Каталуния, Корсика... Къде в Европа искат да се отцепват?

Няколко региона искат независимост в една или друга степен
7 сеп 2017 19:24, Елка Василева
44
Каталуния, Корсика... Къде в Европа искат да се отцепват?
Снимка: архив, Reuters

Няколко европейски региона искат независимост в една или друга степен, подобно на испанската автономна област Каталуния, чийто парламент снощи прие закон за произвеждане на референдум за независимост на 1 октомври въпреки забраната на Мадрид, предаде Франс прес.

Корсика

Средиземноморският остров Корсика е единственият регион в континентална Франция, притежаващ особен статус, който му дава специални правомощия. След десетилетия борба, белязани от над 4500 атентата, отговорността за които пое Фронтът за национално освобождение на Корсика, през 2014 г. нелегалната организация обяви, че се отказва от оръжието, за да премине към политическа борба.

Благодарение на съюза между поддръжниците на независимостта и умерените партии корсиканските националисти станаха първа политическа сила в региона и през 2015 г. получиха мнозинство в регионалния парламент. През юни тази година Корсика избра трима депутати националисти, за да я представляват във френския парламент.

Шотландия

От 1998 г. Шотландия е полуавтономен регион във Великобритания. Областта има парламент с широки правомощия, включително в образованието, здравеопазването, околната среда и правосъдието. Проблемите на отбраната и дипломацията обаче се решават от Лондон.

Още по темата

На исторически референдум през 2014 г. северната британска провинция отхвърли независимостта с 55 на сто. След като две години по-късно Великобритания гласува в подкрепа на Brexit-а, проектът на националистите получи нов тласък. На референдума през 2016 г. шотландците гласуваха с голямо мнозинство в подкрепа на оставането в ЕС.

Поради тежките загуби, понесени от Шотландската национална партия на парламентарните избори през юни, първият министър на региона Никола Стърджън беше принудена да отложи решението за произвеждане на втори референдум за есента на 2018 г., след преговорите за Brexit-а.

Фландрия

През последните десетилетия северният холандскоезичен белгийски регион Фландрия получи множество правомощия и доминира политическата и икономическа сцена. Фламандският национализъм, зародил се през 19 век, не е бил никога толкова силен. На изборите през 2014 г. партията Нов фламандски алианс стана първата политическа сила в Белгия и крайъгълен камък на дясното правителство на премиера Шарл Мишел. Партията планира да поднови борбата за автономия през 2019 година.

Фарьорски острови

От 1948 г. Фарьорските острови са автономен архипелаг в Дания, в северната част на Атлантическия океан. Очаква се на 25 април догодина островите да организират референдум за нова Конституция, която им дава право на самоопределение. Те притежават собствен парламент, суверенни териториални води и авиокомпания, но външните работи и отбраната се определят от Дания.

Страната на баските

Сепаратистките напрежения се уталожиха в испанския регион Страната на баските, разделен между Испания и Франция. През 2013 г. движението Батасуна, политическо крило на сепаратистката организация ЕТА, се саморазпусна. Сепаратистката група, обявена от САЩ и ЕС за терористична организация, е смятана за отговорна за смъртта на 829 души за 40 години на насилие. През 2011 г. обаче тя обяви, че прекратява въоръжената борба.

Баският сепаратизъм обаче не изчезна. Баската лява сепаратистка коалиция "ЕХ Билду" е втората политическа сила в Страната на баските. Почти 17 процента от баските искат независимост, а 42 на сто искат по-широка автономия, според проучване от миналата година.

Нова Каледония

Очаква се през ноември 2018 г. френският архипелаг Нова Каледония, разположен в южната част на Тихия океан, да организира референдум за независимост. 20 години по-рано беше подписано Споразумението от Нумеа, с което започна процес на деколонизация. Очаква се на референдума да спечелят противниците на независимостта. 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


44
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
28
3
 
2
 
! Отговори
Просветител преди 6 години
В Шотландия референдума за независимост ясно показа, че мнозинството шотландци са ПРОТИВ отделяне. В Каталуния почти всички социологически проучвания показват, че каталунците са ПРОТИВ отделяне. В страната на баските тази тенденция е още по-изявена. Така че стига глупости и по-полека с пропагандата, при положение, че всеки може да си направи труда и да провери кое е вярно и кое не. Живеем в модерна епоха в която хората искат да се обединяват и да живеят в мир, а не да се нацепват на държавички.
27
1
 
3
 
! Отговори
Просветител преди 6 години
Колеги, този материал е заблуждаващ и леко пропаганден. Първо, в Корсика сеператистите и националистите нямат мнозинство. Сеператистите в Корскика са подкрепяни едва от 10% от електората. Умерените националисти в коалиция със сеператистите взеха властта, но нямат мнозинство в корсиканската асамблея. Абсолютното мнозинство от корсиканците са ПРОТИВ отделяне, чувстват се французи и говорят френски. В Нова Каледония управляват анти-сеператистите и там също е много малко вероятно да се отцепят.
26
5
 
5
 
! Отговори
кочина преди 6 години
Да живееее РЕВОЛЮЦИЯТА и BASTA на българското и софийското РОБСТВО над провинцията... Източна Румелия към Султана, Пиринска Македония към Македония, Добруджа към Румъния и *** София си остава за бургарите
25
1
 
5
 
! Отговори
Некъф луд преди 6 години
И после тия държави които още са колонизатори ще ни учат нас демокрация! Нещастници
24
3
 
10
 
! Отговори
ФАКТ! преди 6 години
Тия особено Корсика и Нова Каледония след кат се отцепят обаче да не напълнят Франция!То и алжирците уж спечелиха войната песни танци пък с лодките се към Франс бягат що не се върнат обратно в освободената си ***!
23
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Какво се опитвате да предлагате рецепти,такива просто няма.Откакто свят светува периодично се редуват движения за сепаратизъм,с движения за обединяване.Горе-долу като движенията на махалото.В отделни периоди от историята в дадени територии са се откроявали тенденции към присъединяване към големи съюзи и държави,а в други периоди на същите места е имало тенденции към отцепване и сепаратизъм.Всичко е според моментната конюктура и не се е родил още философа който да каже кое е по-добре.
22
10
 
9
 
! Отговори
до 12 преди 6 години
В Кърджали живеят основно турци (93%), официалният език също е турският и само формално се водят в рамките на БГ.Но това няма да продължи дългов.
21
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ако Каталуня успее да се отскубне от лапите на мързеливите испанци, стандъртът на живот на хората там ще нарасне 3-5 пъти.
20
4
 
11
 
! Отговори
юбералес преди 6 години
В ЕС националните държави стават безсмислени образувания. Тенденцията е вместо тях да се появят стотици малки географски района, чиито дезентрализирано управление би довело до пряка демокрация и просперитет. Сега от 145 000 български чиновници, 107 000 са в София, или ако трябва да се запълнят няколко дупки на пътя между Садово и Асеновград, процедурата пак минава през София. Тоест отделянето на регионите е положителен процес.
19
17
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Мюсюлманите в Родопите нямат нищо общо със софиянците . Трябва да се отцепят към Турция . България ще остане само София , Балкана и Северната част .
18
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
и Пиринска Македония иска реферндум . Така се правят нещата в съвременния свят с допитване . Кой си, какъв си, как се чувстваш ...бай бай и чаЛ
17
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И щатът Калифопния напира!!!
16
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Е как "Източна Румелия'е под софийско робство пък и била един от "най-бедните райони"някой не знае географията на България-това е южна централна и югоизточна България,виж северна България повече има логика да иска независимост от София,иначе ясно и слава Богу че само си чешем пръстите!
15
3
 
13
 
! Отговори
редник преди 6 години
Има обаче и положителни новини ИДИЛ ще се присъединява към САЩ , щели да правят демократичен джихад за да наложат либерален шериат !
14
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
В България София се отцепва от провинцията. Пише го в другата статия даже.
13
7
 
8
 
! Отговори
Шльоко преди 6 години
Ми то Скопие се отцепи, а сега и Софиянци ако се отцепят........и от Пловдив какво остава,.........едно нищо. Я да взимаме да си се събираме,щото язък за Съединението,язък ни за загиналите войни,дали живота си за да ни има на картата днес.
12
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ако не се отцепят,пък, може да възобновят въоръжената борба характерна за 70-те години на 20-век. И без това мнго специалисти останаха без работа и ще има подем в освобождаването на торзионно и "електронно" напрегнати молекули. Всяко носърче може да се усмихва, но не всяко носърче е кинетичен буфер.
11
12
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Кърджали никога няма да се присъедини към Турция сама , със България заедно може би.
10
14
 
12
 
! Отговори
Пропускаме важното преди 6 години
Отделяне на Кържали в полза на Турция!
9
8
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Пропуснахте Кюрдистан.