от Русия, така че ги чака гладория и съсипия, ако се отделят. Точно като Украйна. Запада дава по някой лев, но колкото да ги зариби и после нищо.
57
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Много интересно ще стане ,когато американските щати почнат да се отделят. Всъщност това са го преживели точно преди Гражданската война в средата на 19 век. Така че пак ще има гражданска война, но този път без "освобождаване" на ***.
56
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Лукашенко бил диктатор, но вече от добрите, защото бил готов да прегърне "евроценностите". Нека първо ги прегърне, пък после ще му скроят и на него шапката, ако продължава да е "железен".
55
10
 
4
 
! Отговори
Европеец до 121 преди 9 години
Тия мрачни прогнози за Европа винаги ги е имало. След войната като почнаха да идват араби във Франция и турци в Германия + сексуалното разкрепостяване от 60те + деиндустриализацията 70те, твоите "братя по перо" предвидяха разпад на Европа още към 1980г.Днес Европа е най-доброто място за живеене в света! 8 от 10 най-добри за живеене градове са в Европа.
54
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
128 Браво това ли роди тиквата ти Одисей 1
53
12
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
127 Останало ли е нещо за обиране в Русия което олигарсите и да не са го обрали , буд спокоен самите руснаци си я обират най-хищнически какво мислиш че е по петролните им полета , смяташ ли че някой там в Сибир спазва някакви екологични норми , дори да има разписани на хартия , кой го контролира в тази корумпирана страна Одисей 1
52
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Хе хе 66 г ШИЗОФРЕНИЯ на тема "русите идват" по пътя към 1 я етаж , Европа и УСА имат вече нужда не от психиатър а от ГЕНЕТИК за генетичния им страх към Русия който обаче не ги предпазва от желанието им да я ОБЕРАТ.
51
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
124 Интересно как смеси в едно изречение родолюбие и Москва , виждаш ли как се издаваш що за патриот си Одисей 1
50
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
А с кои и в Древна Елада и в Римската Империя е имало и кво от това . Това ли е най-важното изобщо за вас Европа това ли е , наистина сте много зле . Толерантността към различието не е порок и идеал с който се характеризира цивилизоваността на дадено общество. За съжаление има много хора в неравностойно положение и със специални потребности и Европа е континента в който за тях се грижат най- много .Одисей 1
49
0
 
11
 
! Отговори
до 123 преди 9 години
Оцелявала е Европа-прав си---но НЕ с тези ценности които ги има в момента...Мъжество,доблест,чест,достойнство,храброст,родолюбие,патриотизъм и т.н. са мръсни думи в момента в Европа--------А тебе Одисейчо,все Москва ти пречи-ами заминавай в Донбас-да се биеш срещу мужиците--да ...ама не ти стиска--защото те са мужици--а ти еврогейпеец
48
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
121 а в Москва как мислиш дали няма най-голямата джамия да е в Москва , бъди спокоен в хилядолетната си история Европа е била винаги под натиск от чужди нашествия и винаги е оцелявала и ставала по силна Одисей 1
47
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
120 Как да не звучи гордо , не звучи за *** , които една книга не са прочели през живота си
46
0
 
12
 
! Отговори
анти Е.С....... преди 9 години
До Европеец Какви поколения ще чакаш бе-след едно поколение,Европа ще слуша новини на арабски език,а най високите сгради в Париж , Лондон и Берлин ще са минаретата на джамиите.Тогава ще процъфтява диктатура на триполовите,които целенаправлено ще унищожава нормалните хора.И когато синът ти, ти доведе зет в къщата--тогава може би,ще ти узрее главата...
45
1
 
8
 
! Отговори
до Европееца преди 9 години
Европеец вече НЕ звучи гордо-скоро ще се срамуваш от това....Трябва да се наричаш-гейевропеец.
44
0
 
11
 
! Отговори
Видял съм го с очите преди 9 години
Пътувам в Беларус много често-мога да кажа, че са в пъти по-добре от доста държави в Е.С...а за България да не говорим.Пътищата са им супер,чисто и осветено е навсякаде,всичко им е уредено великолепно.НЯМАТ гета и бездомници ровещи в кофите-което го има във Европа.Няма безработица-дори селата им са с болници и училища.Магазините са им пълни със СОБСТВЕНО производство и истинска храна.Щастливи и усмихнати хора.Цените са им смешно ниски.Дай Бог и на нас такъв диктатор....