Другата свърхсила? Китай твори история, докато погледите са към Тръмп

След речта на Си Цзинпин Китай даде знак да стане алтернатива на САЩ
28 окт 2017 22:00,
343
Другата свърхсила? Китай твори история, докато погледите са към Тръмп
Снимка: Архив, Reuters

Докато новинари и коментатори в САЩ остават вторачени в ежедневните обиди и поведенчески особености на президента Тръмп, на другия край на света се случи нещо наистина историческо. Китай даде знак, че сега смята себе си за другата световна свръхсила и се позиционира като алтернатива, ако не и съперник, на САЩ, пише Фарид Закария във в. "Вашингтон пост".

Това мое мнение не се основава на "гадаене по чаените листенца" на китайската политика. Това е ясно формулираният възглед на китайски върховен лидер Си Цзинпин. В речта си от миналата седмица пред 19-ия Конгрес на Китайската комунистическа партия Си заяви, че Китай е достигнал "исторически предел" и навлиза в "нова ера", в която страната ще се превърне в "могъща сила" в света и модел за подражание за политическо и икономическо развитие. Той заяви, че китайската "политическа система е велико творение", което предлага "нов избор на другите страни". И настоя, че страната ревностно ще защитава интересите си, като същевременно ще стане глобален лидер по въпроси като климатичните промени и търговията.

Откакто Китай се отказа от маоистката изолация през 70-те години, водещата му философия бе определена от Дън Сяопин. По онова време Китай имаше нужда да се учи от Запада, особено от САЩ, и да се интегрира в съществуващия международен ред. Според Дън той трябва да е смирен и скромен във външната си политика, да не парадира и "да чака да му дойде времето". Времето сега настъпи, смята Си, и каза, че Средното царство е готово да "заеме централно място в света".

Речта на Си е важна, защото на този партиен конгрес стана ясно, че той не е обикновен лидер. Той достигна втори мандат, без да назовава очевидни приемници от следващото поколение партийни кадри, като по този начин контролът му над властта е далеч по-здрав от този на непосредствените му предшественици. Нещо по-важно, партията вгради политическата му мисъл в своя устав - чест, която допреди това бе получил само Мао Цзедун приживе. (Мислите на Дън също бяха добавени, но посмъртно.) Това значи, че докато е жив, Си и идеите му ще властват в Китайската комунистическа партия.

Както писа неотдавна в "Ню Йорк ривю ъв букс" Андрю Нейтън, политиката на Запада към Пекин като цяло е допускала, че с течение на времето, докато Китай модернизира икономиката си, той ще стане по-плуралистичен и по-отворен към сътрудничество с другите държави. Нейтън обаче добави, че неколцина писатели и журналисти като Джеймс Ман се безпокоят, че Китай вместо това ще остане авторитарен и ще осигури подкрепа на други антидемократични страни.

Действителността не е чак толкова крайна, колкото предричаше Ман. Китай остава твърдо авторитарен, всъщност все повече през последните години. Обаче по въпроси като климатичните промени, търговията и Северна Корея, той всъщност оказва все повече съдействие. Макар да се опитва да създаде няколко свои алтернативни международни институции, Китай същевременно е третият по значимост източник на финансиране на ООН и дава втория по значимост принос към бюджета за мироопазващи операции на световната организация. Китай се стреми към преразглеждане на международната система в услуга на своята засилваща се мощ, а не към революция и цялостна замяна на изградения от Запада международен ред.

Новото отношение на Китай към света и начинът, по който то се възприема, са отчасти резултат от продължаващата мощ на китайската икономика и растящата политическа самоувереност на партията под управлението на Си. Тези промени обаче се случват и на фона на пълния срив на политическия и морален авторитет на САЩ в света. Неотдавнашно допитване на института Пю регистрира спад от 14 процентни пункта на хората с положително отношение към САЩ в изследваните над 30 страни.

Страни като Австралия, Холандия и Канада сега имат по-положително мнение за Китай, отколкото за САЩ. Много от изследваните страни, включително Германия, Чили и Индонезия, имат по-голямо доверие на лидерските умения на Си, отколкото на тези на Тръмп. Китай настъпателно се стреми да подобри имиджа си пред света, като харчи милиарди за чуждестранна помощ, обещава търговия и инвестиции и отваря институти "Конфуций" за разпространяване на китайската култура.

В същото време, помислете как ли изглеждат САЩ сега в очите на останалия свят. Те са политически парализирани, неспособни да вземат важни решения. Насред все по-раздуващия се дълг инвестициите им в образованието, инфраструктурата и науката и технологиите са крайно недостатъчни. Политиката се е превърнала в жанр от телевизионното риалити, с ежедневни обиди, реплики и цветисти коментари.
Историческата роля на водачеството на Америка в света е заменена от ограничена и застинала идеология. Външната политика се е превърнала в политиканска игра, в която Вашингтон нарушава споразумения, променя курса си и прави обрати в политиката почти единствено, за да бележи политически точки пред своите избиратели.

Промените в престижа, които наблюдаваме по света, се дължат не толкова на възхода на Китай, колкото на упадъка на САЩ.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


343
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
159
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Ех тия американци така и не разбраха че свръхдържавата е Русия а не Китай. Много са прости брей.
158
7
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Путин е политически труп - факт. Рашките оптват за Навални и за Собчак. Със сигурност може да се каже, че времето на кремълското диктаторче изтече.
157
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Средната пенсия в Русия е около 15 000 рубли. След като един пенсионер си плати водата, тока, наема, отоплението от пенсията му остават 12 хил рубли. А пенсионерита в членката на ЕС (на втора скорост) България след като си платят парното за да не умрат от студ не им остава нищо от пенсията и ровят в кофите за огризки от храна за да не умрат от глад.
156
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
10 години в ЕС - демографска криза, най-бързо измираща нация, села призраци, страховита бедност, вилнееща престъпност, мародерства над безпомощни стари хора, съсипано
155
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Средната класа за последните 2 години в Русия се е увеличила със 6,3% а доходоте са нараснали с 5,4% и то благодарение на контра-санкции които наложиха Русия на Запада което доведе то развитите на местното производсто и увеличиаване търсенето на работна ръка.
154
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 167 --от 4 долара станали 100 --4удо голямо В БГпенсийте са по големи от руските заплатите и те освен в москва и Питер ама те паразитстват май само Казан докарва жизненстандарт с реално пройзводство 8600 рубли за лекар в Омск ако ги смяташ за пари Примерно
153
7
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
167 А от 2015 колко е обеднела средната ти класа в Русия
152
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
САЩ, като страна с развита индустриална база, като водеща индустриална нация и иноватор в научната област, днес е една куха изгнила черупка, а някога процъфтяващите градове като Детройт, Филаделфия и Лос Анджелис са се превърнали в запустели гета, дом на безработни и бездомни хора.
151
9
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Русофилите и тяхната най-реакционна прослойка путинофилите е време да си опънат очичките на страни и да се покитайчат.
150
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До АнонименНе знам колко е евтин труда в Русия, но от 2005 г насам средната класа в Русия скочи от 8 на 32 процента, пенсиите се увеличиха 12 пъти, заплатите 14 пъти, безработицата в Русия е 4% а в САЩ населението прогресивно обеднява и средната класа се стопява с всяка изминала година, 90 милиона американци не работят и живеят на социални помощи.
149
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
163 много ти разбира тиквата
148
1
 
8
 
! Отговори
до Анонимен преди 6 години
Путин е политически труп - факт.---------Това мумията Срс ли ти го каза??????-)))))Щото за разлика от вас, руснаците са на друго мнение!
147
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 152 глупости -- населението на Америките и двете заедно е макс 12 милиона- - Атцеките са най многолюдни и са около 3 милиона познават земеделието но нямат Впрегатни животни и не стигат и до ралото -- Пове4ето днешни Мексиканци имат бая индиански 4ерти -- за сверна Америка и Канада 2 милиона е макса там не познават земеделието
146
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Американската политическа и икономическа система се намира в тежко състояние.
145
10
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Путин е политически труп - факт. Стотици хиляди руснаци излизат в Москва да протестират срещу Путин. Със сигурност може да се твърди, че времето на диктатора Путин изтече. Руснаците искат да живеят свободно както в ЕС и Америка, руснаците мразят Путин и Русия и всеки руснак мечтае да живее като американец или западно-европеец.
144
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
156 Евреите готвят по вкусно
143
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До 272727 слабо познаваш китайската история - там кръв да искаш и 4ужда и своя технологи4но ДА Духовно ДА не ни ни отстъпват но в 4овешки план са много на зад Поне що се отнася за отношение към своя народ И имено в това Европеската цивилизация е по добра от тях дори и в най тешкия период на феодализам Европески селянин е по свободен от китаския си колега
142
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонименне, не е лъжа, истина е
141
3
 
4
 
! Отговори
Mockingbird преди 6 години
избирам китайците, пред евреите. все пак първите готвят по-вкусно, докато вторите са само гнусни.
140
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Средната класа в САЩ днес е малцинство а през 1971 г. 72% от американците са живеели в домакинства на средната класа. Доходът на домакинствата от средната класа в САЩ е намалял с 7,46% през 2000-2015 г.