Как Турция се настройва яростно срещу САЩ

Защо му е на Запада съюзник, който се отдалечава бясно от демокрацията
8 авг 2016 12:37, Бойчо Попов
423

Снимка: Reuters

Разтърсено от неуспешния опит за преврат, правителството на Турция и много от гражданите ѝ отчаянo търсят върху кого да хвърлят обвиненията си. Вместо да предприемат цялостно разследване, базирано на факти, обаче те обвиниха САЩ в съучастие в метежа. Това предизвика нова вълна от антиамериканизъм, който, комбиниран с репресиите срещу враговете на правителството – истински и въображаеми, създава сериозен риск за НАТО, отношенията със САЩ и дългосрочната стабилност на Турция, коментира The New York Times (NYT).

Основният виновник за опита за преврат на 15 юли според президента Реджеп Тайип Ердоган и другите турски лидери е Фетхуллах Гюлен – мюсюлмански духовник, който живее в самоналожено изгнание в Пенсилвания от 1999 г. и който отрече участие в опита за сваляне на президента. Проправителствените медии обаче, политическите лидери и обикновените граждани от всички слоеве на обществото сочат с пръст към Вашингтон, който отхвърли каквато и да е намеса.

Когато ген. Джоузеф Фотел, американският главнокомандващ за Близкия изток, изрази на конференция по сигурност преди две седмици опасенията си за ефекта от чистката сред турските офицери, включително някои, които работят с американци и които сега са хвърлени в затвора, Ердоган го обвини, че заема "страната на заговорниците в преврата". Във вторник Ердоган продължи с изказване, че заставайки зад извършилите преврата, Западът подкрепя "тероризма". 

Междувременно проправителственият вестник Yeni Safak обвини ЦРУ, ген. Джон Кембъл, бивш командир на НАТО в Афганистан, и Хенри Барки, който управлява програмата за Близкия изток в Woodrow Wilson Center, че стоят зад бунта, предава Investor.bg.

Доказателството за участието на Барки? Когато избухва превратът, той е на остров в близост до Истанбул, участвайки в академично събитие. Вестникът нарича това "тайна среща" и казва, че той е направил няколко телефонни разговора, което едва ли може да бъде определено като съмнително поведение. Вестникът излезе и със заглавие, обвинявайки САЩ, че са се опитали да убият Ердоган през същата нощ.

Няма логика в това САЩ да искат да дестабилизират съюзник в НАТО, чието сътрудничество е от съществено значение за сигурността на алианса, както и в борбата срещу ИДИЛ, особено на фона на целия хаос в региона, коментира NYT.

Макар да е разбираемо, че турците са разтърсени от опита за преврат, в който според Ердоган са загинали 237 души, те играят двулична и цинична игра. Ердоган разкритикува западните страни за това, че не са осъдили опита за преврат достатъчно твърдо. Истинският му проблем обаче явно е, че те изразиха опасения за чистката на 66 хил. души от армията, министерствата, училищата и университетите. Това е много повече отколкото би било оправдано и е толкова помитаща, че радикално ще промени характера и компетенцията на тези институции.

Американските представители приемат, и то с право, че Ердоган засилва критиките си, за да притисне Вашингтон да изпълни искането му Гюлен, бивш негов съюзник, който се изправя срещу него преди няколко години, да бъде екстрадиран от Турция. Истанбул е подала документи до администрацията, но не и официално искане за екстрадиране и засега американците не виждат доказателство, че Гюлен е виновен.

Турците трябва да си спомнят, че Гюлен има законното право да бъде в САЩ и че министерство на правосъдието трябва да премине през строг процес преди да реши дали може да екстрадира Гюлен, особено в страна, където справедлив процес е изключително малко вероятен и има данни за мъчения срещу арестуваните.

Истинската работа на Турция е да се добере до дъното на нещата, за да разбере кой е ръководил опита за преврат и защо, продължава NYT. Но това изисква конспиративните теории да бъдат оставени настрана за сметка на безпристрастното събиране на факти.

Очакванията във Вашингтон са, че натискът заради Гюлен ще се засили и че това може да сближи Турция към Русия. Въпреки това американските представители казват, че турците са изказали личните си уверения, че ще продължат сътрудничеството в борбата срещу ИДИЛ. И засега тези уверения биват изпълнявани.

В дългосрочен план САЩ и НАТО имат по-труден проблем за решаване: какво да правят с ценен съюзник, който все повече се отдалечава от демократичните норми? Американските представители казват, че са започнали да проучват възможностите, включително дали няма да се наложи НАТО да реши какви да са последствията, засега неуточнени, за антидемократично поведение на даден свой член.

Дори споменаването на възможни действия на НАТО вероятно ще вбесят Ердоган. Но е трудно да видим как Турция може да остане доверен съюзник, ако приема принципи и практики, толкова различни от тези на Запада, или как страната може да гарантира собственото си продължително развитие и сигурност без НАТО като опора.

Всичко за Турция след опита за преврат - тук

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


423
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
2
 
28
 
! Отговори
Пресцентър преди 7 години
Кремъл е изпрaтил блaгодaрственa телегрaмa до ЦРУ зa смотaния опит зa пуч,който нaпрaви стрaхотнa услугa нa Москвa !
24
2
 
8
 
! Отговори
сминдух енд чесън преди 7 години
Това официалната позиция на българските библиотекари ли е или да очакваме анализ по късно?
23
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Дори сега, когато плюе срещу Запада и САЩ Ердоган иска Турция да бъде приета в ЕС. За това говори факта, че когато Австрия заяви, че Турция трябва да бъде зачеркната като евентуален член на ЕС Ердоган скочи срещу Австрия. С други думи: хем сърби, хем боли? Нещо не се връзва, но то ще се разбере. А тези нещастници, които реват по площадите скоро ще ги полеят със студена вода.
22
4
 
13
 
! Отговори
Темида преди 7 години
Както се казваше в Star Wars...Значи така умира демокрацията с бурни аплодисменти."So this is how democracy dies, with thunderous applause".
21
4
 
9
 
! Отговори
гтф преди 7 години
До Анонимен 26, много разлика има между боеспособна и многобройна
20
12
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Пълна глупост е че Турция има 2-та най-силна армия в НАТО след САЩ, по численост сигурно е втората, но по обезпеченост, въоръжение, бюджет, ефективност, и умения е доста по назад от Великобритания, Франция, Германия... и като цяло може би е някъде след Испания и Италия
19
7
 
24
 
! Отговори
АЛИ преди 7 години
НА ТОЗИ МИТИНГ "МНОГО МИЛИОНЕН" МНОГО ЗАБРАДКИ, МНОГО ЗАБУЛЕНИ. СВЕТСКА ТУРЦИЯ?
18
9
 
6
 
! Отговори
до гутбетчия преди 7 години
ананъ сиксинлер
17
8
 
32
 
! Отговори
ГУРБЕТЧИЯ преди 7 години
ТУРСКАТА АРМИЯ Е СИЛНА БЛАГОДАРЕНИЕ НА НАТО ,ТУРСКАТА ИКОНОМИКА Е СИЛНА БЛАГОДАРЕНИЕ НА ЗАПАДНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ ,ТУРСКОТО ПРОИЗВОДСТВО Е В СВОЯ АПОГЕЙ БЛАГОДАРЕНИЕ НА ЗАПАДНИТЕ ТЕХНОЛОГИИ ! БЕЗ НАТО И БЕЗ ЗАПАДА ТУРЦИЯ Е ОБРЕЧЕНА ,НО КОЙ КАКВОТО ПРАВИ ЗА СЕБЕ СИ ГО ПРАВИ ! ПРЕКАЛЕНО ГОЛЯМОТО ВИСОКОМЕРИЕ НА ТУРСКИЯТ НАРОД МОЖЕ ДА СЕ ОКАЖЕ ФАТАЛНО ЗА САМИЯТ ТУРСКИ НАРОД
16
1
 
7
 
! Отговори
mamitko преди 7 години
страшна работа тези хора
15
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Палачинката се обърна Турция,русия,китай,япония,ю.корея,иран това е новия ред
14
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Сащ никога ,не са били приятели ,а само партньори докато Русия е страх приятел Ататюрк построил републиката с Руски пари
13
12
 
13
 
! Отговори
Румбо преди 7 години
На 99% съм сигурен,че разрив между Турция и САЩ няма да има!Нито пък да излязат от НАТО.Обаче промяна ще има-Турция вече няма да изпълнява безусловно,а ще се договаря със съюзниците за всяко едно нещо.
12
11
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Кой запад бре каква демокрация на запад ,то е безредие какво ще им се дава на тия смукачи опитаха се да смажат Турция но не успяха целта им беше да си я поделят и от там да източат региона включително и балканите къде каквото има
11
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Това, че Ердоган се кланяше на САЩ и играеше по свиркяата им, а днес е яростен противник са същите би трябвало да накара турците да се замислят. Гюлен преди беше пръв поддържник на Ердоган, а сега изведнъж е по-черен от дявол. Мисля, че причината е много по-дълбока. В еуфорията за подкрепа на Ердоган турците забравят да се замислят защо така яростно ги настройват срещу САщ. Ама трябва някой, който да се замисли.
10
4
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тия с мустаците са много смешни, иначе Ердоган мяза на рапър на снимките.
9
14
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако САЩ бяха свързани по някакъв начин с преврата в Турция, Ердоган никога нямаше да кацне със самолета си, ТОВА Е ! всичко друго са измислици
8
6
 
43
 
! Отговори
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ преди 7 години
Ама как може така несправелдиво да се обвиняват тез светци от САЩ?!Те никога не са участвали в държавни преврати, никога не са започвали войни и не са нахълтвали на чужда територия заради интереси! Даже е измислица, че само те са употребили атомно оръжие срещу цивилни...ЦРУ е хуманитарна организация, която яростно си съперничи с червения кръст!Абсурд е да ги заподозреш в нечисти работи!!! :D
7
5
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Когато някой държавник ( президент,министър-председател)види милиони хора да скандират неговото име и да размахват знамена,той вече знае че същите тези хора съвсем скоро ще го замерят с камъни.
6
18
 
18
 
! Отговори
Топол М преди 7 години
Дано скоро ги изхвърлят от НАТО и да ги почваме!