Слуша ли шпионин през твоя телефон? САЩ срещу Huawei

Предполага се, че Huawei вгражда в устройствата и оборудването си т. нар. задни вратички
Обновена: 24 дек 2019 14:57 | 24 дек 2019 12:50, Елка Василева
144
Слуша ли шпионин през твоя телефон? САЩ срещу Huawei
Снимка: архив, Reuters

Най-могъщата държава в света срещу свръхтехнологична глобална корпорация, технология с потенциал да осигурява най-подробна информация за личния живот на милиони хора, шпионаж. Това не е следващият филм за Джеймс Бонд, а реалният сблъсък между администрацията във Вашингтон и китайския концерн Huawei.

Ударът

В средата на май, в разгара на търговската война между Вашингтон и Пекин, президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви извънредно положение за защита на телекомуникационните мрежи на САЩ от чуждестранни заплахи. Без да се споменава изрично, на прицел бе основно китайският Huawei, водещ световен производител на оборудване за телекомуникационни мрежи, лидер в 5G технологиите, един от най-големите играчи на глобалния пазар на смартфони.

На американските компании бе забранено да използват негово оборудване без разрешение на властите, а на концерна - да купува компоненти и софтуер от американски фирми.

Броени дни по-късно Google приложи новия режим и ограничи достъпа на смартфони и таблети на Huawei до операционната си система Android. Това постави под заплаха цялостното функциониране на устройствата и използването на мобилни приложения, разработени за Android, включително магазина Google Play Store и пощата Gmail. По-късно през годината Huawei бе принуден да пусне най-новия си водещ модел Mate 30 без достъп до популярни приложения като Google Maps, Uber или Facebook.

Още по темата

Санкциите извадиха на показ тесните връзки и взаимната зависимост между компаниите в телекомуникационния сектор.

"Всички компоненти, произвеждани в Китай, имат чуждестранни аналози, дори ако те са по-скъпи и не чак толкова добри. Huawei не иска да произвежда телефони без американски части, но ако се наложи, вероятно може да го направи. Същото не важи за американските компании. Ако Apple трябва да прави iPhone без Китай или дори само да спре продажбите на китайския пазар, за компанията това ще е катастрофа", коментират анализатори на специализираното издание "The Verge".

Само дни след забраната министерството на търговията на САЩ бе принудено да издаде временен лиценз, който възобнови правото на Huawei да обслужва мрежите и да предоставя обновен софтуер за мобилните устройства в САЩ. Лицензът бе удължаван неколкократно, а правителството обмисля и предоставяне на индивидуални лицензи на американски компании да продават компоненти на китайския концерн, след като получи над 200 молби.

Производителите на чипове Intel, Qualcomm и Broadcom обявиха, че ще спрат доставките за Huawei. Microsoft и други обаче продължават да работят с него.
Междувременно Huawei създаде собствена операционна система Harmony (първоначално известна като Hongmeng), но засега ограничава използването й до някои смарт телевизори, предпочитайки да се придържа към Android, доколкото това е възможно.

Слуша ли шпионин през твоя телефон?

Подозренията на американското правителство към Huawei датират от поне едно десетилетие.

За Вашингтон самият произход на компанията и пътят й към върха са основание за съмнения - основателят й Жън Чжънфей е бивш офицер от китайската армия, а бързият възход на Huawei изглежда невъзможен в комунистически Китай без благословията на властите и военните.

Структурата на концерна също е повод за недоверие. Жън е най-големият акционер, но държи едва около 1 % от акциите. Останалото е собственост на служителите, представлявани от синдикат заради ограниченията в китайското законодателство. Служителите акционери получават дивиденти, но нямат право на пряко да влияят върху управлението.

Според изследване от 2019 година на Доналд Кларк от университета "Джордж Вашингтон" и Кристофър Болдинг от университета "Фулбрайт" във Виетнам тази структура на практика означава, че Huawei е държавна собственост, като се има предвид че законодателството изисква синдикатът да е свързан с федерацията на труда, която пък е обвързана с Китайската комунистическа партия (ККП). Китайският закон изисква също така "компаниите да сътрудничат на службите за сигурност".

Предполага се, че Huawei вгражда в устройствата и оборудването си т. нар. задни вратички (backdoors), чрез които китайските служби за сигурност биха могли да получат достъп до подробна информация за потребителите - разговори, контакти, активност в мрежата. Подобни точки за достъп в системите биха имали още по-голямо значение в близко бъдеще с развитието на 5G мрежите, които ще свързват всевъзможни умни устройства от самоуправляващи се коли и дронове до кухненски уреди и военни технологии.

Huawei отхвърля обвиненията.

"Обичам страната си, подкрепям Комунистическата партия, но никога не бих направил нещо, с което да навредя на света", твърди Жън.

Освен това би било далеч по-евтино и лесно да се подкупят служители на телекомуникационните оператори, които и без това имат достъп до такива данни, отколкото да се вграждат "задни вратички", особено като се има предвид повишената бдителност на правителствата, заявява откровено Huawei.

От технологична гледна точка експертите са разединени и не могат да дадат еднозначен отговор. Възможно е нетипичното поведение, наблюдавано при някои устройства на Huawei, да се дължи на бъгове в системите, каквито има при всички производители, посочват мнозина.

Само че не става дума единствено за шпионаж. Huawei е обвинявана и в кражба на интелектуална собственост, заобикаляне на санкциите срещу Иран с доставки на оборудване и съдействие за изграждане на комуникационната мрежа на Северна Корея. Твърди се, че Huawei е сред основните доставчици, подсигуряващи програмата за интернет цензура на Китай, както и че съдейства на ККП за надзора над уйгурите в автономния район Синцзян.

Върхът, на крачка разстояние

Въпреки непрекъснатите подозрения и обвинения последните години са белязани от бурен растеж за Huawei, който се утвърди като една от най-големите частни китайски компании с рекордните приходи от 107,13 милиарда долара за миналата година, над 188 000 служители и присъствие в над 170 държави. В момента тя е единствената, която може да произведе всички елементи за 5G мрежа в необходимите количества с добри цени и качество, а компании като Nokia и Ericsson все още не могат да предложат конкурентна алтернатива.

В началото на 2019 година възходът на концерна изглеждаше неудържим. Вече безспорен лидер в телекомуникационното оборудване, Huawei се готвеше за финалната битка на пазара на смартфони. През първото тримесечие продажбите му скочиха с 50 %, докато на Apple и Samsung се сринаха. Компанията постигна рекорден за историята си дял от 19 % от глобалния пазар и изглеждаше сигурно, че до края на годината ще грабне короната от южнокорейския си конкурент.

Тогава Вашингтон нанесе удара.

Само месец след забраната Жън призна, че е подценил ефекта от американските санкции и приходите на концерна тази и идната година могат да се свият до около 100 милиарда долара. Надпреварата със Samsung остана на заден план, а първоначалните изявления на ръководството, че Huawei може да е самодостатъчен от технологична гледна точка, се оказаха нереалистични.

"Винаги ще имаме нужда от чипове, разработени в САЩ, и не можем просто да изключим американските продукти", каза Жън.

Въпреки песимистичните прогнози за първите девет месеца на годината Huawei все пак отчете растеж на приходите от 24 % при 26 % увеличаване на продажбите на смартфони и подписа над 60 договора за 5G оборудване в редица държави.

Макар компанията да продължават да заявява, че предпочита американските чипове, в началото на декември експертни анализи установиха, че в новите й смартфони вече няма американски компоненти, а вероятно и в базовите станции за 5G мрежите.

Междувременно призивите на Вашингтон за световно блокиране на Huawei срещат далеч по-слаб международен отклик от очакваното, дори сред членките на разузнавателния алианс "Five Eyes". И докато Канада, Австралия и Нова Зеландия последваха примера на САЩ и се отказаха от Huawei, то Великобритания все още се въздържа. Европейският съюз след период на колебание реши да остави преценката на страните членки, а много от тях (засега и Германия) решиха да допуснат концерна до търговете за разработване на 5G мрежите им. Москва вече почти изцяло е обхваната от пилотна 5G мрежа с оборудване на Huawei. Малкото княжество Монако пък стана първата европейска страна с 5G покритие на цялата си територия. Разработено и монтирано от Huawei.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


144
Още по темата: САЩHuawei
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
103
2
 
15
 
! Отговори
Мма преди 4 години
А гугъл въобще не подслушват американците са ядосаха че хуауей разбиха айфона по продажби и санкции а санкциите пък направиха хуауей по силни
102
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хаха,подслушвали!А за шпионски Windows 10,при който доказването за явно шпиониране на юзера е въпрос на минути,НИКОЙ нищо не казва :) За китайците никой не доказа твърденията за шпионаж,за краварите (майкрософт,епъл,гугъл) може да се посочи кодът за 5 минути!Въпреки всичко,малките жълти палавници вземат надмощие :) Американците губят контрола,и то с бясна скорост!
101
0
 
14
 
! Отговори
CYBER 001 преди 4 години
Слушат! Всички подслушват. Проблема на технологичното изоставане на американците и загубите на пазарни сегменти, президента Тръмп го решава с непазарни средства...За едни може за други не.
100
1
 
9
 
! Отговори
Скептик преди 4 години
Китай им спретна номер. Дигитализацията бе въведена в САЩ след 11.09 за следене. Сега ще се обърне срещу тях.
99
6
 
4
 
! Отговори
До 100 преди 4 години
Ръководител си на стадо овце и кози и вземаш 600лв заплата! Това си ти! Разбираш от комуникации и технологии колкото да пишеш коментари и да шерваш игрите на фалшивите профили на телевизия 7/8.От писаниците ти лъха толкова простотия и ограниченост, че няма как да имаш акъл да си бета тестер в малка софтуерна компания, къде го докара до ръководител на екип в голяма такава...аман от ***
98
0
 
20
 
! Отговори
Dido преди 4 години
Когато САЩ подслушват е "демокрация", когато другите подслушват е заплаха за националната сигурност.....
97
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И двете страни слушат и събират. Няма какво да се направи. Ако някой има идеи - да казва.
96
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Устройствата huawei са китайски, но трафика (без телефонията евентуално) минава през щатския андроид.
95
0
 
14
 
! Отговори
Илия преди 4 години
Целия цирк е че краварите искат само те да подслушват и манипулират света и мислят, че за другите е забранено. Нали преди време гръмна новината ,че са подслушвсли телефоните на всички европейски лидери, за обикновените хора да не говорим. Значи ние си правим каквото искаме, дтугите не. ХА ХА ***.
94
0
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Аз пък подозирам че съседът ми нерегламентирано и без лиценз произвежда всяка сутрин метан в тоалетната си. Имам доказателства - записал съм характерни шумове на секретен магнетофон. Мисля да му наложа санкции като му разбия вратата на мазето и му излея зелевата чорба в канализацията. Така ще го направя зависим от мен. Ще бъде принуден сега, по празниците всяка сутрин да ми се моли на колене да му давам от моята зелева чорба за да изтрезнее.
93
1
 
8
 
! Отговори
До 98 преди 4 години
Точно с това "невинно" изпълнение ти ще станеш тяхна собственост до живот колкото и да се чудиш хехе
92
6
 
3
 
! Отговори
До 100 преди 4 години
Ако се окаже, че работиш за мен, се считай уволнен на мига. При нас няма място за безхаберници и неразбирачи. Отивай моментално в Виваком или там кви други имате!
91
0
 
14
 
! Отговори
Martin Bormann преди 4 години
Във всеки "смарт фон" има "задни вратички". Целта е да могат да ви подслушват разговорите и да виждат къде се намирате ако се "налага". От законна гледна точка това е абсолютно законно! Влиза в графата "специални" закони касаещи държавната сигурност...
90
26
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ръководител на екип програмисти в топ технологична компания съм. Годишната ми ааплата ми е шестцифрена, както и на хората под мен. Специализираме в мобилните комуникации, именно- следенето през мобилната мрежа. Huawei се купува от бедните. Следене? Ежесекундно. В подробности не ми се навлиза. Пазар за тази марка в развитите държави няма и няма и да има. Успокоенето- данните просто струват пари- никой не се интересува *** какво прави. Не е интересен никому. Съвкупоността е важна и ценна, обаче.
89
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Хаха смях и ще чуят от мен кога и къде отивам да пия бира или каква смяна съм на работа !
88
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
И да слуша шпионин през телефона ми, най-много да чуе и да види как тропкам хубавата комшийка.
87
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Слуша ли шпионин през твоя телефон? САЩ срещу Huawei---------Не съм китайенофил, ама никак!Но, подобни анегдотични заявления от страна на Щатите!!!!!, могат да предзвикат само "цинични пожелания" към тях!Дали китайците използват софтуеър за подслушване в китайските мобилни телефони?Да!!!!!А, американците?Да!!!Питайте баба ви Меркел и бившия президент на Франция Оланд!
86
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
китайците шпионират а американците събират информация.трябвало е да споменат колко от технологичните компании в сащ са създадени със участието и капитал на подставени фирми на отбраната им.
85
0
 
20
 
! Отговори
Гост+ преди 4 години
"Слуша ли шпионин през твоя телефон?" - естествено, при това не един или два. И те гледат при това. Иначе, крадецът вика дръжте крадеца.......
84
33
 
6
 
! Отговори
РоссияКапут преди 4 години
Колеги, извинявам се че пише не по темата но току що съобщиха, че е паднало първото серийно Су-57. От онези безаналоговите. За щастие алкашкияПилот е успял да катапултира но се намира в болницата в тежко състояние.